Հայաստանը խզում է խաղաղությունը Ադրբեջանի հետ Եվ տարածաշրջանը նետում է նոր արյունոտ հորձանուտի մեջ
Հետկոնֆլիկտային ողջ ժամանակահատվածում (իսկ այն ոչ պակաս շուրջ երկուսուկես տարի է) մեր տարածաշրջանում իրավիճակն այնքան լարված չի եղել, որքան այսօր։ Եղել են տարբեր պահեր՝ նշմարվող մերձեցումներից մինչև հայկական կողմի համար ամեն անգամ ողբալի ավարտով նոր բարդություններ։ Բաքուն բազմիցս հորդորել է Երևանին խելքի գալ։ Սակայն Հայաստանի ղեկավարության անընդհատ անկյունից անկյուն նետվելը, հաճախ ոչ միայն ներքին «ճուռակների», այլեւ օտար «խորհրդականների» ազդեցության տակ հանգեցրեց նրան, որ Հայաստանի ամոթալի կապիտուլյացիայից երկուսուկես տարի հետո խաղաղության պայմանագիրը դեռ ստորագրված չէ։
Բայց չէ որ անցած տարվա ողջ երկրորդ կեսը կարելի էր անվանել դիրքորոշումների մերձեցման ժամանակ։ Մինչ Պրահայի գագաթնաժողովը նկատվում էր, կարծես դրական թվացող միտում։ Երկու պետությունները ընդհուպ մոտ էին խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը։ Եվ նույնիսկ չնայած գործընթացին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջամտությանը (անկոչ հյուրն ավելի վատ է, քան ֆրանսիացին կամ ավելի լավը, քան ֆրանսիացին՝ դա դեռ պետք է պարզել), ով ավելի ուշ պաշտոնական Բաքվի կողմից հեռացվեց նույն հեշտությամբ, ինչպես Փարիզը, փաստորեն, և խծկվել էր գործընթացի մեջ՝ առաջընթացը թեև մի փոքր դանդաղել էր, բայց բանակցությունները այնուամենայնիվ չէին դադարել։ Այդ շաբաթ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի՝ զգալի առաջընթացի առընչությամբ լավատեսական հայտարարությունը նույնպես իզուր չէր արվել՝ նույնիսկ նախապատրասվել էր երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարների մակարդակով կարևոր հանդիպում։
Սակայն Հայաստանը կրկին որոշեց խափանել գործընթացը և դիմեց իրավիճակի սրման։ Այդ երկրի ղեկավարությունը, ինչպես նախկինում, դիմել է սաբոտաժի և բանակցությունները ձգձգելու սիրված մարտավարությանը։ Այստեղ չէր խանգարի հիշել Երևանի նմանատիպ պահվածքը, թեկուզ Նիկոլ Փաշինյանի չարագույն քաղաքական հակառակորդներից մեկի՝ Սերժ Սարգսյանին վերաբերվող ժամանակներից։ Հիշեցնենք, որ այդ ժամանակ՝ 2014 թվականին, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի միջնորդությամբ Փարիզում շատ արդյունավետ հանդիպում անցկացվեց Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների միջև։ Հայրենիք վերադառնալուն պես Սարգսյանը անսպասելիորեն, այն ժամանակ դեռ օկուպացված Աղդամում 50 հազար զինվորականների մասնակցությամբ լայնամասշտաբ զորավարժություններ անցկացրեց։ Եվ նույնիսկ որոշեց ստուգել առաջնագծում ադրբեջանական բանակի ներվերը՝ երկու ուղղաթիռ ուղարկելով շփման գիծ։ «Վուր, հրամանատար, վուր» էպոպեան անհաջող ավարտվեց ոչ միայն նրանցից մեկի անձնակազմի, այլև ողջ դիվանագիտական ջանքերի համար: Ի՞նչ հաջողություն կարելի էր ակնկալել զորավարժություններով նման սադրանքից հետո։ Սա այն սակավաթիվ օրինակներից է, երբ Երևանը խաթարում է բանակցային ուղու վրա նշմարվող առաջընթացը:
Այսօր կազմավորվում է շատ նման իրավիճակ։ Ադրբեջանը բանակցում է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ, և դրանց սկզբից ի վեր զգալի առաջընթաց է ձեռք բերվել: Առավել ևս, Բաքուն զուգահեռաբար նախաձեռնել է անմիջական շփումներ ղարաբաղցի հայերի հետ՝ նրանց առաջարկելով շրջել ոչ վաղ անցյալի դառը էջերը և սկսել նայել ապագային։
Սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը նորից որոշել է ձախողել դիվանագիտական զարգացումները և թույլ չտալ հասնել խաղաղ պայմանագրի ստորագրմանը։ Վերջին օրերին ձնագնդի պես աճում են ծայրաստիճան սադրիչ և երբեմն էլ բացահայտ վիրավորական հայտարարությունները, որոնց հեղինակներն են հանդիսանում այդ երկրի պաշտոնյաներ՝ Արարատ Միրզոյանը, Արմեն Գրիգորյանը, իսկ երբեմն էլ նաև հենց Նիկոլ Փաշինյանը։ Երեւանը ոչ միայն միջամտում է Ադրբեջանի ներքին գործերին, այլեւ բաց տեքստով, ինչպես նաեւ իր գործողություններով հասկացնում է, որ չի պատրաստվում ճանաչել Ղարաբաղի պատկանելությունը Ադրբեջանին։ Անմիջապես ադրբեջանցի զինվորականների աչքի առաջ շարունակվում են զենքի մատակարարումները Ղարաբաղ։ Ադրբեջանցի զինվորականների տեսողական հսկողության տակ գտնվող շրջանցիկ ճանապարհներով ընթանում է Ղարաբաղ կենդանի ուժի տեղափոխում։ Լկտիաբար։ Վերջապես, մարտի 20-ին պետական սահմանի Զանգիլանի ուղղությամբ ադրբեջանցի սահմանապահի վիրավորումն այլ կերպ, քան բացահայտ սադրանք, չի կարելի անվանել։
Միանգամայն ակնհայտ է, որ Հայաստանը որոշել է ձախողել խաղաղության կնքման համար վերջին հնարավորությունը։ Իրավիճակը հասել է շատ վտանգավոր կետի։ Սա ոչ թե նախազգուշացում է, այլ ծանր իրողությունների արձանագրում, առանց որևէ չափազանցության։ Միջազգային հանրությունը պարտավոր է քաշել Հայաստանի ղեկավարության սանձը, և դա պետք է անել անհապաղ, քանի որ ժամանակը սպառվել է։ Վրա հասնող աղետի ողջ պատասխանատվությունը, որն այժմ արդեն թվում է անխուսափելի, ամբողջությամբ ընկնելու է Երևանի վրա։

Армения срывает мир с Азербайджаном
За весь постконфликтный период (а это без малого почти два с половиной года) ситуация в нашем регионе не была до такой степени накалена, как сегодня. Были разные моменты — от наметившихся было сближений до новых осложнений, заканчивавшихся каждый раз плачевно для армянской стороны. Баку неоднократно призывал Ереван взяться за ум. Однако постоянные метания армянского руководства из угла в угол, зачастую под влиянием не только внутренних «ястребов», но и зарубежных «советчиков», привели к тому, что спустя два с половиной года после позорной капитуляции Армении мирный договор всё ещё не подписан.
А ведь всю вторую половину прошлого года можно было назвать временем сближения позиций. До Пражского саммита наблюдалась, казалось бы, позитивная динамика. Два государства вплотную приблизились к заключению мирного соглашения. И даже несмотря на вмешательство в процесс президента Франции Эммануэля Макрона (незваный гость хуже француза или лучше француза — это еще предстоит выяснить), отстраненного потом официальным Баку с такой же лёгкостью, с какой Париж, собственно, и влез в процесс, прогресс хоть немного и затормозился, но переговоры всё же не прекращались. Оптимистическое заявление на этой неделе государственного секретаря США Энтони Блинкена по поводу значительного прогресса было тоже сделано неспроста — готовилась даже важная встреча на уровне глав МИД двух стран.
Однако Армения вновь решила сорвать процесс и пойти на обострение. Руководство этой страны, как и в прошлом, прибегло к излюбленной тактике саботажа и затягивания переговоров. Тут не мешало бы вспомнить похожее поведение Еревана, хоть и относящееся ко времени одного из злейших политических противников Никола Пашиняна — Сержа Саргсяна. Напомним, что тогда, в 2014 году, в Париже при посредничестве президента Франции Франсуа Олланда была проведена очень плодотворная встреча между президентами Азербайджана и Армении. По возвращении на родину Саргсян неожиданно провел масштабные учения в тогда еще оккупированном Агдаме с участием 50-тысячного войска. И даже решил проверить нервы азербайджанской армии на передовой, направив к линии соприкосновения два вертолета. Эпопея «вур, командир, вур» завершилась плачевно не только для экипажа одного из них, но и всех дипломатических усилий! На какой успех можно было рассчитывать после такой провокации с учениями? Это один из немногих примеров срыва Ереваном наметившихся было подвижек на переговорном треке.
Сегодня складывается очень похожая ситуация. Азербайджан ведет переговоры с Арменией по мирному договору, и с момента их начала был достигнут значительный прогресс. Более того, Баку параллельно инициировал прямые контакты с карабахскими армянами, предложив им перевернуть горькие страницы недавнего прошлого и начать смотреть в будущее.
Однако руководство Армении вновь решило пойти на срыв дипломатических наработок и не дать мирному договору дойти до подписания. В последние дни нарастают как снежный ком крайне провокационные и порой откровенно оскорбительные заявления, авторами которых являются официальные лица этой страны — Арарат Мирзоян, Армен Григорян, а иной раз и сам Никол Пашинян. Ереван не только вмешивается во внутренние дела Азербайджана, но и прямым текстом, а также своими действиями дает понять, что не собирается признавать принадлежность Карабаха Азербайджану. Прямо перед глазами азербайджанских военных продолжаются поставки в Карабах вооружения. По объездным дорогам, находящимся под визуальным наблюдением азербайджанских военных, идет переброска в Карабах живой силы. В наглую! Наконец, ранение 20 марта на Зангиланском направлении госграницы азербайджанского пограничника иначе, чем откровенной провокацией, назвать невозможно.
Совершенно очевидно, что Армения решила сорвать последнюю возможность для заключения мира. Ситуация подошла к очень опасной черте. Это не предупреждение, а констатация тяжелых реалий без всяких приукрас. Международное сообщество обязано одернуть руководство Армении, и сделать оно это должно немедленно, так как время истекло. Вся ответственность за надвигающуюся катастрофу, которая теперь уже кажется неминуемой, полностью ляжет на Ереван.