Մշակույթը նման է խոշորացույցի Սամիթ Ալիևի «Անհարմար ճշմարտությունը»
Հայ հայտնի գրող Հովհաննես Թումանյանը ունի մի հրաշալի պատմվածք՝ «Գիքորը»։ Մեծ բան չէ, բայց մղկտալու չափ ճշմարտացի է, ես նույնիսկ կասեի` ապշեցնող, վերջը կարող է նույնիսկ արցունքների տեղիք տալ: Բոլորին խորհուրդ եմ տալիս կարդալ, բացի այդ, կա պատմվածքի երկու խորհրդային էկրանացում, բայց, իմ կարծիքով, այնուամենայնիվ թույլ կլինեն, չնայած դերասանական կազմին, համենայն դեպս 1982 թվականի ֆիլմում, ուղղակի հոյակապ է։
Բայց այս ամենը քնարերգություն է, և, հետևաբար, մի կողմ թողնենք պատմվածքի գեղարվեստական արժեքը։ Սյուժեն պարզամիտ է. հայ գյուղացին իր որդուն ծառայության է տալիս է հայ մեծահարուստ վաճառականի մոտ։ Եվ հայրը որդու հետ գալիս են Թիֆլիս, որտեղ նրանց միջև երկխոսություն է տեղի ունենում։
- Սա է քեզ համար Թիֆլիսը: Դու քեզ պինդ պահիր, դեռ շատ բան կիմանաս։
- Իսկ նրանք եկեղեցի ունե՞ն, հայրիկ։
- Ինչպես չէ, կա, իհարկե։ Չէ՞ որ նրանք էլ, ինչպես մենք՝ քրիստոնեական հավատքի են, հայ են։
Այսինքն, միայն խորամուխ եղեք, շեղվեք գրական արժանիքներից՝ նորից եմ շեշտում, շատ լավ պատմվածք է։ Թիֆլիսը՝ ներկայիս Թբիլիսին է, և այնտեղ ապրում էին ոչ միայն հայեր։ Այնտեղ ապրում էին շատ շատ վրացիներ, ադրբեջանցիներ, ռուսներ, հույներ, հրեաներ, մի խոսքով, շատ տարբեր ժողովուրդներ էին ապրում, որովհետև այն ժամանակ Թիֆլիսը Կովկասի վարչական կենտրոնն էր և հատկապես այնտեղ էր գտնվում հայր-թագավորի կովկասյան կառավարչի նստավայրը։ Բայց, այնուամենայնիվ, հասարակ ու ոչ այնքան կիրթ գյուղացին որդուն ասում է. «Չէ որ նրանք նույնպես, ինչպես մենք, քրիստոնեական հավատքի են» Աստված մեզ, մահմեդականներիս հետ, բայց դա նշանակում է, որ վրացիները, ուկրաինացիները, ռուսները, օսերը, հույները՝ բոլորը մի կողմ, Թիֆլիսում հայերից բացի ոչ ոք չկա, իսկ քրիստոնեական հավատքը՝ նրանց մենաշնորհն է: «Նրանք, ինչպես և մենք, քրիստոնեական հավատքով՝ հայեր են». Իմ կարծիքով, այստեղ խորհելու բան կա։ Չնայած առհասարկ և պետք էր ավելի վաղ մտածել։ 19-րդ դարի վերջին, երբ գրվել էր այս պատմվածքը։
Ահա թե ինչու ես միշտ պնդել եմ՝ թշնամու մշակույթը, հատկապես նրա գրականությունը ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը։ Հատուկ, ուշադիր ուշադրություն դարձնել, թե կոնկրետ ինչ, ինչպես և ինչի մասին են պատմել նրանց մեծ գրողները։ Որովհետև մեծ գրողները՝ երբեմն, ակամայից բերանից թռցնում, մատնում են այն, ինչ իրականում ունեն մտքում: Ցույց են տալիս մի փոքր ավելին, քան կցանկանային ցույց տալ։ Այնպես որ, թշնամու գրականության իմացությունը օգնում է նրան ուսումնասիրելու հարցում, սկսում ես հասկանալ, թե թանկագին հարևանիկը մտքում ինչ ունի: Այնտեղ ամեն ինչ կարծես ձեռքի ափի մեջ է, շատ բան պարզ է դառնում։ Ընդ որում պետք է պարզ լինի ոչ միայն մեզ, այլեւ շրջապատում բոլորի համար։ Օրինակ՝ Վրաստանի։
Խոսքս, ըստ էության, ինչի մասին է՝ Ջավախեթիի հայ համայնքը դիմել է Հայաստանի Ազգային ժողովին՝ ՀՀ վարչապետին ու կառավարությանը անվստահություն հայտնելու գործընթացը նախաձեռնելու պահանջով։ Եվ անուններ պաշտոններով. Արտակ Գաբրիելյան՝ «Սամցխե-Ջավախք» հայկական ՈԿԿ-ների խորհրդի համակարգող, Ալեքսան Թորոյան՝ Ախալքալաքի հիվանդանոցի տնօրեն, Ստեփան Հակոբյան՝ «Ջավախք» հասարակական կազմակերպության նախագահ, Դավիթ Ռոստակյան՝ «Վիրք» կուսակցության նախագահ, Ազատ Շիպակցյան՝ «Ջավախքի մտավորականության միության նախագահ», Միխայիլ Կոլիկիդի՝ Սամցխե-Ջավախքի հույների միություն «Պատրիդա», և Սամվել Պետրոսյան՝ «Շարժում հանուն արդարության» կազմակերպության նախագահ։ Ես խորհուրդ կտայի, թախանձագին խորհուրդ կտայի Վրաստանի համապատասխան մարմիններին, հատկապես Պետական անվտանգության ծառայությանը, լարված ուշադրություն դարձնել այս ընկերների վրա, ովքեր իրենց դիրքավորում են որպես Ջավախքի հայ բնակչության էլիտա։ Օրինակ՝ Վրաստանի վերը նշված քաղաքացիները որքա՞ն հաճախ են մեկնում Հայաստան և երրորդ երկրներ, ում հետ են հանդիպում, ովքեր են նրանց հետ, բուն Վրաստանում ընկերություն անում, իսկ ով է նրանց մոտ հյուր գալիս։ Իսկ երբ գալիս է, արդյո՞ք ինչ-որ արգելված բան չի անցկացնում։ Ո՞ւմ կողմից և որտեղից են այդ ՈԿԿ-ները և կուսակցությունները կազմակերպությունների հետ միասին ֆինանսավորվում, և ո՞ւմ են անձամբ իրենք վճարում, ինչի՞ վրա են ծախսվում գումարները։ Մի խոսքով, իրավիճակն արժանի է ոչ թե ուշադրության, այլ հետաքննության։ Գոնե միայն այն պատճառով, որ վաղը կարող է ուշ լինել: Մի խոսքով, սկանավորեք, թե այդ ինչ քաղաքական ակտիվ մարդուկներ են։
Չէ, ես հասկանում եմ՝ ժողովրդավարություն, խոսքի ազատություն, դեպի ԵՄ ձգտում, բայց ... Եզրակացություններ արեք նաև մեր ընդհանուր հարեւանների մշակույթից՝ ես ընդամենը մի փոքրիկ օրինակ բերեցի «Գիքոր» պատմվածքից ու իմ ոչ վաղ անցյալից։ Օրինակ՝ Բաղրամյան գումարտակի պատմությունից, վրացիների դեմ պատերազմին Վրաստանի հայ բնակչության մասնակցությունից, այսինքն՝ մեր պատմությունից։ Որովհետև նրանք, ովքեր մոռանում են պատմության դասերը՝ նրան սովորաբար ուղղում են աշխարհագրությունը։ Հիշեք, թե ինչպես է ամեն ինչ սկսվել, և ինչից են սովորաբար սկսվում տարածքային պահանջները: Եվ թույլ մի տվեք, որ այն նորից սկսվի: Խեղդեք անջատողականությունը, քանի դեռ նա չի մեծացել՝ չգիտե՞ք, որ եթե այն մեծանա, ապա կսկսի արդեն խեղդել ձեզ:
Իսկ մեր սիրելի հարեւանիկների գրականության մասին մենք դեռ կխոսենք։ Ես ձեզ շատ հետաքրքիր բաներ կասեմ։ Բայց ամեն ինչ իր ժամանակին։

Культура как увеличительное стекло
У хорошего армянского писателя Ованеса Туманяна есть замечательная повесть «Гикор». Вещь небольшая, но щемяще-правдивая, я бы даже сказал - пронзительная, финал даже на слезу пробить может. Всем советую почитать, к тому же есть две советские экранизации повести, но, на мой взгляд, все же послабее будут, хотя актерский состав, во всяком случае в фильме 1982 года, просто великолепен.
Но это все лирика, а потому отставим художественную ценность повести в сторону. Сюжет незамысловатый: армянский крестьянин отдает своего сына в услужение к богатому армянскому же купцу. И приезжают отец с сыном в Тифлис, где происходит между ними диалог.
- Это тебе Тифлис. Ты будь у меня молодцом, многое еще узнаешь.
- А церковь у них есть, отец?
- Как же это нету, есть, конечно. Они ведь тоже, как и мы, христианской веры, армяне.
То есть просто вдумайтесь, отвлекитесь от литературных достоинств – еще раз подчеркну – очень хорошей повести. Тифлис – нынешний Тбилиси, и жили там не только армяне. А жили там очень много грузин, азербайджанцев, русских, греков, евреев, в общем много разных народов жили, потому что тогда Тифлис был административным центром Кавказа и именно там была резиденция кавказского наместника царя-батюшки. Но тем не менее простой и не очень образованный крестьянин говорит сыну: «Они ведь тоже, как и мы, христианской веры, армяне». Бог с нами, с мусульманами, но это значит, грузины, украинцы, русские, осетины, греки – всех в сторону, никого кроме армян в Тифлисе нет, а христианская вера – их монополия. «Они, как и мы, христианской веры – армяне». По-моему, есть о чем задуматься. Хотя вообще-то думать надо было раньше. В конце XIX века, когда эта повесть была написана.
Вот почему я всегда настаивал на необходимости изучения культуры врага, в особенности его литературы. Уделите особое, пристальное внимание, что именно, как и о чем рассказывали их большие писатели. Потому что большие писатели - иногда, невольно - проговариваются, выдают, что у них на самом деле на уме. Показывают чуть больше, чем хотели бы показать. Так что знание литературы противника помогает в его изучении, начинаешь понимать, чем дорогой соседушка дышит. Там всё как на ладони, многое становится ясным. Причем ясным должно быть не только нам, но и всем в округе. Например, Грузии.
Это я, собственно говоря, к чему - армянская община Джавахетии обратилась к Национальному собранию Армении с требованием инициировать процесс выражения недоверия премьер-министру Армении и правительству. И имена с должностями: Артак Габриелян - координатор Совета армянских НПО «Самцхе-Джавахка», Алексан Тороян - директор Ахалкалакской больницы, Степан Акопян - председатель общественной организации «Джавахк», Давид Ростакян - председатель партии «Вирк», Азат Шипакцян - президент «Союза интеллигенции Джавахка», Михаил Коликиди - Союз греков Самцхе-Джавахетии «Патрида» и Самвел Петросян - председатель организации «Движение во имя справедливости». Я бы посоветовал, настоятельно посоветовал соответствующим органам Грузии, в особенности Службе государственной безопасности обратить пристальное внимание на этих товарищей, которые позиционируют себя как элита армянского населения Джавахетии. Например, как часто вышеподписавшиеся граждане Грузии выезжают в Армению и третьи страны, с кем встречаются, кто с ними в самой Грузии дружит, а кто к ним в гости приезжает? А приезжая, не провозит ли чего запрещенного? Кем и откуда те НПО и партии с организациями финансируются, а кого сами оплачивают, на что тратятся деньги? В общем, ситуация заслуживает даже не внимания, а расследования. Хотя бы потому, что завтра может быть поздно. Короче, просканируйте, что это за политически активные человечки.
Нет, я понимаю, - демократия, свобода самовыражения, стремление в ЕС, но… Делайте выводы и из культуры наших общих соседей - я привел лишь небольшой пример из повести «Гикор» и своего недавнего прошлого. Например, из истории батальона имени Баграмяна, из участия армянского населения Грузии в войне против грузин, то есть  из нашей истории. Потому что те, кто забывает уроки истории – тому обычно поправляют географию. Вспомните, как все начиналось, и с чего обычно начинаются территориальные претензии. И не дайте начаться этому вновь. Придушите сепаратизм, пока он не возрос - вам ли не знать, что если он подрастет, то начнет душить уже вас.
А о литературе наших дорогих соседушек мы еще поговорим. Я расскажу вам много чего интересного. Но всему свое время.