Ոչ միայն ուժեղի իրավունքը, այլ նաև իրավունքի ուժը Սամիթ Ալիևի՝ «Անհարմար ճշմարտությունը»
Մեր լավ ընկեր և հրաշալի պատմաբան Ռիզվան Հուսեյնովը իր հաղորդումներից մեկում մի տեսակ շոշափել է՝ Ղարաբաղում առճակատման հրահրման մեջ Ցարական Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների դերի մասին թեման, շատ եմ խորհուրդ տալիս, նրա մոտ՝ ընդհանրապես, շատ հետաքրքիր հաղորդումներ են, չեք փոշմանի:
Բացի այդ, նա ընթացքում հիշատակել է այն կազմակերպությունների մասին, որոնք եղել են «Դաշնակցության» նախահայրեր, գաղտնի ընկերությունների մասին, որոնց թիկունքում կանգնած էին որոշակի մարդիկ, էլիտան, և, ինչպես միշտ, նա միանգամայն իրավացի էր։ Որովհետև հայերի էլիտան, իսկական էլիտան՝ Հայաստանում ապրող ոսկյա ժամացույցներ կրող և անակոնդայի կաշվից կոշիկներ հագնող նորահարուստները չեն։ Ընդհակառակը։ Նրանք, ովքեր հագնում են անակոնդայի կաշվից կոշիկները նրանք դերնախագահներ են, նրանք ուշադրությունը շեղելու համար են, գիշերվա զոհեր, ում առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կբանտարկեն՝ նախապես նրան բոլոր հնարավոր ձախողումների մեջ մեղադրելուց հետո։ Նրանք կա՛մ երկար ժամանակով կազատազրկվեն, կա՛մ... կթունավորվեն... կա՛մ ավտովթարի կենթարկվեն, նրանց մոտ դրա բոլոր շանսերը կան։ Որովհետև՝ նրանք իրական տերերը չեն։ Իրական տերերը միշտ ստվերում են, նրանք հագնվում են շատ համեստ, և առհասարակ ձգտում են ուշադրություն չգրավել իրենց վրա։ Հայկական էլիտայի ներկայացուցիչները երբեմն գալիս են Հայաստան, կամ այնտեղ ուղարկում իրենց էմիսարներին։ Հայկական էլիտան՝ մարդկանց փակ խումբ է, խիստ հիերարխիայով, գրեթե կրոնական կազմակերպություն է՝ ընդհանուր գործի համար պարտադիր հարկով և իրազեկողների ցանցով։ Բայց սա դեռ ամենը չէ։ Թեև այն պատճառով, որ իսկական հայկական էլիտան նույնպես դերակատար չի հանդիսանում։ Նա գործիք է: Գործիք, որը հարկեր է վճարում իր տերերին սեփական մարդկանցով և նրանց ապագայով։ Գործիք այն ուժերի ձեռքում, որոնք անհամաչափ ուժեղ են, քան աշխարհի ողջ հայությունը։ Եվ այդ ուժերը կոչվում են գերտերություններ։
Ռիզվան բեյը միանգամայն իրավացի է։ Պետք է հասկանալ, որ «միացումը», ճիշտ նաև հարևանների այլ տարածքային պահանջները շրջապատի նկատմամբ՝ տարերային երևույթ չէ, և բացարձակապես ոչ լայն զանգվածների ազատագրված ստեղծագործական էներգիան։ Հայ զանգվածը՝ նկատի ունեմ։ Ոչ։ Սա իր հիերարխիայով կազմակերպված կառույց է։ «Միացումները» խոնավությունից չեն գործարկվում, նրանց աճեցնում են, սնուցում և առաջնորդում են։ Այնպես որ, հայկական էլիտային դժվար է անվանել իր ժողովրդի լավ ուղեկցողներ։ Լավ ուղեկցողները գիտեն, թե ուր են գնում և անում են ամեն ինչ, որպեսզի իրենց ժողովուրդը ապրի, իսկ վատ ուղեկցողները իրենց ժողովրդին ուղղակի տանում են դեպի անդունդ: Հիշու՞մ եք Շուկշինի «Կալինա Կրասնայա» հրաշալի ֆիլմը: Այնտեղ կա մի հրաշալի դրվագ, երբ Շուկշինի հերոսը իր աներձագի հետ գիշերը խմում են բաղնիքում, հետո նայում են ջրի դույլի մեջ և այնտեղ սարդ են տեսնում։ Աներձագը զարմացած ասում է. այդ ինչպե՞ս ես այնտեղ ընկել։ Իսկ Շուկշինի հերոսը պատասխանում է. Դե, այնտեղ ընկնելը խորամանկ գործ չէ, բայց տես դուրս գալը... Կարծում եմ, նմանությունն ավելի քան պարզ է։
Մեր թիկունքում ոչ միայն ուժեղի իրավունքն է, այլ նաև իրավունքի ուժը։ Մենք դեռ կարող ենք ձեզ օգնել՝ հարևաններ: Դուք ընկել եք դույլի մեջ, բայց ձեզ մոտ փոքր հնարավորություն դեռ մնում է, և ես այստեղ միանգամայն լուրջ եմ ասում։ Երբ մարդկանց ասում են ճշմարտությունը, նրանք երբեմն չեն հավատում: Բայց դա նրանց խնդիրն է։ Ես ևս մեկ անգամ կհամաձայնվեմ աշխատել որպես ձեր պահապան հրեշտակ: Հարավային Կովկասի սահմաններից դուրս ոմանք դեռ կարծում են, որ որոշ ժամանակ անց կկարողանան հակամարտություն հրահրել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում: Ես կփորձեմ համառոտ շարադրել իմ տեսլականը այն մասին, թե ինչ է պետք անել դրա համար, որպեսզի ինչ-որ մեկի երազանքները հավերժ, ընդմիշտ մնան երազանքներ: Նախ՝ ոչ մի կարգավիճակ, որովհետև կարգավիճակը գյորբագյոռ օլդու, ոչ ինքնավարություն, ոչ ինքնակառավարում, ոչ, առավել ևս «ստեփանակերտներ»։ Սա տրված է։ Աքսիոմա է։ Եվ եկեք մղվենք հենց սրանից։
Հաջորդ, ոչ պակաս կարևորը՝ սահմանափակել, իսկ իդեալական կլինի՝ առհասարակ թույլ չտալ, որ եվրոպական, ամերիկյան և ոչ միայն, հասարակական կազմակերպությունները անօդաչու թռչող սարքերի տիրույթում մոտենան Ղարաբաղին, ինչ հագուստի մեջ էլ չզուգվեն։ Եթե ՈԿԿ-ներ՝ ապա միայն մերը։ Որովհետև մեզ մոտ խիստ է, և ընդհանրապես, կարանտին է։ Սահմանը կողպված է՝ դա ինքստինքյան հասկանալի է՝ բոլոր տպագիր նյութերի մանրակրկիտ ստուգում, որոնք մտնում են Ադրբեջանի տարածքի մեջ։ Եվ, իհարկե, այն ինտերնետային կայքերի արգելափակում որոնք կարող են պարունակել տարածքային ամբողջականության մեր պատկերացումներին չհամապատասխանող տեղեկատվություն: Գումարած, գիտությունը, ինչպես ասում են, շատ ֆուկուսներ գիտի:
Եվ էլի մի փոքր տարածքային ամբողջականության մասին։ Այդ հարցերը պետք է փակվեն ճիշտ այնպես, ինչպես մենք փակեցինք, այսինքն՝ եթե թշնամու ականջը շատ ամուր սեղմել բռունցքի մեջ, ապա շատ բանի մասին կարելի է խաղաղ ճանապարհով պայմանավորվել։ Խանքենդին մեկ օրվա մեջ՝ նման բաները սովորաբար պատմության մեջ են մտնում, իսկ սա էլ արդեն պատմության մեջ է մտել։
Հաջորդը՝ մեր սիրելի հարեւանների և մեր ապագա հարաբերությունների հաշվով։ Նախ և առաջ, ես նրանց խորհուրդ կտայի ուշադրություն դարձնել մաքսային հայտագրերի ճիշտ լրացնելուն, եթե ցանկանում եք, որ Լաչինի սահմանային անցակետով ինչ-որ բան մտնի Ադրբեջան։ Դաս թիվ մեկ. կա Խանքենդի քաղաք՝ տառասխալները, տպագրական սխալները, հավասարապես նաև ուղղագրական կամ քաղաքական սխալները նման հարցերում անթուլատրելի են։ Նորից և նորից կարտագրեք, քանի դեռ չսովորեք Ադրբեջանի բնակավայրերի անունները գրել այնպես, ինչպես դրանք սահմանված է գրել Ադրբեջանում։ Մանրակրկիտ մաքսային ստուգում, փաստաթղթերի լրացման ճիշտության ստուգում և սահմանային հսկողություն։ Բայց առաջին հերթին, իհարկե, սահմանային հսկողություն։ Ես կանխատեսում եմ հնարավոր վրդովմունքը, բայց ոչինչ չեմ կարող անել վրդովվածներին օգնելու համար։ Մի բողոքեք ոտքի հարվածներից և ապտակներից, սա, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, թշնամուն հասկանալի միակ լեզուն է: Դրանում ամեն ինչ կա. և բարև, սիրելիս, ինչպես է քո թանկագին առողջությունը, և թող Աստվածը քեզ ևս հարյուր տարի կյանք ուղարկի, և այո շքամուտքում կգտնես դոլարներով լի դրամապանակ։ Գիտեք արդյոք, պրակտիկան ապացուցել է, որ ոմանց վրա ապտակն ավելի լավ է ազդում, քան միջազգային իրավունքի ճիշտ մեկնաբանության հաշվով քսանութ տարի խոսելը։ Ինչու՞ ժամանակ կորցնել: Մեկ անգամ քոթակեցիր՝ մեկ էլ տեսար հարաբերություններում սառույցը կոտրվել է: Նրանց խոզային աչքերը բավականին անամոթ են, խոսում են խաղաղության մասին, և ՀԿՌՀ-են գնում Հնդկաստանից՝ հույս ունենալով Ֆրանսիայից զենք մատակարարումների վրա, անձնատուր չեն լինում Զանգեզուրի միջանցքի հարցում։ Խելքին անհասանելի միամտություն է՝ շարունակելով մեր դեմ գործ ուղղել՝ նրանք դեռ հույս ունեն, որ մենք կհավատանք նրանց խաղաղասիրությանը: Անտիկ դրամայի բոլոր օրենքների համաձայն՝ ձեզ վրա կարող են թափվել անհամար դժբախտություններ ու անախորժություններ։ Ուղիղ գագաթին և կանխատեսելի ավարտով: Այնպես որ՝ խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի մեր պայմաններով, և մենք կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցները, և նույնիսկ ավելին, քան անհրաժեշտ է, որպեսզի ոչ ոք չգայթակղվի անել այն, ինչ դուք արեցիք 1987 թվականին։
Վերջին ժամանակներից սկսած, մենք հիանալի հիշողություն ունենք, իսկ մեր բանակը՝ էլ ավելի լավն է։ Եվ մենք բոլոր ջանքերը կգործադրենք նրա համար, որպեսզի օրեցոր այն ավելի ու ավելի ուժեղանա։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հայ բնակչությանը։ Դե, ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հայ բնակչությանը։ Մենք նրանց տվել ենք եւս մեկ շանս։ Հույս ունեմ, որ նրանք ճիշտ կօգտվեն դրանից։

Не только право сильного, но и сила правого
Наш добрый друг и замечательный историк Ризван Гусейнов в одной из своих передач как-то затронул тему о роли спецслужб царской России в разжигании противостояния в Карабахе, очень рекомендую, у него вообще, интереснейшие передачи, не пожалеете.
Кроме того, он мимоходом упомянул об организациях, которые являлись предтечей «Дашнакцутюн», о тайных обществах, за которыми стояли определенные люди, элита, и как всегда, был совершенно прав. Потому что элита армян, настоящая элита, это не нувориши, живущие в Армении, носящие золотые часы и туфли из кожи анаконды. Наоборот. Те, кто носит туфли из кожи анаконды – это зиц-председатели, они для отвода глаз, жертва вечерняя, которых сольют при первом же удобном случае, предварительно свалив на них вину за все возможные неудачи. Они или надолго сядут или… отравятся… или попадут в автокатастрофу, на это у них есть все шансы. Потому что это – не настоящие хозяева. Настоящие хозяева всегда в тени, одеваются они очень скромно, и вообще, стараются не привлекать к себе внимания. Представители армянской элиты иногда приезжают в Армению, или же засылают туда своих эмиссаров. Армянская элита — это замкнутая группа лиц, со строгой иерархией, это почти религиозная организация, с обязательным налогом на общее дело и сетью осведомителей. Но это еще не все. Хотя бы потому, что настоящая армянская элита тоже не является игроком. Она является инструментом. Инструментом, который платит своим хозяевам налог своим же народом и его будущим. Инструмент в руках сил, которые несоизмеримо сильнее, чем все армяне мира. И эти силы называются супердержавами.
Ризван-бей совершенно прав. Нужно понимать, что «миацум», равно как и прочие территориальные претензии соседей к окружающим, это не стихийное явление, и совершенно не освобожденная творческая энергия широких народных масс. Армянских масс, в смысле. Нет. Это организованная структура со своей иерархией. «Миацумы» не заводятся от сырости, их взращивают, подкармливают и направляют. Так что армянскую элиту сложно назвать хорошими поводырями своего народа. Хорошие поводыри знают, куда идут, и делают все, что в их силах, чтобы их народ жил, а плохие поводыри просто приводят свой народ на край пропасти. Помните замечательный фильм Шукшина «Калина красная»? Там есть замечательный эпизод, когда герой Шукшина с шурином выпивают в бане ночью, потом смотрят в ведро с водой, и видят в нем паука. Шурин удивленно говорит: да как же ты туда попал? А герой Шукшина отвечает: ну, попасть это дело нехитрое, а вот вылезти… Думаю, аналогия более, чем ясна.
За нами не только право сильного, за нами еще и сила правого. Мы еще можем вам помочь, соседи. Вы попали в ведро, но небольшой шанс у вас все еще остается и здесь я совершенно серьезен. Когда людям говорят правду, они иногда не верят. Но это их проблемы. Я еще раз соглашусь поработать вашим ангелом-хранителем. Кое-кто за пределами Южного Кавказа все еще полагает, что спустя некоторое время сможет разжечь конфликт в Карабахском экономическом регионе Азербайджана. Я постараюсь вкратце изложить свое видение того, что нужно сделать для того, чтобы кое-чьи грезы навсегда, навсегда остались бы грезами. Первое - ни статусов, потому что статус гербагер олду, ни автономий, ни самоуправлений, ни, тем более, «степанакертов». Это данность. Аксиома. И давайте отталкиваться именно от этого.
Следующее, не менее важное – ограничить, а в идеале, вообще не подпускать к Карабаху на расстояние радиуса действия БПЛА европейские, американские, да и не только, неправительственные организации, в какие бы одежды они ни рядились. Если НПО – то только наши. Потому что у нас строго, и вообще, карантин. Граница на замке – это само собой разумеющееся, тщательная проверка всех печатных материалов, которые поступают на территорию Азербайджана. И, разумеется, блокировка интернет-сайтов, которые могут содержать информацию, не соответствующую нашему пониманию территориальной целостности. Плюс, наука, как говорится, умеет много гитик.
И еще немного о территориальной целостности. Эти вопросы нужно закрывать именно так, как его закрыли мы, то есть, если ухо противника очень сильно сжать в кулаке - то о многом можно мирно договориться. Ханкенди за один день - такие вещи обычно входят в историю, и это в историю уже вошло.
Далее, насчет дорогих соседушек и наших будущих взаимоотношений.  Прежде всего, я бы посоветовал им обратить внимание на правильность заполнения таможенных деклараций, если вы хотите, чтобы что-то попало в Азербайджан через лачинский ППП. Урок номер один: есть город Ханкенди, неправильное написание, опечатки, равно как и орфографические или политические ошибки в таких вопросах недопустимы. Будете переписывать заново, пока не научитесь писать названия населенных пунктов Азербайджана так, как их полагается писать в Азербайджане. Тщательный таможенный досмотр, проверка правильности заполнения документов и пограничный контроль. Но сначала, разумеется, пограничный контроль. Я предвосхищаю возможное возмущение, но ничем не могу помочь возмущающимся. Не жалуйтесь на пинки и затрещины, это, как показывает практика, единственный понятный врагу язык. В нем есть все: и здравствуй, дорогой, как твое драгоценное здоровье, и да пошлет тебе Господь еще сто лет жизни, и да найдешь ты в подъезде туго набитый кошелек с долларами. Практика, знаете ли, доказала, что отпущенная оплеуха действует на кое-кого лучше, чем двадцать восемь лет разговоров насчет правильной трактовки международного права. Чего время терять? Пнул разок – вот и сломан лед в отношениях. Их поросячьи очи довольно бесстыжи, они говорят о мире, и закупают РСЗО у Индии, надеясь на поставки оружия из Франции, упорствуют в вопросе Зангезурского коридора. Уму непостижимая наивность – продолжая гнуть против нас дело – они все еще надеются, что мы поверим в их миролюбие. По всем законам античной драмы на вас могут обрушиться неисчислимые беды и неприятности. Прямо на макушку и с предсказуемым финалом. Так что – мирный договор будет подписан на наших условиях, и мы примем все необходимые превентивные меры, и даже больше, чем необходимые, для того чтобы ни у кого не возникло соблазна устроить то, что вы устроили в 1987-м.
У нас с недавних пор прекрасная память, а армия у нас – еще лучше. И мы приложим все силы для того, чтобы с каждым днем она становилась все сильнее и сильнее. А что до армянского населения Карабаха. Ну что до армянского населения Карабаха. Мы дали им еще один шанс. Надеюсь, они им воспользуются правильно.