Նախչըվանի գազային ապաշրջափակման շեմին Caliber.Az-ի ակնարկը
Ընթացիկ տարում Ադրբեջանը և Թուրքիան ակտիվացրել են Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության (ՆԻՀ) էներգաանկախության և անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցությունը։ Այս ուղղությամբ կարևորագույն քայլ կդառնա Իգդիր-Նախչըվան գազատարով ՆԻՀ գազամատակարարումը. այդ գազատարի հիմնարկեքը կայացել է սեպտեմբերի 25-ին։ Այս առիթով հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և պաշտոնական այցով մեր երկրում գտնվող Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։
Երեք տարուց քիչ պակաս ժամանակ է անցել այն պահից, երբ Անկարայում Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարության և Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության միջև ստորագրվել է ՆԻՀ-ին բնական գազի մատակարարման մասին փոխըմբռնման հուշագիրը։ 2020 թվականի դեկտեմբերի 15-ի համաձայնագիրը նախատեսում էր, որ երկու երկրների պետական նավթային ընկերությունները՝ SOCAR-ը և BOTAS-ը, կմասնակցեն տարեկան 500 մլն խորանարդ մետր հզորությամբ Իգդիր-Նախչըվան գազատարի 85 կիլոմետրանոց ճյուղի կառուցմանը։ Հետագա ժամանակահատվածում անցկացվել են գազատարի նախագծի տեխնիկական կողմերի հստակեցումը, ճշտվել է դրա երթուղին և մշակվել տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները (ՏՏՀ), իսկ 2022 թվականի փետրվարին Ադրբեջանի պետական բյուջեից միջոցներ են հատկացվել այդ նախաձեռնության շրջանակներում հաղորդակցությունների անցկացման համար։ Ինչպես նաև հաղորդվել է այս նախագծի շրջանակներում թուրքական Դիլուջույում գազաբաշխիչ կայանի կառուցման մասին. այս օբյեկտը նախատեսված է ապահովել՝ գազամուղով դեպի Նախչըվանի սպառողներ գազի հոսքի կայուն հավասարակշռությունը։ Այնուամենայնիվ, մի շարք օբյեկտիվ հանգամանքների պատճառով, գազամուղի նախագծի անմիջական իրականացումը սկսվել է միայն ներկա ժամանակ։
«Իգդիր-Նախչըվան գազատարի կառուցումը կարևոր իրադարձություն է մեր եղբայրական հարաբերությունների պատմության մեջ և նոր լիցք կհաղորդի մեր կապերին, մեծապես կապահովի Նախչըվանի էներգետիկ անվտանգությունը», - ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ հանդես գալով մամուլի համար հայտարարությամբ։ Պետության ղեկավարը հիշեցրել է, որ 90-ական թվականներից սկսած, երբ Հայաստանը ագրեսիվ օկուպացիոն քաղաքականություն էր վարում Ադրբեջանի նկատմամբ՝ տարածքային պահանջներ ներկայացնելով նաև ՆԻՀ-ի նկատմամբ՝ ինքնավարության էներգետիկ ապահովումը ամբողջությամբ ընդհատվել էր։
«Հայաստանը անջատեց Ադրբեջանի հիմնական մասից տանող բոլոր էլեկտրական և գազային գծերը, և Նախչըվանը փաստորեն գտնվում էր շրջափակման մեջ. լույս չկար, գազ չկար, և շատ ցուրտ ձմռան պայմաններում Նախչըվանը 15 տարի ապրեց առանց գազամատակարարումների։ Միայն 2005 թվականին, Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ կնքված համաձայնագրի համաձայն, փոխադարձ փոխանակման հաշվին ապահովվեց ինքնավարությանը իրանական գազի մատակարարումը»,- հիշեցրել է նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ընդգծելով, որ Իգդիր-Նախչըվան գազատարի կառուցումը կստեղծի ԱԻՀ-ին երկրորդ՝ թուրքական գծով բնական գազի մատակարարման պայմաններ։
Հիշեցնենք, որ Իգդիր-Նախչըվան գազատարի նախագիծը համարվում է 2023 թվականի հունիսի 5-ին ընդունված «ՆԻՀ-ի 2023-2027 թվականների սոցիալ-տնտեսական զարգացման պետական ծրագրի» առաջնահերթ նախաձեռնություններից մեկը։ Իգդիրից մինչև ՆԻՀ-ի Սադարակի շրջան խողովակաշարի երկարությունը կազմում է 97,5 կիլոմետր, ներառյալ ադրբեջանական հատվածը՝ 17,5 կիլոմետր, իսկ թուրքականը՝ 80 կիլոմետր։ Խողովակաշարը հաշվարկված է՝ օրական երկու միլիոն խորանարդ մետր կամ տարեկան 730 միլիոն խորանարդ մետր գազ մղելուն։ Ապագայում գազատարի թողունակությունը կարելի է ավելի քան երկու անգամ ավելացնել, բայց նույնիսկ իր սկզբնական տարբերակում դրա նախագծային հզորությունը կարող է լիովին բավարարել ՆԻՀ-ի 460 հազարանոց բնակչության, ինչպես նաև ինքնավարության մունիցիպալ և արդյունաբերական հատվածների՝ կապույտ վառելիքի պահանջարկը։
ՆԻՀ-ին էներգետիկ կախվածությունից ազատելը՝ ադրբեջանա-թուրքական գազային նախագծի կարևորագույն նպատակներից մեկն է. գրեթե 18 տարի ինքնավարության գազամատակարարումն ապահովվել է հիմնականում Իրանից գազի մատակարարումների հաշվին՝ փոխադարձ փոխհատուցման միջոցով, սակայն, չնայած նման սխեմաների երկար տարիների փորձարկումին, այսօր, տարածաշրջանում ամենաբարդ աշխարհաքաղաքական տարաձայնությունների պատճառով, Ադրբեջանը չի կարող ռիսկի դիմել՝ կենտրոնանալով գազի մատակարարման հարցում միայն իրանական վեկտորի վրա։ Մյուս կողմից, Իգդիր-Նախչըվան նախագծի իրականացումը երկարաժամկետ հեռանկարներ է ստեղծում ինքնավարությունում շոգեգազային և այլ ջերմաէլեկտրակայանների կառուցման համար, որոնք ապագայում կարող են ՆԻՀ-ին ապահովել լրացուցիչ եկամուտ էներգիայի արտահանումից։ Այսպես, մի քանի տարի առաջ թուրքական բիզնեսն առաջարկել է 550 ՄՎտ հզորությամբ գազատուրբինային էլեկտրակայանի նախագիծ, որի կառուցումից հետո ՆԻՀ-ում հնարավոր կլինի էլեկտրաէներգիայի արտահանումը թուրքական շուկա։
Միևնույն ժամանակ, չպետք է աչքաթող անել Նախչըվանում էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների (ԷՎԱ) զարգացման, առաջին հերթին հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման հսկայական ներուժը։ Հատկապես տարբեր ամբարտավային և դերիվացիոն հիդրոէլեկտրակայանների շահագործման շնորհիվ ինքնավարությունը կարողացավ իրեն զգալիորեն ապահովել էլեկտրաէներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներով։ «Չնայած այն հանգամանքին, որ Նախչըվանում չկա գազ և նավթ, բայց կա արև, և մենք ունենք այստեղ արևային էլեկտրակայանների կառուցման հետ կապված մեծ ծրագրեր. եթե այդ ծրագրերն իրականացվեն, ՆԻՀ-ն կարող է վերածվել «կանաչ» էներգետիկ գոտու, քանի որ այստեղ կա մեծ ներուժ արևային, քամու և հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման համար։ Հետագայում «կանաչ» էլեկտրաէներգիան կարող է արտահանվել Թուրքիա՝ առնվազն 1000 ՄՎտ էներգիա»,- նշել է նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ հանդես գալով ԶԼՄ-ների համար հայտարարությամբ։
Առավել ևս, ինքնավարությունը տիրապետում է էլեկտրաէներգիայի տարանցման հսկայական ներուժի. մասնավորապես, այստեղ նախատեսվում է կառուցել բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծեր և հզոր ենթակայաններ, որոնք ինքնավարությունը կմիացնեն Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում ձևավորվող փոքր հիդրոէլեկտրակայաններից, արևային և քամու կայաններից կազմված էներգոհամալիրի հետ, և այս համակարգը թույլ կտա էլեկտրաէներգիա փոխադրել Թուրքիայի և տարածաշրջանի այլ երկրների ուղղությամբ։ Այս նախաձեռնությունների շրջանակներում նախատեսվում է Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության արևելքում կառուցել 255 կիլովոլտ հզորությամբ «Շախտախտի» ենթակայան, իսկ Թուրքիայի հետ սահմանին կկառուցվի ևս մեկ ենթակայան՝ 330 կիլովոլտը 400 կիլովոլտի փոխարկելու համար, որտեղից դեպի Թուրքիա կանցկացվի 230 կիլոմետր երկշղթա 400 կիլովոլտանոց էլեկտրահաղորդման գիծ։
Գազամատակարարման ոլորտը հեռու ոչ միակ ուղղություն է, որի վրա հենվում է ադրբեջանա-թուրքական համագործակցությունը մեր երկրի արևմտյան տարածաշրջանում։ «Նախչըվանը իր ռազմավարական կարևորության շնորհիվ ողջ պատմության ընթացքում առանձնահատուկ տեղ է գրավում ադրբեջանա-թուրքական հարաբերություններում։ Եվ այս առումով Իգդիր-Նախչըվան գազատարի նախագիծը կխորացնի Ադրբեջանի հետ էներգետիկ ոլորտում մեր գործընկերությունը, ինչպես նաև կնպաստի Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությանը։ Մենք ևս մեկ անգամ ցույց տվեցինք տրանսպորտի, լոգիստիկայի և էներգետիկայի ոլորտներում մեր հարաբերությունները զարգացնելու մեր ցանկությունը, և Կարս-Նախչըվան երկաթուղու նախագծի հետ մեկտեղ վերջերս ստորագրվեցին բնակելի շենքերի կառուցման և էլեկտրաէներգիայի փոխանցման հետ կապված համաձայնագրեր»,- արարողության արդյունքներով նշել է նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։
Մասնավորապես, սեպտեմբերի 25-ին երկու եղբայրական պետությունների ղեկավարների և համապատասխան պետական կառույցների ղեկավարների կողմից ստորագրվել են ադրբեջանա-թուրքական այլ փաստաթղթեր։ Դրանց թվում են՝ Կարս-Նախչըվան երկաթուղու նախագծի վերաբերյալ մտադրությունների միջպետական արձանագրությունը, Թուրքիայի Քահրամանմարաշ նահանգում համագործակցության մասին միջկառավարական համաձայնագիրը, որտեղ նախատեսվում է բնակելի շենքերի, տարրական դպրոցի, մանկապարտեզի և մշակութային կենտրոնի կառուցում, ինչպես նաև երկու երկրների էներգետիկ գերատեսչությունների միջև՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի փոխանցման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փոխադարձ համաձայնության մասին հուշագիրը։

На пороге газовой деблокады Нахчывана Обзор Caliber.Az
В текущем году Азербайджан и Турция активизировали сотрудничество в области обеспечения энергонезависимости и безопасности Нахчыванской Автономной Республики (НАР). Важнейшим шагом в этом направлении станут поставки газа в НАР по газопроводу Ыгдыр-Нахчыван: закладка фундамента этого трубопровода состоялась 25 сентября. В торжественной церемонии по этому поводу приняли участие президент Азербайджана Ильхам Алиев и находившийся с официальным визитом в нашей стране президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Минуло чуть менее трех лет с тех пор, как в Анкаре между Министерством энергетики Азербайджана и Министерством энергетики и природных ресурсов Турции был подписан Меморандум о взаимопонимании по поставкам природного газа в НАР. В соглашении от 15 декабря 2020 года предусматривалось, что государственные нефтяные компании двух стран - SOCAR и BOTAS примут участие в строительстве 85-километровой ветки газопровода Ыгдыр-Нахчыван с пропускной мощностью в 500 млн кубометров газа в год. В последующий период велась проработка технических моментов проекта газопровода, уточнялся его маршрут и разрабатывались технико-экономические обоснования (ТЭО), а в феврале 2022 года из госбюджета Азербайджана были выделены средства на прокладку коммуникаций в рамках этого начинания. Также сообщалось о начале строительства в рамках этого проекта газораспределительной станции в турецком Дилуджу: данный объект был призван обеспечивать устойчивый баланс потока газа по трубопроводу потребителям в Нахчыване. Тем не менее, в силу ряда объективных обстоятельств к непосредственной реализации трубопроводного проекта приступили лишь в настоящее время.
«Строительство газопровода Ыгдыр-Нахчыван - важное событие в истории наших братских отношений и придаст новый импульс нашим связям, в большей степени обеспечит энергетическую безопасность Нахчывана», - сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая с заявлением для прессы. Глава государства напомнил, что с 90-х годов, когда Армения проводила агрессивную оккупационную политику в отношении Азербайджана, предъявляя также территориальные претензии и в отношении НАР, энергообеспечение автономии было полностью прервано.
«Армения отключила все электрические и газовые линии, ведущие из основной части Азербайджана, и Нахчыван фактически находился в блокаде: не было света, не было газа, и в условиях очень холодной зимы Нахчыван 15 лет жил без газоснабжения. Только в 2005 году по соглашению, подписанному с Исламской Республикой Иран, за счет взаимообмена была обеспечена подача иранского газа в автономию», - напомнил президент Ильхам Алиев, подчеркнув, что прокладка газопровода Ыгдыр-Нахчыван создаст условия для поставок природного газа в НАР посредством второй, турецкой линии.
Напомним, что проект газопровода Ыгдыр-Нахчыван отнесен к числу наиболее приоритетных начинаний принятой 5 июня 2023 года «Государственной программы социально-экономического развития НАР на 2023-2027 годы». Протяженность трубопровода от Ыгдыра до Садараксого района НАР составляет 97,5 километра, в том числе азербайджанского участка - 17,5 километра, а турецкого – 80 километров. Трубопровод рассчитан на прокачку двух млн кубометров газа в сутки, или 730 млн кубометров в год. В перспективе, пропускную способность трубопровода можно увеличить более чем вдвое, однако даже в первоначальном варианте его проектная мощность в состоянии полностью обеспечить потребности 460-тысячного населения НАР, а также коммунального и промышленного секторов автономии в голубом топливе.
Избавление НАР от энергозависимости - одна из важнейших целей азербайджано-турецкого газового проекта: без малого 18 лет газоснабжение автономии обеспечивается в основном за счет поставок газа из Ирана по взаимозачетам, однако несмотря на многолетнюю обкатанность таких схем, сегодня в силу сложнейших геополитических разногласий в регионе Азербайджан не может рисковать, ориентируясь лишь только на иранский вектор в вопросе газоснабжения. С другой стороны, реализация проекта Ыгдыр-Нахчыван формирует долгосрочные перспективы строительства в автономии парогазовых и иных теплоэлектростанций, что в будущем может обеспечить НАР дополнительные доходы от энергетического экспорта. Так несколько лет назад турецким бизнесом был предложен проект газотурбинной электростанции мощностью 550 МВт, после строительства которой в НАР стал бы возможен экспорт электроэнергии на турецкий рынок.
В то же время не стоит упускать из виду наличие в Нахчыване огромного потенциала для развития возобновляемых источников энергии (ВИЭ), прежде всего строительства гидроэлектростанций. Именно за счет ввода в строй различных приплотинных и деривационных ГЭС автономия смогла в значительной мере обеспечить себя альтернативными источниками электроэнергии. «Несмотря на то, что в Нахчыване нет газа, нефти, но есть солнце, и у нас большие планы, связанные со строительством здесь солнечных электростанций: если эти планы реализуются, НАР может превратиться в зону «зеленой» энергии, так как здесь имеется большой потенциал для строительства и солнечных, и ветряных, и гидроэлектростанций. В дальнейшем «зеленая» электроэнергия может быть экспортирована в Турцию, по меньшей мере 1000 МВт энергии», - отметил президент Ильхам Алиев, выступая с заявлением для СМИ.
Более того, автономия обладает огромным потенциалом и для транзита электроэнергии: в частности, здесь запланировано строительство высоковольтных ЛЭП и мощных подстанций, которые соединят автономию с формируемым в Карабахе и Восточном Зангезуре энергокомплексом, состоящим из малых ГЭС, солнечных и ветровых станций, и эта система позволит переваливать электроэнергию в направлении Турции и других стран региона. В рамках этих начинаний на востоке Нахчыванской АР планируется построить 255-киловольтную подстанцию «Шахтахты», а на границе с Турцией будет возведена еще одна подстанция для преобразования 330 киловольт в 400 киловольт, откуда в Турцию будет проложена 230-км двухконтурная 400-киловольтная ЛЭП.
Сфера газоснабжения далеко не единственное направление, на которое опирается азербайджано-турецкое сотрудничество в западном регионе нашей страны. «Нахчыван занимает особое место в азербайджано-турецких отношениях в силу своей стратегической значимости на протяжении всей истории. И в этом плане проект газопровода Ыгдыр-Нахчыван углубит наше партнерство с Азербайджаном в сфере энергетики, а также будет способствовать энергетической безопасности Европы. Мы еще раз продемонстрировали наше желание развивать наши отношения в сферах транспорта, логистики и энергетики и наряду с проектом железной дороги Карс-Нахчыван, недавно были подписаны договора, связанные со строительством жилых зданий и передачей электроэнергии», - отметил по итогам церемонии президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
В частности, 25 сентября главами двух братских государств и руководителями профильных госструктур были подписаны другие азербайджано-турецкие документы. В их числе межгосударственный протокол о намерениях относительно проекта железной дороги Карс-Нахчыван, межправительственное соглашение о сотрудничестве в турецкой провинции Кахраманмараш, где планируется строительство жилых зданий, начальной школы, детского сада и культурного центра, а также меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству между энерговедомствами двух стран в области передачи электроэнергии, произведенной из источников ВИЭ в Азербайджане и Турции.