«Երաշխավորել, որ նոր մոնթե մելքոնյաններ չեն նետվի տարածաշրջան՝ ոչ ոք չի կարող» Գրիգորի Տրոֆիմչուկը՝ Caliber.Az կայքում
03 0Հոկտեմբերի 2023 18:24
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ միջազգային հարցերով ռուսաստանցի փորձագետ Գրիգորի Տրոֆիմչուկի հետ։
- Դուք ինչպե՞ս ընկալեցիք մեր տարածաշրջանի, անկասկած նշանակալից իրադարձությունները՝ ապօրինի զինված ձևավորումների լիկվիդացիան, Ղարաբաղում անօրինական կազմավորման ինքնալուծարումը, նրա պարագլուխների կալանավորումը։ Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս կարող է սա անդրադառնալ տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության վրա։
- Նրանք, ովքեր ղեկավարում էին Ղարաբաղում ակտիվացված կառույցները, նույնիսկ ըստ իրենց «օրենքների» արագ իրենց վրայից գցեցին իրենց իսկ ժողովրդի առջև ողջ պատասխանատվությունը, քանի որ ստեղծված պայմաններում չափազանց դժվար է հոգալ հսկայական «ամբոխի» մասին։ Տարօրինակ է, սակայն, որ ղարաբաղցի հայերն իրենք իրենց ղեկավարներին չեն հանձնել Ադրբեջանին, չէ որ Հայաստանի տարածքում կյանքը նրանց համար ամենևին էլ նախապատրաստված չէ։
Դե, իսկ Բաքվի համար կարևոր է հասկանալ, որ հատկապես նրա վրա է դրվել ողջ պատասխանատվությունը տարածաշրջանի համար։ Որպես նվազագույնը դա Հարավային Կովկասն է, իսկ որպես առավելագույնը՝ բոլոր հանգույցները, ներառյալԿասպից ծովը և այլն։ ԱՄՆ-ը նույնպես ուշադրությամբ հետևում է նրան, թե Բաքուն պատրատ է արդյոք իր համար նոր ձևաչափի, թե պետք է նրան անհանգստացնել՝ նկատի ունենալով ազդեցության համար արևմտյան նոր լծակների ի հայտ գալը։ Վերջիվերջո երաշխավորել, որ նոր մոնթե մելքոնյաններ չեն նետվի տարածաշրջան՝ (քանի որ շատ դժվար է հենց հայերին դրդել նման սխրանքների) ոչ ոք չի կարող:
- Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում այն գործիքները, որոնք Ադրբեջանը հիմա օգտագործում է վերաինտեգրման, ենթակառուցվածքների վերականգնման և արդիականացման գործընթացը ծավալելու համար։ Բաքուն գործում է բացարձակապես թափանցիկ, բայց կարելի է արդյո՞ք ակնկալել Ադրբեջանի հասցեին նոր սադրանքներ ու մեղադրանքներ, որոնք կսկսեն ձեռնարկել Երևանը և հայկական լոբբին, հայության եռանդուն ջատագող՝ մյուս երկրները։
- Սադրանքներ միշտ պետք է սպասել, ընդ որում ամենալուրջ մակարդակի։ Կոնֆլիկտի չափազանց արագ զարգացման (ավարտի) հետևում շատ բան կարող է թաքնվել: Ինքնին Բաքուն դրանով հանդերձ գործում է պատասխանատու և զգույշ, այս դժվարին փուլում չափազանց դժվար է նրան ինչ-որ բանում մեղադրել, նույնիսկ եթե ինչ-որ մեկն ուժեղ ցանկանա։ ԱՄՆ-ի ներսում արդեն նկատվում է հայկական լոբբիի ակտիվություն, ընդ որում նույնպես ամենալուրջ մակարդակով։ Նրա խնդիրներից մեկը՝ հակաադրբեջանական պատժամիջոցների գործարկումն է։ Բայց առայժմ դա էլ չափազանց դժվար է անել, քանի որ նման քայլերի համար առիթ է պահանջվում։ Բայց առիթ առայժմ չկա։ Թվում էր, թե դա կարող է կապված լինել Ղարաբաղում՝ մեկնող ղարաբաղցի հայերի համար դյուրավառ վառելիքով ցիստեռնի պայթյունի հետ, բայց այդ պայթյունից առայժմ ոչ ոք ինչ-որ կերպ չի կառչել։ Հետևաբար, Բաքվի կողմից վերաինտեգրման գործընթացն ընթանում է ըստ պլանի՝ նա այժմ սպասելու ժամանակ չունի, ամրապնդվել պետք է անհապաղ և ամեն իմաստով։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղից հեռացած հայերին, ապա հնարավոր է, որ նրանց հեռահար նպատակով նման գաղտնի հրաման են տվել։ Այստեղից էլ այսպիսի «մասշտաբից դուրս» թիվ։ Կարող եմ ասել, որ Հայաստանում, ըստ երեւույթին, չկան իրական քաղաքական գործիչներ, այլապես Երևանը, ընդհակառակը, կարող էր հրաման տալ, որ Ղարաբաղի ողջ հայությունը մնա իր տեղում և պահանջի լավագույն նախապատվություններ։ Դրանով հանդերձ փորձելով նոր խնդիր ստեղծել Ադրբեջանի համար, քանի որ այս դեպքում «արցախի» մարդկային կորիզը կմնար իր տեղում, և ամբողջ աշխարհը ակվարիումի պես կհետևեր նրա բարեկեցությանը։ Բայց այս թեման արդեն գնաց, թեև այս տարբերակը տեսականորեն նույնպես բավականին հավանական էր որպես ռազմավարական ծրագիր։
Դրանով հանդերձ ակնհայտ է մեկ այլ ասպեկտ. Ադրբեջանի հեղինակությունը սրընթաց աճել է ոչ միայն տարածաշրջանի մասշտաբով, այլև ամբողջ աշխարհում։ Ադրբեջանը դարձել է Հարավային Կովկասի առանցքային երկիր, որից այժմ կախված են բազմաթիվ այլ պետությունների, ներառյալ Իրանի գործողությունները։
- Տեսակետ կա, որ Ռուսաստանը չմիջամտեց Երեւանի հակառուսական քաղաքականության պատճառով։ Դա այդպես է, թե՞ շատ ավելի բարդ է: Այնուհետև Ինչպե՞ս են զարգանալու ռուս-հայկական հարաբերությունները։
- Սա կարող էր լինել սկզբնական փուլում, երբ Փաշինյանը փողոցից ներխուժեց իշխանություն։ Ի դեպ, ինչո՞ւ են հայերը մոռացել այնպիսի «հպարտ» բառակապակցությունը, ինչպիսին է «թավշյա հեղափոխությունը»։ Ինչ-որ կերպ դա հիմա աչքի տակ չի ընկնում: Այդ ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնությունում ինչ-որ մեկի մոտ կարող էր՝ նրան իր տեղը դնելու ցանկություն ծագել։ Բայց ոչ հիմա՝ 2023 թվականին, երբ Ղարաբաղի հետ արագ զարգացող գործընթացը արդեն ազդում է հենց Մոսկվայի ռազմավարական դիրքի վրա։ Չէ որ շատերն են սկսել խոսել այն մասին, որ Ռուսաստանը ստիպված կլինի հեռանալ Հարավային Կովկասից, և այստեղ հարցը ոչ միայն խաղաղապահների մասին է։ Ընդ որում, քանի որ չկան հայ-ադրբեջանական խաղաղ պայմանագրով հստակ սահմանված սահմաններ, ապա գործընթացն նույնպես չի ավարտվել։ Առավել ևս, որ դեռ չի լուծվել Հայաստանի տարածքով անցնող միջանցքների հարցը, որոնք հաստատվել են 2020 թվականի Եռակողմ հայտարարությամբ։ Հետևաբար, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները շարունակում են «զարգանալ», և դրա վերջը առայժմ չի երևում, մանավանդ որ, ինչպես Ղարաբաղի դեպքում, այս «զարգացման» տակ դրված է իրավական հիմք։ Բաքուն, ֆիզիկապես մտնելով Ղարաբաղ, ոչ մի դեպքում չի պատռել այդ փաստաթուղթը։
Իսկ ռուս-հայկական հարաբերություններն էլ կախված են նրանից, թե Երեւանը ԱՄՆ-ին թույլ կտա ինչ խորությամբ մտնել նրա ներսը։ Բայց բոլոր կողմերը իրենց հաշիվ են տալիս, որ այսօր դրսում դեռ ոչ ռազմական 2020 թվականն է, այլ արդեն լիարժեք 2023 թվականը, ուստի հետխորհրդային տարածքում շատ տարածաշրջանային խնդիրները այլ կերպ են լուծվում։ Ես սա այսպես մեղմ եմ ձևակերպում, բայց կարծում եմ, որ բոլորը հասկանում են, թե ինչի մասին է խոսքը:
Դրանով հանդերձ, ինքը՝ Փաշինյանը անընդհատ ամրապնդում է կապերը Արևմուտքի հետ։ Այն սկսվեց, հիշեցնեմ (թե չէ շատերը կարող են մոռանալ) անմիջապես Փաշինյանի կառավարության կազմով, որտեղ մտան արևմտյան ոչ առևտրային կառույցների բոլոր սաները։ Այդ ժամանակ նրանց փոխադրեցին ցուցակով՝ վերոհիշյալ բներից, որտեղից նրանք հայտնել են։ Իսկ արդեն մինչ այսօր Փաշինյանի այնպիսի կադրերը, ինչպիսիք են, օրինակ, Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Գրիգորյանը՝ Լոնդոն են մեկնում արևմտյան ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու համար, որպեսզի նախ պայմանավորվեն իրենց կապիտալները այնտեղ տեղակայելու մասին, իսկ երկրորդը, որպեսզի գտնել նոր լծակներ Ղարաբաղի տարածաշրջանի նոր ապակայունացման համար։ Դրանով հանդերձ փաշինյանական խումբը արդեն հիմա ստիպված է այդ պլանների համար վճարել հայկական գումարներով։ Հարկ չկա ավելորդ անգամ հիշեցնել այն մասին, որ նույն Գրիգորյանը սովորել է մոտավորապես նույն վայրերում, և հենց անցած ամառ ամբողջ ընտանիքով հանգստանալու էր գնացել այնտեղ՝ հանգստի քողի տակ՝ այս կարգի հարցեր լուծելու համար։ Ընդհանրապես, «2018 թվականի» անունը կրող Հայաստանի կառավարությունը» մինչև հիմա ակտիվորեն աշխատում է, ընդ որում այս անգամ էլ նույն «թավշյա» մեթոդներով։
- Կհաջողվի արդյո՞ք մոտ ապագայում իրականացնել Հայաստանի տարածքով Զանգեզուրի միջանցքի գլոբալ նախագիծը՝ այստեղ իրականում ովքե՞ր են կողմ, իսկ ովքե՞ր դեմ, և ինչպե՞ս է ընթանալու գործընթացը։
- Դա կախված է հենց Ադրբեջանից։ Եթե նա չկորցնի այն արագությունը, որը սահմանվել է Ղարաբաղի, որպես այդպիսինի կողմից, ապա արտաքին քաղաքական իրավիճակը կարող է Բաքվի համար կազմավորվի բավականին բարենպաստ բնույթով։ Բայց ստիպված է լինելու գործել հայկական հայտնի խաղի ֆոնին, որտեղ Փաշինյանը կշարունակի հետևել իր սիրելի սովորությանը. մի տեսակ համաձայն է ամեն ինչի, պատրաստ է բանակցել, պատրաստ է ամեն ինչ ստորագրել, բայց ոչ հենց հիմա և այլն։ Հայաստանը, ինչպես գիտեք, վիճարկում է բուն «Զանգեզուրի միջանցք» հասկացությունը՝ մատնանշելով, որ, իբր, 2020 թվականի հայտարարության մեջ նման կոնկրետություն չի եղել։ Դրանով հանդերձ, Մոսկվան երբեք չի արգելափակել այս բառակապակցությունը և այն չի վիճարկել։ Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան չի պեդալահարում գործընթացը՝ ուշադիր հետևելով տեղի ունեցող իրադարձություններին և միայն նշելով, որ եթե ինչ-որ բան լինի, ապա առայժմ կարելի է անցկացնել այլ հաղորդակցությունների։ Սակայն Անկարան դժվար թե հրաժարվի հատկապես Զանգեզուրի միջանցքի գաղափարից, քանի որ դրա անդրսահմանային տարբերակի հետ կապված բոլոր փոխարինողները ցանկալի արդյունք չեն տալիս։ Այնպես որ, իմ կարծիքով, Բաքուն իրական շանսեր ունի։
Ընդհանրապես, միջանցքի հետ, ինչպես և Ղարաբաղի դեպքում, ամեն ինչ կորոշի ճիշտ ընտրված ժամանակը, մեկ վայրկյան ստույգ քայլի համար։ Եթե այդ պայմանական վայրկյանը սխալ ընտրվի, ապա Ադրբեջանի հակառակորդները կարող են դա օգտագործել, ինչպես ասում են, լիովին ծրագրով։ Ինքնին Հայաստանը միջանցքի պատճառով չի պատերազմի Ադրբեջանի հետ, քանի որ հասկանում է, որ նման դեպքում իրեն՝ «Իրևանի» վրա ուղիղ շանս կտա։ Թեհրանը, իհարկե, կարող է դրանով հանդերձ ինչ-որ հայտարարություն անել, բայց այստեղ էլ, ինչպես ասում են, 2020 թվականի հայտարարությունը չես կարող արհամարհել՝ նա «օրհնել» է միջանցքը։ Հավանաբար, Մոսկվան 2020 թվականի նոյեմբերի ֆորսմաժորային պայմաններում գնալու տեղ չուներ, բայց հիմա դա արդեն կարևոր չէ։
- Մի շարք քաղաքագետներ, այդ թվում նաև ռուսական, կարծիք են հայտնում, որ Ղարաբաղում անջատողական կազմավորման հաջող և ընդհանուր առմամբ, արտաքին դերակատարների կողմից աջակցված ավարտը՝ ընդամենը նախաբան է Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Կովկասում նոր լայնածավալ պատերազմի բռնկման համար, որի էպիկենտրոնը կլինի Իրանը, որը հակադրվել է ԱՄՆ-Իսրայել- արաբական երկիր կոալիցիային, որին կարող են խնդրել միանալ նաև Ադրբեջանը...
- Ադրբեջանը, ինչպես արդեն նշվեց, դուրս է եկել նոր մակարդակի, և նույնիսկ ոչ թե տարածաշրջանային, այլ աշխարհաքաղաքական, և համա նա կարող է ընտրել՝ մասնակցել թե ոչ այս կամ այն խմբին, կառույցին, կոալիցիային՝ հաշվի առնելով, իհարկե, իր չմիացման հիմնական սկզբունքը։ Արդեն մոտավորապես պարզ է, թե ուր է նայելու Ադրբեջանը։ Եթե Արևմուտքը ճնշում գործադրի Բաքվի վրա, ապա նախապատվելի կուրսը կլինի դեպի Արևելք (Չինաստան և այլն)։ Բայց նման դեպքում Ադրբեջանը կդառնա Մեծ Ասիայի արևմտյան ֆորպոստը։ Իմ կարծիքով, բոլոր դրական և բացասական կողմերով հանդերձ՝ Բաքուն կամրապնդի ինտեգրումը Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ՝ ստեղծելով մեծ ընդհանուր տարածաշրջան, որը կապում է նաև Կասպից ծովը և Հարավային Կովկասը։ Համենայնդեպս սա տրամաբանորեն է առաջանում։ Բայց այսպես թե այնպես, ստիպված կլինի պայքարել նոր համակարգի համար։ Թուրքիան և Իսրայելը դրանով հանդերձ շատ կարևոր գործընկերներ են Բաքվի համար, որոնք ընտրվել են նախապես՝ բոլոր իրադարձություններից շատ առաջ։
Ինչ վերաբերում է ամբողջ հետխորհրդային, եվրասիական դաշտին, ապա պետք է ասել, որ Ադրբեջանը հանդիսանում է այն հիմնական հավակնորդներից մեկը, որպեսզի իրեն որպես հաջողակ պետություն պահպանի նաև «ԽՍՀՄ-ի երկրորդ, վերջնական փլուզումից» հետո, ինչպես ես ժամանակին անվանել եմ։ Քանի որ այստեղ չփլուզվածներ, ամբողջներ և ինքնիշխաններ բոլորովին քիչ են մնալու։

«Гарантировать, что новые монте мелконяны не будут заброшены в регион, никто не может» Григорий Трофимчук на Caliber.Az
03 Октября 2023 12:09
Интервью Caliber.Az с российским экспертом-международником Григорием Трофимчуком.
- Как вы восприняли, безусловно, знаковые события в нашем регионе – ликвидацию незаконных вооруженных формирований, самороспуск незаконного образования в Карабахе, задержание ее главарей? Как, на ваш взгляд, это отразится на геополитике региона?
- Те, кто возглавлял актированные структуры в Карабахе, быстро, даже по их «законам», сложили с себя всякую ответственность перед своими же людьми, так как слишком тяжело заботиться об огромной «толпе» в сложившихся условиях. Странно, однако, что сами карабахские армяне не выдали своих начальников в руки Азербайджана, ведь жизнь на территории Армении для них отнюдь не подготовлена.
Ну а Баку важно понимать, что именно на него легла практически вся ответственность за регион. Как минимум это Южный Кавказ, а как максимум - все связки, включая Каспий и т.д. США тоже внимательно за этим наблюдают: готов ли Баку к новому для себя формату или следует его потревожить, имея в виду появление новых западных рычагов для воздействия. В конце концов гарантировать, что новые монте мелконяны не будут заброшены в регион (так как самих армян раскачать на такие подвиги очень сложно), никто не может.
- Как вы оцениваете те инструменты, что использует сейчас Азербайджан для развертывания процесса реинтеграции, восстановления и модернизации инфраструктуры? Баку действует абсолютно прозрачно, но можно ли ожидать новых провокаций, обвинений в адрес Азербайджана, которые станут предпринимать Ереван и армянское лобби, другие страны – поборники армянства?
- Провокаций следует ожидать всегда, причем самого серьезного уровня. За слишком быстрым развитием (окончанием) конфликта может скрываться многое. Сам Баку при этом действует ответственно и осторожно, на этом непростом этапе его крайне сложно в чем-то обвинить, даже если сильно кому-то захочется. Внутри США уже наблюдается активность армянского лобби, причем тоже на самом серьезном уровне. Одна из его задач – запустить антиазербайджанские санкции. Но пока что и это сделать крайне сложно, так как для таких шагов требуется повод. Но повода пока нет. Казалось, это может быть связано со взрывом цистерны с горючим топливом в Карабахе для отъезжающих карабахских армян, но за этот взрыв пока как-то никто не зацепился. Поэтому процесс реинтеграции со стороны Баку идет по плану - ему ждать теперь некогда, укрепляться надо сразу и во всех смыслах.
Что касается уехавших из Карабаха армян, то им могли дать такую негласную команду, с дальним прицелом.  Отсюда такое «зашкаливающее» число. Могу сказать, что в Армении, видимо, нет настоящих политиков, иначе бы Ереван, наоборот, мог дать команду, чтобы все карабахские армяне оставались на своих местах и требовали наилучших преференций. Тем самым попытавшись создать Азербайджану новую проблему, так как в этом случае людское ядро «арцаха» оставалось бы на месте и за его благополучием следил бы весь мир, как за аквариумом. Но эта тема уже ушла, хотя такой вариант теоретически тоже был вполне вероятен в качестве стратегического плана.
При этом налицо другой аспект: авторитет Азербайджана стремительно вырос не только в масштабах региона, но и во всем мире. Азербайджан стал ключевой страной на Южном Кавказе, от которой теперь зависят действия многих других государств, включая Иран.
- Существует точка зрения, что Россия не вмешивалась из-за антироссийской политики Еревана. Это так или все сложнее? Как будут дальше развиваться российско-армянские отношения?
- Это могло быть на начальном этапе, когда Пашинян вламывался во власть с улицы. Кстати, почему армяне забыли такое «гордое» словосочетание, как «бархатная революция»? Как-то не попадается оно теперь на глаза. Тогда у кого-то в РФ вполне могло возникнуть желание поставить его на место. Но не теперь, в 2023 году, когда резко развивающийся процесс с Карабахом уже влияет на стратегическое положение самой Москвы. Ведь многие начинают говорить о том, что Россия будет вынуждена уйти с Южного Кавказа, и вопрос здесь не только в миротворцах. К тому же раз нет четко установленных мирным армяно-азербайджанским договором границ, то нет и окончания процесса. Тем более что не решен еще вопрос о коридорах, проходящих по территории Армении, которые были утверждены Трехсторонним заявлением 2020 года. Поэтому армяно-азербайджанские отношения «развиваются» дальше, и этому пока не видно конца, тем более что, как и с Карабахом, под это «развитие» положена юридическая база. Баку, физически заходя в Карабах, ни в коем случае не рвал тот документ.
Российско-армянские же отношения зависят от того, насколько глубоко Ереван позволит США зайти внутрь себя. Но все стороны отдают себе отчет в том, что сегодня на дворе еще не невоенный 2020-й, а уже 2023-й в полный рост, поэтому многие региональные проблемы на постсоветском пространстве решаются иначе. Это я так мягко формулирую, но думаю, все понимают, о чем речь.
При этом сам Пашинян непрерывно усиливает связь с Западом. Началось это, напомню (а то многие могли забыть), сразу же с состава пашиняновского правительства, куда вошли все питомцы западных некоммерческих институтов. Тогда их перечисляли прямо по списку, с указанием гнёзд, откуда они появились. А уже ближе к сегодняшнему дню такие кадры Пашиняна, как, например, заместитель председателя Конституционного суда Григорян, ездят в Лондон для встречи с западными представителями, чтобы, во-первых, договориться о размещении там своих капиталов, а во-вторых, чтобы найти рычаги для новой дестабилизации Карабахского региона. При этом пашиняновской группе уже сейчас придется платить армянскими деньгами за реализацию этих планов. Не стоит лишний раз напоминать о том, что тот же Григорян учился в тех же примерно местах, а не далее как летом ездил туда на отдых всей семьей, прикрываясь релаксацией для решения подобного рода вопросов. В общем, армянское правительство «имени 2018 года» активно работает до сих пор, причем и на этот раз теми же самыми «бархатными» методами.
- Удастся ли в ближайшем будущем реализовать глобальный проект Зангезурского коридора через Армению - кто тут в действительности за, а кто против и как пойдет процесс?
- Это зависит от самого Азербайджана. Если он не будет терять скорость, которая была задана Карабахом как таковым, то внешнеполитическая обстановка может сложиться для Баку достаточно благоприятным образом. Но придется действовать на фоне известной армянской игры, где Пашинян будет и дальше следовать своей излюбленной привычке: типа согласен на всё, готов на переговоры, готов всё подписать, но не прямо сейчас, и т.п. Армения, как известно, оспаривает само понятие «Зангезурский коридор», указывая, что, мол, именно такой конкретики в заявлении от 2020 года не было. При этом Москва никогда не тормозила это словосочетание и не оспаривала его. Турция при этом не педалирует процесс, внимательно следя за происходящим и лишь отмечая, что если что, то пока можно проложить и другие коммуникации. Однако Анкара вряд ли откажется от идеи именно Зангезурского коридора, так как все заменители, связанные с приграничной его версией, не дают нужного эффекта. Так что, на мой взгляд, у Баку есть реальный шанс.
В общем, с коридором, как и с Карабахом, всё решит точно выбранное время, одна секунда для точного шага. Если эта условная секунда будет выбрана неточно, оппоненты Азербайджана могут использовать это, что называется, по полной программе. Сама Армения войной на Азербайджан из-за коридора не пойдёт, так как понимает, что в таком случае даст ему прямой шанс на «Иреван». Тегеран, конечно, при этом может сделать какое-то заявление, но и здесь, что называется, против заявления 2020 года не попрёшь - оно коридор «освятило». Наверное, Москве в форс-мажорных условиях ноября 2020 года некуда было деваться, но теперь это уже неважно.
- Ряд политологов, в том числе российских, высказывают точку зрения, что успешный и в целом поддержанный внешними игроками финал сепаратистского образования в Карабахе  - лишь пролог к развязыванию новой масштабной войны на Ближнем Востоке и Южном Кавказе, эпицентром которой станет Иран, выступивший против коалиции США – Израиль -  арабские страны, к которой могут попросить присоединиться и Азербайджан…
- Азербайджан, как уже было отмечено, вышел на новый уровень, и даже не региональный, а геополитический, и теперь ему выбирать - участвовать или нет в той или иной группе, структуре, коалиции, с учетом, конечно же, своего основного принципа неприсоединения. Примерно уже ясно, куда будет смотреть Азербайджан. Если Запад будет давить на Баку, то преимущественный курс – на Восток (Китай и др.). Но в таком случае Азербайджан окажется западным форпостом Большой Азии. Думаю, при всех плюсах и минусах Баку будет усиливать интеграцию со странами Центральной Азии, создавая большой общий регион, связывающий также Каспий и Южный Кавказ. Во всяком случае это логично напрашивается. Но воевать за новую систему так или иначе придется. Турция и Израиль при этом очень важные партнеры для Баку, которые были выбраны заранее, задолго до всех событий.
Что же касается всего постсоветского, евразийского поля в целом, то надо сказать, что Азербайджан является одним из основных претендентов на то, чтобы сохранить себя как успешное государство и после окончательного, «второго развала СССР», как я это назвал когда-то. Так как неразваленных здесь, целых и суверенных останется совсем немного.