Շրջանակային պայմանագիր Բաքվի և Երևանի միջև. հռչակագիր, թե՞ ավելին Օրխան Ամաշովի մտորումները
«Մինչև 2023 թվականի վերջը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև շրջանակային խաղաղ պայմանագիրը դարձել է ավելի հավանական, քան երբևէ, բայց ոչ այնքան, որպեսզի մենք կարողանանք այն համարել կանխորոշված», - նշում է Օրխան Ամաշովը՝ «Մտորումներ» հաղորդաշարի հերթական թողարկումում։
2023 թվականի ավարտին՝ ադրբեջանա-հայկական խաղաղ պայմանագրի ստորագրման մասին խոսակցությունները ձեռք են բերում շոշափելի արդիականություն։ Իրոք, Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ամբողջական վերականգնումից հետո, պայմանագրի կնքման շանսերը զգալիորեն մեծացել են։ Հայաստանը 70-օրյա ուշացումից հետո արձագանքել է Բաքվի առաջարկած խաղաղության պայմանագրի տարբերակին, իսկ նոյեմբերի 30-ին կայացած սահմանների սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հանդիպումը հանդիսանում է՝ ի լրացում թվային դիվանագիտությանը իրական երկկողմ շփումների վերականգնման վկայություն։
Հայաստանի կողմից պատասխանի ուշացումը, ենթադրաբար, պայմանավորված էր երկու հանգամանքով։ Նախ, Երևանը, հնարավոր է, սեպտեմբերի 19-20-ին Ղարաբաղում անցկացված հակաահաբեկչական գործողություններից հետո Ադրբեջանի գործողությունների նկատմամբ ավելի լուրջ և բովանդակալից արձագանքի հույս է ունեցել։ Երկրորդը, Երևանում իսկապես կային՝ Արդարադատության միջազգային դատարանում քննվող գործի հետ կապված որոշակի ակնկալիքներ, և ոմանք հույս ունեին, որ դատարանի ժամանակավոր միջոցները կարող են ստվեր գցել Ադրբեջանի ինքնիշխանության վրա։
Այդ հույսերը չարդարացան։ Այն բանից հետո, երբ Բաքուն ուժ ցուցադրեց Վաշինգտոնի ճնշումների հանդեպ, ինչը հանգեցրեց Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև կարճատև լարվածության՝ Երևանը ստիպված եղավ նորից գիտակցել, եթե կարելի է այսպես արտահայտվել, որ ապագան կառուցվելու է երկկողմանի հիմքի վրա:
Իրականությունը, որի հետ ընդհարվում են կողմերը՝ կայանում է նրանում, որ այժմ պայմանագիր կնքելու լավ հնարավորություն կա։ Հարցը նրանում է, թե ինչ պայմանագիր կարող են ստորագրել Բաքուն և Երևանը, և ինչը կարող է խանգարել իրադարձությունների նման զարգացմանը։
Այս փուլում մենք չենք խոսում հանգամանալից և համապարփակ խաղաղ պայմանագրի մասին։ Խոսքը շրջանակային խաղաղ պայմանագրի մասին է, որը վերջ չի տա կողմերի միջև բոլոր տարաձայնություններին, բայց որը պետք է դառնա նորմալացման մասին, սկզբունքներ պարունակող, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից հետո սկսված գործընթացը ավարտող և հետագա առաջընթացի համար հիմք դնող փաստաթուղթ, որը հետագայում պետք է վերածվի լիարժեք միջպետական խաղաղ պայմանագրի։
Հույժ կարևոր է, որպեսզի համաձայնեցված սկզբունքները կողմերի կողմից ընկալվեն միատեսակ, տեղ չթողնելով վտանգավոր երկիմաստության համար, որը հետագայում կարող է հանգեցնել քաշքշուկների և էսկալացիայի նոր փուլի։ Օրինակ, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության որոշ կետերի շուրջ Բաքվի և Երևանի միջև տարաձայնությունները դարձան նրա պատճառը, որ լարվածությունը չնվազեց ընդհուպ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերը։
Ինչպես նաև հարց է ծագում, թե մինչ շրջանակային խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը՝ Բաքուն և Երևանը որքանով պետք է առաջ գնան հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում, և որքանով հստակ պետք է լինի դիրքորոշումը Զանգեզուրի միջանցքի հարցում։ Փաստաթուղթը, ամենայն հավանականությամբ, կներառի հաղորդակցության ճանապարհների հետ կապված ինքնիշխանության և փոխադարձության սկզբունքը, և հարցը նրանում է, թե Ռուսաստանը ինչպես կարձագանքի Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի մերժմանը:
Տեսականորեն և գործնականում Բաքուն և Երևանն իսկապես կարող են պայմանավորվել երկկողմանի հիմունքներով պայմանագրի շուրջ, ինչը Մոսկվային կստիպի դժկամությամբ համաձայնվել: Օրինակ, երբ Ադրբեջանն ու Հայաստանը Պրահայում պայմանավորվեցին տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման շուրջ՝ Ռուսաստանը ստիպված եղավ համաձայնվել դրան։ Առայժմ չկա հստակ պատասխան, թե Կրեմլը այս անգամ ինչպես կարձագանքի, և Մոսկվայի կողմից հնարավոր խոչընդոտները կարող են լինել միանգամայն խնդրահարույց:
Մեկ այլ հնարավոր խոչընդոտ կարող են լինել՝ Բաքվի և Երևանի միջև տարաձայնությունները անկլավների հարցի շուրջ և 2022 թվականի սեպտեմբերի սրացումից հետո պայմանական պետական սահմանին տեղի ունեցած որոշ դիրքային փոփոխությունները։
Ինձ թվում է, որ Բաքուն ուզում է կնքել շրջանակային գործարք, որն ավելին է նշանակում, քան որոշակի բովանդակությամբ հռչակագիրը։ Մինչդեռ Երեւանին անհրաժեշտ է պայմանագիր, որպեսզի համոզված լինի իր տարածքի մաթեմատիկական ուրվագծերում եւ ազատվի Զանգեզուրի երթուղու վերահսկողության նկատմամբ ռուսական տարրից։
Իհարկե, Բաքվի ու Երևանի միջև քաշքշուկների ընդհանուր լանդշաֆտը շատ ավելի բարդ է։ Բայց այսօր ես պետք է հակիրճ լինեմ, ոչ միայն այն պատճառով, որ հակիրճությունը՝ տաղանդի քույրն է, իսկ շատախոսությունը՝ պարզության թշնամին, այլ նաև այն պատճառով, որ շատ բան դեռ հստակ ուրվագիծ չի ստացել, որպեսզի մենք կարողանանք հասկանալ, թե որքանով է հավանական հեռանկարային շրջանակային պայմայնագիրը:
Եթե հակիրճ, ապա ադրբեջանա-հայկական խաղաղ պայմանագիրը այժմ ավելի հավանական է, քան երբևէ, բայց ոչ այնքան, որպեսզի մենք կարողանանք այն համարել կանխորոշված:

Рамочный договор между Баку и Ереваном: декларация или нечто большее? Размышления Орхана Амашова
«Рамочное мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией к концу 2023 года стало более вероятным, чем когда-либо, но не настолько, чтобы считать его предрешенным», - утверждает Орхан Амашов в очередном выпуске цикла передач «Размышления».
По мере приближения конца 2023 года разговоры о подписании азербайджано-армянского мирного соглашения приобретают ощутимую актуальность. Действительно, после полного восстановления суверенитета Азербайджана над Карабахом шансы на заключение соглашения значительно возросли. Армения после 70-дневной задержки ответила на предложенный Баку вариант мирного договора, а состоявшаяся 30 ноября встреча комиссий по делимитации границы является свидетельством возобновления реальных двусторонних контактов в дополнение к цифровой дипломатии.
Задержка с ответом Армении, предположительно, была обусловлена двумя обстоятельствами. Во-первых, Ереван, возможно, надеялся на более серьезную и значимую реакцию на действия Азербайджана после контртеррористических мероприятий, проведенных 19-20 сентября в Карабахе. Во-вторых, в Ереване действительно были определенные ожидания, связанные с делом, рассматриваемым в Международном суде ООН, и некоторые надеялись, что временные меры суда смогут бросить тень на суверенитет Азербайджана.
Эти надежды не оправдались. После того как Баку продемонстрировал силу перед лицом давления Вашингтона, что привело к короткому периоду напряженности между Азербайджаном и США, Ереван был вынужден заново осознать - если можно так выразиться - что будущее будет строиться на двусторонней основе.
Реальность, с которой сталкиваются стороны, заключается в том, что сейчас есть хорошая возможность для подписания договора. Вопрос в том, какое соглашение могут подписать Баку и Ереван и что может помешать такому развитию событий.
На данном этапе мы не говорим о детальном и всеобъемлющем мирном договоре. Речь идет о рамочном мирном соглашении, которое не положит конец всем разногласиям между сторонами, но которое должно стать документом о нормализации, содержащим принципы, завершающим процесс, начавшийся после 10 ноября 2020 года, и закладывающим основу для дальнейшего прогресса, который впоследствии должен вылиться в полноценное межгосударственное мирное соглашение.
Крайне важно, чтобы согласованные принципы были одинаково восприняты сторонами, не оставляя места для опасной двусмысленности, которая впоследствии может привести к трениям и новому витку эскалации. Например, разногласия между Баку и Ереваном по некоторым пунктам Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года стали причиной того, что напряженность не снижалась вплоть до сентября 2023 года.
Также возникает вопрос, насколько далеко Баку и Ереван должны продвинуться в вопросе разблокирования коммуникаций и насколько четкой должна быть позиция по Зангезурскому коридору к моменту подписания рамочного мирного соглашения. Документ, по всей видимости, будет включать принцип суверенитета и взаимности в отношении путей сообщения, и вопрос в том, как Россия отреагирует на отказ от 9 пункта Трёхстороннего заявления.
Теоретически и практически Баку и Ереван действительно могут договориться о новом соглашении на двусторонней основе, что заставит Москву неохотно согласиться. Например, когда Азербайджан и Армения договорились о взаимном признании территориальной целостности и суверенитета в Праге, Россия была вынуждена согласиться с этим. Пока нет четкого ответа, как Кремль отреагирует на этот раз, и возможное препятствие со стороны Москвы может оказаться весьма проблематичным.
Другой возможной помехой могут стать разногласия между Баку и Ереваном по вопросу анклавов и некоторые позиционные изменения на условной государственной границе, произошедшие после эскалации в сентябре 2022 года.
Мне кажется, что Баку хочет заключить рамочную сделку, обозначающую нечто большее, чем декларация, имеющая определенное содержание. В то время как Еревану нужно соглашение, чтобы быть уверенным в математических контурах своей территории и избавиться от российского элемента контроля над Зангезурским маршрутом.
Конечно, общий ландшафт трений между Баку и Ереваном гораздо сложнее. Но сегодня я должен быть краток не только потому, что краткость - сестра таланта, а многословие - враг ясности, но и потому, что многое еще не приобрело определенную форму, чтобы мы могли понять, насколько вероятно перспективное рамочное соглашение.
Если коротко, то азербайджано-армянское мирное соглашение сейчас более вероятно, чем когда-либо, но не настолько, чтобы мы могли считать его предрешенным.