Բորել, դու սխալվում ես: Բաքուն ԵՄ-ին հիշեցրել է իր քաղաքականության առաջնահերթությունների մասին
Իր հայանպաստ դիրքորոշմամբ հայտնի, Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը՝ հերթական անգամ իրեն թույլ է տվել թշնամական ելույթ Ադրբեջանի հասցեին։ Դեկտեմբերի 4-ին, Եվրոպական միության ոչ կառավարական կազմակերպությունների ֆորումում նա հայտարարել է, որ «վաղուց սառեցված հայ-ադրբեջանական հակամարտության ելքը որոշվել է ռազմական միջամտությամբ, որի հետևանքով մեկ շաբաթվա ընթացքում 150 000 մարդ ստիպված է եղել լքել իրենց տները»:
Բորելը մատնանշել է նաև հակամարտությունները ուժային ճանապարհով լուծելու արգելքը։ «Մեր ապրած ժամանակների դժվարությունները պետք է մեզ մղեն շարունակել պաշտպանել մարդու իրավունքները ամբողջ աշխարհում: Որովհետև այն, ինչ մենք տեսնում ենք,- դաժան ուժային քաղաքականության վերադարձն է։ Գնալով ավելի ու ավելի շատ հակամարտություններ են լուծվում ուժի օգնությամբ։ Սա պետք է արգելվեր»,- ափսոսանք է հայտնել կատալոնացի պոպուլիստը:
Բաքվում իր հերթին անմիջապես արձագանքել են եվրոպացի գլխավոր դիվանագետի անընդունելի հայտարարություններին։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն՝ Ադրբեջանի տարածքում հայկական զինված ուժերի անօրինական ներկայության հարցի նկատմամբ ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի անտարբերությունը գնահատել է՝ որպես բացահայտ կողմնակալություն մեր երկրի նկատմամբ և աջակցություն անջատողականությանը։
«ԵՄ-ին հայտնի է, որ այդ տարածքները լքած 15 000 հայերը եղել են Հայաստանի բանակի զինծառայողներ։ Դրանով հանդերձ, եթե հայկական կողմը հայտարարել է, որ տարածքը լքած հայերի թիվը կազմել է 100 հազար, ապա Բորելի կողմից հիշատակված 150 հազարը լուրջ թյուրիմացության տեղիք է տալիս։ Բորելի կողմից նման կեղծ հայտարարությունները խափանում են այդ ուղղությամբ ԵՄ-ի ջանքերը և ԵՄ-ի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի առաքելությունը», - նշել են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում:
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ Բորելի կողմից հնչեցված թվերը հակասում են նույնիսկ բուն Հայաստանի պաշտոնական տվյալներին, որոնց նկատմամբ, բնականաբար, նույնպես վստահություն չկա՝ ով, ով, բայց մենք գիտենք, թե ինչպես են Երևանում սիրում մեղմ ասած, չափազանցեցնել։ Բայց, այնուամենայնիվ, Բորելին և Կոին հիշեցնենք, որ Երեւանում առհասարակ խոսում են տարածաշրջանը լքած 107 հազար հայերի մասին։ Բայց իր հայ բարեկամներին, կամ հովանավորներին հաճոյանալու եռանդում եվրոպացի քաղաքական գործիչը ակնհայտորեն չափից ավել է ջանք թափել: Այնուամենայնիվ, մենք չենք զարմանա, որ Բորելի թեթև ձեռքով հայկական քարոզչությունը այնուամենայնիվ կհաստատի նրա կողմից հնչեցված թիվը։ Այստեղ, ինչպես ասում են, միաձուլվելու են ԵՄ-ի և հայկական առասպելագործության երկակի ստանդարտները։ Հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանին։ Այդ նույն «մարդասեր» Եվրոպայում, որի արտաքին քաղաքական գործունեությունը այժմ ղեկավարում է Բորելը, գրեթե 30 տարի աչք են փակել Խոջալուի խաղաղ ադրբեջանական բնակչության ցեղասպանության, Հայաստանի ագրեսիայի և նրա կողմից հարևան երկրի տարածքների 20 տոկոսի օկուպացիայի վրա, որի արդյունքում մեկ միլիոն մարդ դարձել է փախստական և հարկադիր վերաբնակ։ Մեկ միլիո՜ն։ Եվ բոլորը լռում էին։ Բայց հենց որ Ադրբեջանի տարածքում անօրինական բնակվող մի քանի տասնյակ հազար հայեր ինքնակամ տեղափոխվեցին Հայաստան, անմիջապես սկսեցին մեզ մեղադրել բոլոր մահացու մեղքերի մեջ։ Արդյոք սա Եվրոպայի, այո և ընդհանրապես հավաքական Արևմուտքի երկակի ստանդարտների բացահայտ դրսեւորում չէ։ Անկասկած՝ այո։ Հասկանալի է, որ Բրյուսելին, Վաշինգտոնին և Փարիզին հարմար էր Ադրբեջանի տարածքում «գորշ գոտու» պահպանումը։ Իսկ Ադրբեջանը, միայնակ լուծելով այս խնդիրը, փաստորեն ոչնչացրեց նրանց ծրագրերը։
Այստեղ հարկ է նշել, որ այսօր ելույթ ունենալով «Ղարաբաղ. վերադարձ տուն 30 տարի անց։ Ձեռքբերումներ և դժվարություններ» թեմայով ֆորումին՝ նախագահ Ալիևը ուշադրությունից դուրս չի թողել Բորելի սադրանքները։
«Նույնիսկ հայերի ներկայացուցիչներն են խոստովանում, որ եվրոպացի փորձառու դիվանագետը սուտ է խոսում։ Նրանք պնդում են, որ Ղարաբաղը լքել է 100 հազար մարդ, այլ ոչ թե 150 հազար։Այսպիսով, եթե պարոն Բորելը շարունակի նույն ոգով, ապա մեկ ամիս հետո նա կարող է հայտարարել, որ լքել է 200 հազար մարտ։ Միգուցե պարոն Բորելը երազ է տեսնում։ Սա բացարձակապես անընդունելի է։ Սա ոչ թե պարզապես թվերի մանիպուլյացիա է. սա մեղադրանք է այն արարքների մեջ, որոնք մենք չենք կատարել»,- ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ նշելով, որ եվրոպական առաջնորդների թվում կան այնպիսի պոպուլիստներ, ինչպիսիք են Ժոզեպ Բորելը և Ռոբերտա Մեցոլան։
«Ես նախընտրում եմ միշտ բաց խոսել։ Ես բացարձակապես դժգոհ եմ Ադրբեջանի նկատմամբ նրանց քաղաքականությունից և վերաբերմունքից, քանի որ դա անարդար է և բոլորովին չի բխում Եվրամիության շահերից»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ղեկավարը՝ դրանով հանդերձ հավելելով, որ Ադրբեջանը իր արտաքին քաղաքականության հայեցակարգում նպատակ չի դնում դառնալ Եվրամիության անդամ։
«Եվրոպական Միությունը հանդիսանում է մեր հիմնական առևտրային գործընկերը։ Մեր արտաքին առեւտրաշրջանառության մոտ 50 տոկոսը բաժին է ընկնում Եվրոպական Միությանը։ Ադրբեջանը Եվրամիության ինը անդամների հետ ռազմավարական գործընկերության արձանագրություններ է ընդունել։ Իսկ սա կազմում է Եվրամիության մեկ երրորդը։ Սա վկայում է այն մասին, որ մեր հարաբերությունները ինչպես առանձին պետությունների, այնպես էլ կազմակերպության մակարդակով շատ լավ են։ Անձամբ ես և Ադրբեջանը միշտ աջակցել ենք Շառլ Միշելի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը դադարեցնելու ուղղությամբ ջանքերին։ Նրա կողմից մի քանի հանդիպումներ են կազմակերպվել Բրյուսելում։ Այժմ մենք քննարկում ենք հնարավոր նոր հանդիպման մասին»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ղեկավարը:
Ինչպես տեսնում ենք, Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունները հաստատել են, որ եվրոպական քաղաքականության կապակցությամբ Ադրբեջանի հիմնական առաջնահերթությունները մնում են անփոփոխ։ Այո, մենք պատրաստ ենք Եվրոպական Միության, Եվրահանձնաժողովի հետ շարունակել համագործակցությունը առևտրատնտեսական ոլորտում, բայց չենք համակերպվի ԵՄ-ի երկակի ստանդարտների հետ և առավել եւս թույլ չենք տա, որ եվրահանձնակատարները խեղաթյուրեն իրականությունը և մեզ պայմաններ թելադրեն՝ Ադրբեջանի պետական քաղաքականության սկզբունքայնորեն կարևոր հարցերում։

Боррель, ты не прав!
Глава европейской дипломатии Жозеп Боррель, известный своей проармянской позицией, в очередной раз позволил себе враждебный выпад в адрес Азербайджана. 4 декабря на форуме НПО Европейского Союза он заявил, что «исход давно замороженного армяно-азербайджанского конфликта решила военная интервенция, в результате которой за неделю пришлось покинуть свои дома 150 000 человек».
Так же Боррель указал на запрет решения конфликтов силовым способом. «Трудности времени, в которое мы живем, должны только побуждать нас продолжать защищать права человека во всем мире. Потому что то, что мы наблюдаем, - это возвращение жестокой силовой политики. Все больше и больше конфликтов решается с помощью силы. Это должно было быть запрещено», - посетовал каталонский популист.
В Баку в свою очередь незамедлительно отреагировали на недопустимые заявления главного европейского дипломата. В МИД Азербайджана расценили безразличие главы дипломатии ЕС Жозепа Борреля к вопросу незаконного присутствия армянских вооруженных сил на территории Азербайджана как открытую предвзятость в отношении нашей страны и поддержку сепаратизма.
«В ЕС известно, что 15 000 армян, покинувших эти территории, были военнослужащими армянской армии. При этом, если армянская сторона заявила, что число армян, покинувших территорию, составило 100 тысяч, то упоминание Боррелем о 150 тысячах порождает серьезное недоразумение. Подобные ложные заявления Борреля подрывают посреднические усилия ЕС и миссию президента Совета ЕС Шарля Мишеля в этом направлении», - указали в МИД Азербайджана.
Итак, очевидно, что озвученные Боррелем цифры расходятся даже с официальными данными самой Армении, которым, естественно, веры тоже нет – уж мы-то знаем, как в Ереване любят, мягко говоря, преувеличивать. Но, тем не менее, напомним Боррелю и Ко, что в Ереване вообще-то говорят о 107 000 покинувших регион армян. Но в порыве угодить своим армянским то ли друзьям, то ли спонсорам, европейский политик явно переусердствовал. Впрочем, мы не удивимся, что с легкой руки Борреля армянская пропаганда все же оседлает озвученную им цифру. Тут, как говорится, сольются воедино двойные стандарты ЕС и армянское мифотворчество. Тем более, когда речь идет об Азербайджане. В той самой «гуманной» Европе, внешнеполитической деятельностью которой нынче руководит Боррель, на протяжении почти 30 лет закрывали глаза на геноцид мирного азербайджанского населения в Ходжалы, на агрессию Армении и оккупацию ею 20 процентов территории соседнего государства, в результате чего миллион человек стали беженцами и вынужденными переселенцами. Миллион! И все молчали. Но стоило нескольким десяткам тысяч армян, незаконно проживавшим на территории Азербайджана, добровольно переехать в Армению, как нас тут же стали обвинять во всех смертных грехах. Не это ли откровенное проявление двойных стандартов Европы, да и в целом, коллективного Запада? Несомненно, да. Понятно, что Брюссель, Вашингтон, Париж устраивало сохранение «серой зоны» на территории Азербайджана. Азербайджан же, решив в одиночку эту проблему, фактически разрушил их планы.
Здесь следует отметить, что, выступая сегодня на международном форуме «Карабах: Возвращение домой спустя 30 лет. Достижения и трудности», президент Алиев не обошел вниманием провокации Борреля.
«Даже представители армян признают, что опытный европейский дипломат говорит неправду. Они утверждают, что Карабах покинули 100 тысяч человек, а не 150 тысяч. Таким образом, если господин Боррель будет продолжать в том же духе, то через месяц он может заявить, что покинули 200 тысяч человек. Возможно, господин Боррель видит сны. Это является абсолютно неприемлемым. Это не просто манипуляция цифрами: это обвинение в совершении деяний, которые мы не совершали», - сказал президент Ильхам Алиев, отметив, что среди европейских лидеров есть такие популисты, как Жозеп Боррель и Роберта Метсола.
«Я предпочитаю всегда говорить открыто. Я совершенно недоволен их политикой и отношением к Азербайджану, поскольку это несправедливо и вовсе не в интересах Евросоюза», - заявил азербайджанский лидер, добавив при этом, что Азербайджан в своей внешнеполитической концепции не ставит целью стать членом Евросоюза.
«Европейский Союз является нашим основным торговым партнером. Около 50 процентов нашего внешнеторгового оборота приходится на Европейский Союз. Азербайджан принял протоколы о стратегическом партнерстве с девятью членами Европейского Союза. А это составляет треть от Европейского Союза. Это свидетельствует о том, что наши отношения как на уровне отдельных государств, так и на уровне организаций очень хорошие. Лично я и Азербайджан всегда поддерживали усилия Шарля Мишеля по прекращению конфликта между Арменией и Азербайджаном. Несколько встреч были организованы им в Брюсселе. Сейчас мы обсуждаем возможную новую встречу», - заявил азербайджанский лидер.
Как видим, заявления азербайджанского лидера подтвердили, что ключевые приоритеты Азербайджана в отношении европейской политики остаются неизменными. Да, мы готовы и дальше сотрудничать с Европейским Союзом, с Европейской комиссией в торгово-экономической сфере, но не станем мириться с двойными стандартами ЕС и тем более не позволим еврокомиссарам искажать действительность и диктовать нам условия в принципиально важных вопросах государственной политики Азербайджана.