Խոջալուի ցեղասպանություն. հանցագործություն առանց վաղեմության Մասշտաբները մինչև վերջ հայտնի չեն
Խոջալու։ Այս ադրբեջանական ոչ մեծ քաղաքում, որտեղ 1991 թվականին ապրում էր 6300 մարդ, 1992 թվականի փետրվարի 25-ի լույս 26-ի գիշերը հայկական զինված ուժերը՝ նախկին ԽՍՀՄ-ի թիվ 366 մոտոհրաձգային գնդի զինծառայողների մասնակցությամբ իրականացրել են սահմռկեցուցիչ հանցագործություն՝ ադրբեջանական խաղաղ բնակչության ցեղասպանություն։
Ռուսաստանի «Մեմորիալ» իրավապաշտպան կենտրոնը, որն անցկացրել է ողբերգության հանգամանքների սեփական հետաքննությունը, պնդում է, որ մինչ հարձակման սկիզբը քաղաքում եղել է 2-ից 4 հազար բնակիչ։ Իսկ հիմա մտածեք հայ մարդասպանների դաժանության մասշտաբների մասին, եթե Խոջալուի ցեղասպանության հետևանքով զոհվել է (ներառյալ ճանապարհին ցրտահարվածները) 613 մարդ, նրանցից՝ 63 երեխա, 106 կին, 70 ծերեր։ Դրանով հանդերձ ի սկզբանե ասվում էր, որ 150 մարդու, այդ թվում նաև 68 կնոջ, 26 երեխայի ճակատագրի մասին ոչինչ հայտնի չէ։ Բայց անցյալ տարվա սեպտեմբերին մեկօրյա հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում ամբողջությամբ վերականգնվեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ազատագրվել է նաեւ Խոջալու քաղաքը։ Արդյունքում հայտնվում են ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների նոր և նոր զանգվածային գերեզմաններ։
Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակ անհետ կորածների թիվը հասել է 196-ի։ Այդ մասին հայտնել է՝ Գերիների, անհետ կորածների և պատանդների հարցերով պետական հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավարի տեղակալ Էլդար Սամեդովը։ Նա նշել է, որ մեր հողերը օկուպացիայից ազատագրելուց հետո, Պետական հանձնաժողով են ստացվում կորուստների մասին նոր դիմումներ։ «Բայց երբ մենք վերլուծում ենք՝ պարզվում է, որ զոհերի թիվը կավելանա և կգերազանցի 200 մաէդը»։
Սա ցնցող ճշմարտություն է։ Եվ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը միանգամայն իրավացի է, ով X սոցիալական ցանցում գրել է, որ Հայաստանը պատասխանատու է Խոջալուի ցեղասպանության իրագործման համար։ «Հնարավոր է, որ սա վերևից արդարություն է, որ 1992 թվականի փետրվարի 26-ին Խոջալուի ցեղասպանության տարելիցին հայտնաբերվել են այս անանուն և անմեղ զոհերի աճյունները։ Նրանց ինքնությունը կպարզվի ԴՆԹ անալիզի միջոցով»,- գրել է նա։
Այո, անցյալ շաբաթ հայտնաբերվել է ևս մեկ զանգվածային գերեզման։ Գերեզմանը հայտնաբերվել է Խոջալուի ջրամատակարարման և կոյուղու համակարգի շինարարության ժամանակ։ Հաղորդվել է, որ դրանք հիմնականում կանանց և երեխաների կմախքներ են՝ կապված ձեռքերով ու ոտքերով: Սա ուղղակի հրեշավոր վայրագություն է, որի իրական մասշտաբները, ըստ ամենայնի, դեռ պետք է հայտնի դառնան ապագայում: Բայց աշխարհից Օսմանյան կայսրությունում առասպելական «հայոց ցեղասպանությունը» ճանաչել պահանջելուն սովոր Հայաստանի ոչ մի նախագահ կամ վարչապետ նույնիսկ ներողություն չի խնդրել այս հանցագործության համար: Ընդհակառակը, այս երկրի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը բրիտանացի լրագրող Թոմաս դե Վաալի հետ հարցազրույցում հոխորտել է հայկական կողմի կատարած հանցագործությամբ։ «Նախքան Խոջալուն ադրբեջանցիները կարծում էին, որ կարող են կատակ անել մեզ հետ։ Նրանք կարծում էին, որ հայերը չեն կարողանա ձեռք բարձրացնել խաղաղ բնակչության վրա։ Մեզ պետք էր կոտրել այս կարծրատիպը։ Եվ այդպես էլ ստացվեց»,- ասել է Սարգսյանը։ Ահա այսպիսի ծայրահեղ ցինիկություն։
Ստացվում է, որ Հայաստանը, որը պաշտոնապես ճանաչել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, գործնականում դրանց իրականացումը համարում է իր քաղաքական, քրեական և գաղափարական սկզբունքներին հակասող։ Առավել ևս, Հայաստանում և հայկական սփյուռքի շարքերում տեղի է ունենում միջազգային ահաբեկիչների հերոսացում։ Օրինակ, Մոնթե Մելքոնյանի։ Նրանց հուշարձաններ են կանգնեցվում, նրանց հանցագործությունները հասցվում են «սխրանքների» այն աստիճանի, որոնց վրա մեծանում են հայերի նոր սերունդները։
Ինչպե՞ս կարող ենք կառուցել, եթե ոչ բարիդրացիական, ապա գոնե ոչ թշնամական հարաբերություններ նրանց հետ, ովքեր մանկուց դաստիրակվել է ադրբեջանցիների նկատմամբ ատելության ոգով։ Այս հարցը տեղին կլիներ տալ աշխարհի առաջատար երկրների ղեկավարներին, տարբեր ազդեցիկ միջազգային կազմակերպություններին։ Նրանց էլ հարկ է հիշեցնել այն մասին, որ Խոջալուի ցեղասպանության համար Հայաստանի նկատմամբ ոչ ոք պատժամիջոցներ չի կիրառել։ Եվ սա ոչ միայն տխրահռչակ երկակի ստանդարտների օրինակ է։ Սա, եկեք իրերն իրենց անուններով կոչենք, հանցագործների խրախուսում է։ Քանի որ, ինչպես գրել են Ստրուգացկի եղբայրները, ցանկացած հանցագործություն առանց պատժի հանգեցնում է նոր հանցագործության։

Геноцид в Ходжалы: преступление без срока давности Масштабы до конца неизвестны
Ходжалы. В этом небольшом азербайджанском городке, в котором в 1991 году проживало 6300 человек, в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские вооружённые формирования при участии военнослужащих 366-го мотострелкового полка Объединённых сил СНГ совершили леденящее кровь преступление — геноцид мирного азербайджанского населения.
Российский правозащитный центр «Мемориал», который провёл собственное расследование обстоятельств трагедии, утверждает, что к началу штурма в городе находилось от 2 до 4 тыс. жителей. А теперь вдумайтесь в масштаб жестокости армянских головорезов, если в результате геноцида в Ходжалы погибло (включая замёрзших в пути) 613 человек, из них 63 ребёнка, 106 женщин, 70 стариков. При этом изначально говорилось о том, что о судьбе 150 человек, в том числе 68 женщин и 26 детей, ничего не известно. Но в результате однодневной антитеррористической операции в сентябре прошлого года была полностью восстановлена территориальная целостность Азербайджана. Был освобожден и город Ходжалы. В итоге обнаруживаются все новые массовые захоронения мирных азербайджанцев.
Число пропавших без вести во время Ходжалинского геноцида достигло 196 человек. Об этом сообщил заместитель руководителя рабочей группы Государственной комиссии по делам пленных, пропавших без вести и взятых в заложники граждан Эльдар Самедов. Он отметил, что после освобождения наших земель от оккупации в Государственную комиссию поступают новые обращения о потерях: «Но когда мы проводим анализ, выясняется, что количество жертв увеличится и превысит 200 человек».
Это шокирующая правда. И абсолютно прав помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев, который в социальной сети Х написал, что Армения несет ответственность за совершенный в Ходжалы геноцид. «Возможно, это справедливость свыше, что в годовщину Ходжалинского геноцида, совершенного 26 февраля 1992 года, были найдены останки этих безымянных и невинных жертв. Их личность будет установлена с помощью анализа ДНК», — написал он.
Да, на прошлой неделе было обнаружено еще одно массовое захоронение. Захоронение было обнаружено во время строительства водопроводно-канализационной системы в Ходжалы. Сообщалось, что в основном это скелеты женщин и детей со связанными руками и ногами. Это просто чудовищное зверство, реальные масштабы которого, судя по всему, еще только предстоит узнать в будущем. Но ни один президент или премьер-министр Армении, привыкшей требовать от мира признания мифического «геноцида армян» в Османской империи, даже не извинился за это преступление. Наоборот, третий президент этой страны Серж Саргсян в интервью британскому журналисту Томасу де Ваалу бравировал совершенным армянской стороной преступлением. «До Ходжалы азербайджанцы думали, что с нами можно шутки шутить. Они думали, что армяне не смогут поднять руку на мирное население. Нам нужно было сломать этот стереотип. Так и получилось», - сказал Саргсян. Такой вот запредельный цинизм!
Получается, что Армения, которая официально признала нормы международного гуманитарного права, на практике считает их выполнение противоречащим ее политическим, преступным и идеологическим принципам. Более того, в Армении и в рядах армянской диаспоры идет героизация международных террористов. К примеру, Монте Мелконяна. Им возводятся памятники, их преступления возводятся в ранг «подвигов», на которых взращиваются новые поколения армян.
Как нам выстраивать, если не добрососедские, то хотя бы не враждебные отношения с теми, кто с детства воспитан в духе ненависти к азербайджанцам?! Этот вопрос уместно было бы задать лидерам ведущих стран мира, различных влиятельных международных организаций. Им же стоило напомнить о том, что никто не наложил санкций на Армению и за геноцид в Ходжалы. И это пример не просто пресловутых двойных стандартов. Это, назовем вещи своими именами, поощрение преступников. Ибо, как писали братья Стругацкие, любое преступление без наказания ведет к совершению нового преступления.