16 Ապրիլի 2024 13:19
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության անդամ Լևոն Քոչարյանը իր հորից՝ նախկին ղարաբաղցի անջատողական և Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից ժառանգել է ստելու սովորությունը։ Քաղաքական մեծ ապագայի մասին ակնհայտ երազող երիտասարդի մոտ նման սովորության առկայությունը հանդիսանում է հայ քաղաքական ասպարեզում գոյատևման անհրաժեշտ պայման։ Բայց այստեղ կարևոր է չընկնել չափազանցության մեջ, քանի որ հակառակ դեպքում ստախոսը հայտնվում է ծաղրածույի տեսքով։
Լեւոն Քոչարյանի հետ արդեն տեղի է ունեցել հենց այս պատմությունը։ Ինչպե՞ս է այդ ամենը տեղի ունեցել։ Նա և իր կուսակիցները այցելել են Վայոց ձորի մարզ, որտեղ, ինչպես հայտնում են լրատվամիջոցները՝ «հանդիպել են Վայքի (Սոյլան-Խմբ.) և Եղեգնաձորի (Քեշիշքյենդ-Խմբ.) բնակիչների հետ, քննարկել են երկրում կազմավորվող իրավիճակը, պատասխանել են նրանց հուզող հարցերին»։ Եվ եթե գյուղերով այս շրջագայությունը ավարտվեր միայն Հայաստանին առնչվող զրույցներով, մենք չէինք արձագանքի տեղի ունեցածին։ Բայց բանն հենց նրանում է, որ կրտսեր Քոչարյանը այս այցը օգտագործել է սադրիչ նպատակներով։
Սկսենք նրանից, որ նա որոշել է իր ելույթներում, գյուղի բնակիչների հետ հանդիպումներում օգտագործել հայկական քաղաքական դիցաբանության դրոշմներ։ Օրինակ՝ «արցախի» և «արցախցիների» մասին առասպելը։ Հասկանալի բան է, որ այդ խոսքերը շոյել են գյուղացիների ականջները, բայց այս ամենը նրանց առջեւ ստեղծել է պատրանք։ Հենց այսպես են, պատրանքների հետևից ազգային հետապնդում ստեղծելով, Հայաստանում իշխանության եկել այն անձինք, որոնց համար լացում է բանտը։ Որոնցից մեկը, առանց որևէ կասկածի, հանդիսանում է Ռոբերտ Քոչարյանը։ Ստացվում է, որ նրա որդին փորձում է հասնել իր քաղաքական նպատակներին՝ օգտագործելով այդ նույն հնարքները։
Այն մասին, որ դրսում ուրիշ ժամանակներ են՝ Քոչարյան կրտսերը ինչ-որ չի մտածում։ Նա տրտնջում է, որ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան հայերի վերադարձի հարցը չկա Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության օրակարգում։ «Մենք տեսնում ենք միևնույն արձագանքը ամերիկացիների, ռուսների և եվրոպացիների կողմից: Նրանք բոլորն ասում են, որ մարդիկ պետք է վերադառնալու իրավունք ունենան, պետք է ունենան անվտանգության ամենաբարձր երաշխիքներ, հակառակ դեպքում նրանք չեն վերադառնա, բայց այդ մասին Հայաստանի իշխանությունները չեն խոսում»,- պնդում է Քոչարյան կրտսերը։ Սա, իհարկե, սուտ է։ Պաշտոնական Երեւանի ներկայացուցիչները պարբերաբար բարձրացնում են այդ հարցը։ Այլ բան է, որ փոխվել են հանգամանքները և, համապատասխանաբար՝ պաշտոնական Երևանի հռետորաբանությունը։ Մենք բոլորս հիշում ենք, որ եղել են ժամանակներ, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է. «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է, և վերջակետ»։ Նա և պաշտոնական Երևանի մյուս ներկայացուցիչները ամեն ինչ արեցին, որպեսզի խաթարել խաղաղ բանակցությունները և Ադրբեջանի տարածքի 20%-ը պահել հայկական օկուպացիայի տակ։
Այս ամենը ինչո՞վ ավարտվեց: 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի պատմական հաղթանակով, ինչպես նաև փայլուն անցկացված մեկօրյա հակաահաբեկչական գործողությամբ։ Որի արդյունքում լիովին վերականգնվել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Մեր եռագույնը հիմա ծածանվում է ամբողջ Ղարաբաղի վրա։ Ազատագրված տարածաշրջանում ակտիվորեն ընթանում են վերականգնման աշխատանքներ, և ադրբեջանցիները վերադառնում են իրենց պապենական հողեր։
Այլ կերպ ասած, Նիկոլ Փաշինյանն և նրա շրջապատը ստիպված են ճանաչել նոր իրականությունը, և հետևաբար հայտարարում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին, Ղարաբաղի հետ միասին։ Այնպես որ, մեր առջև դրված է Լևոն Քոչարյանի կողմից պարզունակ կեղծիքի փաստը, ով ակնհայտորեն փորձում է խաբել հայ գյուղացիներին՝ խաղալով նրանց ռևանշիստական զգացմունքների վրա։ «Ամերիկացիների, ռուսների և եվրոպացիների արձագանքի» մասին նրա բոլոր ելույթները՝ խղճուկ մանիպուլյացիա են։ Որովհետև մենք հիանալի հիշում ենք. ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան երկար տարիներ եղել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ։ Եվ նրանք տենչում էին հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը պահել «սառեցված»։ Առավել ևս, Ֆրանսիան ակտիվորեն աջակցում էր հայկական անջատողականությանը մեր հողերում, ինչը ընդունել էր՝ ֆրանսիական քաղաքների և հայկական օկուպացիայի տակ գտնվող մեր մի շարք տարածքների միջև եղբայրության մասին հուշագրերի տեսք: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մղվում ու դես ու դեն էր ընկնում, փորձելով կասեցնել ադրբեջանական բանակի հաղթական առաջխաղացումը։ Բայց դա եղել է, ըստ առակագիր Կռիլովի՝ «կապիկի աշխատանք»: Նույնն էլ կարելի է ասել նաև Ֆրանսիայի և Հայաստանի կողմից ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հարթակը մեր երկրին նրա համար դատապարտելու փորձի մասին, որ նա... վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունը։
Ադրբեջանը զրոյացրել է բոլոր հայկական առասպելները և վերջ դրել դրանց բոլոր շահարկումներին։ Որոնց թվում է նաև Ղարաբաղի հայերի համար «հատուկ կարգավիճակի» պահանջը։ Ահա թե ինչի մասին է լռում Լեւոն Քոչարյանը՝ գյուղացիների առջև իր սադրիչ հայտարարություններն անելիս։ Նա չի նշում, որ Հայաստանը ցանկանում էր ոչ այնքան ադրբեջանական հողում հայերի ապրելու իրավունքը, որքան այն, որպեսզի մեր հողերը չլինեն պաշտոնական Բաքվի վերահսկողության տակ։
Եվ այս առումով իմաստ ունի հիշեցնել այն մասին, որ դեռ անցյալ տարվա օգոստոսին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է «Euronews» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ «Նրանք պետք է ընտրեն՝ արդյոք ապրել որպես Ադրբեջանի քաղաքացի, ինչպես ցանկացած այլ ազգային փոքրամասնություն, որով այդքան հարուստ է Ադրբեջանը, թե հեռանալ այստեղից: Սա նրանց ընտրությունն է»,- ղարաբաղցի հայերին առաջարկել է մեր պետության ղեկավարը։
Ի՞նչ տեղի ունեցավ հետո։ Ղարաբաղցի հայերը չօգտվեցին իրենց առաջարկված հնարավորությունից։ Նրանք ինքնակամ տեղափոխվեցին Հայաստան։ Որտեղից, նշում եմ, նրանց մի մասն արդեն հասցրել է տեղափոխվել երրորդ երկրներ։ Այսպիսին է իրականությունը, որի մասին լռում է Լեւոն Քոչարյանը։ Նա լռում է նաև այն մասին, որ պաշտոնական Բաքուն վաղուց և իրավացիորեն Ղարաբաղի տարածաշրջան հայերի վերադարձը կապում է ադրբեջանցիների Հայաստան վերադարձի հետ։ Եվ սա արդեն սարսափելի երազ է նրա որդու համար, ով արտահայտել է «հայերի և ադրբեջանցիների գենետիկական անհամատեղելիության» մասին անբարոյական նախադասությունը։

АНАЛИТИКА  16 Апреля 2024 - 11:03
Депутат фракции «Армения» в Национальном собрании РА Левон Кочарян унаследовал от своего отца, бывшего карабахского сепаратиста и второго президента Армении Роберта Кочаряна, привычку лгать. Наличие такой привычки у молодого человека, явно мечтающего о большом политическом будущем, является необходимым условием для выживания на армянской политической арене. Но тут важно не перегибать палку, ибо в противном случае лжец предстает в шутовском виде.
С Левоном Кочаряном уже случилась именно эта история. Как это всё произошло? Он и его однопартийцы посетили Вайоцдзорскую область, где, как сообщают СМИ, «встретились с жителями Вайка (сойлан - Ред.) и Ехегнадзора (Кешишкянд - Ред.), обсудили сложившуюся в стране ситуацию, ответили на волнующие их вопросы». И если бы это турне по селам завершилось беседами, имеющим отношение только к Армении, мы бы и реагировать на случившееся не стали. Но в том-то и дело, что Кочарян-младший использовал эту поездку в провокационных целях.
Начнем с того, что он решил использовать в своих речах, на встречах с жителями сел штампы армянской политической мифологии. Например, миф про «арцах» и «арцахцев». Понятное дело, что эти слова ласкали слух сельчан, но всё это создавало перед ними мираж. Именно так, устроив национальную погоню за миражами, к власти в Армении пришли персонажи, по которым тюрьма плачет. Одним из которых, без всякого сомнения, является Роберт Кочарян. Получается, что его сын пытается добиться своих политических целей, используя всё тот же трюк.
О том, что сейчас на дворе иные времена, Кочарян-младший как-то не задумывается. Он сетует на то, что вопроса возвращения армян в Карабахский регион Азербайджана нет в повестке нынешнего руководства Армении. «Мы видим одинаковую реакцию от американцев, россиян и европейцев. Все они говорят, что люди должны иметь право на возвращение, должны иметь самые высокие гарантии безопасности, в противном случае они не вернутся, но об этом не говорят власти Армении», — утверждает Кочарян-младший. Это, конечно же, ложь. Представители официального Еревана регулярно поднимают данный вопрос. Другое дело, что обстоятельства изменились и, соответственно, риторика официального Еревана. Все мы помним, что были времена, когда премьер-министр Армении Никол Пашинян заявлял: «Карабах — это Армения, и точка». Он и иные представители официального Еревана делали всё, чтобы сорвать мирные переговоры и удержать под армянской оккупацией 20% территории Азербайджана.
Чем все это кончилось? Исторической победой Азербайджана в 44-дневной войне, а также блестяще проведенной однодневной контртеррористической операцией. В результате чего были полностью восстановлены суверенитет и территориальная целостность Азербайджана. Наш триколор теперь реет над всем Карабахом. В освобожденном регионе активно идут восстановительные работы, и азербайджанцы возвращаются на свои исконные земли.
Иными словами, Никол Пашинян и его окружение вынуждены признать новую реальность, и потому заявляют о признании территориальной целостности Азербайджана, включая Карабах. Так что перед нами факт примитивной лжи со стороны Левона Кочаряна, который явно пытаются облапошить армянских сельчан, играя на их реваншистских чувствах. Все его речи про «реакцию от американцев, россиян и европейцев» — это жалкая манипуляция. Потому что мы прекрасно помним: США, Россия и Франция долгие годы были странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ. И они жаждали сохранить армяно-азербайджанский конфликт «замороженным». Более того, Франция активно поддерживала армянский сепаратизм на наших землях, что вылилось в меморандумы о побратимстве между французскими городами и рядом наших территорий, находившихся под армянской оккупацией. Президент Франции Эммануэль Макрон рвал и метал в ходе 44-дневной войны, пытаясь остановить победную поступь азербайджанской армии. Но это был классический, по баснописцу Крылову, «мартышкин труд». То же самое можно сказать и про попытки Франции и Армении использовать трибуну Совета Безопасности ООН для осуждения нашей страны за то, что она... восстановила свою территориальную целостность.
Азербайджан обнулил все армянские мифы и поставил крест на всех их спекуляциях. В число которых входило и требование «особого статуса» для карабахских армян. Вот о чем помалкивает Левон Кочарян, делая свои провокационные заявления перед сельчанами. Он не указывает на то, что Армения хотела не столько права армян жить на азербайджанской земле, сколько того, чтобы наши земли не были под контролем официального Баку!
И в этой связи имеет смысл напомнить о том, что еще в августе прошлого года в интервью телеканалу Euronews заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев. «Они должны выбрать, жить ли им как гражданам Азербайджана, так же, как и любому другому этническому меньшинству, которыми так богат Азербайджан, или уехать отсюда. Это их выбор», — предложил карабахским армянам глава нашего государства.
Что произошло далее? Карабахские армяне не воспользовались предложенной им возможностью. Они добровольно переехали в Армению. Откуда, замечу, часть  из них уже успела перебраться в третьи страны. Такова реальность, о которой умалчивает Левон Кочарян. Он же помалкивает и о том, что официальный Баку давно и справедливо увязал возвращение армян в Карабахский регион с возвращением азербайджанцев в Армению. А это уже страшный сон для сына того, кто произнес аморальную фразу про «генетическую несовместимость армян и азербайджанцев».