Ո՞ւմ դեմ եք վերազինվում Ճիշտ ժամանակը չէ, կվիրավորեք
Երեւանում նորից դժգոհ են Մոսկվայից։ «Հայաստանը բավարարված չէ Ռուսաստանի կողմից ուղարկված սպառազինությամբ, մենք տեսանք, որ դա ձախողման կբերի։ Մենք պետք է հարաբերություններում մտցնեինք այս շրջադարձը, որպեսզի նվազեցնել Ռուսաստանից կախվածությունը։ Անվտանգության առումով շատ առաջընթացներ են ձեռք բերվել: Այսպես, օրինակ, 2020 թվականին զենքի 96%-ը գնվել է Ռուսաստանից, վերջին 4 տարիների ընթացքում այդ 96%-ը նվազել է մինչև 10%-ից պակաս, և սա իրականություն է»,- հայտարարել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։ Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը զենք է ուղարկել Հայաստան, սակայն Հայաստանը ուղարկվածից դժգոհ է։ «Մենք կարծում ենք, որ պետք է ավելի շատ ուղարկվեր: Մենք վճարել ենք դրա համար, և վերջին 4 տարիների ընթացքում չենք ստացել այն, ինչի համար վճարել ենք»,- ասել է Գրիգորյանը, որից հետո հավելել է, որ Հայաստանը «ինտենսիվ» աշխատում է սեփական զենք արտադրելու ուղղությամբ։
Դա լավ է, որ նրանք «տեսան, որ սա տանում է դեպի ձախողման»։ Իսկ ավելի լավն այն է, որ մենք էլ ենք տեսնում և նույնիսկ հաշվարկում ենք, թե հատկապես ինչ և ում մոտից է գնում Հայաստանը։
Տխուր է, բայց փաստ է. Հայաստանում որոշ ուժեր երազում են ռևանշի մասին, բողոքելով նրանից, որ դժգոհ են Ռուսաստանի կողմից իրենց մատուցվածի՞ց։ Հայաստանը սպառազինություն է գնու՞մ Հնդկաստանից և Ֆրանսիայից։ Սա մեզ ավելի քիչ է դուր գալիս, ուրեմն թող չզարմանան, որ ոչ մենք, ոչ Թուրքիան ոչինչ չենք պատրաստվում մոռանալ։ Եվ այդ մասին մանկապարտեզի տարիքից անընդհատ հիշեցնելու ենք մատաղ սերնդին։ Դե, որպեսզի իմանան ու հիշեն։ Եվ՛ 1905 թվականը, և՛ դավաճանությունը, և՛ թշնամու կողմ անցնելը առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, և՛ 1918 թվականը, և հետագա արտաքսումները, և՛ ադրբեջանցիների վտարումը Հայաստանից, և՛ Խոջալուն, և՛ ականապատ դաշտերը, և՛ մեր ռազմագերիներին ծեծի ենթարկելը: Իսկ եթե բոլորովին անկեղծ, ապա մենք Հայաստանի նկատմամբ ոչ մի ատելություն չունենք, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ այն՝ ատելությունը, հակաարդյունավետ է։ Բայց մենք գիտենք, որ մեր կողքին անբարյացակամ պետություն է, որն ունի հովանավորներ։ Իսկ դա փաստորեն ի՞նչ է նշանակում: Իսկ դա նշանակում է հետեւյալը. ինչ վատ է նրա՝ այդ պետության համար՝ մեզ համար լավ է։ Իսկ այն, ինչ լավ է նրա համար, անպայման հղի է մեզ համար ինչ-որ վատ բանով։ Եվ հատկապես դրա համար չի կարելի, որպեսզի այդ պետությանը լավ լինի։
Ոչ ոք չի պատրաստվում մոռանալ, որ այս միտումը տվել են հենց հարեւանները՝ ադրբեջանցիներին վտարելով Հայաստանից և տարածքային պահանջներ ներկայացնելով։ Հիմա մենք նրանց ոչ մի բանով չենք կարող օգնել, այո չենք էլ պատրաստվում, սա նրանց անձնական վիշտն է, նրանք պարզապես չհաշվարկեցին հնարավոր ծախսերը։ Այնպես որ ճիշտ է նա, ով ավելի ուժեղ է, իսկ ավելի լավ է նա, ով ավելի խելոք է։ Եվ պետք չէ ի նշան բողոքի ճռռալ, հարգելի հարեւաններ, իբր միջազգային իրավունքում ձեզ ոտնակոխ են արել։ Իր ժամանակին ձեր՝ հայկական վերնախավը, կորցրել էր իրավիճակը ռացիոնալ գնահատելու ունակությունը, աչքերը որովայնից ավելի մեծ էին, իսկ հարևանների հաշվին տարածքներ ձեռք բերելու ախորժակը ավելի մեծ էր, քան ժողովրդագրական առումով կարելի էր իրեն թույլ տալ։ Եվ սա գործոններից միայն մեկն է, հիմնական գործոնը չափից դուրս դյուրահավատությունն էր և հույսը, որ ձեզ անպայման կօգնեն։ Մինչև որոշ ժամանակ ձեզ իսկապես շատ են օգնել, թե Արեւմուտքը, թե Ռուսաստանը, բայց ամեն լավ բան երբևիցե ավարտվում է, եւ դուք հնարավորություն ունեցաք տեսնել, թե կոնկրետ ինչով։ Այն, որ վաղ թե ուշ դուք կցանկանաք ռևանշ վերցնել, դե կամ ձեզ կստիպեն դա անել՝ ոլորելով ձեր ձեռքերը՝ մենք գրեթե համոզված ենք։ Բայց իմացեք, մենք դեմ ենք դրան։
Բայց բանը նրանում է... Գանը նրանում է, որ հիմա փորձում են ձեզ ներքաշել Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտի մեջ, և այստեղ բացառապես դուք պետք է որոշեք՝ վիճե՞լ նրա հետ, թե՞ ոչ։ Չեմ թաքցնի. Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև պարզաբանումները ձեր տարածքում՝ դա ուղղակի հրաշալի է։ Մեզ համար, իհարկե։ Մենք այստեղ քիչ ենք շահագրգռված, բավական է մի կողմ կանգնել՝ պահպանելով ամենախիստ, ընդգծում եմ, ամենախիստ չեզոքությունը։ Հենց սա է խոստանում ստեղծված իրավիճակից առավելագույն օգուտ քաղել, քանի որ սահմանը կողպված է։ Նկատի ունեցեք, մենք ոչինչ չենք ծախսում, քանի որ ամեն ինչ տեղի կունենա բացառապես ձեր հաշվին:
Ի դեպ, կարող էիք գնահատել մեր վարվելաձևը. մենք ամեն կերպ փորձում ենք զսպել մեր ուրախությունը և մեր ձեռքերը հանրության առաջ չշփել՝ հետևելով Հայաստանում թափ առնող քաղաքացիական դիմակայությանը։ Բայց, այնուամենայնիվ, մարդասիրությունից դրդված, համարձակվում եմ ձեզ, հարևանիկներ, մեկ խորհուրդ տալ. եթե ազատ չեք պատասխանել «ոչ», ձեր «այո»-ն ոչ մեկին չի հետաքրքրում և ոչ մի նշանակություն չունի։ Մտածեք այս արտահայտության վրա, այն կարդացեք մի քանի անգամ, խելացի մարդիկ կհասկանան, որ դրանում շատ ավելի մեծ իմաստ կա, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից։ Դուք գնել, իհարկե կարող եք, ինչ ցանկաաք, միայն մի մոռացեք նախազգուշական միջոցների մասին, այն է. հիշեք այն մասին, որ մենք ուշադիր հետևում ենք ձեր գործողություններին և եթե համարենք, որ սպառազինության այս կամ այն խմբաքանակի գնումը կարող է հիպոթետիկորեն սպառնալ մեր անվտանգությանը, դրա անմիջապես կանխարգելիչ հարված կհասցվի տեղակայման վայրին ։ Միջազգային իրավունքին լիովին համապատասխան, որին մենք բոլորս այդքան անձնուրաց նվիրված ենք։ Մենք չափազանց վաղուց գիտենք ձեզ, որպեսզի վստահել ձեզ։

АНАЛИТИКА  21 Мая 2024 - 18:10
В Ереване вновь недовольны Москвой. «Армения не удовлетворена отправленным Россией вооружением, мы видели, что это приведет к провалу. Мы должны были внести этот крен в отношения, чтобы уменьшить зависимость от России. В плане безопасности достигнуто много успехов. Так, например, в 2020 году 96% вооружения было закуплено у России, за последние 4 года эти 96% уменьшились до менее 10%, и это реальность», — заявил секретарь Совбеза Армении Армен Григорян. Он добавил, что Россия отправила Армении вооружение, однако Армения не удовлетворена отправленным. «Мы думаем, что должно быть отправлено больше. Мы заплатили за это, и за последние 4 года мы не получили то, за что заплатили», — сказал Григорян, после чего добавил, что Армения «интенсивно» работает над производством собственного вооружения.
Это хорошо, что они «видели, что это ведет к провалу». А еще лучше то, что и мы видим и даже подсчитываем, что именно и у кого закупает Армения.
Печально, но факт: определенные силы в Армении мечтают о реванше, жалуясь на то, что недовольны тем, что им поставила Россия? Армения закупает вооружение у Индии и Франции? Это нравится нам еще меньше, вот пусть и не удивляются, если ни мы, ни Турция не собираемся ничего забывать. И будем постоянно напоминать об этом подрастающему поколению с самого детсадовского возраста. Ну, чтобы знали и помнили. И 1905-й год, и предательство, и переход на сторону врага во время Первой мировой войны, и 1918-й, и последующие депортации, и изгнание азербайджанцев из Армении, и Ходжалы, и минные поля, и избиение наших военнопленных. Если уж совсем начистоту, то у нас нет к Армении никакой ненависти хотя бы потому, что она, ненависть, контрпродуктивна. Но у нас есть знание того, что рядом с нами недоброжелательное государство, у которого есть покровители. А что это, собственно говоря, означает? А означает это следующее: что плохо для него, для этого государства, то хорошо для нас. И что хорошо для него, обязательно чревато для нас чем-нибудь нехорошим. И именно поэтому нельзя, чтобы этому государству было хорошо.
Никто не собирается забывать, что этот тренд задали именно соседи, изгнав азербайджанцев из Армении и выдвинув территориальные претензии. Теперь мы им ничем помочь не можем, да и не собираемся, это их личное горе, они просто не просчитали возможных издержек. Так что прав тот, кто сильнее, а лучше тот, у кого больше мозгов. И не надо протестующе верещать, дорогие соседи, будто вам на международное право ногой наступили. В свое время ваша, армянская элита, потеряла способность к рациональной оценке ситуации, глаза больше брюха, а аппетиты к территориальным приобретениям за счет соседей больше, чем можно себе позволить демографически. И это только один из факторов, основным фактором была излишняя доверчивость и надежда на то, что вам обязательно помогут. До поры до времени вам на самом деле здорово помогали, что с Запада, что из России, но все хорошее когда-нибудь кончается, и вы имели возможность увидеть, чем именно. То, что рано или поздно вы захотите взять реванш, ну или вас к этому вынудят, выкручивая руки, — мы почти уверены. Но знайте, мы против.
Но дело в том... Дело в том, что сейчас вас пытаются втянуть в конфликт с Россией, и тут решать уже исключительно вам, ссориться с ней или нет. Не стану скрывать: разборки между Западом и Россией на вашей территории — это просто прекрасно. Для нас, разумеется. Свой интерес тут у нас невелик, достаточно постоять в стороне, соблюдая строжайший, подчеркиваю, строжайший нейтралитет. Именно это и обещает получение максимальной выгоды из складывающейся ситуации, потому что граница на замке. Заметьте, мы ничего не тратим, потому что все будет происходить исключительно за ваш счет.
Кстати, могли бы оценить нашу тактичность: мы изо всех сил стараемся сдерживать радость и не потираем руки на людях, наблюдая за набирающим в Армении обороты гражданским противостоянием. Но все же, движимый человеколюбием, осмелюсь дать вам, соседушки, один совет: если вы не вольны ответить «нет», ваше «да» никого не интересует и не имеет никакого значения. Вдумайтесь в эту фразу, прочитайте ее несколько раз, умные поймут, что в ней гораздо больше смысла, чем может на первый взгляд показаться. Закупать-то вы, разумеется, вольны всё, что угодно, только не забывайте о мерах предосторожности, а именно: помните о том, что пристально следим за вашими действиями и если сочтем, что закупка той или иной партии вооружений может гипотетически угрожать нашей безопасности, по местам её дислокации будет немедленно нанесен превентивный удар. В полном соответствии с международным правом, которому мы все так беззаветно преданы. Мы слишком давно знакомы, чтобы вам доверять.