Ուրիշի համար փոս մի փորիր՝ ինքդ կընկնես դրա մեջ Caliber.Az-ի YouTube ալիքի տեսանյութ
Սողոմոնի Հին Կտակարանի Առակների գիրքը պարունակում է մի շատ հետաքրքիր ասացվածք. «Ով փոս է փորում, նա ինքը կընկնի դրա մեջը, և ով քարը գլորում է վերև՝ այն կվերադառնա նրա մոտ»։ Դարերի միջով անցնելով՝ այս իմաստությունը ժամանակի ընթացքում վերածվել է ասացվածքի և նույնիսկ մտել է աշխարհի շատ լեզուների մեջ: Չենք կասկածում, որ դրա հետ լավ ծանոթ են նաև ֆրանսիացիները։ Սակայն, դատելով իրենց պետության ներկայիս ղեկավարության գործողություններից, ոմանք ժամանակին առանձնապես չէին մտածում, որ արձակված բումերանգը կարող է վերադառնալ և ցավագին հարվածել իրեն։
2020 թվականի Հայրենական պատերազմում տարած մեծ հաղթանակից հետո նախագահ Իլհամ Ալիևը բացահայտեց՝ մինչև այդ ժամանակ ադրբեջանական հասարակությանը անհայտ այն հանգամանքները, թե ինչպես է Ֆրանսիան դարձել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկը։ Դա տեղի է ունեցել դեռ համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի օրոք, ով այն ժամանակ որոշակի, ոչ անհիմն մտավախություն էր հայտնում՝ երկրում արմատացած հայկական սփյուռքի և նրանից սնվող տեղական քաղաքական գործիչների լոբբիի կողմից՝ Փարիզի դիրքորոշման վրա հնարավոր ազդեցության մասին։ Մինչդեռ, այն ժամանակ Ֆրանսիայի ղեկավարը իր ադրբեջանցի գործընկերոջը վստահեցնում էր, որ ղարաբաղյան հարցում Ելիսեյան պալատն իրեն պաշտպանելու է նման ազդեցությունից և կձգտի պահպանել համանախագահին անհրաժեշտ օբյեկտիվություն։
Եվ իրոք, ներկայիս առաջնորդ Էմանուել Մակրոնի բոլոր նախորդների օրոք Ֆրանսիայի ղեկավարության գործողությունները աչքի էին ընկնում հավասարակշռությամբ, ինչը և Իլհամ Ալիևն ընդգծել է իր հետպատերազմյան ելույթներում։ Նա նույնիսկ բերել է այն օրինակը, թե ինչպես 2015-ի ապրիլին նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, այսպես կոչված «հայերի ցեղասպանության» հարյուրամյակի կապակցությամբ Երևան այցելելուց հետո, այնտեղից թռավ ուղիղ Բաքու, այստեղ ժամանեց նույնիսկ նախքան հարթակի սեփականատերի մայրաքաղաք վերադառնալը, և սպասեց նրան հանդիպելու՝ դրանով իսկ ցույց տալով իր հարգանքը Ադրբեջանի նկատմամբ և անաչառությունը ղարաբաղյան հարցում։
Դրանով հանդերձ, ինչպես հիշում ենք, նախագահ Իլհամ Ալիևը անցողակի հիշեցրեց, որ հայտնի չէ, թե նեղ շրջանակում և անկեղծության մեջ ինչի մասին կարող էին խոսել Ֆրանսիայի նախագահները, բայց, առնվազն, բաց ռեժիմում Փարիզը միշտ ձգտում էր ընդգծել իր չեզոքությունը։
Եվ հանկարծ Էմանուել Մակրոնը իրեն հատկացված ժամկետով տեղափոխվում է Ելիսեյան պալատ։ Եվ երկիրը կարծես թե փոխել են։

Не рой другому яму, сам в неё попадёшь Видео YouTube-канала Caliber.Az
Книга притчей Соломоновых Ветхого Завета содержит одно очень интересное изречение — «Кто роет яму, тот упадет в нее, и кто покатит вверх камень, к тому он и воротится».
Пройдя через века, эта мудрость со временем превратилась в пословицу и даже вошла во многие языки мира. Не сомневаемся, что с ней хорошо знакомы также и французы. Однако, судя по действиям нынешнего руководства их государства, кое-кто в своё время не особо-то и задумывался, что пущенный бумеранг может вернуться и больно ударить по самому себе.
После Великой Победы в Отечественной войне 2020 года президент Ильхам Алиев раскрыл неведомые до того времени азербайджанскому обществу обстоятельства того, как Франция стала одним из сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Это произошло еще при общенациональном лидере Гейдаре Алиеве, который в то время выражал определённые, не лишённые оснований опасения по поводу возможного влияния на позицию Парижа со стороны окопавшейся в стране армянской диаспоры и прикормленного ею лобби из числа местных политиков. Впрочем, в то время французский лидер заверил своего азербайджанского коллегу, что в карабахском вопросе Елисейский дворец будет оберегать себя от подобного воздействия и стараться соблюдать необходимую для сопредседателя объективность.
И действительно, действия французского руководства при всех предшественниках нынешнего руководителя Эммануэля Макрона отличались сбалансированностью, что и подчеркивал в своих послевоенных выступлениях Ильхам Алиев. Он даже привел пример того, как в апреле 2015 года президент Франсуа Олланд после своего посещения Еревана на столетие так называемого «геноцида армян» вылетел оттуда прямиком в Баку, прибыл сюда еще до того, как в столицу вернулся хозяин площадки, и дождался встречи с ним, показав тем самым своё уважение к Азербайджану и беспристрастность в карабахском вопросе.
При этом, как мы помним, президент Ильхам Алиев вскользь упомянул, что неизвестно, о чем в узком кругу и в порыве откровенности могли говорить президенты Франции, но, по крайней мере, в открытом режиме Париж всегда старался подчеркивать свою нейтральность.
И вдруг в Елисейский дворец на выделенный ему срок вселяется Эммануэль Макрон. И страну как будто подменили.