Խոջալու։ Այլեւս երբեք Նախագահ Ալիեւի ելույթի հետքերով
Նախագահ Իլհամ Ալիևը այցելել է Խոջալու քաղաք, որտեղ հանդիպել է առաջինը վերադարձած նրա բնակիչների՝ 44 ընտանիքի հետ։ Հանդիպումը նշանավորվել է հուզիչ պահերով։ Օրինակ, «Հայկական ագրեսիայի մասին իրազեկում» հասարակական միավորման նախագահ Սարիյա Ջաֆարովան՝ նախագահին ու առաջին տիկնոջը հրավիրել է իր վերականգնված տուն, որը նա լքել էր երեսուներկու տարի առաջ։
Իլհամ Ալիևը նաև ծանոթացել է Խոջալուի զարգացման պլանին, որը իր մեջ, բացի բազմաբնույթ բնակարանային, կրթական և այլ ենթակառուցվածքների շինարարությունից, ներառում է նաև՝ քաղաքի միացումը տրանսպորտային հաղորդակցությանը և կարևոր բնակավայրերի միջև իր առանձնահատուկ տեղակայման շնորհիվ՝ այն տրանսպորտային կարևոր հանգույցի վերափոխումը։
Քաղաքի բնակիչների հետ զրույցի ընթացքում նախագահը անդրադարձել է Հայաստանի հետ անվտանգության կարգավորման հարցերին։ «Ես վստահ եմ, որ Հայաստանը այլևս երբեք չի փորձի որևէ ռազմական սադրանք իրականացնել Ադրբեջանի դեմ։ Թեև Հայաստանում ռեւանշիստները բավականին շատ են։ Մենք հետևում ենք վերջին իրադարձություններին, տեսնում ենք, որ կան մեր դեմ նորից տարածքային պահանջներ ներկայացնելու փորձեր։ Ուստի մենք ցանկացած պահի պետք է պատրաստ լինենք։ Իհարկե, առաջին հերթին մեզ անհրաժեշտ է էլ ավելի հզորացնել մեր բանակը, և մենք դա անում ենք»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Այսպիսով, նախագահը ևս մեկ անգամ կրկնել է այն միտքը, որ Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամենահուսալի երաշխիքը հանդիսանում է նրա զինված ուժերը։ Ալիևի խոսքերն արտացոլում են նաև այն փաստը, որ չնայած Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության՝ հարաբերությունների նորմալացման և ռևանշիզմից հրաժարվելու ուղղու վրա դնելու բոլոր փորձերին՝ Բաքուն չի կարող իր ռազմավարության մեջ ելնել՝ հայ հասարակության գիտակցության պարադիգմում առկա փոփոխությանից ընդհանրապես և Հայաստանում իշխանությունը զավթել փորձող անբարեխիղճ շրջանակներից, մասնավորապես։
Դրանով հանդերձ այս խոսքերը հնչում են նաև որպես նախազգուշացում ինչպես ինքնին ռեւանշիստական ուժերին, այնպես էլ նրանց օտարերկրյա հովանավորներին։
Առանձնահատուկ ուշադրության են արժանի նախագահի հետևյալ խոսքերը. «Ամբողջ Ղարաբաղը և Արևելյան Զանգեզուրը կդառնան շատ ուժեղ պաշտպանական գոտի, և այստեղ արդեն աշխատանքներ են տարվում այս ուղղությամբ, որպեսզի ադրբեջանական ժողովուրդը միշտ կարողանա վստահ լինել, որ մեր ժողովրդի հետ նման ողբերգություններ այլևս տեղի չեն ունենա»։ Այս հայտարարությամբ Ալիևը ևս մեկ անգամ վերջ դրեց՝ իբր Հայաստանի Հանրապետության դեմ Բաքվի ծրագրերի մասին Արևմուտքում բորբոքվող տարբեր բնույթի զրպարտություններին։ Մենք ունենք հզոր պաշտպանական գոտի, բայց մենք չենք պատրաստվում հարձակվել որեւէ մեկի վրա։ Դրանով հանդերձ հարկ է հիշել Ալիևի ևս մեկ այլ ելույթը, որտեղ նա ընդգծել է Հայաստանի տարածքին հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը, եթե այնտեղից Ադրբեջանի համար վտանգ լինի։
Անդրադառնալով Խոջալուի ցեղասպանության թեմային՝ նախագահ Ալիևը ևս մեկ կարևոր ուղերձ է հղել Երևանին. «Հայաստանն ինքը պետք է դա ճանաչի, ինքը պետք է ներողություն խնդրի մեզանից։ Միայն դա անելով Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը, թերևս, կարող է գոնե մի փոքր մաքրել այս վայրենիների, բարբարոսների ու արյունախումների մեղքերը։ Եթե նա դա չանի, ապա, իմ կարծիքով՝ Հայաստանն ինքը երբեք չի կարողանա ոտքի կանգնել։ Առաջին հերթին Հայաստանը ինքը պետք է խոստովանի այս ողբերգությունը, սա հանցագործություն է, ռազմական հանցագործություն»։
Եվ իրոք, Հայաստանի բարեկեցությունը անհնար է առանց Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման՝ հետագայում «քարերի երկիրը» տարբեր տարածաշրջանային նախագծերում ներառելով։ Իսկ հարաբերությունների նորմալացումը, իր հերթին, անհնար է առանց ռազմական հանցագործությունների փաստի ճանաչման և նրանց համար ապաշխարության։
Անմեղ սպանված բնակիչների արյունով շաղաղված Խոջալուի հողը ողջ աշխարհի աչքի առաջ վերածվում է դրախտի։ Սրանում է՝ Ամենաբարձրյալի մեծագույն նշանը այն մասին, որ արդարությունը կարող է և պետք է վերականգնվի երկրի վրա: Վերջին չորս տարիների ընթացքում Հարավային Կովկասում չարիքի, կեղծավորության և անարդարության մի ամբողջ շենքը հաղթած Ադրբեջանը՝ իրենից ներկայացնում է միջազգային իրավունքը վերականգնել կարողացած և ողջ մարդկությանը արդար աշխարհակարգի կոչ անող նոր տեսակի հասարակության նմուշ։

Ходжалы. Никогда больше По следам выступления президента Алиева
Президент Ильхам Алиев посетил город Ходжалы, где встретился с его первыми вернувшимися жителями — это 44 семьи. Встреча была отмечена трогательными моментами. Например, председатель Общественного объединения «Информирование об армянской агрессии» Сария Джафарова пригласила президентскую чету в свой восстановленный дом, который она покинула тридцать два года назад.
Ильхам Алиев также подробно ознакомился с планом развития Ходжалы, включающим в себя, помимо строительства разнообразной жилищной, образовательной и прочей инфраструктуры, также и включение города в транспортные коммуникации и превращение его благодаря уникальному расположению между важными населенными пунктами Карабаха в своеобразный региональный транспортный хаб.
В ходе беседы с жителями города президент коснулся вопроса безопасности и урегулирования с Арменией. «Я уверен, Армения никогда больше не попытается совершить против Азербайджана какую-либо военную провокацию. Хотя реваншистов в Армении достаточно много. Мы следим и за последними событиями, видим, что есть попытки вновь выдвинуть против нас территориальные претензии. Поэтому мы в любой момент должны быть готовы. Конечно, в первую очередь нам необходимо еще больше усилить нашу армию, и мы это делаем», — сказал глава государства.
Таким образом, президент еще раз повторил мысль, что самым надежным гарантом суверенитета и территориальной целостности Азербайджана являются его вооруженные силы. Слова Алиева отражают также и тот факт, что, несмотря на все попытки нынешнего руководства Армении встать на путь нормализации отношений и отказа от реваншизма, Баку не может исходить в своей стратегии из надежды на существенный сдвиг в парадигме сознания армянского общества в целом и недобросовестных кругов, пытающихся захватить власть в Армении, в частности.
При этом данные слова также звучат как предупреждение как самим реваншистским силам, так и их иностранным покровителям.
Особого внимания заслуживают следующие слова президента: «Весь Карабах и Восточный Зангезур станут очень сильной оборонительной зоной, и здесь уже ведется работа в этом направлении, с тем чтобы азербайджанский народ всегда мог быть уверен в том, что такие трагедии с нашим народом больше не произойдут». Этим заявлением Алиев еще раз положил конец различного рода инсинуациям, подогреваемых на Западе, о якобы планах Баку по агрессии по отношению к Республике Армения. У нас мощная оборонительная зона, но мы не собираемся ни на кого нападать. При этом стоит вспомнить и другое выступление Алиева, где он подчеркнул возможность ударов по территории Армении в случае, если оттуда для Азербайджана будет исходить опасность.
Касаясь темы Ходжалинского геноцида, президент Алиев направил Еревану еще один важный месседж: «Армения сама должна признать это, сама должна извиниться перед нами. Только сделав это, нынешнее руководство Армении, возможно, сможет хоть немного смыть грехи этих дикарей, вандалов и кровопийц. Если оно этого не сделает, то, думаю, сама Армения никогда не сможет подняться на ноги. Прежде всего, Армения сама должна признать эту трагедию, это преступление, военное преступление».
И действительно, благополучие Армении невозможно без урегулирования отношений с Азербайджаном и Турцией с последующим включением «страны камней» в различные региональные проекты. А нормализация отношений, в свою очередь, невозможна без признания факта военных преступлений и покаяния за них.
Ходжалинская земля, окропленная кровью невинно убиенных жителей, на глазах у всего мира превращается в райский уголок. В этом — большое знамение Всевышнего о том, что справедливость может и должна быть восстановлена на земле. Азербайджан, победивший на Южном Кавказе за последние четыре года целое здание зла, лицемерия и несправедливости, являет собой образец общества нового типа, сумевшего реабилитировать международное право и призывающего все человечество к справедливому миропорядку.