Paroles, paroles… Եվ այո, դարձյալ սահմանադրության մասին
Կառավարության ժամին նախորդած լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում՝ խաղաղ գործընթացի առնչությամբ ուշագրավ հայտարարություն է արել. « Խաղաղ պայմանագրի տեքստը այս պահին լիովին հասունացել է և բնորոշ գծերի շտկելու դեպքում կարող է վերջնական տեսքի բերվել՝ նախկինում հաստատված և ստորագրված երկկողմ համաձայնությունների հիման վրա։ Ինչ վերաբերում է սահմանադրության հետ կապված փոփոխություններին, ապա ես համարում եմ, որ այս հարցի շաղկապելը, այն բանակցային սեղանի վրա դնելու փորձերը՝ խաղաղ գործընթացի տորպեդահարում է, և չեմ բացառում, որ Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելու և Հայաստանում որոշակի ապատեղեկատվության վրա հիմնված գործընթացներ նախաձեռնելու որոշակի միտումներ կան»։
Այսպիսով, Հայաստանի վարչապետը հրաժարվել է առասպելական Հայաստանը իրական Հայաստան բերելու իր նախաձեռնությունից։ Հարևանների համար մարտահրավերներ ներկայացնող Հայաստանի սահմանադրության դրույթների հետ կապված մարտահրավերների առնչությամբ նրա բոլոր նախկին հայտարարությունները իզուր եղան։ Սակայն, կարող ենք ենթադրել, և մենք այս մասին արդեն մեկ անգամ չէ, որ գրել ենք, որ նման շրջադարձի գլխավոր պատճառը՝ սահմանազատման դեմ բողոքի ակցիաների ֆոնին Փաշինյանի ձգտումներ են՝ ընտրազանգվածին ցույց տալ, որ Երևանը «միշտ չէ» որ դիմում է Բաքվին զիջումների։
Մինչդեռ արժե ուշադրություն դարձնել նրա վրա, որ Փաշինյանը իր համար մանևրելու տեղ է թողնում։ «Սահմանադրության փոփոխության մասին ես խոսել եմ դեռ 2018-ին, հետո 2019-ին, և մեր օրակարգը կապված է բացառապես ժողովրդավարական բարեփոխումների հետ, և մենք ասել ենք, որ սահմանադրության փոփոխությունը չի կարող լինել բանակցությունների մաս»,- ասել է Փաշինյանը։ Իսկ դա նշանակում է, որ հիպոթետիկորեն սահմանադրության փոփոխության թեման դեռ մնում է օրակարգում։ Եվ եթե Փաշինյանի հիմնական նպատակը այնուամենայնիվ՝ իսկապես սահմանադրությունից Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների բացառելն է, ապա հիմնական օրենքում մեկ լրացման ընդունմամբ այն չի վերջանա՝ ստիպված կլինեն նոր սահմանադրություն ընդունել։ Միայն այս կերպ հնարավոր կլինի արդարացնել «միացումային» կետերի բացակայությունը։
Բայց դրա համար ժամանակ է պետք, իսկ նշանակում է, որ այս տարվա ընթացքում խաղաղ պայմանագրի ստորագրման հավանականությունը նվազում է։ Երեւանին, իհարկե, ձեռնտու կլիներ արագ անցնել սահմանադրության թեմայից ու շեփորի ձայնի տակ խաղաղություն կնքել Ադրբեջանի հետ։ Այստեղից էլ՝ հայտարարությունների մի ամբողջ հեղեղ այն մասին, որ խաղաղությունը կարող է ստորագրվել շատ շուտով։ Այս իրավիճակում հայկական կողմը փորձում է կրկին Ադրբեջանին մեղավոր դարձնել խաղաղ գործընթացի ձգձգման մեջ։ Իբր Ադրբեջանը միջամտում է Հայաստանի ներքին գործերին, մինչդեռ խաղաղության հաստատման համար տեսանելի խոչընդոտներ չեն մնացել։
Մինչդեռ անզեն աչքով երեւում է, որ խոչընդոտ կա եւ շատ լուրջ։ Երևանի նկատմամբ՝ տարածքային պահանջներով կետերը հեռացնելու Բաքվի պահանջը չի հանդիսանում միջամտություն Հայաստանի ներքին գործերին։ Բոլորովին ընդհակառակը, սա Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելը դադարեցնելու պահանջ է։ Որովհետև Ղարաբաղը՝ Ադրբեջան է, և ամբողջ աշխարհը ընդունում է դա։ Պատկերացնենք, որ Բելգիայի սահմանադրությունը պարունակեր հավակնություններ հյուսիսային Ֆրանսիայի տարածքի նկատմամբ։ Իմաստ չունի, կարծում եմ, շարունակել։
Ադրբեջանը գերադասում է կենտրոնանալ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի վրա, որպես խաղաղության գործընթացի կարևոր փուլի՝ օգտագործելով տրամաբանությունը՝ ավելի լավ է առաջ շարժվել այնտեղ, որտեղ հնարավոր է։ Եվ իրոք, սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացն արդեն սկսում է մի տեսակ մակարդի դեր ծառայել մեծ խաղաղ գործընթացում: Սակայն չի բացառվում, որ օրենսդրության փոփոխության նման ռազմավարական կարևոր հարցեր քննարկելու Երևանի կողմից հրաժարվելը ի վերջո կարող է հանգեցնել սահմանազատման գործընթացի տեղապտույտին: Իսկ սա արդեն բոլորովին չի բխում Փաշինյանի շահերից, քանի որ դա ստվեր է գցելու Հայաստանի տխրահռչակ 29-հազար քառակուսի կիլոմետրից մի քիչ ավել տարածքի վրա սահմանների անվտանգությունը ապահովելու նրա ձգտումների վրա։ Ադրբեջանը չի պատրաստվում հարձակվել Հայաստանի վրա, սակայն սահմանազատված սահմանի բացակայությունը, մի կողմից, սահմանադրությունից Ադրբեջանի նկատմամբ պահանջների չհանելը՝ մյուս կողմից, շատ հստակորեն լուսաբանում են՝ Հայաստանի, որպես հարևանների նկատմամբ ագրեսիվ ծրագրերով լի և դրանով հանդերձ այդ ծրագրերի համար վճարելու ռիսկով պետության անվայել պատկեր։ Սա փակուղի է։
Ահա այսպիսի իրավիճակում է հայտնվել Փաշինյանը։ Եվ այս իրավիճակում նրան ամենից շատ պակասում է հասարակության ակտիվ աջակցությունը։ Հատկապես շատ մարդկանց բարձր ձայնը. քաղաքական գործիչների, դիվանագետների, փորձագետների, քաղաքացիական հասարակության, սփյուռքի ներկայացուցիչների։ Եթե նրանք ժամանակին պաշտպանեին՝ սահմանադրությունը փոխելու անհրաժեշտության վերաբերյալ Փաշինյանի նախաձեռնությունը, ապա, գուցե հիմա վարչապետը ստիպված չէր լինի հերքել սեփական գաղափարները։ Արմատական, բայց անհրաժեշտ միջոցների քաղաքացիական հստակ հավանության բացակայությամբ Հայաստանի իշխանությունը, ինչպես դա եղել է նախկինում, նորից իր լավագույն նախաձեռնությունները կխեղդի խոսքերի, խոսքերի, խոսքերի մեջ...

Paroles, paroles… И да, снова о конституции
Во время брифинга с журналистами, предшествовавшего правительственному часу, премьер-министр Армении Никол Пашинян в Национальном собрании сделал любопытное заявление относительно мирного процесса: «Текст мирного договора на данный момент вполне созрел, и при коррекции последних штрихов может быть доведен до окончательного вида на основе ранее одобренных и подписанных двусторонних соглашений. Что касается поправок к конституции, то я считаю, что увязывание этого вопроса, попытки внести это за стол переговоров — это торпедирование мирного процесса, и я не исключаю, что есть определенные тенденции к вмешательству во внутренние дела Армении и инициированию в Армении процессов, основанных на определенной дезинформации».
Таким образом, армянский премьер отказался от своей инициативы приведения мифической Армении к реальной Армении. Все его предыдущие выкладки относительно вызовов, которые несут для соседей положения армянской конституции, брошены коту под хвост. Впрочем, можем предположить и мы, об этом уже не раз писали, что главная причина подобного разворота — это стремление Пашиняна на фоне протестов против делимитации показать электорату, что Ереван «не всегда» идет на уступки Баку.
Между тем стоит обратить внимание на то, что Пашинян оставляет для себя поле для маневров. «Я говорил об изменении конституции ещё в 2018-м году, потом в 2019-м году, и наша повестка связана исключительно с демократическими реформами, и мы сказали, что изменение конституции не может быть частью переговоров», — сказал Пашинян. А это означает, что гипотетически тема изменения конституции все еще стоит на повестке дня. И если главная цель Пашиняна все-таки — действительно исключить из конституции территориальные претензии к Азербайджану, то одним принятием дополнений к основному закону не обойтись, придется принимать новую конституцию. Только таким образом можно будет оправдать отсутствие «миацумных» пунктов.
Но для этого нужно время, а значит, вероятность подписания мирного договора в этом году уменьшается. Еревану, конечно, было бы выгодно проскочить с темой конституции и под звук фанфар подписать мир с Азербайджаном. Отсюда — целый каскад заявлений о том, что мир может быть подписан очень скоро. В этой ситуации армянская сторона пытается вновь выставить Азербайджан виновным в затягивании мирного процесса. Якобы Азербайджан вмешивается во внутренние дела Армении, в то время как не осталось никаких видимых препятствий для заключения мира.
Между тем невооруженным взглядом видно, что препятствие есть и очень серьезное. Требование Баку к Еревану убрать пункты с территориальными претензиями не является вмешательством во внутренние дела Армении. Совсем напротив, это требование прекратить вмешательство во внутренние дела Азербайджана. Потому что Карабах — это Азербайджан, и весь мир это признает. Представим себе, что в Конституции Бельгии содержались бы притязания на территории северной Франции. Дальше, думаю, нет смысла продолжать.
Азербайджан предпочитает концентрироваться на процессе делимитации и демаркации как важном этапе мирного процесса, используя логику: лучше продвигаться там, где это возможно. И действительно, процесс делимитации и демаркации уже начинает служить чем-то вроде закваски большого мирного процесса. Однако не исключено, что отказ Ереваном рассматривать такие стратегически важные вопросы, как изменение законодательства, в конце концов, может привести и к пробуксовке процесса делимитации. А это уже совсем не в интересах Пашиняна, поскольку бросит тень уже на его стремление обеспечить безопасность границ на пресловутых 29 с хвостиком тысяч квадратных километров территории Армении. Азербайджан не собирается нападать на Армению, однако отсутствие делимитированной границы с одной стороны и неизъятые из конституции претензии к Азербайджану — с другой, очень четко освещают неблагообразный профиль Армении как государства, полного агрессивных планов по отношению к соседям и при этом рискующего за эти планы поплатиться. Это тупик.
Вот в такую ситуацию попал Пашинян. И в этой ситуации ему больше всего не хватает активной поддержки общественности. Именно громкого голоса многих людей: политиков, дипломатов, экспертов, представителей гражданского общества, диаспоры. Если бы они в свое время поддержали инициативу Пашиняна о необходимости смены конституции, то, возможно, сейчас премьеру не пришлось бы дезавуировать собственные идеи. В отсутствии четкого гражданского одобрения радикальных, но необходимых мер армянская власть, как это бывало и прежде, вновь будет топить свои лучшие начинания в словах, словах, словах...