19 Հունիսի 2024 11:14
Նախօրեին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել՝ «Ադրբեջանի հետ հանրաքվեի միջոցով տարածքներ փոխանակելու հնարավորության մասին» անսպասելի հայտարարությամբ։
«Հայաստանի իշխանությունները կնախաձեռնեն հանրաքվե, եթե Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման գործընթացում տարածքների փոխանակման հարց առաջանա»,- հայտարարել է նա՝ Սյունիքի (Զանգեզուր - խմբ.) մարզի Շինուայր գյուղի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։ Փաշինյանը հավելել է, որ կարող է ծագել իրավիճակ, երբ «կարելի է այստեղ տալ 100 քառ. մետր և ստանալ 100 քառ. մետր այնտեղ»։ Նման դեպքում, Հայաստանի վարչապետի խոսքով, որոշումը կկայացվի հանրաքվեի միջոցով։
«Մենք այս ամենը անում ենք, որպեսզի ունենանք ինքնիշխան երկիր, անվտանգ պետություն»,- հավաստիացրել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը, իբր, տարածքային պահանջներ չունի ոչ մի երկրի նկատմամբ։
Բայց ի՞նչ է կատարվում իրականում։ Ինչպիսի՞ թաքնված մտադրություններ կան այս հայտարարությունների հետևում։ Փորձենք դա պարզել:
Փաստարկներ և համատեքստ
Սկզբի համար նշենք, որ Հայաստանի վարչապետի ամպագոռգոռ հավաստիացումները այն մասին, որ Հայաստանը չունի տարածքային պահանջներ՝ որևէ փաստարկով ամրագրված չեն։ Սա Փաշինյանի հերթական խոսակցական հոխորտանքն է, որը հաշվարկված է առաջին հերթին միջազգային հանրության ուշադրության համար։
2020 թվականի պատերազմում պարտվելուց և 2023 թվականի սեպտեմբերին Ղարաբաղի նկատմամբ վերահսկողության վերջնական կորստից հետո Հայաստանի վարչապետի հռետորաբանությունը փոխվել է։ Փաշինյանի «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է և վերջակետ» հայտնի արտահայտությունը վաղուց անցյալում է։
Հիմա Երեւանից հնչում են խաղաղության պատրաստակամության մասին դեկլարատիվ հայտարարություններ, որոնց չեն հետեւում կոնկրետ քայլեր և գործողություններ։
Տեղին կլինի հիշեցնել, որ Հայաստանի սահմանադրության նախաբանում կա հղում Անկախության հռչակագրին, որտեղ պարունակվում են տարածքային պահանջներ իր հարևանների՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ։ Եվ, ըստ ամենայնի, Հայաստանի ղեկավարությունը մտադրված չէ ուղղումներ մտցնել երկրի հիմնական օրենսդրական փաստաթղթի մեջ։
Կուզենայի հասկանալ, եթե Հայաստանի ղեկավարությունը իրոք պայքարում է պետության անվտանգության համար, որի երաշխիքը կարող է լինել կայուն խաղաղությունը տարածաշրջանում, ի՞նչ նպատակով է շարունակում համառորեն տորպեդահարել Հայաստանի սահմանադրության մեջ փոփոխությունների առնչությամբ Բաքվի առաջարկությունը։ Ինչի՞, և ամենակարևորը, ո՞ւմ վրա են հույս դնում Հայաստանում, երկար ձգձգելով Բաքվի համար այդ սկզբունքայնորեն կարևոր հարցը, հավանաբար հասկանալով, որ Ադրբեջանի կողմից զիջումներ չեն լինելու։
Ադրբեջանի դիրքորոշումը
Պաշտոնական Բաքուն միանշանակ հայտարարել է՝ առանց Հայաստանի Սահմանադրության մեջ համապատասխան փոփոխություններ կատարելու՝ Երեւանի հետ խաղաղ պայմանագրի կնքման անհնարինության մասին։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Թյուրքական պետությունների խորհրդարանական վեհաժողովի (ԹՊԽՎ) անդամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի կնքումը նրանով հանդերձ, որ Հայաստանի ներկայիս սահմանադրությունը մնում է անփոփոխ՝ պարզապես անհնար է»։
Բաքվի կարծիքով, ադրբեջանական հողերի նկատմամբ տարածքային պահանջներից Հայաստանի հրաժարումը պետք է ամրագրվի Հայաստանի հիմնական օրենսդրական փաստաթղթում։ Ադրբեջանը դա համարում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման երկարաժամկետ երաշխիք։ Առանց այդ փոփոխությունների ցանկացած պայմանավորվածությունները կկրեն ժամանակավոր բնույթ և չեն կարող ապահովել կայուն խաղաղություն։
Արտաքին գործոններ և ազդեցություն
Հայաստանի իշխանությունների համառությունը կարող է կապված լինել արեւմտյան գործընկերների աջակցության հույսերի հետ։ Երևանում, հնարավոր է, ենթադրում են, որ ԱՄՆ-ը կարող է առանց Հայաստանի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու՝ խաղաղ պայմանագրի ստորագրման հարցում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա։ Այս ակնկալիքները կարող են հիմնված լինել Հայաստանին տարածաշրջանային նախագծերում ընդգրկելու ԱՄՆ-ի ձգտումների վրա, ինչը պահանջում է հարաբերությունների նորմալացում Ադրբեջանի հետ։ Չի բացառվում, որ այս հարցը քննարկվել է վերջերս ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Օ’Բրայենի Երեւան կատարած այցի ժամանակ։ Նման դասավորությունը կարող է որոշակի դադարի հնարավորություն տալ Երևանին, ինչը, փաստորեն, և ցուցադրում է Հայաստանի ղեկավարությունը՝ ձգձգելով մի կողմից սահմանադրության փոփոխությունները, և միաժամանակ նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագրի կնքումը։
Սակայն ժամանակը ցույց տվեց, որ Բաքվի վրա ճնշում գործադրելն անիմաստ է՝ անկախ այլ երկրի չափերից ու ազդեցությունից։ Հարավային Կովկասում բոլորը ստիպված են հաշվի նստեն Ադրբեջանի հետ, որը բազմիցս ցուցադրել է իր ուժն ու վճռականությունը՝ ազգային շահերը պաշտպանելու հարցում։
Իսկ ի՞նչ է կատարվում Հայաստանի ներսում
Մինչդեռ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է պահապանել ներքին հավասարակշռությունը՝ խուսափելով ընդդիմության և ցուցարարների ճնշումներից։ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի գլխավորած «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժումը, թեև չհասավ իր հիմնական նպատակին՝ գործող իշխանության տապալմանը, այնուամենայնիվ, երկրում ստեղծեց արտաքին գործոններով ամրապնդված անկայուն իրավիճակ։ Նման իրավիճակում Փաշինյանը ստիպված է մանևրել ներքին և արտաքին մարտահրավերների միջև։
Այս բարդ խաղում վարչապետը պետք է հիշի. եթե Հայաստանը պահպանի տարածքային հավակնությունները Ղարաբաղի նկատմամբ, ապա Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագիրը անհնար է։ Այս փաստից խուսափելու ցանկացած փորձ միայն ձգձգում է գործընթացը և սրում իրավիճակը։
Միջազգային իրավունքը և հեռանկարները
Հաշվի առնելով Հայաստանի քաղաքականության անկանխատեսելիությունը՝ Բաքվում հիանալի հասկանում են, որ ապագայում տարածքային պահանջներ չներկայացնելու պարտավորությամբ խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը՝ չափազանց ռիսկային նախագիծ է: Առավել ևս, նման պայմանագիրը չի կարող վավերացվել Հայաստանի խորհրդարանի կողմից։ Հայաստանի սահմանադրության 116-րդ հոդվածի երրորդ կետում հստակ գրված է. «Սահմանադրությանը հակասող միջազգային պայմանագրերը չեն կարող վավերացվել»։
Հայաստանը մի երկիր է, որի հետ անհրաժեշտ է բոլոր հարցերը լուծել այստեղ և հիմա։ Այնուամենայնիվ, Երևանում չեն փորձում կոտրել տարիներով արմատացած այդ փաստը, ինչը երևում է Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին Հայաստանի կողմից հրադադարի խախտման ֆոնին։ Սահմանադրության վերանայումից Հայաստանի իշխանությունների փաստացի հրաժարումը փակուղի է բերում Բաքվի հետ բանակցային գործընթացը՝ էապես նվազեցնելով Բաքվի և Երևանի միջև նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետությունը, մասնավորապես՝ սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցում։ Համապատասխանաբար, նման պայմաններում Ադրբեջանը պետք է ուժեղացնի իր ռազմաքաղաքական բաղադրամասը, որպեսզի պատրաստ լինի իր հարեւանների կողմից հնարավոր քաղաքական արկածախնդրություններին։ Իսկ դրանք՝ արկածախնդրություններն ու սադրանքները՝ անպայման կլինեն, հաշվի առնելով Ֆրանսիայից ու Հնդկաստանից Հայաստանին հարձակողական սպառազինության առաջիկա մատակարարումները։
Եզրակացություն. բանակցություններում առաջընթացը հնարավոր է միայն իր սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքային պահանջներից Հայաստանի հրաժարվելու դեպքում։ Ինչպես նաև Հայաստանը պետք է հրաժարվի ռեւանշիստական գաղափարներից, որոնք դրսևորվում են այդ թվում նաև սպառազինության գնման մեջ, որը այնուհետև կարող է օգտագործվել Ադրբեջանի դեմ։ Ժամանակը խաղում է Հայաստանի դեմ, և դրանում ոչ մի կասկած չկա։

Азербайджано-армянский мир споткнулся о конституцию Расклад Матанат Насибовой
Накануне армянский премьер-министр Никол Пашинян выступил с неожиданным заявлением о «возможности обмена территориями с Азербайджаном через референдум».
«Власти Армении инициируют референдум, если во время процесса делимитации границы с Азербайджаном возникнет вопрос обмена территориями», — заявил он во время встречи с жителями в селе Шинуайр Сюникской области (Зангезур — ред.). Пашинян добавил, что может возникнуть ситуация, когда «можно отдать 100 кв. м здесь и получить 100 кв. м там». В таком случае, по словам премьер-министра Армении, решение будет принято через референдум.
«Мы всё это делаем, чтобы иметь суверенную страну, безопасное государство», — заверил премьер, подчеркнув, что Армения якобы не имеет территориальных претензий ни к одной стране.
Но что происходит на самом деле? Какие скрытые намерения стоят за этими заявлениями? Попробуем разобраться.
Аргументы и контекст
Для начала отметим, что громкие заверения армянского премьера о том, что у Армении нет территориальных претензий, не подкреплены никакими аргументами. Это очередная словесная бравада Пашиняна, рассчитанная прежде всего на внимание международного сообщества.
После проигрыша в войне 2020 года и окончательной утраты контроля над Карабахом в сентябре 2023 года риторика армянского премьера изменилась. Известное выражение Пашиняна «Карабах — это Армения, и точка» давно ушло в прошлое.
Сейчас из Еревана звучат декларативные заявления о готовности к миру, за которыми не следуют конкретные шаги и действия.
Уместно будет напомнить, что в преамбуле Конституции Армении имеется отсылка к Декларации о независимости, где содержатся территориальные претензии к своим соседям — Азербайджану и Турции. И, судя по всему, руководство Армении не намерено вносить поправки в главный законодательный документ страны.
Хочется понять, если руководство Армении действительно ратует за безопасное государство, гарантом которого может стать устойчивый мир в регионе, с какой целью оно продолжает упорно торпедировать предложение Баку относительно поправок в армянскую конституцию? На что, а главное, на кого рассчитывают в Армении, откладывая в долгий ящик этот принципиально важный для Баку вопрос, наверняка понимая, что уступок со стороны Азербайджана не будет?
Позиция Азербайджана
Официальный Баку недвусмысленно заявил о невозможности заключения мирного договора с Ереваном без внесения соответствующих поправок в Конституцию Армении.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев на недавней встрече с главами парламентов стран — членов Парламентской ассамблеи тюркских государств (ТЮРКПА) подчеркнул: «Заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном при том, что нынешняя конституция Армении остается неизменной, просто невозможно».
По мнению Баку, отказ Армении от территориальных претензий на азербайджанские земли должен быть закреплен в основном законодательном документе Армении. Азербайджан считает это долгосрочной гарантией установления мира и стабильности в регионе. Без этих изменений любые договоренности будут носить временный характер и не смогут обеспечить прочный мир.
Внешние факторы и влияние
Упертость армянских властей может быть связана с надеждами на поддержку западных партнеров. В Ереване, возможно, полагают, что США могут оказать давление на Азербайджан в вопросе подписания мирного договора без внесения поправок в Конституцию Армении. Эти ожидания могут быть основаны на стремлении США включить Армению в региональные проекты, что требует нормализации отношений с Азербайджаном. Не исключено, что этот вопрос обсуждался и в ходе недавнего визита заместителя госсекретаря США Джеймса О’Брайена в Ереван. Такой расклад может дать возможность Еревану взять некую паузу, что, собственно, и демонстрирует армянское руководство, затягивая, с одной стороны, внесение поправок в конституцию, а заодно и заключение мирного договора с Азербайджаном.
Однако время показало, что оказывать давление на Баку бессмысленно, независимо от размера и влияния другой страны. На Южном Кавказе всем приходится считаться с Азербайджаном, который неоднократно демонстрировал свою силу и решимость в отстаивании национальных интересов.
А что происходит внутри Армении?
Тем временем армянский премьер-министр Никол Пашинян старается сохранить внутренний баланс, избегая давления со стороны оппозиции и протестующих. Движение «Тавуш во имя родины», возглавляемое архиепископом Багратом Галстаняном, хотя и не достигло своей главной цели — свержения действующей власти, все же создало в стране нестабильную обстановку, подкрепляемую внешними факторами. В такой ситуации Пашинян вынужден лавировать между внутренними и внешними вызовами.
В этой сложной игре премьеру стоит помнить: если Армения сохраняет территориальные претензии на Карабах, мирное соглашение между Баку и Ереваном невозможно. Любые попытки уклониться от этого факта лишь затягивают процесс и усугубляют ситуацию.
Международное право и перспективы
Учитывая непредсказуемость армянской политики, в Баку прекрасно понимают, что подписание мирного договора с обязательством не предъявлять территориальных претензий в будущем — слишком рискованный проект. Более того, такой договор не может быть ратифицирован парламентом Армении. В третьем пункте статьи 116 Конституции Армении четко прописано: «Международные договоры, противоречащие Конституции, не могут быть ратифицированы».
Армения — это страна, с которой необходимо решать все вопросы здесь и сейчас. Впрочем, в Ереване и не пытаются ломать этот закореневший годами факт, что просматривается на фоне нарушения Арменией режима прекращения огня на условной границе с Азербайджаном. Фактический отказ армянских властей от пересмотра конституции ставит в тупик переговорный процесс с Баку, существенно снижая эффективность ранее достигнутых договоренностей между Баку и Ереваном, в частности, в вопросе делимитации и демаркации границы. Соответственно, в таких условиях Азербайджану стоит укреплять свою военно-политическую составляющую, с тем чтобы быть готовым к возможным политическим авантюрам соседей. А они — авантюры и провокации — обязательно будут, учитывая предстоящее поступление в Армению наступательным вооружения из Франции и Индии.
Вывод: прогресс в переговорах возможен только при условии отказа Армении от территориальных претензий, закрепленных в ее конституции. Также Армении следует отказаться от реваншистских идей, проявляющихся, в том числе, в закупках вооружения, которое затем может быть применено против Азербайджана. Время играет против Армении, и в этом нет никаких сомнений.