Հայաստանի դասերը. Պատմություն և աշխարհագրություն Սերգեյ Բոգդանի վերլուծությունը
Անցած հինգշաբթի Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն կրկրնեց, որ Անկարայի նպատակն է հանդիսանում՝ Երևանի հետ հարաբերությունների լիովին նորմալացումը։ Նա այդպես է մեկնաբանե՝լ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների նորմալացման հարցերի հատուկ բանագնացների Մոսկվա առաջին հանդիպումը։ Երկու երկրների արտգործնախարարությունները հայտարարեցին, որ այն անցկացվել է դրական և կառուցողական մթնոլորտում, իսկ կողմերը պայմանավորվել են՝ բանակցությոգններ անցկացնել առանց նախպայմանների։ Հունվարի 1-ից Հայաստանը վերացրել է թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը, իսկ թուրքական Pegasus Airlines ավիաընկերությունը փետրվարին կսկսի թռիչքներ Երևան։
Եվ եթե խորը հայացք նետենք պատմության մեջ, ապա դրանում անսովոր ոչինչ չկա։ Արևմտյան լրատվամիջոցներին դուր է գալիս ընդգծել. «Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները մթագնված են մի ամբողջ շարք հակամարտություններով, ներառյալ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջմամբ, որը Հայաստանում անվանում են «ցեղասպանություն»։ Բայց սա մինչև եզրը հեշտացված աճպարարություն է։ Եվ ոչ միայն այն պատճառով, որ չի կարելի հայ-թուրքական հարաբերությունների պատմությունը միավորել Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանում արյունալի խառնաշփոթության հետ։
Խոսքը ոչ միայն հեռավոր ժամանակների մասին է։ Չէ որ Թուրքիան ոչ միայն 1991 թվականին Հայաստանի անկախությունը առաջինը ճանաչողներից մեկն է, այլ նաև պատրաստ էր հարևան երկրների հետ կառուցել տարածաշրջանը։ Մասնավորապես, Անկարան աջակցել է՝ Սև ծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության հիմնադիրների կազմում Երևանին ընդգրկելուն։ Եվ միայն 1993 թվականին՝ ի պատասխան Ադրբեջանի Քելբեջարի շրջանի օկուպացմանը՝ Թուրքիան փակեց Հայաստանի հետ սահմանները, դադարեցնելով նրա հետ ամեն տեսակի հաղորդակցությունները։ Ազգայնամոլական գաղափարախոսությունը, որը Հայաստանում որոշ ծայրահեղական շրջանակների կողմից օգտագործվել է իշխանության համար պայքարում, և տարածքային էքսպանսիան այդ երկրին մտցրեց փակուղի ու մեկուսացման մեջ և նպաստեց տարածաշրջանի պառակտմանը։
Արյան կոչ, թե՞ կոչ դեպի արյուն։
Հասարակական ազդեցիկ շրջանակները Հայաստանում արմատական ազգայնամոլությունը սկսել են քարոզել դեռ խորհրդային ժամանակներում։ Նույնիսկ Անդրեյ Բիտովի նման ռուսաստանցի հայտնի գրողները գովերգում էին «արյան կոչը» և իմաստություն էին ձեռք բերել մի ամբողջ գրքեր գրել Հայաստանի ԽՍՀ-ի մասին, որտեղ ոչ մեկի մասին ոչ մի խոսք չի եղել, բացի հայերից (բացառապես քրիստոնյաների) և ոչ մի բանի մասին չէր ասվում, բացի հայկական ժառանգությունից՝ մեղմ ասած, տարօրինակ մոտեցում, հաշվի առնելով տարածաշրջանի մուլտիէթնիկականությունը, մուլտիդավանանքայնությունը, մուլտիմշակայնությունը և բազմալեզվայնությունը։ Գարեգին Նժդեհը երևի այն աշխարհից քնքշանքով էր նայում քրիստոնեության նկատմամբ որոշակի սրտնեղված նման ուշադրությանը։
Մինչդեռ, արմատական ազգայնամոլական շարժումները հայ ժողովրդին արդեն հասցրել էին փակուղի, որի օրինակ էր, ասենք, նաև 1918-1920 թվականներին անկախ Հայաստանի պատմությունը։ Իրենց հարևանների հետ սկսելով առջակատումը՝ այդ ժամանակվա արմատական ազգայնամոլները հույս էին դրել իրենց հեռավոր բարեկամների՝ Ռուսաստանի, այս կամ այն արևմտյան դաշնակիցների վրա։
Ի դեպ, ամեն ինչ ավարտվեց առանձնահատուկ իրավիճակով՝ միակ երկիրը, որը Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո խնդրեց իրեն տեղափոխել մանդատային (ամերիկյան) կառավարման ներքո, եղել է այդ ժամանակվա Հայաստանը։ Հիշեցնենք, որ Օսմանյան կայսրություն ստիպողականորեն մանդատային կառավարման տակ տեղափոխված բոլոր մերձավորարևելյան տարածքները հետո երկար ժամանակ պայքարում էին նրա դեմ։
Եվ սա մերձավորարևմտյան ազգայնամոլությունից արևելաեվրոպական տիպի ազգայնամոլության (որը մեծ մասամբ եղել է հայկական ազգայնամոլությունը) տարբերության վառ պատկերավորումն է։ Ընդունված է տարբերակել արևմտյան երկրների քաղաքացիական ազգայնականությունը և էթնիկ ազգայնամոլությունը, որը գերիշխում էր մնացած աշխարհում՝ Բալկաններում, Արևելյան Եվրոպայում և այլն։ Սակայն ազգայնամոլությունը այդ մնագած աշխարհում նույնպես տարբերվում էր, ընդ որում հարկ է հատուկ առանձնացնել արևմտաեվրոպական սոցիալ-պաթոլոգիական ձևը (քայքայում էր այն հասարակությունները, որ նա անվանում էր «յուրային»)։ Նույն Մերձավոր Արևելքում ազգայնամոլները՝ Քեմալից մինչև Նասեր, պայքարում էին իրական ժողովուրդների ներկայի և ապագայի համար և ընդդեմ համաշխարհային կայսրությունների կողմից նրանց ստրկության: Իսկ Արևելյան Եվրոպայում ազգայնամոլները պայքարում էին՝ նախկինում գոյություն ունեցող, իսկ երբեմն էլ պարզապես առասպելական «ազգային համայնքների» մասին հնացած գաղափարները վերստեղծելու համար և պատրաստ էին ոչնչացնել իրական հայրենակիցներին կամ հարևաններին, որոնք չէին համապատասխանում իրենց գաղափարներին: Դրանով հանդերձ, անկախությունը նրանց համար եղել է «անկախություն ինչ-որ մեկից», այլ ոչ թե ընդհանրապես անկախություն, և, հետևաբար, ամեն ինչ, որպես կանոն ավարտվում էր մերձավոր հարևանների հետ կռվելու համար «ավելի լավ», թեկուզ և հեռավոր տիրակալի որոնումով:
Արևելաեվրոպական ազգայնամոլության սոցիալական պաթոլոգիան ոչ մի տեղ համապատասխան շարժումներին թույլ չտվեց ստեղծել հաջողակ պետություն. ամենուր դա ավարտվում էր կոտորածով, թշնամությամբ, մեկուսացմամբ և նրանով, որ նույնիսկ տոհմակիցները սկսեցին ցրվել բոլոր ուղղություններով: Իզուր չէ, որ Վրաստանում 2000-ական թթ. նրանք սկսեցին մաքրել պետությունը՝ հրաժարվելով այդ առաջին պետականության նույնիսկ արտաքին ատրիբուտներից և դրա հետագա վերականգնումից, քանի որ դրա ժառանգությունն առաջին անգամ օգտագործվեց ազգայնամոլների կողմից Մոսկվայի դեմ Գորբաչովյան «պերեստրոյկայի» ժամանակ պայքարում, բայց շատ արագ այն նպաստեց երկրի փլուզմանը (թեև, իհարկե, այլ պատճառները ևս իրենց դերն ունեցան, հատկապես Կրեմլի քաղաքականությունը): Ամեն դեպքում, ԽՍՀՄ փլուզումը թույլ տվեց այս արևելաեվրոպական տիպի ազգայնամոլներին սկսել կարևոր դեր խաղալ՝ նախկին խորհրդային մի շարք հանրապետություններում և ինքնավարություններում: Հայաստանում, մի շարք հանգամանքների բերումով, այդ ժամկետը երկարաձգվեց։ Հետևաբար, ինչ-որ իմաստով այն դարձավ «հաղթական ազգայնամոլության» երկիր։
Արմատական ուժերը Երևանը ներքաշեցին Ադրբեջանի հետ պատերազմի մեջ, բայց չնայած հարևան երկրի զգալի տարածքի գրավմանը, Հայաստանը հայտնվեց շրջափակման մեջ, ընկավ նրա ռազմավարական դերը, և նույնիսկ օկուպացված տարածքները, ինչպես այժմ պարզվեց, մնացին հիմնականում չյուրացված։ Հասարակ հայերը ցանկացան հանուն ազգայնամոլական պատրանքների՝ գնալ անհեռանկարություն, նվաճված հողերը բնակեցնել, և կարելի է հասկանալ նրանց։ Մի խոսքով, սա տիպիկ պատկեր է արևելաեվրոպական ազգայնականության համար։
Երևանը մեկ անգամ չէ, որ կարող էր ելք գտնել ղարաբաղյան փակուղուց՝ Բաքվի և Անկարայի հետ բանակցությունների միջոցով և, հավանաբար, իր համար շատ ավելի քիչ ցավոտ արդյունքով։ Բայց հնագույն մեծության ազգայնմոլային երազանքները թույլ չտվեցին նայել իրականության աչքերին։ Ղարաբաղյան վերջին պատերազմը դարձավ դրա ևս մեկ օրինակը, և նույնիսկ Հայաստանին սատարող ամերիկացի հայտնի վերլուծաբան Մայքլ Քոֆմանը, խոսելով 2020 թվականի պատերազմի մասին, նշել է. «Այս հակամարտությունը շարունակում է մնալ քաղաքական առաջնորդների գաղափարների և ռազմական իրականության միջև ջեղքի ցուցադրում: Թեև հաճախ ենթադրվում է, որ ռազմական հավասարակշռությունը, ռազմական ներուժի գնահատումը և այլն, որոշիչ դեր են խաղում հակառակորդին զսպելու գործում, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ընդունված որոշումները կրկին ապացուցել են, որ ընկալումն ամենակարևոր գործոնն է։ Որակական կամ քանակական առավելությունը հաճախ ոչ մի էական առումով չի ազդում քաղաքական հաշվարկի վրա... Երևանը, կարծես թե գործել է այնպես, եթե նա լիներ տվյալ հակամարտությունում առավել ուժեղ գերպետություն, հավանաբար 1992 թ. ավելի վաղ տարած հաղթանակների առասպելների ազդեցության տակ: Հակամարտության նախօրեին Հայաստանի քաղաքականությունն ու հռետորաբանությունը պարզվեց, որ պոկված է ամեն առումով թշնամուն զիջող այդ երկրի իրականությունից... Նրանք պատրաստ չէին այս պատերազմին, բայց անշեղորեն մոտենում էին ռազմական աղետին»:
Աշխարհագրությունը ճակատագիր է
Նույնքան կարևոր է նաև աշխարհաքաղաքական իրականության ճանաչումը, որի փոխարեն արևելաեվրոպական ազգայնամոլները տարբեր երկրներում նախընտրում են հնագույն պետությունների քարտեզներ շարել, կամ երազկոտ խոսել հեռավոր հզոր դաշնակիցների հետ իրենց համագործակցության սխեմաների մասին (սովորաբար դա ներկայացվում է որպես «մենք կլինենք Իսրայելի նման»): Բայց եթե վերցնենք Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը «համբուրգյան հաշվետվության համաձայն», ապա ակնհայտ է դառնում, որ Հայաստանի ռազմավարական նշանակությունը հեռու է համարժեք լինելուց կոնկրետ Ռուսաստանի, Արևմուտքի և Թուրքիայի տեսանկյունից։ Հայաստանի քաղաքականության և ճակատագրի նկատմամբ պատասխանատու մոտեցմամբ՝ պետք է իր արտացոլումը գտներ այս խաղացողների հետ հարաբերություններում, բայց երկար ժամանակ չէր գտնում։
Ժամանակին Հայաստանը Ռուսաստանի համար ենթադրյալ գործընկեր էր Օսմանյան կայսրության մասնատման գործում։ Բայց այժմ Ռուսաստանի համար Հայաստանի ռազմավարական նշանակությունն ակնհայտ չէ՝ դա ռուսական ներկայության բազմաթիվ նման հեռավոր կղզիներից ևս մեկն է՝ առանց Մոսկվայի քաղաքականության գործնական դերակատարության։ Արևմուտքի համար Հայաստանը ժամանակին նույնպես եղել է, որպես Օսմանյան կայսրության, իսկ այնուհետև ԽՍՀՄ-ի դեմ պայքարի գործընկեր։ Բայց հիմա դա ընդամենը մեկ այլ հեռավոր էկզոտիկ երկիր է, որքան էլ հայկական սփյուռքը չփորձի իր հայրենիքին ավելի կարևոր դեր վերագրել արևմտյան երկրների քաղաքական ծրագրերում։ Այլ կերպ ասած, ո՛չ Ռուսաստանի, ո՛չ Արևմուտքի համար Հայաստանն ինքնին առանձնահատուկ արժեք չի ներկայացնում։
Սակայն Թուրքիայի համար բոլորովին էլ միևնույն չէ, թե ինչ է տեղի ունենում Հայաստանում, այն սահմանակից երկիր է, որը գտնվում է դեպի Ադրբեջան և Կենտրոնական Ասիա տանող ճանապարհին։ Եվ հակաթուրքական տրամադրություններ սերմանել դեպի ծով ելք չունեցող փոքրիկ երկրում, որը սեղմված է Թուրքիայի և Թուրքիայի մերձավոր դաշնակցի Ադրբեջանի միջև, նշանակում է երկիրը դատապարտել քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական հուսահատության: Ուստի Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորումը՝ լուծում է ոչ այնքան Անկարայի, որքան Երևանի համար։
Հարկ է նշել նաև կարգավորման գործընթացի մեկ այլ ենթատեքստ՝ տարածաշրջանային համագործակցությունը, որում առանցքային դեր է խաղում նաև Թուրքիան։ Օրինակ՝ այս շաբաթ հայտնի դարձավ, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն ապահովելու համար Անկարայի և Բաքվի կողմից առաջարկված վեցակողմ համագործակցության պլատֆորմի հաջորդ փուլը կանցկացվի Թուրքիայում, իսկ Թուրքիայի կողմից այս հարթակի համար ներկայացված հայեցակարգային փաստաթուղթը նույնպես ընդունվել է հանդիպումների առաջին փուլի ընթացքում։ «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության այս ձևաչափի շրջանակներում համագործակցում են Թուրքիան, Ադրբեջանը, Հայաստանը, Ռուսաստանը, Իրանը։
Այ կերպ ասած՝ Անկարան հաջողությամբ դառնում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ռազմավարական նոր իրականության գլխավոր կառուցողը, առաջ մղելով Հայաստանը, ապաշրջափակելով հաղորդակցությունները, բացելով միջանցք դեպի թուրքալեզու Կենտրոնական Ասիա և այլն։ Եվ այժմ նույնիսկ Իրանն ու Ռուսաստանը պետք է մտածեն, թե ինչպես արձագանքել այս նոր իրականությանը։ Կասկածից վեր է, որ անցյալ շաբաթ Մոսկվայում կայացած Իրանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ քննարկվել է նաև երկու երկրների խնամակալության տակ գտնվող դաշնակցի՝ Երևանի փրկության հարցը։
Միավորել ծվատված տարածաշրջանը
Լավատեսության համար հիմքեր կան, և Երևանում ղեկավարությունը սկսում է գործնականում խոստովանել, որ հարաբերությունների կարգավորումը փակուղուց կհանի ոչ միայն ամբողջ տարածաշրջանը, այլ նաև Հայաստանը՝ մասնավորապես։ Չորեքշաբթի՝ հունվարի 19-ին, ելույթ ունենալով խորհրդարանում, Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հարաբերությունների կարգավորման առնչությամբ հայտարարեց, որ «գործընթացի կամ դրա ավարտի համար նախադրյալներ Թուրքիայի և Հայաստանի կողմից չկան»։ Նրա խոսքով, թեև Երևանը համաձայն չէ «միջանցքային տրամաբանությանը», սակայն հանդես է գալիս տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման օգտին, որպեսզի Հայաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը կարողանան օգտվել միմյանց ճանապարհներից։
Իրականում հաղորդակցությունների բացումը և սովորական քաղաքացիների և հասարակությունների համար շփման և համագործակցության հնարավորությունների ստեղծումը երաշխավորված վերջ կտա էթնիկ ազգայնամոլությանը, որը ծվատել է տարածաշրջանը խորհրդային ժամանակաշրջանի վերջում: Այստեղ տեղին է հիշել չինական հասկացությունները այսպես կոչված. «միավորվածության» (connectivity), որպես ավելի ընդգրկուն և հավասարազոր այլընտրանք այսպես կոչված «ինտեգրման» տեսությունների տեսությանը, որը արևմտյան տարբերակում հաճախ հայտնվում էր, որպես տարբեր մասնակիցների համար «կրկնակի հատակով» և անհավասար պայմաններով նախագիծ։ «Միավորվածության» ուղիների որոնման վրա հիմնված մոտեցումը հատկապես կարևոր ՝ ինչ-որ տեսակի համագործակցության մասնակիցների միջև վստահության բացակայության պայմաններում: Շատ առումներով, ոչ միայն սեփական երկրների, այլև այլ պետությունների շահերին հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը ուղղված թուրք-ադրբեջանական ներկայիս ջանքերը նման են այս չինական տրամաբանությանը։
Եթե Հարավային Կովկասի տարբեր հատվածներ (կամ նույնիսկ որոշ երկրների տարբեր շրջաններ) վերջապես միավորվեն, իսկ տարածաշրջանն ինքնին կապված լինի շրջակա այլ մակրոտարածաշրջանների հետ, ապա կասկածից վեր է, որ դրա հետ կապված փոխակերպումները հիմնարար հիմքեր կդնեն տարածաշրջանի բոլոր երկրների ապագայի համար։ Տարածաշրջանի ներքին և արտաքին կապի գործընթացում առաջնորդությունը ներկայումս Անկարաի մոտ է։ Սրան պետք է ավելացնել նաև սոցիալ-տնտեսական թուրքական մոդելը, էլ չասած զանգվածային մշակույթի մասին, որը վաղուց գրավիչ է թվում և՛ այս տարածաշրջանում, և՛ Մերձավոր Արևելքում շատերի համար: Որևէ մեկին դա դուր է գալիս, թե ոչ, բայց տարածաշրջանի համար այս թուրքական նախագծին առայժմ մրցակցություն չկա։

Уроки Армении: история и география Аналитика Сергея Богдана
В минувший четверг министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу повторил, что целью Анкары является полная нормализация отношений с Ереваном. Так он прокомментировал недавнюю первую встречу спецпредставителей Турции и Армении по нормализации отношений в Москве. МИДы двух стран заявили, что она прошла в позитивной и конструктивной атмосфере, а стороны договорились продолжать переговоры без предварительных условий. С 1 января Армения сняла запрет на импорт турецких товаров, а турецкие Pegasus Airlines в феврале начнут летать в Ереван.
И если глянуть глубже в историю, то аномального в этом ничего нет. Западные СМИ любят подчеркивать: «Отношения между Армений и Турцией омрачены целым рядом конфликтов, в том числе массовым уничтожением армян в Османской империи в годы Первой мировой войны, которое в Армении называют геноцидом». Но это упрощение на грани манипуляции. И не только потому, что нельзя сводить историю армяно-турецких отношений к кровавому хаосу периода распада Османской империи.
Речь не только о давних временах. Ведь Турция не только одной из первых признала независимость нынешней Армении в 1991 году, но и готова была строить регион вместе с соседней страной. В частности, Анкара поддержала включение Еревана в состав соучредителей Организации Черноморского экономического сотрудничества. И только в 1993 году в ответ на оккупацию Кяльбаджарского района Азербайджана Турция закрыла границу с Арменией, прекратив всякое сообщение с ней. Националистическая идеология, которая была использована некоторыми радикальными кругами в Армении в борьбе за власть, и территориальная экспансия завела эту страну в тупик изоляции и способствовала разрыву региона.
Зов крови или зов к крови?
Влиятельные общественные круги начали пропагандировать в Армении радикальный этнический национализм еще в советские времена. Даже известные российские писатели вроде Андрея Битова воспевали «зов крови» и умудрялись писать целые книги об Армянской ССР, в которой не было ни слова о ком-либо, кроме армян (исключительно христиан) и не говорилось ни о чем, кроме армянского наследия - мягко говоря, странный подход, учитывая мультиэтничность, мультиконфессиональность, мультикультурность и многоязычие региона! Сам Гарегин Нжде взирал, наверное, с того света с умилением, разве только несколько раздосадованный таким вниманием к христианству.
Между тем, радикальные националистические движения уже заводили армянский народ в тупики, примером чего была, скажем, и история независимой Армении в 1918-1920 гг. Начав противостояние со всеми соседями, радикальные националисты того времени надеялись на дальних друзей - Россию, тех или иных западных союзников.
Завершилось все, кстати, уникальной ситуацией - единственной страной, которая после Первой мировой войны просила перевести себя под мандатное (американское) управление, была тогдашняя Армения. Напомним, что все ближневосточные территории Османской империи, принудительно помещенные под мандатное управление, потом долгие годы против него боролись.
И это яркая иллюстрация отличия национализма восточноевропейского типа (которым в большинстве своем был и армянский национализм) от национализма ближневосточного. Принято проводить различие между гражданским национализмом стран Запада и этническим национализмом, превалировавшим в остальном мире - на Балканах, в Восточной Европе и пр. Но национализм различался и в этом остальном мире, причем следует особо выделить социально-патологический (разрушающий те общества, которые он называет «своими») восточноевропейский тип национализма. На том же Ближнем Востоке националисты - от Кемаля до Насера - боролись за настоящее и будущее реально живших народов и против порабощения их глобальными империями. В Восточной же Европе националисты боролись за воссоздание архаичных представлений о некогда существовавших, а порой и просто мифических «национальных общностях» и были готовы уничтожать реально живущих соотечественников или соседей, не соответствовавших этим их представлениям. При этом независимость для них была «независимостью от кого-то», а не независимостью вообще, потому и завершалось все, как правило, поиском «лучшего», пусть и далекого хозяина для борьбы с близкими соседями.
Социальная патология восточноевропейского национализма нигде не позволила соответствующим движениям создать успешного государства - всюду это заканчивалось резней, враждой, изоляцией и тем, что даже сородичи начинали разбегаться во все стороны. Не зря в Грузии в 2000-х гг. начали чистить государство с отбрасывания даже внешних атрибутов той, первой государственности и ее более поздней реставрации, ведь ее наследие было сначала использовано националистами в борьбе с Москвой во времена горбачевской «перестройки», но очень быстро оно способствовало распаду страны (хотя, конечно, и другие причины сыграли свою роль, особенно политика Кремля). В любом случае распад СССР позволил националистам такого восточноевропейского типа начать играть важную роль в ряде бывших союзных республик и автономий. В Армении в силу ряда обстоятельств этот период затянулся. Поэтому в некотором смысле она стала страной «победившего национализма».
Радикальные силы ввергли Ереван в войну с Азербайджаном, но несмотря на захват значительной территории соседней страны, Армения оказалась в блокаде, ее стратегическая роль упала, и даже захваченные територии, как сейчас выяснилось, остались в основном неосвоенными. Ехать в бесперспективность, заселять завоеванные земли ради националистической иллюзии простые армяне не захотели и понять их можно. Впрочем, для восточноевропейского национализма это - типичная картина.
Ереван не раз мог найти выход из карабахского тупика путем переговоров с Баку и Анкарой и, вероятно, с куда менее болезненным для себя итогом. Но националистические мечты о древнем величии не позволили взглянуть в глаза действительности. Последняя карабахская война стала очередным тому примером и даже поддерживавший Армению известный американский аналитик Майкл Кофман отмечал, говоря о войне 2020 года: «Данный конфликт продолжает оставаться иллюстрацией разрыва между представлениями политических лидеров и военной реальностью. Хотя часто полагают, что решающее значение в сдерживании противника играет военный баланс, оценка военного потенциала и т. д., но решения, принятые Арменией и Азербайджаном, вновь доказали, что восприятие является самым главным фактором. Качественное или количественное преимущество часто не влияет сколь-нибудь серьезным образом на политический расчет... кажется, Ереван действовал так, как если бы он был более сильной державой в данном противостоянии, возможно, под влиянием мифов о прежних победах в 1992 г. Политика и риторика Армении в преддверии конфликта оказались оторванными от реальности данной страны, уступающей противнику во всех отношениях ... Они не были готовы к этой войне, но неуклонно приближались к военной катастрофе».
География - это судьба
Столь же важно и признание геополитической реальности, вместо чего восточноевропейские националисты в самых разных странах предпочитают раскладывать карты древних государств или мечтательно рассказывать о схемах своего сотрудничества с далекими могущественными союзниками (обычно это представляется «мы будем как Израиль»). Но если взять «по гамбургскому счету» положение Республики Армения, то становится очевидным, что стратегическая важность Армении далеко не равна с точки зрения конкретных России, Запада и Турции. При ответственном подходе к политике и судьбе Армении это должно было бы находить свое отражение в отношениях с данными игроками, но долгое время не находило.
Когда-то давно Армения была для России предполагаемым партнером в разделе Османской империи. А вот сейчас для России стратегическое значение Армении неочевидно - это просто еще один из множества таких далеких островков российского присутствия без практической роли для политики Москвы. Для Запада Армения также когда-то была интересна как партнер в борьбе с Османской империей, затем - с СССР. Но сейчас это просто еще одна далекая экзотическая страна, как бы армянская диаспора ни старалась приписать своей родине более важную роль в политических планах западных стран. Иными словами, ни для России, ни для Запада Армения сама по себе особой ценности не представляет.
Зато Турции далеко не безразлично, что происходит в Армении, это близкая страна, расположенная на пути, ведущем к Азербайджану и Центральной Азии. И вынашивать антитурецкие настроения в лишенной выхода к морю небольшой стране, зажатой между Турцией и ближайшим союзником Турции Азербайджаном, значит обрекать страну на политическую, экономическую и социальную безысходность. Потому нормализация отношения Армении и Турции - это решение не только и не столько для Анкары, сколько для Еревана.
Следует упомянуть и о еще одном контексте процесса нормализации - региональном сотрудничестве, ключевую роль в котором также играет Турция. Например, на этой неделе стало известно, что очередной раунд шестисторонней платформы сотрудничества, предложенной Анкарой и Баку для обеспечения прочного мира на Южном Кавказе, пройдет в Турции, а концептуальный документ для этой платформы, представленный Турцией, также был принят в ходе первого раунда встреч. В рамках данного формата регионального сотрудничества «3+3» взаимодействуют Турция, Азербайджан, Армения, Россия, Иран.
Иными словами, Анкара успешно становится главным конструктором новой стратегической реальности в Южно-Кавказском регионе, подвинув Армению, разблокируя коммуникации, прорубая коридор в тюркоязычную Центральную Азию и т.п. И вот уже даже Ирану и России надо думать, как реагировать на эту новую реальность. Нет никакого сомнения, что на встрече иранского и российского президентов на прошлой неделе в Москве обсуждалось и спасение подопечного союзника обеих стран - Еревана.
Соединить разорванный регион
Основания для оптимизма есть, и руководство в Ереване начинает практически признавать, что нормализация отношений выведет из тупика не только регион в целом, но и Армению в частности. В среду, 19 января, выступая в парламенте, глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил касательно нормализации отношений, что «никаких предусловий для процесса или его завершения со стороны Турции и Армении нет». По его словам, хотя Ереван на «коридорную логику» не согласен, но выступает за разблокирование коммуникаций в регионе, чтобы Армения, Турция и Азербайджан получили возможность пользоваться дорогами друг друга.
На самом деле раскрытие коммуникаций и создание возможностей для контактов и сотрудничества обычных граждан и обществ гарантированно положит конец этническому национализму, который разорвал регион в конце советской эпохи. Здесь уместно вспомнить китайские концепции т.н. «соединяемости» (connectivity), как более инклюзивной и эгалитарной альтернативы т.н. теориям «интеграции», которая в западном исполнении зачастую оказывалась проектом «с двойным дном» и неравными условиями для разных участников. Подход, основанный на поиске путей «соединяемости», особенно важен в условиях дефицита доверия между участниками некоего сотрудничества. Во многом нынешние турецко-азербайджанские усилия по разблокированию путей сообщения в интересах не только собственных стран, но и других государств, сходны именно с этой китайской логикой.
Если различные части Южного Кавказа (или даже различные регионы одних стран) будут наконец соединены, а сам регион будет соединен с другими окружающими макрорегионами, то нет сомнения, что трансформации, связанные с этим, заложат фундаментальные основы для будущего всех стран региона. Лидерство в процессе внутреннего и внешнего соединения региона на данный момент у Анкары. Сюда следует добавить и турецкую социально-экономическую модель, не говоря уже о массовой культуре, которые давно выглядят привлекательно для многих и в данном регионе, и на Ближнем Востоке. Нравится это кому-то или нет, но конкуренции пока этому турецкому проекту для региона нет.