Հայաստանը ձախողում է Ադրբեջանի հետ բանակցությունները
Ադրբեջանցի քաղաքական վերլուծաբան Ֆարհադ Մամեդովը ներկայացրել է Հայաստանի իշխանությունների դեմարշների ցանկը, որոնք հանգեցնում են Բաքվի հետ բանակցությունների խզմանը։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Ֆարհադ Մամեդովը գրել է իր Telegram ալիքում։
«Խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետը՝ Հայաստանն իր զինված ուժերի մնացորդները դուրս չի բերել Ղարաբաղից։
• Հայաստանը բաց է թողել 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության՝ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման մասին 4-րդ կետի կատարման դեդլայնը (2021 թվականի մարտի 1)։
• Հայաստանը ձախողում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի կատարումը՝ հրաժարվելով երաշխավորել Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև «անխոչընդոտ» հաղորդակցությունը։
• Հայաստանը չի տրամադրում Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Ղարաբաղում սպանված ադրբեջանցիների զանգվածային թաղման վայրերի կոորդինատները և հրաժարվում է տեղեկատվություն տրամադրել 1990-ականների սկզբին գերեվարված հազարավոր ադրբեջանցիների ճակատագրի մասին։
• Հայաստանը սաբոտաժ է անում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին` չհամաձայնելով Հայաստանում ադրբեջանական մշակութային ժառանգության վիճակի մոնիթորինգ անցկացնել:
• Հայաստանը չի տրամադրում Զանգեզուրի միջանցքով անցնող ավտոճանապարհի կոորդինատները (չնայած այս հարցում համաձայնության գալու մասին հայտարարվել էր դեռ նախորդ տարի) և չի սկսում երկաթուղու շինարարությունը։
• Հայաստանը բաց է թողել սահմանային և խաղաղության պայմանագրի հարցերով հանձնաժողովների ձևավորման վերաբերյալ Շառլ Միշելի ապրիլյան բրյուսելյան հայտարարության դեդլայնը (մինչև ապրիլի վերջը)։
• Հայաստանն իր «6 սկզբունքներով» և «կարգավիճակի թեման բարձրացնելով» ցույց տվեց, որ չի պատրաստվում հրաժարվել Ադրբեջանի հանդեպ իր տարածքային հավակնություններից։
• Եվ ահա վերջինը. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Հայաստանը երկու անգամ ձախողել է սահմանային հանձնաժողովի նիստը։

Армения срывает переговоры с Азербайджаном Список Фархада Мамедова
Азербайджанский политический аналитик Фархад Мамедов привел список демаршей властей Армении, которые приводят к срыву переговоров с Баку.
Как передает Caliber.Az, Ф. Мамедов написал об этом в своем Телеграм-канале.
«Армения в нарушении 4 пункта трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года не вывела остатки своих вооруженных сил из Карабаха.
• Армения сорвала дедлайны исполнения 4 пункта трехстороннего заявления от 11 января 2021 года по разблокировке коммуникаций (1 марта 2021 года).
• Армения срывает реализацию 9 пункта трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, отказываясь гарантировать «беспрепятственность» по коммуникациям между западными регионами Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой.
• Армения не предоставляет координаты массовых захоронений азербайджанцев, убитых в Карабахе, и отказывается представить информацию о судьбе тысяч азербайджанцев, попавших в плен в период Первой Карабахской войны начала 90-х г.г. ХХ века.
• Армения саботирует деятельность UNESCO, не соглашаясь на мониторинг состояния азербайджанского культурного наследия в Армении.
• Армения не предоставляет координаты автомобильной дороги по Зангезурскому коридору (хотя было заявление о согласии на автодорогу в прошлом году) и не начинает строительство железной дороги.
• Армения сорвала дедлайн апрельского Брюссельского заявления Шарля Мишеля о формировании комиссий по границе и мирному договору (до конца апреля).
• Армения своими «6 принципами» и «будированием темы статуса» продемонстрировала, что не собирается отказываться от территориальных притязаний к Азербайджану.
• И вот последнее – президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения уже дважды сорвала проведение встречи комиссии по границе.