12 Օգոստոսի 2022 15:35
Ադրբեջանի տարածքով Իրան և Թուրքիա տրանսպորտային հաղորդակցությունների գործարկման հրատապությունը հասել է որոշակի կրիտիկական սահմանի։ Աշխարհում կան բեռներ, որոնք չափազանց դժվար է տեղափոխել ինքնաթիռներով և ավտոկոնտեյներներով, իսկ երկաթուղին ճանապարհն էլ այս դեպքում ամենահուսալի տարբերակն է։ Մինչդեռ, տարածաշրջանի գլխավոր դերակատարների հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գրեթե երկամյա սպասումները հայտնվեցին գործնականում ապարդյուն։ Հարցը մեռյալ կետից շարժելը, ինչպես ակնկալվում է, կօգնի Ադրբեջանի, Իրանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հանդիպումը։ Ժամանակն է վերջապես լիովին պարզություն մտցնել՝ թե ով է ուզում գործել, իսկ ով ռետին է ձգում։
Եռակողմ հանդիպման օրակարգ է մտնում Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նոր նախագծերի իրականացման, ինչպես նաև այս ճանապարհի երթուղիների դիվերսիֆիկացման քննարկումը։
Ինչպես ԶԼՄ-ներին հաղորդել է Ադրբեջանում ԻԻՀ-ի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Աբբաս Մուսավին՝ Իրանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի պատվիրակությունները կքննարկեն տարանցման և մաքսային հարցերը, Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի երթուղիների դիվերսիֆիկացումը, ինչպես նաև երկաթուղային տերմինալի ներկա վիճակը և նոր սահմանային կամուրջների նախագծերը։
Իսկ սա խոսում է այն մասին, որ Պուտինի և Ռաիսիի միջև Թեհրանում կնքված և Բաքվի հետ զուգահեռ համաձայնեցված պայմանավորվածությունները թեւակոխում են իրականացման նոր փուլ։ Ինքնին Հյուսիս-Հարավ նախագիծն երեկ չի մտահղացվել և տարեցտարի փուլ առ փուլ իրագործվում էր, սակայն դրա ամբողջական մեկնարկը այսօր տարածաշրջանային բոլոր դերակատարների՝ հատկապես Ռուսաստանի համար առավել քան արդիական է։ Այնպես որ այս ուղղությամբ աշխատանքների ինտենսիֆիկացման անհրաժեշտությունը արտակարգ բարձր է, բառացիորեն ամեն օր կարևոր է:
Եռակողմ խորհրդակցությունները կշոշափեն արդյո՞ք անմիջապես Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծումը, ինչպես նաև Իրանի տարածքով դրան այլընտրանքային ճանապարհ գործարկելու հավանականությունը, որի շուրջ համաձայնության են եկել Բաքուն և Թեհրանը։
Անկասկած, Զանգեզուրի միջանցքի գործարկման հարցում որոշակի դեր է խաղում Հայաստանը, սակայն նա Զանգեզուրի թեման օգտագործում է, որպեսզի իր համար ինչ որ նախապատվություններ սակարկի։ Սակայն Զանգեզուրի միջանցքը դարձել է Հայաստանի ձախողված հավակնությունների խորհրդանշական տարրը, նրա կապիտուլյացիայի հստակ խորհրդանիշը։ Թեև կարող է դառնալ տարածաշրջանին նրա ինտեգրման ամենագլխավոր օղակը, որը երկրին կխոստանար առասպելական շահույթներ։
Բայց Հայաստանն իր ռեւանշիստական ձգտումներով պարզապես չհասունացավ մինչև այս փաստի լիարժեք գիտակցմանը, նրան անհրաժեշ է հրել և ուղղորդել։ Միգուցե Ադրբեջանի, Իրանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հանդիպումը դառնա նման խթանիչ պահ, Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու գործիք, եթե, իհարկե, միջոցառման բոլոր մասնակիցները հանգեն միասնական դիրքորշմանը։ Սակայն տարաձայնություններ, ինչպես դա լինում է բոլոր խոշոր նախագծերի դեպքում, կան:
Հանդիպման հիմնական թեման Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքն է և Ռեշտ-Աստարա երկաթուղու շինարարության ավարտը, սակայն ավելի քան հավանական է, որ կքննարկեն Զանգեզուրի երկու տարբերակ՝ Հայաստանի տարածքով և Իրանի տարածքով։ Այդ մասին Caliber.az-ին ասել է հայտնի քաղաքագետ, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովը։ Ինչպես նշում է քաղաքագետը, հատվածի երկարությունն այնքան էլ մեծ չէ, սակայն այն անցնում է լեռնային բարդ ռելիեֆով, որտեղ անհրաժեշտ է թունելների ու կամուրջների շինարարություն։
«Կարևոր է, որ և՛ Ռուսաստանը, և՛ Ադրբեջանը պատրաստ են դրան մասնակցել»,- ընդգծել է Մուսաբեկովը։
Նրա կարծիքով, նախապատրաստվող հանդիպումը կորոշվի՝ առաջիկա մեկ, կամ երկու տարում կավարտվի արդյոք երկաթուղային ճանապարհի շինարարությունը, թե ոչ։
«Եթե Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը զգան, որ Իրանը ոլորում և ձգձգում է այս հարցը, ապա Զանգեզուրի միջանցքի, որպես Իրանի, Թուրքիայի և Հայաստանի հետ Ադրբեջանի տարածքով Ռուսաստանի երկաթուղային կապի արդիականությունը Մոսկվայի համար, անշուշտ, կմեծանա»,- նշել է քաղաքագետը։
Այսպիսով, ինչպես կարծում է Մուսաբեկովը, Հյուսիս-Հարավի վերաբերյալ հանդիպումն իր ցանկացած տեսքով այս կամ այն կերպ նախագծվում է նաեւ այն բանի համար, թե որքան արագ կիրականացվի Զանգեզուրի միջանցքը:
«Զանգեզուրի միջանցքը հասկանալու տեսակետից ավելի պարզ նախագիծ է, այդ թվում՝ տնտեսական ծախսերի առումով։ Բացի այդ, իր տարածքում երկաթուղային հաղորդակցությունների վերականգնման ողջ հիմնական աշխատանքն Ադրբեջանն իրականացնում է ինքնուրույն՝ կարիք չունենալով որեւէ ֆինանսական աջակցության ոչ Ռուսաստանի, ոչ Իրանի կողմից։ Հարցը միայն նրանում է, որ Ռուսական երկաթուղիները արագ վերականգնեն հայկական 44 կիլոմետրանոց երկաթգիծը Մեղրիի միջոցով»,- բացատրել է Մուսաբեկովը։
Իսկ ինչ վերաբերում է Զանգեզուրի գործարկման վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշմանը, որը որոշ վերլուծաբաններ ոչ միանշանակ են համարում, ապա, պատգամավորի կարծիքով, այստեղ չկան մեծ տարաձայնություններ։ Իրանը լիովին ընդունում է Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքի ստեղծումը և նույնիսկ համաձայն է Արազի սեփական ափի երկայնքով Մեղրին կրկնող հատվածի ստեղծման հետ։
Ինչ վերաբերում է այս թեմայով Իրանի սպառնալից հայտարարություններին, ապա դրանք առավելապես կապված են այն մտավախությունների հետ, որ ի պատասխան Ղարաբաղի նկատմամբ հայկական հավակնությունների, Ադրբեջանը կարող է սեփական վերահսկողություն հաստատել Զանգեզուրի վրա, և Իրանը այդպիսով կզրկվի Հայաստանի հետ ընդհանուր սահմանից, համոզված է պատգամավորը։
Սակայն Ադրբեջանը նման բնույթի էսկալացիա չի էլ ծրագրում, դա իրենց պատկերացումներում նկարել են ոմանք Թեհրանում:

11 Августа 2022 19:39
Актуальность запуска транспортных коммуникаций через Азербайджан в Иран и Турцию достигла некой критической черты. В мире есть грузы, которые крайне сложно возить самолетом и автоконтейнерами, железная же дорога в этом случае самый надежный вариант. Между тем почти двухлетнее ожидание главных игроков региона разблокировки коммуникаций оказалось практически напрасным. Сдвинуть дело с мертвой точки, как ожидается, поможет встреча представителей Азербайджана, Ирана и России. Пора наконец расставить точки над «i» – кто хочет действовать, а кто тянет резину.
В повестку трехсторонней встречи входит обсуждение вопросов реализации новых проектов по международному транспортному коридору Север-Юг, а также диверсификация маршрутов этого пути.
Как сообщил СМИ чрезвычайный и полномочный посол ИРИ в Азербайджане Сейед Аббас Мусави, делегации Ирана, Азербайджана и Россия рассмотрят транзитные и таможенные вопросы, диверсификацию маршрутов транспортного коридора Север-Юг, а также актуальный статус железнодорожного терминала и проекты новых пограничных мостов.
И это говорит о том, что договоренности Путина и Раиси, заключенные в Тегеране и параллельно согласованные с Баку, вступают в новую фазу реализации. Сам проект Север-Юг задуман не вчера и поэтапно осуществлялся из года в год, однако сейчас его полноценный запуск более чем актуален для всех региональных игроков, особенно же России. Так что потребность интенсифицировать работу в этом направлении чрезвычайно высока, на счету буквально каждый день.
Затронут ли трехсторонние консультации создание непосредственно Зангезурского коридора, а также вероятность запуска альтернативного ему маршрута по территории Ирана, о котором договорились Баку и Тегеран?
Бесспорно, определенную роль в вопросе запуска Зангезурского коридора играет Армения, но она использует тему Зангезура, чтобы выторговать себе какие-то преференции. Однако Зангезурский коридор стал знаковым элементом провалившихся амбиций Армении, четким символом ее капитуляции. Хотя мог бы стать самым главным звеном ее интеграции в регион, что сулило бы стране баснословные барыши.
Но Армения со своими реваншистскими устремлениями до полного осознания этого факта попросту не доросла, ее необходимо подталкивать и направлять. Возможно, встреча представителей Азербайджана, Ирана и России и станет таким стимулирующим моментом, инструментом давления на Армению, если, конечно, все участники мероприятия сойдутся в единой позиции. Однако разногласия, как это бывает по всем крупным проектам, имеются.
Основная тема встреча – транспортный коридор Север-Юг и завершение строительства железной дороги Решт - Астара, но более чем вероятно, что рассматриваться будут и два варианта Зангезура – по территории Армении и по территории Ирана. Об этом Caliber.Аz сказал известный политолог, депутат Милли Меджлиса Расим Мусабеков. Как отмечает политолог, протяженность участка не столь велика, но он проходит по сложному горному рельефу, где необходимо строительство тоннелей и мостов.
«Важно, что и Россия, и Азербайджан готовы в этом участвовать», - подчеркнул Мусабеков.
По его мнению, готовящаяся встреча определит – будет ли в ближайшие год или два достроена железная дорога или нет.
«Если Россия и Азербайджан почувствуют, что Иран в этом вопросе крутит и затягивает, то актуальность Зангезурского коридора в качестве железнодорожного сообщения России через Азербайджан с Ираном, Турцией и Арменией для Москвы, безусловно, возрастет», - отметил политолог.
Таким образом, как считает Мусабеков, встреча по Север-Юг в любой своей форме так или иначе спроецируется и на то, как быстро будет реализовываться Зангезурский коридор.
«С точки зрения доведения до ума Зангезурский коридор более простой проект, в том числе и по экономическим затратам. К тому же всю основную работу по восстановлению железнодорожных коммуникаций на своей территории Азербайджан проводит самостоятельно, не нуждаясь в какой-либо финансовой поддержке ни со стороны России, ни стороны Ирана. Вопрос только в том, чтобы российские РЖД быстро восстановили армянский 44-километровый участок через Мегри», - объяснил Мусабеков.
А что касается позиции Ирана по запуску Зангезура, которую некоторые аналитики считают неоднозначной, то, по мнению депутата, здесь нет больших разногласий. Иран в полной мере принимает создание транспортного Зангезурского коридора и даже согласен на создание дублирующего Мегри участка по собственному берегу Араза.
Если же касаться угрожающих заявлений Ирана по этой теме, то они преимущественно связаны с опасениями, что в ответ на армянские притязания на Карабах Азербайджан может установить собственный контроль над Зангезуром, и Иран таким образом лишится общей границы с Арменией, убежден депутат.
Впрочем, Азербайджан и не планирует эскалацию подобного рода – ее в своем воображении нарисовали некоторые в Тегеране.