«Արազի հովիտը» Ղարաբաղի ինդուստրացման ապագա շարժիչ ուժ
Արդեն երրորդ տարին է, ինչ երկրի կառավարությունը՝ օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի տարածքների վերածննդի լայնածավալ ծրագիր է իրականացնում։ Պետության ղեկավարի կողմից վերջերս հաստատված՝ «Մեծ վերադարձ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ» I Պետծրագիրը նպատակաուղղված է՝ ճանապարհային, էներգետիկ և կոմունալ ենթակառուցվածքների շինարարության արագացմանը, հարկադիր վերաբնակների վերադարձի համար քաղաքներն ու գյուղերը վերակառուցելու վրա։ Որպես Պետծրագրի կարևորագույն բաղադրիչ է նշվել ապագա վերաբնակների համար աշխատատեղեր ստեղծելու նպատակով Ղարաբաղի տարածաշրջանում ագրոարդյունաբերական կլաստերների ձևավորումը, ներդրողների ներգրավումը։ Այս ուղղությամբ հերթական քայլ է դարձել՝ «Արազի հովտի տնտեսական գոտի» արդյունաբերական պարկում մոբիլիզացիոն ավանի կառուցման ավարտը։
Հայրենական պատերազմի ավարտից երկու տարուց մի փոքր ավելի է անցել, և այս համեմատաբար կարճ ժամանակում Ադրբեջանը կարողացել է շատ զգալի առաջընթաց գրանցել հայկական օկուպացիայից հանրապետության ազատագրված տարածքների վերականգնման գործընթացում։ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում ականազերծման և առաջնային ենթակառուցվածքների ստեղծման գործընթացին զուգահեռ տարածաշրջանի արդյունաբերական և գյուղատնտեսական ներուժի հետագա զարգացման համար հիմք է ձևավորվում։ Այսպես, այս տարվա օգոստոսից տարածաշրջանում խոշորագույն՝ «Ագդամի արդյունաբերական պարկի» ռեզիդենտները սկսել են առաջին ինդուստրիալային օբյեկտների կառուցման աշխատանքները։ Առաջ է ընթանում նաև «Արազի հովտի տնտեսական գոտի» երկրորդ արտադրա-լոգիստիկ կլաստերի ձևավորումը, որտեղ անցյալ տարվա հոկտեմբերից Ջաբրայիլի շրջանի Սոլթանլը գյուղի մոտ 200 հա տարածքում ստեղծվում է առաջնային ենթակառուցվածք։
Պետության ղեկավարի կարգադրության համաձայն՝ նոր արդյունաբերական պարկի օպերատորի պարտականությունները, որը առաջիկայում պետք է դառնա Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանի խոշորագույն արդյունաբերական գոտի՝ վերապահված են տնտեսության նախարարության կազմում գործող Տնտեսական գոտիների զարգացման գործակալությանը։ Մինչև ընթացիկ տարվա սկիզբը այս տարածքը ամբողջությամբ մաքրվել էր ականներից և չպայթած զինամթերքից, իսկ հետո գործակալության վերահսկողությամբ նոր արդյունաբերական պարկում սկսվել են ստեղծվել առաջնային սոցիալական, կոմունալ, տրանսպորտային և էներգետիկ ենթակառուցվածքներ։ Մասնավորապես, այսօրվա դրությամբ ավարտվել են արդյունաբերական գոտու պարագծով ցանկապատման աշխատանքները, սկսվել է վարչական շենքի, 40 ՄՎԱ հզորության էլեկտրական ենթակայանի շինարարությունը, տարածք է հատկացվել ապագա գազալցակայանի համար։
Այս աշխատանքների տրամաբանական շարունակություն է դարձել «Արազի հովտում» մոբիլիզացիոն ավանի կառուցման ավարտը. արդյունաբերական պարկում ստեղծվել են կոնտեյներային տիպի հանրակացարաններ, մոդուլային կառուցվածքներ են օգտագործվել նաև գրասենյակների, դեղատան, պահեստի, խանութի, ճաշարանի և սպասարկման այլ հարմարությունների ստեղծման համար։ «Ղարաբաղի վերակառուցման և տարածաշրջանի արդյունաբերական ներուժը զարգացնելու նպատակով 200 հեկտար հողատարածքում ստեղծվել է ողջ անհրաժեշտ սոցիալական ենթակառուցվածքը։ Արդյունաբերական պարկում անցկացվող աշխատանքը ազդակ կհաղորդի երկրի տնտեսության մեջ տարածաշրջանի վերաինտեգրմանը, տեղական արտադրության զարգացմանը, լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծի զբաղվածության մակարդակի բարձրացման համար»,- նախօրեին հայտարարել է Ադրբեջանի տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը։
Այսպիսով, Ջաբրայիլի շրջանում տեղակայված արդյունաբերական պարկում ավարտին է մոտենում հիմնական ենթակառուցվածքի ձևավորումը, և մոտ ժամանակում գործարարները կկարողանան սկսել իրենց ծրագրերի իրականացումը։ Առաջինը արդյունաբերական պարկի ռեզիդենտի կարգավիճակ է ստացել «KAMAZ Lizinq Azərbaycan» ԲԲԸ-ն, և ընկերությունն արդեն իրականացնում է շինարարական աշխատանքները։ 1,5 հեկտար տարածքում ԲԲԸ-ն նախատեսում է ստեղծել բեռնատարների և գյուղատնտեսական տեխնիկայի սպասարկման և վերանորոգման սպասարկման կայաններ։ Բացի այդ, քննարկվում են արդյունաբերական պարկի ռեզիդենտներ դառնալուն նպատակադրված գործարարների վեց նախագիծ՝ այդ ձեռնարկումների ներդրումային արժեքը գնահատվում է ավելի քան 30 միլիոն մանաթ և նախատեսում է ավելի քան 400 մշտական աշխատատեղերի ստեղծում։ Այսպես, վերջերս «Արազի հովիտ» գոտու ռեզիդենտի կարգավիճակ է ստացել «Prestij-Kimya» ԲԲԸ-ն, որը նախատեսում է կառուցել ախտահանող և հեղուկ լվացող միջոցների, ինչպես նաև սպիտակեցնող նյութերի արտադրության գործարան, այս նախագծում ներդնելով 4,8 մլն մանաթ և ստեղծելով 157 նոր աշխատատեղ։
Երկարաժամկետ հեռանկարում Աղդամում և Ջաբրայիլի շրջանում ձևավորվող արդյունաբերական կլաստերները կարող են ներգրավվել ավելի մասշտաբային ձեռնարկումների մեջ։ Մասնավորապես, Սումգայիթի քիմիական արդյունաբերական պարկի (ՍՔԱՊ) ռեզիդենտ «Ազ-Թեք-Իմպորտ» ԲԲԸ -ն պլանավորում է իրականացնել իտալական «IVECO Daily» բեռնատարներ բաղադրիչներից հավաքելու, ինչպես նաև ավտոտեխնիկայի պահեստամասերի և տարբեր հանգույցների արտադրություն:
Ընդհանուր առմամբ, «Արազի հովտի տնտեսական գոտին» նախատեսվում է կողմնորոշել գյուղատնտեսական և արդյունաբերական արտադրանքի արտադրության և վերամշակման (ներառյալ երկրորդական), այդ թվում նաև մետաղական կոնստրուկցիաների, երեսպատման և մեկուսիչ նյութերի, տարբեր խառնուրդների արտադրությաղն վրա: Ապագայում զգալի ներդրումներ են սպասվում նաև շինանյութերի արտադրության ոլորտում. Ջաբրայիլի շրջանում կան հինգ միլիոն խորանարդ մետր ավազի հանքաշերտ, ինչպես նաև խիճ, հրաբխային մոխիր, սղոցված քար պատրաստելու համար ապար, աղյուսների համար կավ, ցեմենտի հումք, գիպս, կիր, հասպիս, իսկ նախալեռնային շրջաններում կան հանքաքարի խտանյութերի արտադրության հիմք հանդիսացող՝ երկաթի և քրոմի հանքաշերտեր։ Հատկանշական է, որ Ջաբրայիլի շրջանում արդյունաբերական կլաստերը հիմնված է լինելու էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների օգտագործման վրա: BP ընկերությունը նախատեսում է այստեղ կառուցել 240 մեգավատ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան։
Այստեղ նախատեսվում է նաև հիմնել օրգանական պարարտանյութերի արտադրություն, մետաքսի մշակում, կազմակերպել տեքստիլ և գորգագործական ոլորտներ։ Արդյունաբերական գոտում կտեղադրվեն սառնարանային խցիկներ, կստեղծվի պահեստային ենթակառուցվածք, սպասարկման փոքր կառույցների աշխատանք։
Ընդհանուր առմամբ, կլաստերի տարածքը բաժանվելու է գյուղատնտեսական, արդյունաբերական, սոցիալական և տեխնիկական գոտիների։ Արդյունաբերական գոտիների զարգացման գործակալության փոխնախագահ Էլխան Շիրիևի կարծիքով, «Արազի հովտի տնտեսական գոտին» հիմնականում կենտրոնացած է լոգիստիկ կենտրոնների ստեղծման վրա, և այստեղ արդեն գրանցվել է մեկ ռեզիդենտ, ով նախատեսում է կազմակերպել տրանսպորտի տեխսպասարկման ծառայություն, իսկ մյուսը ոչ ռեզիդենտը մտադիր է ստեղծել գազալցակայան։ Իսկ ժամանակի ընթացքում նախատեսվում է այս գոտում ստեղծել լոգիստիկ և առևտրի կենտրոններ, պահեստային համալիրներ, մեծածախ և մանրածախ առևտրի օբյեկտներ, ծանր բեռնատար մեքենաների կայանատեղ, մաքսային, գազալցման կետեր, մեքենաների և այլ սարքավորումների վերանորոգման օբյեկտներ։
Տեղին է նշել, որ «Արազի հովտում» գյուղատնտեսական ներուժի զարգացման հնարավորությունները բավականին ընդարձակ են՝ հաշվի առնելով Ջաբրայիլի շրջանի տարողունակ ռեսուրսային բազան։ Այս շրջանում շուրջ 60 հազար հեկտար բերրի հողատարածքի , ստորգետնյա առատ ջրերի առկայությունը, Արազ գետի և Խուդաֆերինի ջրամբարի մոտ լինելը նպաստում են խաղողագործության, բամբակագործության, այգեգործության և անասնաբուծության արագ վերականգնմանը։ Շրջանում, որին բաժին էր ընկնում ԽՍՀՄ-ի տարիներին մոտ 300 տոննա մետաքսի կոկոններ, ինչպես նաև նախատեսվում է թթենու զանգվածային տնկում և մետաքսաթելերի արտադրության հիմնում։ Շատ մեծ է նաև գյուղատնտեսական մթերքների վերամշակման և փաթեթավորման ոլորտում ձեռնարկությունների ստեղծման ներուժը. նախնական ծրագրերը ներառում են ռեզիդենտների ներգրավումը մրգերի և բանջարեղենի պահածոների, կաթնամթերքի և մսամթերքի, զովացուցիչ ըմպելիքների և գինեգործության, անասնակերի արտադրության մեջ։
Իսկ Ջաբրայիլի շրջանի հարթ և նախալեռնային հատվածներում կան բավականաչափ ազատ տարածքներ, որոնք հարմար են տեռասների վրա խաղողի այգիներ տեղադրելու համար, ինչը հեշտացնում է, ինչպես վաղ, այնպես էլ ավելի ուշ խաղողի ցանկացած սորտերի աճեցումը: Լեռնաշղթաները Արազի հարթավայրի թեթև զառիվայրերը պաշտպանում են ցուրտ զանգվածների ներխուժումից, իսկ մեծ թվով արևոտ օրերը և համեմատաբար շոգ ամառը, ինչպես նաև բերրի հողը և ընդերքի առատ խոնավությունը թույլ են տալիս ստանալ բարձր բերքատվություն և դրականորեն ազդել խաղողի գինու, կոնյակի և այլնի որակի վրա։ Չի բացառվում նաև, որ ժամանակի ընթացքում «Արազի հովտի տնտեսական գոտու» արդյունաբերական պարկում կարող է հայտնվել նաև գինագործության կլաստեր։

«Аразская долина» – будущий драйвер индустриализации Карабаха Обзор Caliber.Az
Уже третий год правительство страны реализует масштабную программу возрождения освобожденных от оккупации территорий Азербайджана. Утвержденная недавно главой государства I Госпрограмма «Большое возвращение на освобожденные территории Азербайджана» нацелена на ускорение строительства дорожной, энергетической, коммунальной инфраструктуры, обустройство городов и сел для возвращения вынужденных переселенцев. Важнейшим компонентом Госпрограммы обозначено формирование в Карабахском регионе аграрно-промышленных кластеров, привлечение инвесторов, с целью создания рабочих мест для будущих переселенцев. Очередным шагом в этом направлении стало завершение строительства мобилизационного городка в промпарке «Экономическая зона Аразской долины».
Минуло чуть более двух лет с завершения Отечественной войны, и за это сравнительно небольшое время Азербайджан смог весьма существенно продвинуться в процессе возрождения освобожденных от армянской оккупации территорий республики. Параллельно с процессом разминирования земель и созданием первичной инфраструктуры в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах формируется база для последующего освоения промышленного и аграрного потенциала региона. Так, с августа текущего года резиденты крупнейшего в регионе «Агдамского промышленного парка» приступили к работам по строительству первых индустриальных объектов. Продвигается и формирование второго производственно-логистического кластера - «Экономическая зона Аразской долины», где с октября прошлого года на площади в 200 гектаров близ села Солтанлы Джебраильского района создается первичная инфраструктура.
Согласно указу главы государства, обязанности оператора в новом промпарке, которому предстоит стать крупнейшей индустриальной зоной Восточно-Зангезурского экономического района, вменены действующему в составе Минэкономики Агентству по развитию экономических зон. К началу текущего года эта территория была полностью очищена от мин и неразорвавшихся боеприпасов, а затем под контролем Агентства в новом промпарке начала создаваться первичная социальная, коммунальная, транспортная, энергетическая инфраструктура. В частности, на сегодня завершены работы по ограждению по периметру промзоны, начато строительство административного здания, электроподстанции мощностью 40 МВА, отведен участок под будущую заправочную станцию.
Логическим продолжением этих работ стало завершение строительства в «Аразской долине» мобилизационного городка: в промпарке созданы общежития контейнерного типа, модульные конструкции использованы и для создания офисов, аптеки, склада, магазина, столовой и других сервисных объектов. «В целях возрождения Карабаха и развития промышленного потенциала региона на участке площадью в 200 гектаров создана вся необходимая социальная инфраструктура. Работа, проводимая в промышленном парке, придаст импульс реинтеграции региона в экономику страны, развитию местного производства, создаст дополнительные возможности для повышения уровня занятости», - заявил накануне министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров.
Таким образом, в расположенном в Джебраильском районе промпарке близится к завершению формирование базовой инфраструктуры, и в скором времени предприниматели смогут приступить к реализации своих проектов. Первым статус резидента промышленного парка получило ООО KAMAZ Lizinq Azərbaycan, и компания уже осуществляет строительные работы. На площади в 1,5 га ООО планирует создать сервисные блоки для обслуживания и ремонта грузовых автомобилей и сельскохозяйственной техники. Кроме того, рассматриваются шесть проектов предпринимателей, намеренных стать резидентами индустриального парка - инвестиционная стоимость этих начинаний оценивается в более чем 30 млн манатов и предусматривает создание свыше 400 постоянных рабочих мест. Так, недавно статус резидента зоны «Аразская долина» получила компания ООО Prestij-Kimya, планирующая построить завод по производству дезинфицирующих и жидких моющих средств, а также отбеливателей, вложив в этот проект 4,8 млн манатов и создав 157 новых рабочих мест.
В более отдаленной перспективе формируемые в Агдаме и Джебраильском районе индустриальные кластеры могут быть привлечены и к более масштабным начинаниям. В частности, резидент Сумгайытского химического промышленного парка (СХПП) - ООО «Аз-Тех-Импорт» планирует реализацию проекта по сборке из комплектующих итальянских грузовиков IVECO Daily, а также производство запчастей и отдельных узлов для автотехники.
В целом «Экономическую зону Аразской долины» планируется сориентировать на производство и переработку (в том числе вторичную) сельскохозяйственной и промышленной продукции, в том числе производство металлоконструкций, облицовочных и изоляционных материалов, различных лигатур. В перспективе существенные инвестиции ожидаются и в сферу производства стройматериалов: в Джебраильском районе имеется пять миллионов кубометров песчаных залежей, а также гравий, вулканический пепел, порода для изготовления пиленого камня, глина для кирпичей, цементное сырье, гипс, известь, яшма, а в предгорьях есть залежи железа и хрома - базы для производства рудных концентратов. Примечательно, что промышленный кластер в Джебраильском районе будет опираться на использование возобновляемых источников энергии: компании ВР планирует построить здесь солнечную электростанция мощностью в 240 мегаватт.
Здесь также планируется наладить производство органических удобрений, переработку шелка, организовать текстильную и ковроткаческую отрасли. В промзоне будут установлены холодильные камеры, создана складская инфраструктура, налажена работа небольших сервисных структур.
В целом территория кластера будет разделена на сельскохозяйственную, промышленную, социальную и техническую зоны. По мнению зампредседателя Агентства по развитию промзон Эльхана Шириева, «Экономическая зона Аразской долины» в основном сфокусирована на создании логистических центров, и здесь уже зарегистрирован один резидент, планирующий организовать сервис по техобслуживанию транспорта, а другой нерезидент намерен создать автозаправочную станцию. А со временем в этой зоне предусматривается создать логистический и торговый центры, складские комплексы, объекты оптовой и розничной продажи, парк большегрузных автомобилей, таможенный, автозаправочный пункты, объекты по ремонту автомобилей и другой техники.
Уместно отметить, что возможности развития аграрного потенциала в «Аразской долине» достаточно обширны, учитывая емкую ресурсную базу Джебраильского района. Наличие в этом районе порядка 60 тысяч гектаров плодородных земель, обильные подпочвенные воды, близость реки Араз и Худаферинского водохранилища способствует скорому возрождению виноградарства, хлопководства, садоводство и животноводства. В районе, на долю которого в годы СССР приходилось около 300 тонн коконов шелкопряда, также планируется массовая высадка шелковицы и налаживание производства шелкового волокна. Весьма высок потенциал и для создания предприятий в сфере переработки и расфасовки сельскохозяйственной продукции: в предварительных планах значится привлечение резидентов в производство плодоовощных консервов, молочных и мясных продуктов, безалкогольных напитков и винодельческой продукции, комбикормов.
А в равнинной и предгорной частях Джебраилского района достаточно свободных площадей, пригодных для разбивки виноградников на террасах, что позволяет с легкостью выращивать любые сорта винограда - как ранние, так и более поздние. Горные массивы защищают пологие склоны Аразской низменности от вторжения холодных масс, а большое количество солнечных дней и сравнительно жаркое лето, а также плодородная почва и изобилие подпочвенной влаги позволяют получать высокий урожай и положительно влияют на качество виноградного вина, бренди и т.д. Не исключено, что со временем в промпарке «Экономическая зона Аразской долины» может появиться и винодельческий кластер.