Արդյո՞ք մեզ պետք են նման «խաղաղապահներ» Ղարաբաղում
Ադրբեջանցիների մոտ, 44-օրյա պատերազմում հաղթանակից գործնականորեն անմիջապես հետո, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության համապատասխան՝ Ղարաբաղի որոշակի մասում տեղակայված Ռուսաստանի խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) նկատմամբ քիչ պահանջներ ու հարցեր չկան։ Ինչպես երևում է խաղաղապահներն այնքան էլ չեզոք չեն, ինչպես դա պահանջում են նրանց պարտականությունները, և, մեղմ ասած, ավելի բարյացակամ են հայկական կողմին, ինչի պատճառով էլ ղարաբաղյան անջատողականները իրենց ազատ-արձակ են պահում նրանց պատասխանատվության գոտում։
Հույժ ցուցանիշային է, ինչպես խաղաղապահների, այնպես էլ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական հողերի 30-ամյա օկուպացիայի հետ կապված և հակամարտող կողմերի նկատմամբ ՌԽՔ-ի ակնհայտ ոչ միանշանակ վերաբերմունքի մասին վկայող վերջին դրվագը։ Նշենք, որ միջադեպը վրդովմունքի ալիք է բարձրացրել ադրբեջանական հասարակության մեջ։ Բանը նրանում է, որ ՌԽՔ-ն իր լրատվական տեղեկագրում օգտագործում է Ադրբեջանի բնակավայրերի հայկական տեղանունները։ Առաջինը սադրանքին արձագանքել է Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը։ Պաշտպանական գերատեսչության պաշտոնական հաղորդագրությունում նշված են ՌԽՔ-ի սխալները և իրենց քարտեզների վրա կեղծ հայկական աշխարհագրական և վարչական անունները չօգտագործելու պահանջը։ «Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը, որպես «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» նշանակելը պետք է դադարեցվի։ Ընդհանրապես անթուլատրելի է ադրբեջանական տարածքները նշել մտացածին հայկական տեղանուններով»,-հայտարարել են Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունում։
Ավելի վաղ ռազմական գերատեսչությունը իր հայտարարության մեջ նշել է, որ «Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի բնակավայրերի ցուցակը և ադրբեջանական տեղանուններով քարտեզը պաշտոնապես ուղարկվել է ՌԴ ՊՆ, Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավոր տեղակայված Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի քանակակազմի նախկին և գործող հրամանատարությանը, ինչպես նաև թուրք-ռուսական միացյալ մոնիտորինգի կենտրոն, և բազմիցս հարցադրվել է տվյալներում այդ անունների օգտագործումը»։
ՌԽՔ-ի արդարացի քննադատությանը միացել են նաև Միլլի Մեջլիսի պատգամավորները։ Մասնավորապես, Սիյավուշ Նովրուզովը հայտարարել է, որ ռուս խաղաղապահները սեպտեմբերից հետո (2022թ. սեպտեմբերի ռազմական միջադեպը սահմանին.-Խմբ.) խաղաղություն ստեղծելու փոխարեն աջակցում են անջատողականներին։ «Եթե նրանք չեն կարողանում կատարել իրենց գործառույթները, ապա եկեք նրանց խնդրենք դադարեցնել իրենց գործունեությունը։ Մեզ պետք են խաղաղության հաստատողներ, այլ ոչ թե անջատողականներ»,- ասել է պատգամավորը։
Կարծես թե, Ռուսաստանի Պնախարարությունը պետք է արձագանքեր և գոնե ի գիտություն ընդուներ Բաքվի դիտողությունը։ Հակառակ սպասումների՝ ռուսական գերատեսչության կայքում հայտնվել է մամուլի նոր հաղորդագրություն, որում օգտագործվել է Բաքվի համար կտրականապես անընդունելի մեկ այլ՝ «Լեռնային Ղարաբաղի զինված կազմավորումներ» ձևակերպումը։
Այսինքն, ըստ ամենայնի, ռուս խաղաղապահները բացի նրանից, որ չարդարացրեցին ադրբեջանական ժողովրդի հույսերը, դեռ նաև իրենց գործողություններով միայն ձգձգում են Ղարաբաղում խաղաղության հաստատումը, ինչը հակասում է նրանց հիմնական՝ տարածաշրջանում խաղաղ կյանք և կայունություն ապահովելու առաքելությանը։ Եթե իրերը անվանենք իրենց անուններով, ապա ՌԽՔ-ն, որքան էլ դա ցավալի է, ըստ էության, ապակառուցողական գործունեություն է ծավալում Ղարաբաղում տեղակայման գրեթե առաջին օրվանից։ Վերցնենք, թեև, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետը. Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ քանակակազմը տեղակայվում է Հայաստանի զինված ուժերի դուրսբերման հետ զուգահեռ։ Բայց ծայրահեղական անջատողականները, ինչպես եղել են Ղարաբաղում, դեռ շարունակում են այնտեղ մնալ։ Առավել ևս, ՌԽՔ-ի վերահսկողության տակ գտնվող ճանապարհներով այդ ավազակային կազմավորումներին մատակարարվում է զենք և զինամթերք։
Եվ խաղաղապահները նաև իրանցի դիվերսանտներ են բաց թողել Ղարաբաղ։
Այսօրվա դրությամբ արդեն միանգամայն պարզ է, որ ՌԽՔ-ն հետապնդում է Ղարաբաղում խաղաղություն ապահովելուց հեռու նպատակներ։ Գրավելով միակողմանի և կողմնակալ դիրքորոշում, Ռուսաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը իր տեղեկագրերում տարածում է ադրբեջանական բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու մասին ճշմարտությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն և դրանով հանդերձ լիովին անտեսում է՝ հայկական ավազակախմբերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին վկայող Ադրբեջանի ՊՆ-ի ներկայացրած փաստերը։ Ավելին, ԼՂՀ հրամանատարությունը անձամբ է զննել Սարիբաբի բարձունքը, բայց հայ անջատողականների կողմից տեղադրված ականների հայտնաբերման փաստը խաղաղապահների զեկույցում չի հայտնվել։
Ընդհանուր առմամբ, պատկերը գծագրվում է, ուղղիղ ասած՝ անբարենպաստ։ Ռուս խաղաղապահները, ինչպես երևում է, գործիք են դարձել անջատողականների ձեռքում։ Թեեւ, հնարավոր է, որ արհեստականորեն ստեղծված իրավիճակը հենց նրանց է ձեռնտու։ Ամեն դեպքում, ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ ՌԽՔ-ի ներկայիս հրամանատար գեներալ Վոլկովի հիմնական առաքելությունը ղարաբաղյան տարածաշրջանում այնպիսի պայմաններ ստեղծելն է, որոնք կհաստատեն այստեղ խաղաղապահների գտնվելու անհրաժեշտությունը, այսինքն՝ պահպանել լարվածություն, այլ ոչ թե ինչպես ենթադրել են Բաքվում։ Այո և անջատողականների հովանավորման հաշվին իր անձնական հարստացման մասին գեներալը հաստատ ոչ մի րոպե չի մոռանում։
Իսկ անջատականներին ստեղծված իրավիճակը լիովին հարմար է։ Ադրբեջանական հողերում զենքը ձեռքին ազատորեն թրև եկող և սադրանքներ ստեղծող հայերը ՌԽՔ-ն ընկալում են որպես անկայունության պահպանման և դրանով հանդերձ սեփական անվտանգության երաշխիք, ուստի ամեն ինչ անում են, որպեսզի երկարացնեն ռուս զինվորականների տարածաշրջանում գտնվելու ժամկետը։
Ուզես, թե չուզեց, բայց ստիպված ես արձանագրել, որ ադրբեջանցի զինվորների վրա կրակող հայկական ավազակախմբերը և ռուս խաղաղապահները, որոնց հետևում թաքնված են անջատողականները՝ մի նպատակ են հետապնդում։ Այլ կերպ հնարավոր չէ բացատրել ոչ միայն ՌԽՔ-ի անգործությունը, այլև ավազակներին փաստորեն խրախուսումը և նույնիսկ օգնելը։
Անընդհատ տարածելով զրպարտիչ տեղեկություններ ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի իբր խախտումների մասին, իրենց քարտեզների վրա պատմական ադրբեջանական տեղանունները ներկայացնելով հայկական շինծու անուններով, խաղաղապահները խախտում են չեզոքությունը, երկարացնում են թշնամական իրավիճակ և, որ ամենակարեւորն է, կորցնում են ադրբեջանական ժողովրդի վստահությունը։
Այնպես որ՝ մեզ արդյո՞ք պետք են խաղաղապահներ հարցը միանգամայն տրամաբանական է։ Անկասկած, երեք տարի հետո ՌԽՔ-ի մանդատի երկարացման անհրաժեշտությունը պաշտոնական Բաքուն կքննարկի հատկապես այդ դիրքորոշումից։ Հայերը 30 տարի շարունակ խաղաղ բանակցությունները օգտագործել են ստատուս քվոն պահպանելու, այսինքն՝ զավթած տարածքները ոչ մի դեպքում չլքելու համար, իսկ հիմա էլ այդ նույն նպատակների համար օգտագործում են «խաղաղապահ գործունեությունը»։ Սակայն, հարկ է նրանց հիշեցնել, թե ինչպես երկու տարի առաջ Ադրբեջանը ցրեց հայ անջատողականների անհիմն համոզմունքը այլոց հարստությունը հավերժ օգտագործելու վերաբերյալ, իսկ այսօր Բաքուն ի վիճակի է ոչնչացնել անդադար «խաղաղապահ» աջակցության վրա նրանց հույսը։
Իսկ ՌԽՔ-ի հրամանատարությունը պետք է հասկանա, որ հայերի ներկայությունը Ադրբեջանի տարածքում հնարավոր է միայն Ադարբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության շրջանակներում ձեռք բերված կայուն խաղաղության դեպքում, և իր գործունեությունը ծավալել միայն այդ ուղղությամբ։ Հակառակ դեպքում մեզ ինչի՞ն են պետք նման «խաղաղապահներ»։

Нужны ли нам в Карабахе такие «миротворцы»?
У азербайджанцев к Российскому миротворческому контингенту (РМК), разместившемуся в определенной части Карабаха в соответствии с Трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года практически сразу после победы Азербайджана в 44-дневной войне, претензий и вопросов немало. Похоже, росмиротворцы не так уж и нейтральны, как того требуют их обязанности, и, мягко говоря, более благосклонны к армянской стороне, из-за чего карабахские сепаратисты весьма вольготно ведут себя в зоне их ответственности.
Весьма показателен и последний эпизод, связанный как с миротворцами, так и с 30-летней оккупацией Арменией азербайджанских земель и свидетельствующий о явно неоднозначном отношении РМК к сторонам конфликта. Отметим, что в азербайджанском обществе случившееся вызвало волну возмущения. Дело в том, что РМК в своем новостном бюллетене использует армянские топонимы населенных пунктов Азербайджана. Первым на провокацию отреагировало Министерство обороны Азербайджана. В официальном релизе оборонного ведомства указаны ошибки РМК и требование впредь не использовать вымышленные армянские географические и административные названия на своих картах. «Обозначение Карабахского экономического района как «территории Нагорного Карабаха» должно быть прекращено. Вообще недопустимо обозначать азербайджанские территории вымышленными армянскими топонимами», — заявили в Минобороны Азербайджана.
Ранее в своем заявлении военное ведомство сообщило, что «список и карта населенных пунктов Карабахского экономического района Азербайджана с азербайджанскими топонимами были официально направлены в МО РФ, предыдущему и действующему командованию миротворческих сил России, контингенту, временно дислоцированному на территории Азербайджана, а также в Совместный турецко-российский центр мониторинга, и неоднократно запрашивалось использование этих названий в данных».
К справедливой критике РМК подключились и депутаты Милли Меджлиса. В частности, Сиявуш Новрузов заявил, что российские миротворцы после сентября (сентябрьский 2022 г. военный инцидент на границе. – Ред.) поддерживают сепаратизм, вместо того чтобы создавать мир. «Если они не могут выполнять свои функции, то давайте попросим их прекратить свою деятельность. Нам нужны творцы мира, а не сепаратисты», - сказал депутат.
Казалось бы, Минобороны РФ должно было отреагировать и как минимум принять к сведению замечание Баку. Вопреки ожиданиям на сайте российского ведомства появился новый пресс-релиз, в котором использована еще одна категорически неприемлемая для Баку формулировка: «вооруженные формирования Нагорного Карабаха».
То есть, судя по всему, российские миротворцы мало того что не оправдали надежд азербайджанского народа, так еще своими действиями лишь затягивают установление мира в Карабахе, что противоречит их главной миссии – обеспечение мирной жизни и стабильности в регионе. Если же называть вещи своими именами, РМК, как это ни печально, по сути, осуществляет деструктивную деятельность практически с первых дней своего размещения в Карабахе. Взять хотя бы пункт 4 Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года: миротворческий контингент Российской Федерации развертывается параллельно с выводом армянских вооруженных сил. Но экстремисты-сепаратисты как были в Карабахе, так все еще там. Более того, по дорогам, находящимся под контролем РМК, этим бандформированиям поставляются вооружение и боеприпасы.
А еще миротворцы пропустили иранских диверсантов в Карабах.
На сегодня уже достаточно ясно, что РМК преследует цели, далекие от обеспечения мира в Карабахе. Заняв однобокую и предвзятую позицию, российское оборонное ведомство распространяет в своих бюллетенях не соответствующую действительности информацию о нарушении режима прекращения огня азербайджанской армией и при этом полностью игнорирует представленные МО Азербайджана факты, свидетельствующие о нарушении режима прекращения огня именно армянскими бандформированиями. Более того, командование РМК лично проинспектировало высоту Сарыбаба, но факт обнаружения мин, которые были установлены армянскими сепаратистами, не фигурировал в отчете миротворцев.
В общем, картина вырисовывается, прямо скажем, неблагоприятная. Российские миротворцы, похоже, стали инструментом в руках сепаратистов. Хотя, возможно, искусственно созданная ситуация выгодна им самим. Во всяком случае все указывает на то, что основной миссией генерала Волкова, нынешнего командующего РМК, является создание в Карабахском регионе условий, которые бы подтверждали необходимость нахождения здесь миротворцев, то есть поддержание напряженности, а не обеспечение мира, как полагали в Баку. Да и про личное обогащение за счет крышевание сепаратистов генерал точно не забывает ни на минуту.
Сепаратистов же сложившаяся ситуация вполне устраивает. Армяне, свободно разгуливающие по азербайджанской земле с оружием в руках и учиняющие провокации, воспринимают РМК как гарантию сохранения нестабильности и при этом собственной безопасности, а потому предпринимают все возможное, чтобы продлить срок пребывания российских военных в регионе.
Как ни крути, но приходится констатировать, что армянские бандформирования, стреляющие в азербайджанских солдат, и российские миротворцы, за спинами которых прячутся сепаратисты, преследуют одну цель. По-другому объяснить не просто бездеятельность РМК, а фактически потворствование и даже помощь бандитам невозможно.
Постоянно распространяя клеветническую информацию о якобы нарушении ВС Азербайджана режима прекращения огня, представляя на своих картах исторические азербайджанские топонимы вымышленными армянскими названиями, миротворцы нарушают нейтралитет, продлевают враждебную обстановку и, главное, теряют доверие азербайджанского народа.
Так что вопрос – нужны ли нам миротворцы, вполне логичен. Несомненно, спустя три года необходимость продления присутствия РМК официальный Баку будет рассматривать именно с этой позиции. На протяжении 30 лет армяне использовали мирные переговоры, чтобы сохранить статус-кво, то есть ни за что не покидать захваченные земли, а теперь в тех же своих коварных целях используют «миротворческую деятельность». Следует, однако, напомнить им, как два года назад Азербайджан развеял необоснованную убежденность армянских сепаратистов в вечном пользовании чужими богатствами, а сегодня Баку в силах уничтожить их надежду на непрекращающуюся «миротворческую» поддержку.
А командование РМК должно понимать, что присутствие армян на территории Азербайджана возможно лишь при устойчивом мире, достигнутом в рамках территориальной целостности АР, и осуществлять свою деятельность именно в этом направлении. Иначе зачем нам такие «миротворцы»?