25 Հունվարի 2023 16:33
Հայկական լրատվամիջոցներում պարբերաբար հայտնվում են Հնդկաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին տեղեկություններ, իսկ համեմատաբար վերջերս հնդկական «IDRW» պորտալը հաղորդել է՝ Հայաստանի կողմից հնդկական «MRASM» միջին հեռահարության զենիթահրթիռային համակարգերի ենթադրյալ գնման մասին։ Նշվել է, որ հայկական կողմի այս որոշումը պայմանավորված է՝ հնացած խորհրդային Ս-125 «Պեչորա» զենիթահրթիրային համակարգերը (ԶՀՀ) ավելի ժամանակակից համակարգերով փոխարինելու ցանկությամբ։ Ռուսաստանի կողմից՝ Հայաստան ռազմական մատակարարումները դադարեցրելուց հետո, Հնդկաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության հաստատումը Հայաստանի Հանրապետության համար առանձնահատուկ նշանակություն է ձեռք բերել։
Մինչդեռ «MRASM» ԶՀՀ-ները ի վիճակի են 70 կիլոմետր հեռավորության վրա հետևել և խոցել միանգամից մի քանի թիրախ, բայց հանդիսանում են հնդկական «DRDO» ընկերության և իսրայելական «IAI»-ի (Israel Aerospace Industries) համատեղ արտադրանք, արտադրվում են Հնդկաստանում, սակայն համալիրի որոշ բաղադրիչներ ձեռք են բերվում Իսրայելում։
Դժվար է ասել, թե որքանով է հավանական նման ռազմական գործարքը` հաշվի առնելով Իսրայելի և Հայաստանի միջև առկա բարդ հարաբերությունները, չէ որ Իսրայելը հանդիսանում է Ադրբեջանի դաշնակիցը, իսկ վերջին շրջանում վստահորեն մերձենում է Թուրքիայի հետ, միևնույն ժամանակ, երբ Հայաստանը չի թաքցնում իր համակրանքը հրեական պետության ամենակատաղի թշնամու՝ Իրանի նկատմամբ։ Ամենայն հավանականությամբ, հայկական կողմը, հայտարարելով իսրայելա-հնդկական արտադրության զենք ձեռք բերելու իր մտադրության մասին, չափազանց առաջ է ընկել իրադարձություններից՝ շտապելով պարծենալ նման բարեկամությամբ ու նման համագործակցությամբ։
Միևնույն ժամանակ, 250 միլիոն դոլար արժողությամբ ռազմատեխնիկական պայմանագիրը, որի շրջանակներում Հայաստանը անցյալ աշնանը գնել է «Pinaka» հրանոթային կրակի համակարգեր և «ATAGS» ինքնագնաց հաուբիցներ, վկայում են այն մասին, որ Հարավ-ասիական մայրցամաքի խոշորագույն պետության հետ ռազմական պայմանագրեր կնքելու և միաժամանակ բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու Երևանի վաղուց հասունացած պլանները արդեն իսկական ուրվագծեր ունեն։ Իսկ դրան հետևած, պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի 2022 թվականի հոկտեմբերին Նյու Դելի պաշտոնական այցը՝ դրել է Երևանի համար բաղձալի համագործակցության սկիզբը։
Իսկ ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի, իր ներկայիս նախանձելի դրությունից հեռու վիճակում Հնդկաստանի վրա ռազմատեխնիկական վերակողմնորոշումը միանգամայն տրամաբանական է և հարցերի տեղիք չի տալիս՝ ամեն ինչ պարզ է և վերլուծություն չի պահանջվում։ Սակայն տարակուսանք է առաջացնում Հնդկաստանի դիրքորոշումը: Եթե նույնիսկ ենթադրել, որ Նյու Դելին գիտակցաբար է դիմում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների սրմանը՝ նման բնույթով ցույց տալով դժգոհությունը Պակիստանի (որի հետ հնդկացիները երկարատև թշնամություն ունեն Քաշմիրի պատկանելիության շուրջ վեճի պատճառով) հետ երկու երկրների աճող դաշինքից՝ սա ամենածանրակշռիռ առիթը չէ, որ կշեռքի մի կողմում դրվեն Երեւանի, մյուս կողմում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ հարաբերությունները։ Ավելորդ մեծահոգություն դրսևորելով Հայաստանի նկատմամբ՝ Հնդկաստանը բացահայտ համերաշխություն է ցուցաբերում օկուպանտ երկրի նկատմամբ, դրանով իսկ խրախուսելով հայկական անջատողականությանը։
Սակայն Հնդկաստանի ռազմական աջակցությունը Հայաստանին դժվար թե կարողանա ազդել տարածաշրջանում ուժերի ռազմաստրատեգիական հավասարակշռության վրա։ Հետեւաբար, Նյու Դելին միայն կփչացնի հարաբերությունները Բաքվի եւ Անկարայի հետ։
Իսկ օրերս ամերիկյան «Forbes» ամսագիրը գրել է, որ Հայաստանը պատրաստվում է Հնդկաստան ուղարկել 2019 թվականին Ռուսաստանից գնած չորս Սու-30ՍՄ կործանիչներ՝ դրանք հրթիռներով զինելու և արդիականացնելու համար։ Այսինքն, ինչպես երևում է, Հնդկաստանը փաստորեն վերածվում է Հայաստանին սպառազինության գլխավոր մատակարարի, իսկ նշանակում է Հարավային Կովկասի կայունության ու անվտանգության համար իրական սպառնալիքի աղբյուրի։ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև սերտ ռազմական համագործակցությունը կարող է բացասաբար անդրադառնալ տարածաշրջանի կայունության վրա նաև այն պատճառով, որ Երևանի ռազմական ներուժի հզորացումը անխուսափելիորեն ուղղված կլինի Ադրբեջանի հետ սահմանին պայթյունավտանգ իրավիճակ ստեղծելուն և կդառնա լարվածության նոր փուլի հզոր խթան։ Մինչդեռ խոսքը Ղարաբաղում նոր, ավելի լայնածավալ պատերազմի մասին չէ, քանի որ Հայաստանը չունի համապատասխան ռազմատեխնիկական ռեսուրսների բազա և պատրաստված բանակ, իսկ դրանց ստեղծման համար անհրաժեշտ են տասնյակ տարիներ։ Սակայն այն, որ Հայաստանը ինչ-որ պահ կրկին կփորձի լայնածավալ ռազմական սադրանք ստեղծել Ադրբեջանի հետ սահմանին, այդ թվում նաև հնդկական զենքի կիրառմամբ՝ կասկածից վեր է։
Ուստի զարմանալի չէ, որ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի ողջ ժամանակահատվածում տարածաշրջանը նման էր վառոդի տակառի և մինչև ատամները զինված է եղել Երևանի ագրեսիվ քաղաքականության պատճառով։ Անշուշտ, այսօր գոյություն ունեցող Ադրբեջանի և Հայաստանի ուժային պոտենցիալները հիմնավորապես տարբեր են, իսկ հաշվի առնելով, որ Բաքուն ամեն օր մեծացնում է իր ռազմական հզորությունը, հարևան երկրի կողմից նոր, ժամանակակից, այդ թվում նաև հնդկական զինատեսակներով հագեցումը բոլորովին չի երաշխավորում նրա հաջողությունը տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում։
Այդ մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հատուկ ընդգծել է տեղական հեռուստաալիքներին տված իր վերջին հարցազրույցում։ Պետության ղեկավարը հստակ է,
ուղերձ հղել Հայաստանին այն կապակցությամբ, որ նա սկսել է ակտիվորեն զինվել՝ նշելով, որ «եթե անգամ այս կամ այն զենքը մատակարարվի Հայաստանին, դա նրան չի օգնի»։
«Ես դա բազմիցս ասել եմ հայկական կողմին, որ պետք չէ իզուր դրա վրա միջոցներ վատնել։ Որովհետեւ, նախ, դա ձեզ չի օգնի, իսկ երկրորդը՝ կարող է ինչ-որ պատրանք ստեղծել ձեր երկրում գտնվող ռեւանշիստական ուժերի համար։ Կարող է պատրանք ստեղծել, որ դուք ռևանշ եք վերցնելու: Դա ձեզ չի հաջողվի: Եթե տեսնենք, որ մեզ ինչ-որ լուրջ վտանգ է սպառնում, մենք անմիջապես կվերացնեն դա։ Որտեղ էլ որ այդ վտանգը ծագի՝ մեր տարածքում, թե նրա սահմաններից դուրս։ Սա մեր օրինական իրավունքն է»,- զգուշացրել է Ի. Ալիեւը
Հայաստանին հասցեագրված այս ուղերձը՝ ուղղված է այդ թվում նաև պատերազմն ու հայկական անջատողականությունը խրախուսող պետություններին։ Այս պահի դրությամբ նման պետությունների ցանկը կարծես գլխավորելու է հատկապես Հնդկաստանը՝ միանշանակ զիջելով անգամ հայկական շահերի մոլեգին կողմնակից Իրանին ու նույնիսկ Ֆրանսիային։ Իսկ թե Թեհրանը ու Նյու Դելին որքան շուտ գլխի կընկնեն, ցավոք, հռետորական հարց է…

Армения-Индия: вместе против стабильности на Южном Кавказе
В армянских СМИ периодически появляется информация о военно-техническом сотрудничества с Индией, а сравнительно недавно индийский портал IDRW сообщил о предполагаемой закупке Арменией индийских зенитно-ракетных комплексов средней дальности MRASМ. Отмечалось , что это решение армянской стороны вызвано желанием заменить устаревшие советские ЗРК С – 125 «Печора» на более современные комплексы. После того как Россия приостановила военные поставки в Армению, налаживание военно-технического сотрудничества с Индией для РА обретает особую значимость.
Между тем ЗРК MRASM способны сопровождать и поражать сразу несколько целей на расстоянии 70 километров, но являются совместным продуктом индийской компании DRDO и израильской IAI (Israel Aerospace Industries) - производятся в Индии, но некоторые компоненты комплекса закупаются в Израиле.
Насколько вероятна подобная военная сделка, учитывая непростые отношения между Израилем и Арменией, сказать трудно, ведь Израиль является союзником Азербайджана, а за последнее время уверенно сближается и с Турцией, в то время как Армения не скрывает своих симпатий к самому заядлому врагу еврейского государства - Ирану. Скорее всего армянская сторона, заявляя о намерениях обрести вооружение израильско-индийского производства, слишком опережает события, спеша похвастать такой дружбой и таким сотрудничеством.
В то же время военно-технический контракт на общую сумму 250 миллионов долларов, в рамках которого осенью прошлого года Армения закупила реактивные системы залпового огня Pinaka и самоходные гаубицы ATAGS, свидетельствуют, что давно вынашиваемые Ереваном планы заключить военные контракты и заодно завести дружеские отношения с крупнейшим государством Южно-Азиатского континента уже имеют реальные контуры. А последовавший за этим официальный визит министра обороны Сурена Папикяна в Нью-Дели в октябре 2022 года положил начало вожделенного для Еревана сотрудничества.
В целом же военно-техническая переориентация Армении в ее нынешнем далеко не завидном положении на Индию вполне логично и не вызывает вопросов - все ясно и анализ не требуется. Однако недоумение вызывает позиция Индии. Даже если предположить, что Нью-Дели сознательно идет на обострение отношений с Азербайджаном и Турцией, демонстрируя таким образом недовольство крепнущим союзом двух стран с Пакистаном (с которым у индийцев давние враждебные отношения из-за спора о принадлежности Кашмира), это не самый веский повод, чтобы ставить на одну чашу весов отношения с Ереваном, а на другую - с Азербайджаном и Турцией. Проявляя излишнее великодушие к Армении, Индия открыто выказывает солидарность к стране-оккупанту, поощряя тем самым армянский сепаратизм.
Но едва ли военная поддержка Индией Армении способна повлиять на военно-стратегический баланс сил в регионе. Поэтому Нью-Дели всего лишь испортит отношения с Баку и Анкарой.
А на днях американский журнал Forbes написал, что Армения готовится отправить в Индию четыре истребителя Су-30СМ, купленных ею у России в 2019 году, для оснащения и модернизации их ракетами. То есть похоже, что Индия фактически превращается в главного поставщика вооружений в Армению, а значит в реальный источник угрозы для стабильности и безопасности Южного Кавказа. Тесное военное сотрудничество Армении и Индии может отрицательно сказаться на стабильности региона еще и потому, что усиление военного потенциала Еревана неминуемо будет направлено на создание взрывоопасной ситуации на границе с Азербайджаном и станет мощным стимулом для нового витка напряженности. Причем речь идет не о новой, более масштабной войне в Карабахе, поскольку у Армении нет соответствующей военно-технической ресурсной базы и подготовленной армии, а в ее случае, на создание их нужны десятилетия. Однако то, что Армения в какой-то момент попытается вновь устроить масштабную военную провокацию на границе с Азербайджаном, в том числе и с применением индийских вооружений, сомнений не вызывает.
Поэтому неудивительно, что весь период оккупации Арменией азербайджанских территорий регион напоминал пороховую бочку и был вооружен до зубов из-за агрессивной политики Еревана. Безусловно, существующие сегодня силовые потенциалы Азербайджана и Армении основательно разнятся, а учитывая, что Баку с каждым днем усиливает военную мощь, оснащение соседней страны новыми, современными видами вооружений в том числе и индийскими, нисколько не гарантирует ей успеха в случае возобновления военных действий в регионе.
Особый акцент на этом сделал президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем недавнем интервью для местных телеканалов. Глава государства направил четкий месседж Армении в связи с тем, что она начала активно вооружаться, отметив, что «если даже в Армению будет поставляться то, или иное оружие, это не поможет ей».
«Я неоднократно говорил это армянской стороне, что не надо понапрасну тратить на это средства. Потому что, во-первых, это вам не поможет, а во-вторых, может создать какую-то иллюзию у находящихся в вашей стране реваншистских сил. Может создать иллюзию, что вы возьмете реванш. Вам это не удастся! Если мы увидим, что нам грозит какая-то серьезная опасность, мы тут же устраним ее. Где бы эта опасность ни возникла – на нашей территории или за ее пределами. Это наше легитимное право», - предупредил И.Алиев
Данный месседж, адресованный Армении, в том числе направлен и государствам, поощряющим войну и армянский сепаратизм. На данный момент список таких государств похоже возглавит именно Индия, однозначно уступив даже ярому стороннику армянских интересов Ирану, и даже «сестричке» Франции. А как скоро наступит прозрение у Тегерана и Нью-Дели, к сожалению, вопрос риторический….