Անցակետ Լաչինի ճանապարհին. «միացումի» լուռ վախճանը Սերգեյ Բոգդանի դատողությունները
Օրերս կորցնելով Լաչինի ճանապարհով հայկական ավազակախմբերին մատակարարելու վերջին հնարավորությունը՝ Երևանը առաջին հերթին շտապեց օգնություն փնտրել արտասահմանում։ Այնուամենայնիվ ծովերից ու սարերից այն կողմ փրկության որոնումները՝ միանգամայն համապատասխանում են ղարաբաղյան անջատողականության ներքին տրամաբանությանը։ 1980-ականների վերջին ողջ Խորհրդային Միությունում որոտալով, այսպես կոչված «Միացում» նախագիծը ուռճացվել էր շնորհիվ մի շարք արտաքին գործոնների՝ սկսած հայկական սփյուռքից և արևմտյան վերնախավերից և վերջացրած գորբաչովյան թիմով։ Դրա հետ հավասարաչափ, որքան այս արկածախնդրության նկատմամբ խաղացողների հետաքրքրությունը թուլացավ, ինքնին չքացավ և նախագիծը, իսկ վերջին տասնամյակում նրա փլուզման տեմպերը արագանում էին մեր աչքի առաջ: Առանց դրսից համալրվելո,ւ նա չունի ոչ մի նվազագույն շանս։ Անցակետը նշանակում է՝ Ադրբեջանի այս տարածաշրջանում հայ ազգայնականների էքսպանսիոնիստական և անջատողական նախագծի լուռ վախճան։
Փաշինյանն ու Ալիևը ապրում են տարբեր աշխարհներում
Հայաստանի ղեկավարությունը նորից սխալվեց միջազգային աջակցության հարցում։ Անցակետը տեղադրելուց հետո Երևանը դիմել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և Միջազգային դատարան, իսկ Փաշինյանը սկսեց զանգահարել աշխարհի առաջնորդներին։ Երեւանը պնդում է, որ «Լաչինի միջանցքը պետք է վերահսկեն» բացառապես միայն ռուսական ուժերը։
Փաշինյանն ու Ալիևը խոսում են տարբեր լեզուներով, և խոսքը ոչ թե լեզվական, այլ գաղափարական պահերի մասին է։ Այդ ինչո՞ւ պետք է ռուսական ուժերը՝ նույնիսկ խաղաղապահ՝ պետք է «վերահսկեն» ադրբեջանական հողը։ Դա, անշուշտ, հասկանալի է, որ նեոլիբերալ հետխորհրդային վերնախավի համար, որի վառ ներկայացուցիչն է հանդիսանում Փաշինյանը՝ օտարերկրյա զինվորականները հանդիսանում են ծանրակշիռ փաստարկ, իսկ օտարերկրյա ռազմաբազաները՝ազգային անվտանգության հիմք։ Այս պարոնները սկզբունքայնորեն չեն հաշվարկում իրենց ժողովրդի, բանակի ու երկրի վրա, իսկ իրենց համաքաղաքացիների կարծիքը հաշվի չեն առնում։
Բաքվում, սակայն, ղեկավարում են այլ տրամաբանությամբ մարդիկ, և հետևաբար նրանք չեն էլ քննարկի այն հարցը, թե արդյոք ռուսական զորքերը պետք է վերահսկեն Լաչինի շրջանը, թե ոչ։ Քանի որ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի Լաչինի շրջանը, ինչպես նաև ադրբեջանական հողի ցանկացած այլ հատվածը, պետք է վերահսկվի միայն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից, որպես ադրբեջանական ժողովրդի կամքի մարմնացում։ Եվ ուրիշ ոչ ոք: Հակառակ դեպքում, ինչու՞մն է Ադրբեջանի Հանրապետության գոյության իմաստը։ Ավաղ, Հայաստանի ղեկավարության մոտ՝ սեփական հողի նկատմամբ մոտեցումը բոլորովին այլ է՝ նրանց «ժողովրդավարությունը» թույլ է կապված իր հողի վրա հայ ժողովրդի ինքնիշխանության հետ, այն հիմնված է արտասահմանում «աշխարհի ուժեղներին» հաճոյանալու փորձերի վրա։ Այստեղից էլ Հայաստանի խնդիրների լուծմանը արտաքին ուժերին ներգրավելու այդ ցանկությունը։ Չհասցրեցին երկրում տեղակայել ԵՄ-ի ոստիկանական-քաղաքացիական առաքելությանը, երբ նախորդ շաբաթ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը արդեն պատրաստ են Հայաստանի տարածքում տեղակայել նաև ՀԱՊԿ-ի առաքելությունը։ Այն, իբր, ավելորդ չի լինի, և այն չի կարելի համեմատել ԵՄ-ի առաքելության հետ. «Եկեք տարբերենք ՀԱՊԿ-ն ու Եվրամիությունը։ ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի առջև ունի անվտանգության պարտավորություններ, Հայաստանը նույնպես պարտավորություններ ունի, որոնք նա կատարել է 2022 թվականին Ղազախստանի իրադարձությունների ժամանակ»։
Մոսկվան, ինչը հատկանշական է, չի սկսել սրել անցակետի հետ կապված իրավիճակը, Ուկրաինայի հետ պատերազմը ժամանակ և ռեսուրս չի թողնում այնպիսի տարօրինակ արկածախնդրությունների համար, ինչպիսին է հայկական տարածքային ընդարձակման մնացորդների պաշտպանությունը։ Անցակետի առնչությամբ ՌԴ ԱԳՆ-ն Ադրբեջանին չի մեղադրել խախտումների մեջ, այլ երկու կողմերին կոչ է արել «վերադառնալ առկա պայմանավորվածություններին»։ Նման միտումներ են պահպանվում նաև ՀԱՊԿ-ի քաղաքականության մեջ։ Այս առիթով Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը վերջերս դժգոհել է. «ՀԱՊԿ-ի ներսում չկա կոնսենսուս այն առնչությամբ, որ Հայաստանի տարածքում կան օտարերկրյա զինված ուժեր»։
Արևմուտքը Երևանի հետ համաձայն չէ
Անցակետի նկատմամբ Արևմուտքի արձագանքը նույնպես զուսպ է եղել։ Նույնիսկ ԱՄՆ-ի նման երկրները, որտեղ գործում է հայկական լուրջ լոբբին, սահմանափակվեցին բանակցություններին վերադառնալու կոչերով և Լաչինի ճանապարհով «մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժի» անհրաժեշտության մասին արտահայտություններով: Միաժամանակ, ի դեպ, ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարությունը սկսել է՝ Ադրբեջանին ամերիկյան արտադրության հրացաններ վաճառելու գործարք պատրաստել։
Ինչը, պակաս կարևոր չէ, Արևմուտքը վերջին ամիսների ընթացքում արդեն առաջին անգամ չէ, որ Փաշինյանի հետ չհամակերպվելու ցանկություն է ցուցադրում։ Ապրիլի 11-ի մարտերից հետո, ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը ընդհանրապես հրաժարվեց հայկական դիրքորոշմանը աջակցելուց՝ հայտարարելով միայն հետևյալը. «Ափսոսում ենք ապրիլի 11-ին հայ և ադրբեջանական ուժերի մասնակցությամբ մահացու բախման համար, որը հանգեցրեց մի քանի զոհերի։ Ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին։ Հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում, իսկ վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումն անընդունելի է։ Ամուր խաղաղության միակ ճանապարհը՝ բանակցությունների սեղանի շուրջն է»:
Արևմտյան երկրների կոչերն, ի դեպ, ունեն բաց դուռը ներխուժելու փորձերի տեսք՝ քանի որ, եթե նայեք, դրանք չեն հակասում ադրբեջանական կողմի դիրքորոշմանը։ Նախ, չէ որ Բաքուն ինքն Երևանին համոզում է դադարեցնել բովանդակալից խաղաղ գործընթացի սաբոտաժը: Երկրորդը, ճանապարհ փակելը այնքան էլ ճիշտ տերմին չէ՝ ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած միջոցները բնութագրելու համար։ Եթե այս ճանապարհով մարդիկ ու ապրանքներն տեղափոխվում են խաղաղ նպատակներով և Ադրբեջանի օրենքներին համապատասխան, ապա Բաքուն, սկզբունքորեն, մտադիր չէ դրանց խոչընդոտել։ Անցակետը՝ ոչ թե կապերի խզում է, այլ վերահսկողության կետ և, ընդգծում ենք, անցումների՝ խաղաղ օրինական շարժումներ։
Բայց ակնհայտ է, որ հայ ազգայնականներին այս ճանապարհից այլ բան է պետք՝ օրինակ, մատակարարել անջատողականների զինված կազմավորումներին և ապահովել ուժերի ռոտացիա։ Չէ որ, ինչպես վերջերս վրդովված խոստովանեցին անջատողականների կողմնակիցները, Ղարաբաղում իրականում միշտ կռվել են Հայաստանից ուղարկված ուժերը՝ «դա հստակ երևում է մեր կորուստներից։ Զոհվել են զինվորներ բոլոր կորպուսներից, բոլոր բրիգադներից ու գնդերից, հատուկ նշանակության ջոկատներից, խաղաղապահ զորախմբից, մոբիլիզացվածներից։ Նրանք ինքնուրու՞յն են Ղարաբաղ գնացել»։ Ռազմական տեղաշարժերին զուգահեռ անջատականները ճանապարհն օգտագործում էին բնական ռեսուրսների ապօրինի արտահանման համար, ինչը հնարավորություն տվեց մասամբ ֆինանսավորել ողջ օկուպացիոն նախագիծը։
Երևանին հրավիրվել են համագործակցության
2020 թվականի նոյեմբերին Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, Բաքուն համբերատար և համառորեն համագործակցություն էր փնտրում Երևանից՝ սահմանների սահմանազատման, հաղորդակցությունների (ներառյալ Նախչըվան միջանցքի) և հարակից հարցերի շուրջ։ Քաղաքականությունը, ինչպես գիտեք, հնարավորի արվեստն է, և Հայաստանի ղեկավարությունը կարող էր վաղուց սկսել փոխգործակցել ադրբեջանական կողմի հետ՝ միասին կառուցելով նոր Հարավային Կովկաս և ավելի լավ ապագա բուն Հայաստանի համար՝ ռազմական առճակատման հետևանքները հաղթահարելով կառուցողական դիվանագիտության միջոցով և ադրբեջանցիների հետ կառուցողական երկխոսության ստեղծելով իրեն հարմար կոնֆիգուրացիա: Այո, ստիպված կլիներ ինչ-որ բանի հարմարվել և հրաժարվել ավելորդ հավակնություններից, սկսել ապրել «միջոցներով» այլ ոչ թե փորձել իրենից ձևացնել հզոր պետություն, եթե իրականում նույնիսկ տարրական կարիքների համար գումար չկա։ Համաշխարհային քաղաքականության մեջ բոլորը ստիպված են փոխգործակցել և հաշվի առնել հանգամանքները՝ նույնիսկ ամենահզոր համաշխարհային տերությունները բացառություն չեն կազմում: Այլ կերպ ասած, իրականությանը հարմարվելու մեջ ամոթալի բան չկա։ Սակայն մինչ այժմ Երևանը վարում է առաջին հերթին՝ հարևան երկրի հետ շփվելուց հրաժարվելու հետ կապված այլ գիծ։
Այս ամենը պարուրված էր ձևերով, որոնց մասին կարելի է ասել՝ «ձևականորեն ճիշտ է, բայց ըստ էության ծաղրանք է» թևավոր բառակապակցությամբ։ Իսկ ուրիշ ինչպե՞ս բնութագրել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գործողությունները, ով մի երկու շաբաթ առաջ հայտարարել է, որ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մահվան մասին լուրերը մի քիչ չափազանցված են։ Ձևաչափը գոյություն ունի՝ հակառակ Ադրբեջանի հայտարարությունների»։ Ուրբաթ օրը Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Գրիգորյանը կրկին խոսել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին։ Մարդկային լեզվով թարգմանված «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ» նշանակում է երկխոսությունից հրաժարվել։
Փաշինյանական թիմի կողմից խաղաղ գործընթացի նման խոչընդոտումը հատկապես զարմանալի է, և ոչ միայն այն պատճառով, որ նրանք ծածկելու ոչինչ չունեն, առճակատման ուժեր՝ չկան։ Սա նաև զարմանալի է, քանի որ մեկ այլ տարբերակը՝ առանց առճակատման՝ հնարավոր էր։ Ուրբաթ օրը, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ հայկական կողմը հրաժարվել է զուգահեռ հսկողություն իրականացնել երկու երկրների սահմանին գտնվող Լաչինի ճանապարհին, ինչը Ադրբեջանին ստիպել է միակողմանի կարգով հաստատել վերահսկողության մեխանիզմ։ Նա նաև ընդգծել է, որ ինքնին ճանապարհը «բոլոր մարդասիրական նպատակների» համար բաց է։ Եվ այդպես է ասում ոչ միայն ադրբեջանցի նախարարը։ Ռուսաստանի պաշտոնյաները նույնպես վերջերս ասել են. «Պարզ էր, որ Ալիևը չի նահանջի: Անցակետի հաշվով Բաքուն վաղուց էր բարձրացրել հարցը, բայց ցանկանում էր համաձայնության գալ։ Յուրաքանչյուր անգամ թեման հետաձգվում էր: Արյդունքում հանգեցին նրան, որ ուղղակի փաստի առաջ դրեցին։
Ղարաբաղյան «միացումը» և Գորբաչովի խունվեյբինները
Ապրիլի 18-ին Փաշինյանը հայտարարեց 1991 թվականի սահմաններին համաձայնելու պատրաստակամության մասին, իսկ դա նշանակում է և Ղարաբաղը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում։ Հետխորհրդային ազատական լրատվամիջոցները, որոնց համար հայկական էքսպանսիոնիզմին աջակցելը դարձել է իրենց հավատանքի մի մասը, անմիջապես սկսեցին զարմանալ. «Հայաստանի հասարակությունը կտրականապես դեմ է Լեռնային Ղարաբաղի Ադրբեջանի ինքնիշխանության տակ անցնելուն։ Եվ կարող է տարօրինակ թվալ, որ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերից հետո, նույն օրը Երեւանի փողոցները չլցվեցին ցուցարարներով»։ Ինչպե՞ս, իբր, հայերը նորից դուրս չեն գալիս զանգվածային բողոքի, ինչպես այն ժամանակ, 1980-ականների վերջերին։
Բայց հայ հասարակության նման արձագանքը հանդիսանում է տրամաբանական շարունակություն՝ հասարակ հայերի կողմից օկուպացված հողերի համար կռվելուց հրաժարվելու պերճախոս միտումին՝ հայտնի է նրանց թիվը, 2020 թվականին հանուն օկուպացիայի շարունակման՝ անիմաստ զոհվելուց հրաժարվածների թիվը լավ հայտնի է։ Ամեն ինչ օրինաչափ է. ոչ թե մարդիկ են փոխվել 1980-ականներից ի վեր, այլ հասարակական-քաղաքական գործընթացներն այժմ ցույց են տվել այսպես կոչված «միացումի» ողջ պղտոր էությունը։ Այս բառով նշանակում էին Հայաստանի որոշ «պատմական» հողերի երևակայական «վերամիավորումը», ինչպես և ուշ ԽՍՀՄ-ի նմանատիպ շատ երևույթներ, դա պարզապես գեղեցիկ ցուցանակ էր, որի տակ խառնվում էին տարատեսակ դրդապատճառները և տեղ էին գտել ոչ այնքան պատմության, որքան մարդկային հույզերի ու դժգոհությունների ցինիկ մանիպուլյացիա:
«Միացումը» շահարկում էր իրենց կյանքից մարդկանց ընդհանուր դժգոհությունն և դրա իրագործմանը նպաստում էին գորբաչովյան ինտրիգները։ Իշխանության մղված Միխայիլ Սերգեևիչը ամենևին էլ այն ազնիվ պարզամիտը չէր, որին հաճախ ներկայացնում են։ Օրինակ է հանդիսանում նրա սուր պայքարը իր ընդդիմախոսների հետ, մասնավորապես՝ Միության ազգային հանրապետություններում «ժողովրդավարացման» քաղաքականության քողի տակ՝ հենց դրան ենք մենք պարտական ներկայիս անջատողական հակամարտություններով։ Այդ ժամանակ, 1980-ականների երկրորդ կեսին, Գորբաչովը որոշեց կրկնել այն, ինչ արել է Մաոն, ով, ամրապնդելով իր իշխանությունը Խորհրդային Միության գլխավոր քարտուղարից մի քանի տասնամյակ առաջ, այսպես կոչված «մշակութային հեղափոխություն» իրականացրեց Չինաստանում, որի ընթացքում նա պետմարմիններում ոչնչացրեց իր ընդիմախոսներին՝ նրանց դեմ հրահրելով գունեղ անուններով խունվեյբիններին։ Գորբաչովը և նրա զինակիցները, ովքեր հստակ գիտեին Մաոյի փորձի մասին, փորձեցին նույն հնարքը խաղալ և թուլացնել միութենական հանրապետությունների ղեկավարությունները՝ նրանց դեմ հրահրելով իրենց «խունվեյբիններին»՝ արմատական ազգայնականները (ինչպես այդ նույն «միացումի» կողմնակիցների) կամ նույն հանրապետություններում ապրող էթնիկ փոքրամասնություններին։ Իհարկե, «միացումում» ներդրվեցին նաև այլ ուժեր՝ նրանց բոլորի համար ընդհանուրը եղել է փաստորեն Ղարաբաղի, այո և ղարաբաղցի հայերի և ադրբեջանցիների նկատմամբ արտաքին բնավորությունը։
Նման հզոր արտաքին դերակատարների ներգրավմամբ մեկնարկած էքսպանսիոնիստական և անջատողական նախագծի փակելը այդքան էլ հասարակ բան չէ: Բայց քանի որ Ադրբեջանը խնդրին մոտեցավ համապարփակ և համբերատար, ապա որոշակի առաջընթաց անշեղորեն տեղ ունի։ Եվ ահա արդեն 1991 թվականի սահմանների ճանաչումից հետո, Փաշինյանը ապրիլի 20-ին հայտարարել է Ադրբեջանի հետ սահմանի որոշման մեջ հաջողությունների մասին՝ համաձայնվելով հենվելով նրա վրա, որ հանրապետության հարավում գտնվող Սյունիքի մարզում (Զանգեզուր), ի դեպ, հայտնի Տեխ (Դըղ) գյուղի տարածքում «սահմանի հատվածը ճշտված է։ Ճշտված սահմանները նշանակում է, որ և՛ մենք, և՛ ադրբեջանցիները ընդհանուր կարծիք ունենք այս հարցում»։
Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշման փոփոխությունները հատկապես ակնհայտ են դառնում, եթե հիշենք, թե ինչպես այդ նույն Փաշինյանը 2019-ին, գալով անջատողականների մոտ, հայտարարեց, որ «Արցախը՝ Հայաստան է, և վերջակետ» և սկսեց վանկարկել «Միացում»։ Ադրբեջանի կառավարության ջանքերով ստեղծված կարգավորման կոշտ կառուցվածքային շրջանակը, ինչպես տեսնում ենք, Հայաստանի ղեկավարությանը ստիպեցին այժմ վերանայել այս գիծը։
Բայց դեռ վաղ է խոսել էքսպանսիոնիզմի հետեւանքների անդառնալի հաղթահարման մասին։ Առավել ևս, որ Արևմուտքում քիչ չեն մարդիկ, ովքեր ցանկանում են խաղալ Երևանի ռեւանշիստական շրջանակների հավակնությունների վրա։ Դրանում մեծ դեր է խաղում, անշուշտ, Ֆրանսիան։ Ֆրանսիական պաշտոնական լրատվամիջոցները Ղարաբաղը դեռ բացահայտ անվանում են «վիճելի տարածք»։ Փարիզը՝ հավանաբար, Մակրոնի կողմից հռչակված «Եվրոպայի ռազմավարական ինքնավարության» շրջանակներում, այս շաբաթ արտաքին գորերի նախարար Քեթրին Կոլոնային ուղարկեց Բաքու և Երևան։ Ուրբաթ օրը նա Հայաստանում Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում ծաղկեպսակ է դրել անջատականների կողմից պատերազմում զոհվածներին (այն, որ այնտեղ փառաբանվում է հենց Արևմուտքում ահաբեկչական համարվող ԱՍԱԼԱ-ն. նրան չի խանգարել) և ազդարարել է Ֆրանսիայի դեսպանատանը կից ռազմական առաքելություն ստեղծելու մասին։
Կան նաև օվկիանոսից այն կողմ այս թեման շահարկել ցանկացողներ։ Ապրիլի 20-ին իր արմատականությամբ հայտնի Նենսի Փելոսին հանդես եկավ ի պաշտպանություն Ղարաբաղում հայ ազգայնականների։ Նրա խոսքով, «Ամերիկան այնտեղ կլինի, քանի որ Հայաստանը դեմոկրատիայի և ինքնավարության ճակատամարտում է: Մենք դա տեսանք, երբ այնտեղ էինք»: «Ավտոկրատիայի» մասին այս արևմտյան նարատիվները հիշեցնում են 1930-ականների վերջը ԽՍՀՄ-ում, երբ «տրոցկիստների» և նմանների պիտակները նույնքան հեշտությամբ և կամայականորեն կպցրվեցին յուրաքանչյուրի վրա, ով դեմ էր։ Բայց պետք չէ շատ ընդհանրացնել՝ սա արևմտյան իսթեբլիշմենթի՝ իր բարոյական հիմնավորումներով խիստ երերուն մի մասի դիրքորոշումն է։ Ղարաբաղի նյութական աշխարհում նրանք տեսանելի ապագայում դժվար թե ինչ-որ բանի վրա ազդեն։ Ի տարբերություն Ադրբեջանի, որն ունի ուժ և փաստարկներ, որպեսզի հաղթահարի երեք տասնամյակ առաջ հայ արմատական ազգայնականների ագրեսիվ քաղաքականության հետևանքները։

КПП на Лачинской дороге: тихий конец «миацума»
Потеряв намедни последнюю возможность снабжать незаконные вооруженные формирования по Лачинской дороге, Ереван прежде всего бросился искать помощи за рубежом. Впрочем, поиски спасения за морями и горами вполне соответствуют внутренней логике карабахского сепаратизма. Гремевший в конце 1980-х годов по всему Советскому Союзу проект т.н. «миацума» был раздут благодаря целому ряду внешних факторов — начиная с армянской диаспоры и западных элит и заканчивая горбачевской командой. По мере того, как интерес этих игроков к авантюре ослабевал, сдувался и сам проект, а в последнее десятилетие темпы его коллапса нарастали просто на глазах. Без подпитки извне он не имеет ни малейших шансов. КПП означает тихий конец экспансионистского и сепаратистского проекта армянских националистов в этом азербайджанском регионе.
Пашинян и Алиев живут в разных мирах
Армянское руководство вновь просчиталось с международной поддержкой. После установки КПП Ереван обратился к Совбезу и Международному суду ООН, а Пашинян принялся звонить мировым лидерам. Ереван настаивает, что «контролировать Лачинский коридор» должны исключительно российские силы.
Пашинян и Алиев говорят на разных языках и речь не о лингвистических аспектах, а о мировоззренческих моментах. С какой стати российские силы — даже миротворческие — должны «контролировать» азербайджанскую землю? Оно, конечно, понятно, что для неолиберальных постсоветских элит, ярким представителем которых является Пашинян, иностранные военные являются весомым аргументом, а иностранные базы — основой национальной безопасности. На свой народ, армию и страну эти господа в принципе не рассчитывают, а мнение сограждан во внимание не принимают.
В Баку, однако, руководят люди иного склада, а потому даже обсуждать вопрос, должны ли российские войска контролировать Лачинский район или нет, не станут. Поскольку очевидно, что Лачинский район Азербайджана, как и любой другой клочок азербайджанской земли, должны контролировать лишь Вооруженные силы Азербайджана как воплощение воли азербайджанского народа. И больше никто. А иначе, в чем смысл существования Азербайджанской Республики? Увы, у руководства Армении подход к своей собственной земле совсем иной — их «демократия» слабо связана с суверенитетом армянского народа на своей земле, она зиждется на попытках угодить «сильным мира сего» за рубежом. Отсюда это желание втянуть иностранные державы в решение проблем Армении. Не успели разместить в стране полицейско-гражданскую миссию ЕС, как на прошлой неделе премьер Пашинян заявил, что Россия и Армения уже готовы разместить еще и миссию ОДКБ на территории Армении. Она, мол, не будет лишней, и ее нельзя сравнивать с миссией ЕС: «Давайте различать ОДКБ и Евросоюз. У ОДКБ есть обязательства по безопасности перед Арменией, у Армении тоже есть обязательства, которые она выполнила во время событий в Казахстане в 2022 году».
Москва, что показательно, не стала нагнетать ситуацию в отношении КПП, война с Украиной не оставляет ей времени и ресурсов на такие странные авантюры как защита остатков армянской территориальной экспансии. Касательно КПП, МИД РФ не обвинил Азербайджан в нарушениях, а призвал обе стороны «вернуться к имеющимся договоренностям». Схожие тенденции сохраняются и в политике ОДКБ. По этому поводу вице-спикер армянского парламента Акоп Аршакян недавно сетовал: «Внутри ОДКБ нет консенсуса касательно того, что на территории Армении есть иностранные ВС».
Запад с Ереваном не согласен
Реакция Запада на КПП также была сдержанной. Даже страны вроде США, где действует серьезное армянское лобби, ограничились призывами вернуться к переговорам и разглагольствованиями о необходимости «свободного перемещения людей и товаров» по Лачинской дороге. Одновременно, кстати, Министерство торговли США приступило к подготовке сделки по продаже Азербайджану винтовок американского производства.
Что немаловажно, Запад уже не впервые в последние месяцы демонстрирует нежелание вписываться за Пашиняна. После боев 11 апреля Госдепартамент США вообще отказался поддержать армянскую позицию, заявив лишь следующее: «Сожалеем о смертельном столкновении с участием армянских и азербайджанских сил 11 апреля, которое привело к нескольким жертвам. Выражаем соболезнования семьям погибших и раненых. Конфликт не может иметь военного решения, а применение силы для разрешения споров неприемлемо. Единственный путь к прочному миру — за столом переговоров».
Призывы стран Запада, к слову, выглядят попытками вломиться в открытую дверь - поскольку, если разобраться, то они не противоречат позиции азербайджанской стороны. Во-первых, Баку ведь и сам убеждает Ереван прекратить саботировать содержательный мирный процесс. Во-вторых, блокирование дороги — это не совсем подходящий термин для описания мер, принятых азербайджанской стороной. Если люди и товары по этой дороге перемещаются с мирными целями и в соответствии с законами Азербайджана, то Баку в принципе не намерен им препятствовать. КПП — это не разрыв связей, а пункт контроля и, подчеркнем, пропуска — мирных законных передвижений.
Но очевидно, что армянским националистам нужно от этой дороги иное — например, снабжать вооруженные формирования сепаратистов и обеспечивать ротацию сил. Ведь как недавно возмущенно признались сторонники сепаратистов, на самом деле в Карабахе всегда воевали присланные из Армении силы - «это хорошо видно по нашим потерям. Погибли солдаты из всех корпусов, всех бригад и полков, сил специального назначения, миротворческого контингента, мобилизованные. Они сами поехали в Карабах?». Параллельно с военными перемещениями, сепаратисты использовали дорогу для вывоза незаконно добытых в Карабахе природных ископаемых — что позволяло частично финансировать весь оккупационный проект.
Ереван приглашали к сотрудничеству
После подписания Трехстороннего заявления в ноябре 2020 года Баку терпеливо и настойчиво добивался от Еревана взаимодействия в делимитации границ, коммуникаций (включая коридор в Нахчыван) и смежных вопросах. Политика, как известно, это искусство возможного, и армянское руководство могло бы давно начать взаимодействовать с азербайджанской стороной, выстраивая новый Южный Кавказ и лучшее будущее самой Армении совместно — преодолевая через конструктивную дипломатию последствия военной конфронтации и выстраивая удобную для себя конфигурацию в конструктивном диалоге с азербайджанцами. Да, пришлось бы к чему-то приспосабливаться и отказываться от чрезмерных амбиций, начать жить «по средствам», а не пытаться изобразить из себя мощное государство, если в реальности нет денег даже на элементарные потребности. Все в мировой политике вынуждены взаимодействовать и учитывать обстоятельства — даже самые могучие мировые державы не является тому исключением. Иными словами, ничего зазорного в том, чтобы приспосабливаться к реальности нет. Однако пока Ереван вел другую линию, связанную прежде всего с отказом от взаимодействия с соседней страной.
Все это облекалось в формы, про которые можно сказать крылатой фразой - «формально правильно, а по существу издевательство». А как иначе описать действия армянского министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, который пару недель назад заявил, что «слухи о смерти Минской группы ОБСЕ немного преувеличены. Формат существует, вопреки заявлениям Азербайджана»? В пятницу снова о МГ ОБСЕ говорил секретарь Совбеза Армении Григорян. В переводе на человеческий язык «МГ ОБСЕ» означает отказ от диалога.
Такая обструкция мирного процесса со стороны пашиняновской команды особенно удивляет, и не только потому, что крыть им нечем, сил для противостояния — нет. Это удивляет и потому, что иной вариант — без противостояния — был возможен. В пятницу министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что армянская сторона отказалась осуществлять параллельный контроль на Лачинской дороге на границе двух стран, что и заставило Азербайджан установить механизм контроля в одностороннем порядке. Он также подчеркнул, что сама дорога для «всех гуманитарных целей» открыта. И так говорит не только азербайджанский министр. Российские чиновники также недавно рассказали: «Ясно было, что Алиев не отступит. Насчет КПП Баку давно поднимал вопрос, но хотел договориться. Каждый раз тема отводилась. В итоге пошли на то, что просто поставили перед фактом».
Карабахский «миацум» и хунвейбины Горбачева
18 апреля Пашинян заявил о готовности согласиться на границы 1991 года, а это значит и Карабах признать частью Азербайджана. Либеральные постсоветские СМИ, для которых поддержка армянского экспансионизма стала частью их кредо, тут же начали удивляться: «Армянское общество выступает резко против перехода Нагорного Карабаха под суверенитет Азербайджана. И может показаться странным, что после слов Никола Пашиняна улицы Еревана в тот же день не заполонили протестующие». Как, мол, армяне не выходят массово протестовать снова, как тогда, в конце 1980-х?!
Но такая реакция армянского общества является логичным продолжением красноречивой тенденции к отказу простых армян воевать за захваченные земли — цифры отказавшихся в 2020 году бессмысленно гибнуть ради продолжения оккупации хорошо известны. Все закономерно: не народ поменялся с 1980-х, а социально-политические процессы сейчас высветили всю мутную суть т.н. «миацума». Этим словом обозначали мнимое «воссоединение» неких «исторических» земель Армении — как и многие подобные явления в позднем СССР, это было лишь красивой вывеской, под которой смешивались самые разные мотивы и имела место циничная манипуляция не столько историей, сколько людскими эмоциями и обидами.
«Миацум» спекулировал на общей неудовлетворенности людей своей жизнью и реализации его способствовали интриги Горбачева. Рвавшийся к власти Михаил Сергеевич был вовсе не тем благородным простаком, которым его часто рисуют. Примером является его изощренная борьба со своими оппонентами, в частности в национальных республиках Союза под видом политики «демократизации» — именно ей мы и обязаны нынешними сепаратистскими конфликтами. Тогда во второй половине 1980-х Горбачев решил повторить то, что сделал Мао, который, укрепляя свою власть за пару десятилетий до советского генсека, развернул в Китае т.н. «культурную революцию», в ходе которой он уничтожал оппонентов в госорганах, натравливая на них радикальные силы, известные под красочными именами хунвейбинов. Горбачев и его соратники — точно знавшие об опыте Мао — попытались провернуть тот же номер и ослабить руководство союзных республик, натравливая на них своих «хунвейбинов» - радикальных националистов (вроде сторонников того же «миацума») или же этнические меньшинства, проживавшие в тех же республиках. Конечно, в «миацум» вложились и другие силы - общим для них всех был их внешний характер по отношению к собственно Карабаху, да и карабахским армянам и азербайджанцам.
Свернуть экспансионистский и сепаратистский проект, развернутый с привлечением столь мощных внешних игроков, далеко не просто. Но поскольку Азербайджан подошел к вопросу комплексно и терпеливо, то некоторый прогресс неуклонно имеет место. И вот уже вслед за признанием границ 1991 года, Пашинян 20 апреля заявил об успехах в определении границы с Азербайджаном — сославшись на то, что в Сюникском марзе (Зангезур) на юге республики, кстати, в районе известного села Тех (Дыг) некоторый «участок границы уточнен. Уточнение границы означает, что и мы, и азербайджанцы имеем общее мнение по этому вопросу».
Изменения в позиции руководства Армении становятся особенно очевидными, если вспомнить, как тот же Пашинян в 2019 году приехав к сепаратистам провозгласил, что «Арцах — это Армения, и точка», и принялся скандировать «Миацум!». Жесткие структурные рамки урегулирования, созданные усилиями азербайджанского правительства, как видим, вынудили армянское руководство пересмотреть сейчас эту линию.
Но пока еще рано говорить о бесповоротном преодолении последствий экспансионизма. Тем более, что на Западе немало желающих поиграть на амбициях реваншистских кругов в Ереване. Выдающую роль в этом играет, безусловно, Франция. Официозные французские СМИ по-прежнему прямо называют Карабах «оспариваемой территорией». Париж — наверное, в рамках провозглашенной Макроном «стратегической автономии Европы» - на этой неделе направил министра иностранных дел Катрин Колонну в Баку и Ереван. В пятницу в Армении она возложила венок погибшим в войне на стороне сепаратистов в военном пантеоне «Ераблур» (то, что там восславляется АСАЛА, которую на самом Западе считают террористической, ей не помешало) и анонсировала создание военной миссии при посольстве Франции.
Есть желающие поэксплуатировать данную тематику и за океаном. 20 апреля Нэнси Пелоси, известная своим радикализмом, выступила в поддержку армянских националистов в Карабахе. По ее словам, «Америка будет там, потому что Армения держит фронт в битве между демократией и автократией. Мы видели это, когда были там». Эти западные нарративы об «автократии» напоминают конец 1930-х в СССР, когда столь же легко и произвольно расклеивались ярлыки «троцкистов» и т. п. на любых неугодных. Но не следует излишне обобщать — это позиция лишь части западного истеблишмента, весьма шаткая в своем моральном обосновании. В материальном мире в Карабахе они в обозримом будущем вряд ли могут на что-то повлиять. В отличие от Азербайджана, у которого есть силы и аргументы, чтобы преодолеть последствия захватнической политики армянских радикальных националистов три десятилетия тому назад.