Մոլդովայի արևի տակ Քիշնևում ոչ պաշտոնական հանդիպման արդյունքներով
Հունիսի 1-ին Մոլդովայի մայրաքաղաքում կայացել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) 2-րդ գագաթնաժողովը, որում անցկացվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև ոչ պաշտոնական հանդիպում։ Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա հոկտեմբերին Պրահայում ԵՔՀ-ի 1-ին գագաթնաժողովը բանակցային գործընթացի համար շատ արդյունավետ է եղել. նրանում ճանաչվեց Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը՝ 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի համաձայն: Նման բեկմանը չխանգարեց նույնիսկ բանակցային գործընթացին Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի կողմնակալ մասնակցությունը։
Հարկ է նշել, որ ԵՔՀ-ի հարթակը բրյուսելյան ձևաչափից մի տեսակ ոչ պաշտոնական ճյուղավորում է, որտեղ Ֆրանսիայի նախագահի ներկայությունը անխուսափելի է, քանի որ հենց նա է հանդիսանում նոր քաղաքական համայնքի գաղափարի ոգեշնչողը։ Այնուամենայնիվ, ինչպես և Պրահայում, հանդիպման մոդերատոր է հանդիսանում ԵՄ-ի նախագահ Շառլ Միշելը, այն միակ տարբերությամբ, որ այս անգամ նրան է միացել նաև Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։ Բաքուն, խաղալով Հին մայրցամաքի ավանդական հակասությունների վրա, մի տեսակ հաջողեցրել է հայամետ Մակրոնի ներկայությունը նախօրոք համակշռել չեզոք Շոլցի հետ։ Դեռևս մարտ ամսում Օլաֆ Շոլցը հերթով Փաշինյանին և Ալիևին հրավիրեց Բեռլին, իր ֆրանսիացի գործընկերոջը ցուցադրելով, որ չի պատրաստվում Փարիզին տալ՝ Բաքվի և Երևանի միջև երկխոսությունում Եվրոպայի անունից միակողմանի կարգով խոսելու հաճույքի հնարավորությունը։
Ինչ վերաբերում է Փարիզի մասնակցության թեմային, ապա պետք է նաև նշել, որ Երևանին այնպես էլ չի հաջողվել իր գլխավոր հովանավորին քաշել բերել բրյուսելյան հիմնական ձևաչափ՝ Բելգիայի մայրաքաղաքում վերջերս տեղի ունեցած հանդիպումը անցկացվեց Շառլ Միշելի միանձնյա միջնորդությամբ։
Բայց վերադառնանք Քիշնև։ Սկզբում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները հանդիպեցին Շառլ Միշելի ընկերակցությամբ։ Իսկ որոշ ժամանակ անց նրանց միացան Ֆրանսիայի նախագահն ու Գերմանիայի կանցլերը։ Պետք է ասել, որ հանդիպումը եղել է կարճ և անցել է անկաշկանդ մթնոլորտում՝ մասնակիցները հանրությունից մեկուսացվել էին կիսաթափանցիկ միջնորմով, բայց ամենևին էլ ոչ կաբինետների դռներով, ինչպես դա եղել է Արլինգթոնում (Վաշինգտոն, ԱՄՆ) արտաքին գործերի նախարարների դեպքում, երբ նրանք պետքարտուղար Բլինկենի միջնորդությամբ չորս օր զրուցեցին փակ դռների հետևում։
Դատելով ամեն ինչից, այս տարվա մայիսի սկզբին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների վաշինգտոնյան բանակցություններն անարդյունք չեն եղել։ Հիշեցնենք, որ արդեն մայիսի 14-ին Բրյուսելում հնչել են լավատեսական երանգավորումներով հայտարարություններ։ Մասնավորապես՝ Նախչըվան եւ Նախչըվանով երկաթուղային հաղորդակցությունը վերականգնելու կողմերի մտադրությունների մասին։ Միանշանակ է, որ եթե Վաշինգտոնում բանակցությունները լինեին անարդյունավետ, ապա բառացիորեն մեկ շաբաթ հետո երկու երկրների ղեկավարների Բրյուսելում հանդիպումը ոչ մի իմաստ չէր ունենա։
Իսկ արդեն մայիսի 22-ին վարչապետ Փաշինյանը Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հաստատեց՝ Ղարաբաղը Ադրբեջա՜ն է։
Նաև կարճ ժամանակ անց նախագահ Իլհամ Ալիևը Լաչինում վերջնագիր է ներկայացնում անջատողական պարագլուխներին՝ հանձնվել, ապավինելով ողորմությանը։ «Բոլորին լավ հայտնի է, որ այսօր մենք ունենք այդ տարածաշրջանում ցանկացած գործողություն իրականացնելու բոլոր հնարավորությունները»,- ասել է պետության ղեկավարը։ Որին հաջորդել է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի՝ Ադրբեջանի ղեկավարի բարի կամքի ժեստերը ողջունող հայտարարությունները։ Եվ սա հաստատել է Ադրբեջանի հետ Արևմուտքի համերաշխությունը այն բանում, որ ցանկացած ձևով անջատողական իշխանությունների ճանաչումը բացարձակապես անընդունելի է, ինչն անուղակիորեն Բաքու-Խանքենդի ապագա երկխոսությունը ուրվագծել է բացառապես Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանադրության շրջանակներում։
Այսպիսով, Քիշնևում հանդիպման կարճ տեւողությունը չպետք է միանշանակ վերագրել դրական դինամիկայի բացակայությանը։ Մի կողմից, այո, Բաքուն, համաձայնելով Մակրոնի մասնակցությանը, իրոք ձգտել է գործընթացը հասցնել մինչև առավելագույն պաշտոնական մակարդակի։ Իսկ մյուս կողմից էլ, բանակցային փուլերի նկատված ակտիվացումը, ընդ որում գրեթե միշտ երկրների ղեկավարների հետագա բեկումնային հայտարարություններով, մատնանշում են նրան, որ կողմերին հաջողվել է համաձայնության գալ հիմնարար հարցերի շուրջ։ Մանրամասները ըստ սովորական պրակտիկայի մշակվում են ԱԳՆ և աշխատանքային խմբերի ղեկավարների մակարդակով, իսկ պետությունների ղեկավարներն այս փուլում հանդիպում են ավելի շուտ՝ «ժամացույցները ստուգելու» և սահմանված կուրսին հավատարմություն հաստատելու համար։
Այս ռակուրսից երևում է, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացը եվրոպական քանոնի երկայնքով ձգելը ծառայում է մեկ նպատակի. Փաշինյանին ժամանակ տալ ինչպես իր քաղաքացիներին իրենց համար դժվար ըմբռնելի խաղաղությանը նախապատրաստելու, ինչպես նաև Հայաստանին հետագայում Մոսկվայից ավելի հեռու պահելու համար։
Այն, որ Եվրոպան ընդունել է Ադրբեջանի պայմանները, անուղղակիորեն վկայում է նաև համաշխարհային առաջնորդների ժեստերի յուրօրինակ լեզուն։ Եթե ուշադիր նայել գագաթնաժողովի դաշտերից լուսանկարներին և տեսագրություններին, ապա անխուսափելիորեն կնկատվեն Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ Մակրոնի շփումների մեջ տարբերությունը։ Եթե նախկինում Ֆրանսիայի նախագահը քամահրանքով և հուսադրող կերպով խփում էր Հայաստանի վարչապետի ուսին՝ դրանով հանդերձ չմոռանալով ժպիտ պատկերել դեմքին, ապա Քիշնևում, հետևելով երկու առաջնորդների կարճ զբոսանքին, կարելի է տեսնել, որ Փաշինյանը, բացահայտ արդարանալով ինչ որ բան է բացատրում Ֆրանսիայի նախագահին, իսկ նա, ձեռքերը կրծքին խաչած, ամպից ավելի մռայլ տեսք ուներ և նույնիսկ չնայեց իր կովկասցի դիմացինի կողմը։ Իսկ արդեն մի քանի րոպե անց «Ֆրանսիայի վրայի ամպերը ցրվեցին»՝ այդ Մակրոնը Կասպից ծովից փչած թարմ քամիով՝ ուրախ ծիծաղելով զրուցել է իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ, ընդ որում ակտիվորեն ժեստիկուլյացիաներ անելով։
Այո, հետո Մակրոնը, իհարկե, աչքի ընկավ իր ելույթով, որտեղ ինչ-որ անբնական և անտեղի, իսկ ամենակարևորը, հակառակ իր գործընկեր Միշելի վերջնական հայտարարությանը (մեջբերվել է մի քիչ ներքևում) բարձրացրեց ղարաբաղցի հայերի իրավունքների հարցը. «Կողմերն ընդգծել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ներդրման կարևորությունը»։
Աչքի առաջ է կանխակալությունը։ Սակայն չենք մոռանա, որ եթե, ինչպես ենթադրում ենք, արևմտյան դերակատարների միջև՝ Բաքվի պայմանների հիման վրա կարգավորման շուրջ կոնսենսուս կա, ապա Փարիզը չի կարող անմիջապես դրսևորի կուրսի նման կտրուկ փոփոխություն, առավել ևս հաշվի առնելով Ֆրանսիայում հայկական լոբբիի ազդեցությունը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, ինչպես միշտ, ժամանակին արձագանքել է Ֆրանսիայի ղեկավարի հայտարարությանը, նշելով, որ այն չի համապատասխանում կողմերի մտադրություններին և նույնիսկ խեղաթյուրում է դրանք։
Բայց այս սովորական դիվանագիտական պինգ-պոնգը, մեր կարծիքով, ամենևին էլ չի դարձել Բաքվի և Փարիզի տրամագծային դիրքորոշման մասին վկայություն, առավել ևս, դատելով հայտարարությունների դինամիկայի և սրության աստիճանի նվազմուից, սա ընդհանրապես միտումնավոր դանդաղեցնում է՝ դիրքերի ավելի լավ մերձեցման համար։
Ինչ վերաբերում է պաշտոնական ամփոփմանը, ապա այսպես է արտահայտվել Շառլ Միշելը. «Մենք հնարավորություն ունեցանք շոշափել այն բոլոր թեմաները, որոնք մենք քննարկել ենք մայիսին Բրյուսելում՝ փոխադարձ կապեր, անվտանգություն և իրավունքներ, սահմանների սահմանազատում, խաղաղության պայմանագիր։ Այս հանդիպումը դարձել է լավ նախապատրաստություն հաջորդ հանդիպման համար, որը կկայանա հուլիսի 21-ին Բրյուսելում։ Սա նշանակում է, որ մենք շատ ենք աշխատում և մտադիր ենք աջակցել հարաբերությունների նորմալացմանն ուղղված բոլոր դրական ջանքերին»։
Եվրախորհրդի նախագահը նաև հայտնել է՝ Ալիևին, Փաշինյանին, Շոլցին և Մակրոնին Եվրոպական քաղաքական համայնքի հաջորդ հանդիպմանը հրավիրելու մտադրության մասին, որը կկայանա հոկտեմբերի 5-ին Իսպանիայի Գրանադա քաղաքում։
Կարծես թե, Եվրոպան Քիշնևից Մոսկվային է ուղարկում հետևյալ բովանդակությամբ ուղերձ. «Մենք ամուր բռնել ենք Հարավային Կովկասում խաղաղ գործընթացի նախաձեռնությունը, և մենք ոչ մի տեղ չենք շտապում։ Խաղաղությունը կստորագրվի Բրյուսելի հովանու ներքո»։ Բնական է, այստեղ չի շրջանցվի հարթ Եվրոպայի վրա կախված Կապիտոլիումի բլուրը։ Խոսքի համար, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոլդովայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցությունների նոր փուլը կսկսվի հունիսի 12-ին Վաշինգտոնում։
Իսկ Մոսկվա՞ն: Կարծես թե նա հաշտվել է նրա հետ, որ խաղաղ պայմանագիրը դուրս է թռել իր ձեռքից, և որ Արևմուտքին ատամները ցույց տալու միակ հնարավորությունը՝ Զանգեզուրի միջանցքի վերահսկողությունն է։ Եվ կարծես թե հենց այս հարցում է, որ Հայաստանից այժմ հստակություն են պահանջում, ինչպես Բրյուսելից, այնպես էլ Մոսկվայից։ Իզուր չէ, որ Փաշինյանի նման կտրուկ արձագանքը՝ պետությունների ղեկավարների վերջերս մոսկովյան հանդիպման ժամանակ, առաջացել է՝ Զանգեզուրի միջանցքի նախաձեռնման մասին Իլհամ Ալիևի ռեպլիկան։ Իսկ Բաքվի համար էլ, ինչպես բազմիցս ընդգծել է Ադրբեջանի ղեկավարը, մեծ տարբերություն չկա, թե ով է միջնորդություն առաջարկում, -գլխավորն այն է, որպեսզի գործընթացը շարունակվի։ Եվ այն շարունակվում է:

Под солнцем Молдовы По итогам неформальной встречи в Кишиневе
1 июня в молдавской столице состоялся 2-й саммит Европейского политического сообщества, на котором прошла неформальная встреча между лидерами Азербайджана и Армении. Напомним, что 1-й саммит ЕПС в октябре прошлого года в Праге оказался для переговорного процесса весьма плодотворным: на нем была признана территориальная целостность Азербайджана и Армении в соответствии с Алматинской декларацией 1991 года. Такому прорыву не помешало даже ангажированное включение в переговорный процесс президента Франции Макрона.
Следует заметить, что площадка ЕПС - это как бы неофициальное ответвление от брюссельского формата, где присутствие французского президента неизбежно, поскольку именно он является вдохновителем идеи нового политического сообщества. Тем не менее, как и в Праге, модератором встречи являлся президент ЕС Шарль Мишель, с тем лишь отличием, что к ней на этот раз присоединился и канцлер Германии Олаф Шольц. Баку, играя на традиционных противоречиях Старого континента, удалось-таки заблаговременно компенсировать присутствие проармянского Макрона нейтральным Шольцем. Еще в марте Олаф Шольц поочередно пригласил Пашиняна и Алиева в Берлин, продемонстрировав своему французскому коллеге, что не собирается доставлять Парижу удовольствие в одностороннем порядке выступать от имени Европы в диалоге Баку и Еревана.
По теме участия Парижа следует еще отметить, что Еревану так и не удалось протащить своего главного покровителя в основной брюссельский формат - недавняя встреча в бельгийской столице прошла при единоличном посредничестве Шарля Мишеля.
Но вернемся к Кишиневу. Сначала лидеры Армении и Азербайджана встретились в компании с Шарлем Мишелем. А через некоторое время к ним присоединились французский президент и немецкий канцлер. Надо сказать, что встреча была непродолжительной и прошла в непринужденной атмосфере – участники отгородились от публики полупрозрачной перегородкой, а вовсе не дверями кабинетов, как это было в случае с министрами иностранных дел в Арлингтоне (Вашингтон, США), когда они при посредничестве госсекретаря Блинкена целых четыре дня беседовали за закрытыми дверями.
Судя по всему, вашингтонские переговоры глав внешнеполитических ведомства Армении и Азербайджана в начале мая этого года не были безрезультативными. Вспомним, что уже 14 мая в Брюсселе прозвучали заявления с оптимистическими нотками. В частности, о намерениях сторон возобновить железнодорожное сообщение через и в Нахчыван. Однозначно, что если бы переговоры в Вашингтоне были бесплодными, то встречаться лидерам двух стран в Брюсселе буквально через неделю не имело бы никакого смысла.
А уже 22 мая премьер Пашинян на пресс-конференции в Ереване подтвердил – Карабах это Азербайджан!
Еще спустя короткое время президент Ильхам Алиев в Лачине выдвигает ультиматум сепаратистским главарям – сдаться, уповая на милость. «Всем хорошо известно, что сегодня у нас есть все возможности провести любую операцию в том регионе», - сказал глава государства. Вслед за чем последовало заявления представителя госдепа США, приветствующее жест доброй воли азербайджанского лидера. И это подтвердило солидарность Запада с Азербайджаном в том, что признание в каком-бы то ни было виде сепаратистских органов власти абсолютно неприемлемо, что косвенно наметило будущие контуры диалога Баку – Ханкенди исключительно в рамках Конституции Азербайджанской Республики.
Таким образом, небольшую длительность встречи в Кишиневе не стоит однозначно списывать на отсутствие позитивной динамики. С одной стороны, да, Баку, согласившись на участие Макрона, действительно постарался свести процесс до максимально формального уровня. С другой же стороны, отмеченная интенсификация переговорных раундов, причем почти всегда с последующими прорывными заявлениями лидеров стран, указывает на то, что сторонам удалось прийти к согласию по принципиальным вопросам. Детали по обычной практике прорабатываются на уровне руководителей МИД и рабочих групп, главы же государств встречаются на этом этапе скорее для «сверки часов» и подтверждения приверженности установленному курсу.
С такого ракурса видится, что растягивание армяно-азербайджанского мирного процесса вдоль европейской линейки служит одной цели: дать Пашиняну время как на подготовку своих граждан к трудному для их осознания миру, так и на дальнейшее дистанцирование Армении от Москвы.
О том, что Европа приняла условия Азербайджана, косвенно свидетельствует и своеобразный язык жестов мировых лидеров. Если внимательнее вглядеться в фотографии и видеокадры с полей саммита, неизбежно бросится в глаза разница в общении Макрона с главами Армении и Азербайджана. Если раньше французский президент снисходительно и ободряюще похлопывал по плечу армянского премьера, не забывая при этом изображать на лице улыбку, то в Кишиневе, наблюдая за коротким променадом двух лидеров, можно увидеть, что Пашинян, явно оправдываясь, что-то втолковывал французскому президенту, а тот, скрестив руки на груди, выглядел мрачнее тучи и даже не смотрел на своего кавказского визави. А уже спустя пару минут, «тучи над Францией рассеялись» - это Макрон, обдуваемый свежим ветром с Каспия, весело смеясь, беседовал со своим азербайджанским коллегой, причем активно жестикулируя.
Да, потом Макрон, конечно, отметился выступлением, где как-то неестественно и неуместно, а главное, вразрез с итоговым заявлением своего коллеги Мишеля (приведено чуть ниже), выпятил вопрос о правах карабахских армян: «Стороны также подчеркнули важность внедрения гарантий прав и безопасности армян Нагорного Карабаха».
Налицо предвзятость. Однако не будем забывать, что если, как мы предполагаем, среди западных акторов существует консенсус урегулирования на основе условий Баку, то Париж не может сразу проявить столь резкую смену курса, тем более учитывая влияние армянского лобби во Франции.
МИД Азербайджана, как всегда, своевременно отреагировал на заявление французского лидера, отметив, что оно не соответствует намерениям сторон и даже искажает их.
Но этот обычный дипломатический пинг-понг, на наш взгляд, вовсе не стал свидетельством диаметральности позиций Баку и Парижа, более того, судя по снижению динамики и градуса остроты заявлений, это вообще специально замедленное нажатие на тормоза для лучшего сближения позиций.
Что же до формального подведения итогов, то вот как выразился Шарль Мишель:  «У нас была возможность затронуть все темы, которые мы обсуждали в Брюсселе в мае - взаимосвязи, безопасность и права, делимитация границ, мирный договор. Эта встреча стала хорошей подготовкой к последующей встрече, которая состоится в Брюсселе 21 июля. Это означает, что мы много работаем и намерены поддерживать все позитивные усилия для нормализации отношений».
Президент Совета ЕС также сообщил о своем намерении пригласить Алиева, Пашиняна, Шольца и Макрона на следующее заседание Европейского политического сообщества, которое состоится 5 октября в испанской Гранаде.
Похоже, Европа отправляет Москве из Кишинева месседж следующего содержания: «Мы крепко схватили инициативу мирного процесса на Южном Кавказе, и мы никуда не торопимся. Мир будет подписан под эгидой Брюсселя». Разумеется, здесь не будет обойден вниманием и нависающий над равнинной Европой Капитолийский холм. К слову, премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с армянской общиной Молдовы сообщил, что новый раунд переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана начнется 12 июня в Вашингтоне.
А что же Москва? Похоже, она смирилась с тем, что мирный договор уплыл из ее рук и что единственная возможность показать зубы Западу – это контроль над Зангезурским коридором. И похоже, что именно в этом вопросе сейчас от Армении требуют ясности как из Брюсселя, так и из Москвы. Недаром столь острую реакцию у Пашиняна во время недавней московской встречи глав государств вызвала реплика Ильхама Алиева об инициировании Зангезурского коридора. Для Баку же, как неоднократно подчеркивал азербайджанский лидер, нет большой разницы, кто предлагает посредничество, – главное, чтобы процесс шел. И он идет.