«Երևանյան քարոզչությունը և հանցագործությունների համար մեղքի զգացմունքը կքշեն հայերին Ղարաբաղից» Կորիբկոն և Կուզիոն՝Caliber.Az-կայքում
29 Սեպտեմբերի 2023 13:18
Այս օրերին ադրբեջանական բանակի տեխնիկական հսկողության միջոցներով ֆիքսվել է՝ Աղդերեի ուղղությամբ հայ բնակիչների կողմից տների հրկիզման զանգվածային դեպքեր։ Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի Պնախարարության՝ հրդեհների տեսագրություններով զուգակցված հաղորդագրության մեջ։ Հայկական Տելեգրամ ալիքները հաստատում են տեղեկությունն այն մասին, որ հայերը Աղդերեում այրում են տները։
Միաժամանակ, Ադրբեջանի ՆԳՆ-ն սկսել է Ղարաբաղի հայերից ստանալ քաղաքացիություն ստանալու հայտեր։ Այդ մասին, շաբաթ օրը լրագրողներին հայտնել է ՆԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Էլշադ Հաջիեւը։ «Ղարաբաղի հայկական ծագումով բնակիչների թվում կան Ադրբեջանի քաղաքացիությունը ստանալու համար դիմողներ։ Դրա համար կարող է դիմել այս տարածքում ապրող հայկական ծագումով ցանկացած բնակիչ, նրանց գործերը գտնվում են ուշադրության կենտրոնում»,- ասել է Հաջիևը։ Նա չի ճշտել, թե որքան է դիմողների թիվը, և ինչպես են քննարկվելու նրանց գործերը:
Հիշեցնենք, որ օրերս նախագահ Ալիևը հայտարարել է. «Այսօր Ղարաբաղում ապրող հասարակ հայերին տրվում է նոր պատմական շանս։ Բաց մի թողեք: Ադրբեջանը՝ բազմաէթնիկ, բազմակրոն պետություն է։ Մեզ մոտ երբեք չի եղել և չի լինի խտրականություն կրոնական և ազգային հատկանիշով։
Նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը նշել է, որ «Ադրբեջանի տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական կյանքին Ղարաբաղի հայերի ինտեգրումն կանցնի բարդություններով, դրանով հանդերձ պետք է պատրաստ լինել նրան, որ որոշ բնակիչներ չեն ընդունի այս քաղաքականությունը և կորոշեն հեռանալ»։
Եվ այստեղ, իհարկե, ծագում են մի քանի հարցեր. Առաջինը, պետք է հաշվարկել, թե հիմա իրականում քանի հայ է ապրում Ղարաբաղում։ Իսկ երկրորդը, պարզել, թե նրանց որ մասը կցանկանա այնտեղ մնալ և ապրել արդեն որպես Ադրբեջանի քաղաքացի։
Այս մասին Caliber.Az-ի հետ իրենց մտքերով կիսվել են հայտնի օտարերկրյա փորձագետները։
Ամերիկացի քաղաքագետ Էնդրյու Կորիբկոն նշում է, որ հայկական սփյուռքի ուլտրաազգայնական լոբբին, որի որոշ անդամներ իրենց գործողությունները համակարգում են ընդունող երկրների հետախուզական ծառայությունների հետ՝ ղարաբաղյան հակամարտության ավարտից հետո անցկացնում են տեղեկատվական պատերազմի ինտենսիվ արշավ Ադրբեջանի, ինչպես նաև Ռուսաստանի դեմ, որը կեղծ «ցեղասպանության» և «էթնիկ զտումների» շուրջ խուճապ հրահրելու ճանապարհով ուղղված է նրանց վարկաբեկման վրա։
«Չնայած այն փաստին, որ չկա բացարձակապես որևէ ապացույց այն բանի, որ այդ հանցագործությունները տեղի են ունեցել կամ ծրագրվում են, հայկական լոբբին փորձում է վախեցնել արևմտյան հանրությանը և քաղաքական գործիչներին՝ իշխանության համար տարածաշրջանային հուսահատ խաղի շրջանակներում այս կեղծ պատրվակի տակ նրանց ստիպելով պատժամիջոցներ մտցնել Ադրբեջանի դեմ։
Ադրբեջանում հայկական փոքրամասնությունը ունի իրավունքներ և երաշխավորված անվտանգություն։ Ոմանք կցանկանան հեռանալ՝ լինի դա անձնական պատճառներով, կամ այն պատճառով, որ նրանք խաբվել են այս ապատեղեկատվությամբ: Այս դեպքում այդ նույն լոբբին և նրանց մեդիա դաշնակիցները դա կներկայացնեն որպես էթնիկ զտումների ենթադրյալ ապացույց, որպեսզի համաշխարհային հանրության աչքին Ադրբեջանին վարկաբեկելու նպատակով շահարկեն միջազգային ընկալումը»,- ասում է Կորիբկոն։
Նրա կարծիքով, այս տեղեկատվական սադրանքին լավագույն պատասխանը կլինի այն, որ Ադրբեջանը այնպիսի գործընկերների հետ, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Թուրքիան, այլ երկրներ, նրանց լրատվամիջոցները և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստները՝ այդ բնակչության վերաինտեգրման և ղարաբաղյան մարզի առաջիկա զարգացման մասին ճշմարտությունը տարածեն:
«Դա կբացահայտի այդ արշավի թիկունքում կեղծիքները և համաշխարհային հանրությանը ցույց կտա, որ նրան կրկին շահարկում են, ինչպես նաև կպաշտպանի ադրբեջանական պետության ամբողջականությունն ու նրա հեղինակությունը այդ զրպարտիչ հարձակումներից», - ասել է ամերիկացի փորձագետը։
Իր հերթին, բրիտանացի հետազոտող, Կիև-Մոհիլա ակադեմիայի քաղաքական գիտությունների պրոֆեսոր Տարաս Կուզիոն հիշեցրել է, որ 1991-1992 թվականներին նախկին հանրապետությունների մեծ մասն իր բնակիչներին հնարավորություն է տվել քաղաքացիություն ստանալ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո: Նման կերպ, օրինակ, Ուկրաինայում ռուսները կարող էին ստանալ Ուկրաինայի քաղաքացիություն։ Եթե նրանք չցանկանային ստանալ Ուկրաինայի քաղաքացիություն, ապա կարող էին տեղափոխվել Ռուսաստանի Դաշնություն։
«Այդ գործընթացը Ադրբեջանում տեղի չունեցավ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի և Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի 20%-ի օկուպացիայի և ադրբեջանական ժողովրդի էթնիկ զտումների պատճառով։ Միայն հիմա՝ երեք տասնամյակ անց, տեղի են ունենում նույն գործընթացները, քանի որ ղարաբաղյան պատերազմներն ավարտվեցին Ղարաբաղի լիովին ազատագրումից հետո։ Հայերը հիմա ունեն այնպիսի ընտրություն, ինչպես ռուսները Ուկրաինայում 1991-1992 թվականներին. մնալ և ընդունել Ադրբեջանի քաղաքացիություն կամ տեղափոխվել Հայաստան: Ուկրաինայից տարբերությունը նրանում է, որ այնտեղ այդ ժամանակ չի եղել ոչ մի բռնի հակամարտություն, մինչդեռ Ղարաբաղում ապրող հայերը պետք է ընտրություն կատարեն հայկական սփյուռքի, ազգայնական կուսակցությունների և Հայաստանը կառավարած ղարաբաղյան կլանի կողմից հայկական ազգայնական քարոզչութամբ երեք տասնյակ տարիների ընթացքում տարածված ադրբեջանցիների նկատմամբ անվստահության մթնոլորտում։ Գումարած նրանց մեղքի զգացումը և հայերի կատարած հանցագործությունների և Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ նրանց իրականացրած էթնիկ զտումների համար պատասխանատվության զգացումը, իսկ դա նշանակում է, որ նրանք վախենում են վրեժառությունից կամ նույնիսկ պատերազմական հանցագործների դատից»,- ասել է հետազոտողը։
Հետևաբար, ասում է Կուզիոն, որ նա չի զարմանա, եթե հայերի մի մասը որոշի Ղարաբաղից տեղափոխվել Հայաստան։
«Կասկածում եմ, որ այնտեղ ապրող հայերի թիվը կազմել է 120 հազար, նրանք եղել են ավելի շուտ 50 ՕՕՕ, իսկ հիմա էլ ավելի քիչ են մնացել։ Այնուամենայնիվ, Ղարաբաղում մնացած հայ փոքրամասնությունը պետք է դառնա Ադրբեջանի քաղաքացիներ, որպեսզի ստանան պետական սոցիալական ապահովություն, երեխաների կրթություն, թոշակներ և կառավարության կողմից ներկայացվող այլ իրավունքներ։ Անօրինական հայկական ուժերի զորացրումից հետո Ղարաբաղում մնալ որոշած հայկական փոքրամասնությունը այլևս սպառնալիք չի ներկայացնի Ադրբեջանի անվտանգությանը կամ ադրբեջանցի ներքին տեղահանվածների վերադարձին: Նրանց պետք է ներկայացվեն փոքրամասնությունների իրավունքները, ինչպիսիք են հայերեն կրթությունը և զանգվածային լրատվամիջոցները, ինչպես նաև եկեղեցիներ հայկական կրոնական ծառայությունների մատուցումով:
Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտը օգուտ կբերի նաև Հայաստանին, քանի որ նրան թույլ կտա դիվերսիֆիկացնել իր տնտեսությունը, առևտուրը և արտաքին քաղաքականությունը, իսկ էլ ավելի մեծ իմաստով՝ կծառայի խաղաղությանը և կայունությանը Հարավային Կովկասում»,- եզրափակել է պրոֆեսոր Կուզիոն:

«Ереванская пропаганда и чувство вины за преступления будут гнать армян из Карабаха»
На днях средствами технического наблюдения азербайджанской армии были зафиксированы массовые случаи поджогов армянскими жителями домов в направлении Агдере. Об этом говорилось в сообщении Минобороны Азербайджана, сопровождаемом видеокадрами пожаров. Армянские ТГ-каналы подтверждают информацию о том, что армяне сжигают дома в Агдере.
Одновременно МВД Азербайджана начало получать заявки на гражданство от армян Карабаха. Об этом в субботу журналистам сообщил глава отдела пресс-службы МВД Эльшад Гаджиев. «Среди жителей Карабаха армянского происхождения есть обратившиеся для получения азербайджанского гражданства. Для этого может обратиться любой житель армянского происхождения, проживающий на этой территории, их дела находятся в центре внимания», — сказал Гаджиев. Он не уточнил, каково количество обратившихся, и как будут рассмотрены их дела.
Напомним, на днях президент Алиев заявил: «Сегодня проживающим в Карабахе простым армянам дается новый исторический шанс. Не упустите его. Азербайджан – многоэтническое, многоконфессиональное государство. У нас никогда не было и не будет дискриминации по религиозному и национальному признаку».
Помощник президента, заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев отметил, что «интеграция армян Карабаха в экономическую, политическую и социальную жизнь Азербайджана будет проходить со сложностями, при этом нужно быть готовыми к тому, что некоторые жители не примут эту политику и решат уехать».
И тут, конечно, возникает несколько вопросов. Во-первых, предстоит подсчитать, сколько всего армян сейчас реально проживает в Карабахе. А, во-вторых, выяснить, какая часть из них захочет остаться жить там уже в качестве граждан Азербайджана.
Своими мыслями об этом поделились с Caliber.Аz известные иностранные эксперты.
Американский политолог Эндрю Корыбко отмечает, что ультранационалистическое лобби армянской диаспоры, некоторые члены которого координируют свои действия со спецслужбами принимающих стран, после окончания Карабахского конфликта ведут интенсивную кампанию информационной войны против Азербайджана, а также России, направленную на их дискредитацию путем разжигания паники по поводу ложных «геноцида» и «этнических чисток».
«Несмотря на то, что нет абсолютно никаких доказательств того, что эти преступления имели место или планируются, армянское лобби пытается запугать западную общественность и политиков, заставляя их ввести санкции против Азербайджана под этим ложным предлогом в рамках отчаянной региональной игры за власть.
Армянское меньшинство в Азербайджане имеет права и гарантированную безопасность. Кто-то захочет уехать, будь то по личным причинам или из-за того, что они были обмануты этой дезинформацией. В этом случае то же самое лобби и их медиа-союзники представят это как предполагаемое доказательство этнической чистки, чтобы манипулировать международным восприятием в целях дискредитации Азербайджана в глазах мировой общественности», - говорит Корыбко.
По его мнению, лучшим ответом на эту информационную провокацию будет то, что Азербайджан вместе с такими партнерами, как Россия, Турция, другие страны, их СМИ и активисты гражданского общества будут распространять правду о реинтеграции этого населения и предстоящем развитии Карабахского региона.
«Это разоблачит ложь, стоящую за этой кампанией, и покажет мировой общественности, что ею снова манипулируют, а также защитит целостность азербайджанского государства и его репутацию от этих клеветнических нападок», - сказал американский эксперт.
В свою очередь британский исследователь, профессор политологии Киево-Могилянской академии Тарас Кузио напомнил, что в 1991-1992 годах большинство бывших республик предоставили своим жителям возможность получить гражданство после распада Советского Союза. Таким образом, например, в Украине русские могли получить украинское гражданство. Если бы они не хотели принимать украинское гражданство, то могли бы переехать в Российскую Федерацию.
«Этот процесс не произошел в Азербайджане из-за Первой Карабахской войны и оккупации Арменией 20% территории Азербайджана и этнической чистки азербайджанского народа. Только сейчас, три десятилетия спустя, происходят те же процессы, поскольку карабахские войны завершились после полного освобождения Карабаха. У армян сейчас есть выбор, как и у русских в Украине в 1991-1992 годах: остаться и принять азербайджанское гражданство или переехать в Армению. Отличие от Украины в том, что там тогда не было никакого насильственного конфликта, в то время как армяне, живущие в Карабахе, должны сделать выбор в атмосфере недоверия к азербайджанцам, распространяемого в течение трех десятилетий армянской националистической пропагандой со стороны армянской диаспоры, националистических партий и карабахского клана, который управлял Арменией. Плюс их чувство вины и боязнь ответственности за преступления, совершенные армянами, и за этнические чистки, которые они устроили во время Первой Карабахской войны, а это означает, что они боятся мести или даже суда над военными преступниками», - рассказал исследователь.
Поэтому, говорит Кузио, он не удивится, если часть армян решит переехать в Армению из Карабаха.
«Я сомневаюсь, что число проживавших там армян составляло 120 000, их было скорее 50 000, а теперь осталось еще меньше. Тем не менее, армянское меньшинство, остающееся в Карабахе, должно стать гражданами Азербайджана, чтобы получить государственное социальное обеспечение, образование для детей, пенсии и другие права, предоставляемые правительством. После демобилизации незаконных армянских сил оставшееся армянское меньшинство, решившее остаться в Карабахе, больше не будет представлять угрозу безопасности Азербайджана или возвращению азербайджанских вынужденных переселенцев. Им должны быть предоставлены права меньшинств, такие как образование и средства массовой информации на армянском языке, а также церкви с армянскими религиозными службами.
Завершение карабахской войны пойдет на пользу и Армении, поскольку позволит ей диверсифицировать свою экономику, торговую и внешнюю политику, а в более общем смысле – послужит миру и стабильности на Южном Кавказе», - заключил профессор Кузио.