ԵԱՀԿ-ն «արթնացել է» և ձգտում է հաշտեցնել Բաքվին և Երևանին Երկրորդ շանսը չի լինի
Ըստ երևույթին, երբեմնի հեղինակավոր Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) նորից փորձում է իր վրա փորձել Հարավային Կովկասում «խաղաղարարի» դերը։ Ինչպես արդեն հաղորդվել է, նախօրեին ԵԱՀԿ գործող նախագահ և Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳՆ ղեկավար Բույար Օսմանին հանդես է եկել՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի կնքմանն ուղղված երկխոսությանը աջակցությամբ։ «Նախագահությունը աջակցում է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի ձեռքբերմանն ուղղված քաղաքական գործընթացի շարունակմանը», - ասել է նա Սկոպյեում կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների նիստում՝ հավելելով, որ ԵԱՀԿ-ն հարթակ է առաջարկում տարածաշրջանի երկրների միջև «կառուցողական երկխոսության» համար։
Անմիջապես վերապահենք, որ ԵԱՀԿ-ի նման բնույթի խաղաղապահ հայտարարությունները, որպես կանոն, հնչում են միայն դեկլարատիվ մակարդակով, և հեռու են գործնական իրականացումից։ Այսպես, բառացիօրեն անցյալ ամիս (2023թ. նոյեմբեր) այն մասին, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի համար անհրաժեշտ է կառուցողականություն, ասվել է նաև՝ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պիա Կաումի (Ֆինլանդիա) և Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ բանագնաց Կարի-Հենրիքսենի (Նորվեգիա) Ադրբեջան այցի հետ կապված այս կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Սակայն հայտարարությունը հայտարարություն, բայց իրականությունը նրանում է, որ ներկայիս իրավիճակում ԵԱՀԿ-ի «կառուցողականության» և այլ պայմանականությունների մասին ԵԱՀԿ-ի կոչերը կորցրել են իրենց արդիականությունը։ Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը լիովին վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունը՝ իր օրինական վերահսկողության տակ վերադարձնելով Հայաստանի կողմից օկուպացված Ղարաբաղը՝ իրավիճակը Հարավային Կովկասում արմատապես փոխվել է հօգուտ Բաքվի։ Ադրբեջանն ինքնուրույն է լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը և ինչպես նաև ինքնուրույն է առաջ քաշում տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգ՝ հակառակ Հայաստանի և նրա արևմտյան հովանավորների քաղաքականության։ Եվ արդեն հաստատ ԵԱՀԿ-ի միջնորդության կարիքը չունի։ Բաքուն կոչերի կամ խորհուրդների կարիք չունի մի կազմակերպության կողմից, որն իրեն վաղուց վարկաբեկել է անգործության արդյունքում, այդ թվում նաև մոռացության մատնված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում, որը ձևավորվել էր իբր հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը լուծելու համար։ Մինչ վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ապակառուցողական գործունեության մասին բազմիցս ասվել և գրվել է, ուստի, հավանաբար, ավելորդ է այս առնչությամբ նորից կրկնել։ Բայց իրականությունը այնպիսին է, որ Ադրբեջանը, իրոք շուրջ երեսուն տարվա հայկական օկուպացիայի ընթացքում համբերատար հույս էր դնում ԵԱՀԿ-ի ինստիտուցիոնալ աջակցության վրա, որպեսզի ղարաբաղյան խնդիրը լուծի խաղաղ ճանապարհով, բայց այդպես էլ չստացավ: Իսկ ահա, հիմա ԵԱՀԿ-ն, այսպես ասած, «արթնացել է», ինչը նրա նկատմամբ մի շարք հարցեր է առաջացնում։ Օրինակ, ինչո՞ւ ԵԱՀԿ-ն կառուցողականության կոչ չէր անում Հայաստանին, երբ նա օկուպացրել էր ադրբեջանական տարածքները։ Ինչո՞ւ ԵԱՀԿ-ն կույր ու խուլ էր, երբ Հայաստանը էթնիկ զտումներ էր անցկացնում Ղարաբաղում, Խոջալիում ցեղասպանություն իրականացնելով։ Ինչո՞ւ ԵԱՀԿ-ն չստիպեց Հայաստանին կատարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձեւերը։ Եվ վերջապես, ինչո՞ւ ԵԱՀԿ գլխավոր գրասենյակի մոտ հարցեր չծագեցին այդ նույն Մինսկի խմբին՝ իր բացարձակ անգործունակության համար, երբ նրա համանախագահները վերածվել էին մեր տարածաշրջանում սովորական զբոսաշրջիկների։
Սրանք՝ այս ամորֆ կազմակերպության հարցերի միայն մի մասն են, թեև կասկածի ենթակա չէ, որ դրանցից ոչ մեկին այս կառույցը չի կարող խելացի պատասխան տալ։ Այնուամենայնիվ այնտեղ պետք է հասկանան, որ Ադրբեջանին պետք չէ ոչ միայն ԵԱՀԿ-ի պոպուլիստական «խաղաղապահություն», այլ նաև միջազգային այլ կառույցների, որոնք ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի 26 տարիների ընթացքում պահապանել են հանցավոր լռություն կամ մեզ ցուցադրել են Արևմուտքի երկակի չափանիշներ։
Ի դեպ, այս տրամաբանության մեջ տեղավորվում են այդ թվում նաև Շվեդիայի ԱԳՆ ղեկավար Անն Լինդի հայտարարությունները, որոնք նրա կողմից հնչել են 2021 թվականի նոյեմբերին՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններում այն մասին, որ ԵԱՀԿ-ն իբր օգտագործում է բոլոր առկա գործիքները Բաքվի և Երևանի միջև հակամարտությունը լուծելու համար։
«Մենք փորձում ենք օգտագործել բոլոր գործիքները, որոնք մեզ հասանելի են այս հակամարտությունը կարգավորելու համար», - հայտատարել է Լինդը:
Ի՞նչ կոնկրետ գործիքներ (ակնհայտորեն՝ ազդեցությունների) է նկատի ունեցել ԵԱՀԿ-ի այդ ժամանակվա նախագահը։ Միգուցե, ԵԱՀԿ-ն փորձում էր ստիպե՞լ Հայաստանին դուրս բերել իր զորքերը Ղարաբաղի «գորշ գոտուց»։ Թե՞ ԵԱՀԿ-ն Հայաստանին կոչ էր արել չարգելափակել խաղաղ գործընթացը։ Իհարկե ոչ։ Այդ ողջ եվրոպական շաղակրատաքն ուղղված էր միայն նրան, որպեսզի հիմնավորել իր անարդյունավետությունը կոնֆլիկտային իրավիճակների լուծման գործում։ Այս համատեքստում պետք է դիտարկել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի քննադատությունը ԵԱՀԿ-ի հասցեին, որը հնչեցվել է նրա կողմից՝ Սկոպյեում ԵԱՀԿ ԱԳՆ խորհրդի նիստում։ Ինչպես հայտարարել է Բայրամովը, ԵԱՀԿ-ն եղել է միակ կազմակերպությունը, որին հանձնարարված էր վերացնել Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիայի հետեւանքները։ Բայց ԵԱՀԿ-ն բաց թողեց լուծման մաս լինելու հնարավորությունը:
«Տարիների ընթացքում այն անարդյունավետ եղավ Հայաստանի լայնածավալ անօրինական գործողությունները վերացնելու հարցում»,- ասել է Բայրամովը։ - Ընդհակառակը, մեր օրինական կոչերը անտեսելու պրակտիկան, և ադրբեջանական հողերի օկուպացման ստատուս-քվոյի նկատմամբ հանդուրժողականությունը ավելի էին ոգեշնչում Հայաստանին։ Իրականությունն այն է, որ Հայաստանը ձգտել է ժամանակ շահել ռեւանշի համար՝ դրանով հանդերձ Ադրբեջանում պահելով ծանր հարձակողական զինատեսակներով հագեցած 10 հազարանոց բանակ։ Սա իրենից ներկայացնում է իր ստանձնած պարտավորությունների կոպիտ խախտում է: Ոչ մի պետություն չի հանդուրժի նման անօրինական ներկայությունը իր հողում, և Ադրբեջանը բացառություն չդարձավ»։
Ահա դա է՝ դաժան իրականության արձանագրում, ԵԱՀԿ-ի անիմաստության հաստատում։ Բաքուն նրան երկրորդ շանս չի տա։ Եվ ԵԱՀԿ խաղաղարարի դափնիները արդեն հաստատ, չեն լինելու...

ОБСЕ «проснулась» и рвется помирить Баку и Ереван
Похоже, некогда авторитетная Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) пытается вновь примерить на себя роль «миротворца» на Южном Кавказе. Как уже сообщалось, накануне действующий председатель ОБСЕ и глава МИД Северной Македонии Буяр Османи высказался в поддержку диалога, направленного на заключение мирного договора между Баку и Ереваном. «Председательство поддерживает продолжение политического процесса, направленного на достижение мирного договора между Арменией и Азербайджаном», - сказал он на сессии заседания министров иностранных дел организации в Скопье, добавив, что ОБСЕ предлагает платформу для «конструктивного диалога» между региональными странами.
Оговоримся сразу, что такого рода миротворческие заявления ОБСЕ, как правило, озвучиваются лишь на декларативном уровне, и далеки от практической реализации. Так, буквально в прошлом месяце (ноябрь 2023 г), о том, что для мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией необходим конструктивизм, говорилось и в заявлении этой организации в связи с визитом в Азербайджан председателя Парламентской ассамблеи ОБСЕ Пии Каумы (Финляндия) и специального представителя по Южному Кавказу Кари-Хенриксена (Норвегия).
Однако заявления заявлениями, но реальность в том, что при нынешней ситуации призывы ОБСЕ о «конструктивизме» и прочих условностях утратили свою актуальность. После того, как Азербайджан полностью восстановил территориальную целостность, вернув под свой законный контроль оккупированный Арменией Карабах, ситуация на Южном Кавказе кардинально изменилась в пользу Баку. Азербайджан самостоятельно решил Карабахский конфликт и также самостоятельно продвигает сейчас мирную повестку в регионе, вопреки политике Армении и ее западных покровителей. И уж точно не нуждается в посредничестве ОБСЕ. У Баку нет никакой потребности в призывах или советах организации, которая давно себя дискредитировала в результате бездействия, в том числе в формате канувшей в лету Минской группы ОБСЕ, сформированной якобы для урегулирования армяно-азербайджанского конфликта. О деструктивной деятельности МГ ОБСЕ до недавнего времени говорилось и писалось неоднократно, поэтому, наверное, излишне вновь повторяться по этому поводу. Но реальность такова, что Азербайджан действительно за почти тридцать лет армянской оккупации своих территорий терпеливо надеялся на институциональную поддержку ОБСЕ, чтобы решить карабахскую проблему мирным путем, но так и не дождался ее. И вот сейчас ОБСЕ, так сказать, «проснулась», что вызывает к ней ряд вопросов. К примеру, почему ОБСЕ не призывала к конструктивизму Армению, когда та оккупировала азербайджанские территории? Почему ОБСЕ была слепа и глуха, когда Армения проводила этнические чистки в Карабахе, учинив геноцид в Ходжалы? Почему ОБСЕ не заставила Армению выполнить четыре резолюции Совбеза ООН? И наконец, почему у головного офиса ОБСЕ не возникали вопросы к той самой Минской группе за ее абсолютную профнепригодность, когда ее сопредседатели превратились в обычных туристов в нашем регионе?
Это – лишь часть вопросов к этой аморфной организации, хотя не подлежит сомнению, что ни на один из них в этой структуре не смогут дать вразумительный ответ. Тем не менее там должны понимать, что Азербайджан не нуждается в популистском «миротворчестве» не только ОБСЕ, но и прочих международных структур, которые все 26 лет оккупации азербайджанских территорий хранили преступное молчание или демонстрировали нам двойные стандарты Запада.
К слову, в эту логику укладываются в том числе и высказывания главы МИД Швеции Анн Линде, озвученные ею в ноябре 2021 года на переговорах с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, о том, что ОБСЕ якобы использует все имеющиеся инструменты для разрешения конфликта между Баку и Ереваном.
«Мы пытаемся использовать все инструменты, которые нам доступны, для разрешения этого конфликта», - заливала Линде.
Какие именно инструменты (очевидно – воздействия) имела в виду тогдашний председатель ОБСЕ? Может быть, ОБСЕ пыталась заставить Армению вывести свои войска из «серой зоны» в Карабахе? Или ОБСЕ призывала Армению не тормозить мирный процесс? Нет, конечно же. Вся эта европейская болтовня была направлена только на то, чтобы оправдать свою неэффективность в урегулировании конфликтных ситуаций. В этом контексте следует рассматривать критику министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова в адрес ОБСЕ, озвученную им на заседании Совета МИД ОБСЕ в Скопье. Как заявил Байрамов, ОБСЕ была единственной организацией, которой было поручено ликвидировать последствия агрессии Армении против Азербайджана. Но ОБСЕ упустила шанс стать частью решения
«На протяжении многих лет она оказалась неэффективной в ликвидации масштабной незаконной деятельности Армении, - сказал Байрамов. - Напротив, практика игнорирования наших легитимных призывов, терпимость к статус-кво оккупации азербайджанских земель еще больше воодушевила Армению. Реальность такова, что Армения стремилась выиграть время для реванша, сохраняя при этом в Азербайджане армию из 10 тысяч солдат, оснащенную тяжелым наступательным вооружением. Это представляет собой вопиющее нарушение своих обязательств. Ни одно государство не будет терпеть такое незаконное присутствие на своей земле, и Азербайджан не стал исключением».
Вот она - констатация суровой действительности, констатация бессмысленности ОБСЕ. Второго шанса ей Баку давать не станет. И лавры миротворца ОБСЕ уж точно не светят…