Նոր իրականության ընտրություն Հաղթանակի ռեսուրսով` դեպի ապագա
Նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ 2024 թվականի փետրվարի 7-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի արտահերթ ընտրությունները անցկացնելու մասին հրամանագիր է ստորագրել։ Այս որոշման նշանակությունը լուրջ իմաստավորման կարիք ունի:
Պետության ղեկավարի ընտրությունները կենտրոնական իրադարձություն են յուրաքանչյուր երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում։ Նրանք թարմացնում և ֆիքսում են՝ հասարակական պայմանագիրը ժողովրդի լայն շերտերի և ընտրված ղեկավարի միջև։ Իսկ Ադրբեջանի համար արտահերթ նախագահական ընտրությունները հանդիսանում են կրկնակի նշանակալից, չէ որ դրանք առաջին անգամ են անցկացվելու օկուպացված տարածքների ազատագրումից և Ղարաբաղի տարածաշրջանի նկատմամբ ինքնիշխանության վերականգնումից հետո։ Հատկապես այս գործոնը` տարածքների օկուպացիայի բեռից ազատագրված և նորացված Ադրբեջանն է պայմանավորում ժողովրդի և նրա առաջնորդի միջև վստահության մանդատը թարմացնելու անհրաժեշտությունը:
Կարծում եմ, չարժե մեծ ջանքեր գործադրել՝ ապացուցելու համար, որ Հայրենական պատերազմում հաղթանակից և Ղարաբաղի՝ հայրենիքի գիրկը վերադարձից հետո Իլհամ Ալիևի նկատմամբ ադրբեջանական ժողովրդի վստահության մակարդակը բավականին բարձր է։ Պետք է ընդգծել, որ այդ վստահությունը, ամենայն հավանականությամբ, կապահովեր նրա հաղթանակը 2025 թվականին ծրագրված ընտրություններում։
Նշանակում է, որ արտահերթ ընտրությունների որոշումը թելադրվում է հատուկ մակարդակի պահանջով։ Եթե փորձել այս անհրաժեշտությունը տեղավորել մեկ բառի մեջ, ապա կարելի է ասել, որ դա ադրբեջանական պետականության պահանջն է։
Հայրենական պատերազմում հաղթանակը, ինքնիշխանության վերականգնումը (տարողունակության համար այս իրադարձությունները միավորեն մեկ բառի մեջ՝ Հաղթանակ) և պետականության ամրապնդումը՝ երկու գործընթացներ են, որոնք ազդում և փոխադարձ լրացնում են միմյանց։ Մի կողմից, առանց ուժեղ պետականության անհնարին կլիներ հաղթանակը։ Մյուս կողմից, առանց հաղթանակի անհնար կլիներ ամբողջությամբ խոսել պետականության, որպես կատարված փաստի մասին։ Նախագահի պաշտոնում իր գործունեությամբ Իլհամ Ալիևը կոփել է ինչպես պետականությունը, այնպես էլ հաղթանակը։
2018 թվականի ընտրությունները Ի.Ալիեւին այդ ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու մանդատ տվեցին։ Նախագահին հաջողվեց այնպես մոբիլիզացնել և համախմբել ռեսուրսները, որ ընտրվելուց ընդամենը երկու տարի անց՝ հատուցման «երկաթե բռունցքը» կատաղի, բայց դիպուկ ուժով ջնջեց Ղարաբաղի հայկական օկուպացիոն ռեժիմը։ Բազմազգ Ադրբեջանը Ղարաբաղը մաքրեց ֆաշիստական հայկական օկուպացիայի կեղտից։ Բոլոր մակարդակների բոլոր էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչները՝ պատասխանատու պաշտոնյաներից մինչև սպաներն ու զինվորները կռեցին և բերեցին Մեծ Հաղթանակը: Այժմ ադրբեջանական ժողովուրդը իրագործում է՝ Ղարաբաղի քաղաքները ու գյուղերը ավերակներից վերականգնելու աշխատանքային սխրանքը։ Սեպտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը ավարտին հասցրին սկսածը և վերացրեցին խամաճիկային ռեժիմի մնացորդները։
Եթե ամեն ինչ միաբերել մեկ թվի մեջ, ապա հատկապես 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ն է դարձել ադրբեջանական պետականության նորացման ելակետը։ Հատկապես սեպտեմբերի 20-ն է նշանավորել՝ ինքնիշխանության վերականգնման համար պայքարի հին դարաշրջանի ավարտը։ Հատկապես սեպտեմբերի 20-ն է մեր առջև դնում նոր դարաշրջանում նոր մարտահրավերների մասին հարցը։
Մոտ երեսուն տարի մենք ապրել ենք մի երկրում, որը զրկվել էր իր տարածքի 20 տոկոսից։ Միայն մտածեք, Ադրբեջանը ապրում էր առանց Ղարաբաղի՝ մեր մշակույթի բնօրրաններից մեկի։ Կյանքը առանց Ղարաբաղի, առանց ավելորդ չափազանցության, մեզ համար նշանակում էր կյանք առանց հիմքի։ Մենք սովորում էինք, աշխատում էինք, ընտանիք էինք կազմում, երեխաներ էինք ունենում՝ապրում էինք հասարակ մարդկանց կյանքով։ Բայց յուրաքանչյուր ադրբեջանցու մոտ՝ փոքրից մինչև մեծը, մղկտում էր սիրտը այն գիտակցումից, որ երկրի մի ամբողջ կտորը, իսկ եթե ավելի խորը՝ ինքնագիտակցությունը պոկվել է իր էությունից։
Շուրջ երեսուն տարի երեք վանկ. «Ղա-րա-բաղ»-ը թակում էին մեր ականջներում, լիարժեք ադրբեջանցի դառնալու հնարավորություն չտալով մեզ։ Պարադոքսալ է, բայց այս նույն երեք վանկերը մեզ թույլ չէին տալիս դադարել նրանք լինել։ Ուշագրավ է, բայց «Ղարաբաղ»-ը՝ ադրբեջաներենի այն քիչ բառերից է, որտեղ շեշտն ընկնում է ոչ թե վերջին, այլ նախավերջին վանկի վրա։ Կանոններից այս հուզիչ շեղումը տարօրինակ արտասովոր կերպով միաժամանակ շոյում էին մեր ականջները և միևնույն ժամանակ մեզ անընդհատ դուրս էի հանում հարմարավետության գոտուց: Դա մոր քնքուշ կանչն էր և միաժամանակ հոր խիստ կոչը։ Այդ կոչը ազատամարտիկների շարքերում դրեց բոլորովին երիտասարդ տղաներին, ովքեր երբեք չէին տեսել Ղարաբաղը, չէին վերապրել այն, բայց ցավում էին նրա կորուստը։ Նրանցից մի մասը իր կյանքը տվեց՝ առաջնորդվելով այդ կոչով։
Այդ նույն առաջադրանքին էին ստորադասվում բազմաթիվ գործընթացներ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության մեջ։ Այդ առաջադրանքը կատարվել է: Սկսվել է նոր իրականություն։ «Մենք ստեղծել ենք նոր իրականություն, հաշվի նստեք դրա հե՜տ»,- ավետել է Իլհամ Ալիևը՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ժողովրդին ուղղված ուղերձում։
Դրա հետ մեկտեղ, նոր իրականությունը կապված է ինչպես նոր հնարավորությունների, այնպես էլ նոր մարտահրավերների հետ։ Նոր մարտահրավերները կապված են նրա հետ, որ մեր մոլորակի վրա ոչ բոլորն են ցանկանում հաշտվել այն փաստի հետ, որ ավելի քան երեսուն տարի առաջ քաղաքական քարտեզին վերադարձած անկախ Ադրբեջանը հաջողությամբ է հանձնել պետություն կոչվելու իրավունքի քննությունը։ Այդ ուժերը մեր երկրի համար կրկնապատկված ուժով խոչընդոտներ կստեղծեն կայուն և բարգավաճ հասարակություն կառուցելու ջանքերում՝ անկախ քաղաքականություն իրականացնելու գործում։
Նոր պայմաններում ռազմավարական նոր ծրագրեր իրականացնելու համար Ի.Ալիևին հարկավոր է նորից նախապես ստանալ ժողովրդի վստահությունը։ Չէ որ առանց հանրային համաձայնության, անհնար է կարևոր բարեփոխումներ անցկացնել։
Ինչպես արդեն նշվել է հոդվածի սկզբում, ավելի քան երեսուն տարվա ընթացքում առաջին անգամ ընտրությունները անցկացվելու են Ադրբեջանի ողջ տարածքում։ Նախկին հարկադիր վերաբնակների մի մասը վերջապես կկարողանան քվեարկել իրենց հայրենի քաղաքներում և գյուղերում: Ընտրություններին կկարողանան մասնակցել նաև Ղարաբաղը լքած հայերը՝ այն պայմանով, որ կընդունեն մեր երկրի քաղաքացիությունը։
Այս բոլոր վերը նշվածը թույլ է տալիս գալ այն եզրակացության, որ արտահերթ ընտրությունները կրում են այդ թվում նաև հսկայական խորհրդանշական բնույթ։ Ադրբեջանը նորացվում է։ Նա պատրաստ է նոր մարտահրավերների ու սխրագործությունների։ Մեզանից պահանջվում է կատարել մեր քաղաքացիական պարտքը։ 2024 թվականի ընտրությունները կդառնան Ադրբեջանի ժամանակակից պատմության հերթական վերստային սյունը։

Выбор новой реальности С ресурсом победы - в будущее
Сегодня президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о проведении 7 февраля 2024 года внеочередных выборов президента Азербайджанской Республики. Значение этого решения нуждается в серьезном осмыслении.
Выборы главы государства - это центральное событие в общественно-политической жизни каждой страны. Они обновляют и фиксируют общественный договор между широкими слоями народа и избранным лидером. Для Азербайджана же внеочередные президентские выборы являются вдвойне значимыми, ведь они впервые пройдут после освобождения оккупированных территорий и восстановления суверенитета над Карабахским регионом. Именно этот фактор – освобожденный от груза оккупации территорий и обновленный Азербайджан обуславливает необходимость обновления мандата доверия между народом и его руководителем.
Думаю, не стоит особых усилий доказывать, что уровень доверия азербайджанского народа к Ильхаму Алиеву после победы в Отечественной войне и возвращения Карабаха в лоно Родины достаточно высок. Нужно подчеркнуть, что это доверие с большой долей вероятности обеспечило бы ему победу на плановых выборах 2025 года.
Значит, решение о внеочередных выборах диктуется требованием особого уровня. Если попытаться уместить эту необходимость в одно слово, то можно сказать, что это требование азербайджанской государственности.
Победа в Отечественной войне, восстановление суверенитета (для емкости объединим эти события в одно слово – Победа) и укрепление государственности – два процесса, которые влияют и взаимно дополняют друг друга. С одной стороны, без сильной государственности невозможна была бы победа. С другой стороны, без победы невозможно было бы говорить в полной мере о государственности, как о свершившемся факте. Своей деятельностью на посту президента Ильхам Алиев выковывал как государственность, так и победу.
Выборы 2018 года дали Алиеву мандат на проведение решающих мер в этом направлении. Президенту удалось так мобилизовать и консолидировать ресурсы, что спустя лишь два года после избрания «Железный кулак» возмездия с неистовой, но точной силой смел армянский оккупационный режим в Карабахе. Многонациональный Азербайджан очистил Карабах от скверны фашистской армянской оккупации. Представители всех этносов на всех уровнях, от ответственных чиновников до офицеров и солдат выковали и одержали Великую Победу. Теперь азербайджанский народ совершает трудовой подвиг восстановления карабахских городов и сел из руин. 20 сентября Вооруженные силы Азербайджана довершили начатое и ликвидировали остатки марионеточного режима.
Если сводить все к одной цифре, то именно 20 сентября 2023 года стало точкой отсчета обновленной азербайджанской государственности. Именно 20 сентября ознаменовало конец старой эпохи борьбы за восстановление суверенитета. Именно 20 сентября ставит перед нами вопрос о новых вызовах в новую эпоху.
Почти тридцать лет мы жили в стране, которая бы лишена 20 процентов территории. Подумать только, Азербайджан жил без Карабаха, одной из колыбелей нашей культуры. Жизнь без Карабаха без излишнего преувеличения означала для нас жизнь без основы. Мы учились, работали, создавали семьи, обзаводились детьми – жили жизнью обычных людей. Но у каждого азербайджанца, от мала до велика, саднило сердце от осознания того, что целый кусок страны, а если взять глубже, самосознания, вырван из его существа.
Почти тридцать лет три слога: «Ка-ра-бах» стучало у нас в ушах, не давая нам возможности стать азербайджанцами в полной мере. Парадоксально, но эти же три слога не давали нам перестать ими быть. Любопытно, но «Карабах» - одно из немногих слов в азербайджанском языке, в котором ударение падает не на последний, а на предпоследний слог. Это трогательное выпадение из правил странным причудливым образом одновременно ласкало наш слух и в то же время постоянно вытягивало нас из зоны комфорта. Это был ласковый зов матери и одновременно суровый призыв отца. Этот призыв поставил в ряды воинов-освободителей совсем молодых ребят, которые никогда не видели Карабах, не пережили, но переживали его утрату. Часть из них отдала свои жизни, руководствуясь этим призывом.
Этой же задаче были подчинены многие процессы как внутри страны, так и во внешней политике. Эта задача выполнена. Наступила новая реальность. «Мы создали новую реальность, считайтесь с этим!», - возвестил Ильхам Алиев в обращении к народу 26 октября 2020 года.
Вместе с тем, новая реальность связана как с новыми возможностями, так и новыми вызовами. Новые вызовы связаны с тем, что не все на нашей планете хотят смириться с тем, что вернувшийся более тридцати лет назад на политическую карту мира независимый Азербайджан успешно сдал экзамен на право называться государством. Эти силы будут с удвоенной силой чинить нашей стране препятствия на пути осуществления независимой политики, в стараниях построить стабильное и благополучное общество.
Для реализации новых стратегических планов в новых условиях Алиеву нужно снова заручиться доверием народа. Ведь без общественного согласия невозможно проводить важные реформы.
Как уже было отмечено в начале статьи, впервые за тридцать с лишним лет выборы пройдут на всей территории Азербайджана. Часть бывших вынужденных переселенцев сможет наконец проголосовать в своих родных городах и селах. Смогут принять участие в выборах и покинувшие Карабах армяне при условии, что примут гражданство нашей страны.
Все вышесказанное позволяет прийти к выводу, что внеочередные выборы носят в том числе огромный символический характер. Азербайджан обновляется. Он готов к новым вызовам и свершениям. От нас, граждан, требуется исполнить наш гражданский долг. Выборы 2024 года станут очередным верстовым столбом современной азербайджанской истории.