Պատերազմը հնարավոր է։ Երեւանը Փարիզի թելադրանքով կարող է դիմել սադրանքի Խրամչիխինի կանխատեսումը
Հայաստանը շարունակում է Հարավային Կովկասի ռազմականացման քաղաքականությունը՝ Փարիզից և Նյու Դելիից ակտիվորեն գնելով սպառազինություն, որպեսզի լրացնի 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո բավականին աղքատացած իր ռազմական զինանոցը։ Այս ամսվա սկզբին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ֆրանսիան և Հնդկաստանը դարձել են Երևանի հիմնական ռազմատեխնիկական գործընկերներ և պարծենում էր նրանով, որ «սպառազինության ձեռք բերման դիվերսիֆիկացման հարցում զգալի առաջընթաց կա»։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրային ռադիոյին տված հարցազրույցում նույնպես հաստատել էր, որ Երևանը գտնվում է՝ ռազմատեխնիկական համագործակցություն հաստատելու համար երկրներ փնտրելու մեջ և հենվում է այն փաստին, որ Երևանը չի կարող շարունակել՝ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխման հայեցակարգի իրականացումը։ «Նախկինում պաշտպանության ոլորտում մեր հարաբերությունների 95-97 տոկոսը Ռուսաստանի Դաշնության հետ էր, հիմա դա չի կարող լինել ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ սուբյեկտիվ պատճառներով»,- ասել է Փաշինյանը։
Ըստ ամենայնի, վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանին սպառազինության գլխավոր մատակարարը դարձել է Հնդկաստանը։ Մասնավորապես, Երևանը Նյու Դելիից գնել է «Ակաշ» զենիթահռթիռային համակարգ, «Պինակա» հրթիռային կայաններ, ռուսական արտոնագրով արտադրված «Կոնկուրս» հակատանկային հրթիռային համակարգեր, 80 միլիմետրանց և 155 միլիմետրանոց հաուբիցներ և այլ սպառազինություն։
Հարկ է նշել, որ հնդկական սպառազինության Հայաստան մատակարարումները արդարացի դժգոհություն է առաջացնում Բաքվում։ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին ճեպազրույցում հայտարարել է, որ, Հնդկաստանի պաշտոնական դիրքորոշման համաձայն՝ նրա Հայաստանին զենքի մատակարարումները կապված չեն այն փաստի հետ, որ Ադրբեջանը բարեկամություն է անում Թուրքիայի և Պակիստանի հետ։ «Բայց Բաքուն չի կարող դա դիտարկել որպես զուտ առևտուր, քանի որ նրա հողերը 30 տարի գտնվում էին օկուպացիայի տակ։ Նրանք հայտարարում են, որ դա դիտարկում են որպես առևտուր և ոչ թե վնասարարություն Ադրբեջանին: Այսպիսին է նրանց պաշտոնական դիրքորոշումը։ Իսկ մենք գիտենք, որ Հայաստանում ռեւանշիստական տրամադրությունները դեռևս ուժեղ են, և զենքի նման մատակարարումները էլ ավելի են ուժեղացնում դրանք»,- ասել է Բայրամովը։
Եվ այստեղ տեղին է նշել հետեւյալ փաստը։ Հնդկաստանում «Ուսանաս» հիմնադրամին կից գործող վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Աբհինավ Պանդյայի կարծիքով, որը նա արտահայտել է «ETV Bharat» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, «Հնդկաստանը պետք է դիմակայի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Թուրքիա-Ադրբեջան-Պակիստան առանցքին, քանի որ Պակիստանը՝ մեր վաղեմի թշնամին է։ Հատկապես այդ պատճառով է Հնդկաստանը զինտեխնիկա է մատակարարում Հայաստանին»։ Այսինքն, հնդիկ վերլուծաբանը հաստատել է Հնդկաստանի աշխարհաքաղաքական շահագռգռվածությունը՝ Երևանին ռազմական մատակարարումների հարցում, ինչը հիանալի հասկանում են Բաքվում։
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին ֆրանսիական ռազմական մատակարարումներին, ապա հայտնի է, որ դրանք ներկայացված են «Bastion» զրահամեքենաներով, «Thales Group» ընկերության երեք Ground Master 200» միջին հեռահարության ռադարներով, «MBDA» ընկերության կողմից «Միստրալ» զենիթահրթիռային համակարգերով։ Ֆրանսիայի պաշտպանության նախար Սեբաստիան Լեկորնուն իր հայ գործընկեր Պապիկյանի հետ վերջերս Երեւանում կայացած համատեղ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ «եթե Հայաստանին անհրաժեշտ լինեն փոքր և միջին հեռահարության հրթիռներ, դրանք կմատակարարվեն»։
Այն, որ տարածաշրջանի ռազմականացումը բխում է Ֆրանսիայի շահերից՝ ակնհայտ փաստ է, ինչպես նաև այն, որ Հայաստանը պատրաստ է կուրորեն հետևել Փարիզի կարգադրությանը։ Դատելով նրանից, թե ինչպես է Հայաստանը այս պահին ինտենսիվ զինվում, Երեւանում ու Փարիզում պատրաստվում են զինված սադրանքների։ Դրանով հանդերձ, դրանք սկսելը քույրերի տանդեմը նախատեսում է Ադրբեջանին մեղադրելով։ Ահա, թե որտեղից են գալիս բավականին երկար շարւնակվող մեր երկրի մասին ստեր տարածելու այս ամբողջ տեղեկատվական արշավը, և ահա թե ինչու է Հայաստանը այդքան շտապ վերազինվում։ Այս քարոզարշավի հիմնական՝ «Ադրբեջանը պատրաստվում է հարձակվել Հայաստանի վրա» կարգախոսն արդեն հնչում է ամենուր։
Այս կապակցությամբ ուշագրավ է ռուս ռազմական փորձագետ Ալեքսանդր Խրամչիխինի մեկնաբանությունը, ում կարծիքով, նույնիսկ դրանով հանդերձ, որ Հնդկաստանն ու Ֆրանսիան զինում են Երևանին՝ հայերին ոչինչ չի օգնի։
«Հայաստանի ներկայիս ռազմական զինանոցի մասին լրջամիտ չէ խոսել։ Երեւանի եւ Բաքվի ռազմական զինանոցներն անհամեմատելի են»,- ասել է Ա. Խրամչիխինը այս տողերի հեղինակի հետ զրույցում։
Եզրափակելով նշենք, որ Ֆրանսիան և Հնդկաստանը, զինելով Հայաստանին, գործում են սեփական շահերից ելնելով։ Նրանց համար չափազանց կարևոր է հրահրել նոր պատերազմ Հարավային Կովկասում։ Այստեղ բանը նույնիսկ ոչ թե առևտրական, այլ աշխարհաքաղաքական շահի մեջ է՝ Ֆրանսիան դրանով իսկ երազում է ամրապնդվել տարածաշրջանում, իսկ Հնդկաստանը՝ ուզում է ինչ-որ կերպ վնասել Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի դաշինքին։ Դժվար թե Երևանում չեն հասկանում դա, բայց այնտեղ մոլագար համառությամբ նվագակցում են Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի հավակնություններին՝ դրանով հանդերձ լուրջ վտանգի տակ դնելով սեփական անվտանգությունը։

Война возможна! Ереван по указке Парижа может пойти на провокацию
Армения продолжает политику милитаризации Южного Кавказа, активно закупая вооружение у Парижа и Нью-Дели, дабы восполнить свой военный арсенал, изрядно оскудевший после 44-дневной войны 2020-го. В начале этого месяца министр обороны Армении Сурен Папикян в интервью Общественному телевидению заявил, что Франция и Индия стали основными военно-техническими партнерами Еревана и хвастался тем, что «в вопросе диверсификации приобретения вооружений есть существенный прогресс».
Ранее премьер-министр Никол Пашинян также подтвердил в интервью Общественному радио Армении, что Ереван находится в поисках стран для налаживания военно-технического сотрудничества и ссылался на то, что Ереван не может продолжать реализовывать с Россией концепцию реформирования ВС Армении. «Раньше 95–97 процентов наших отношений в оборонной сфере были с Российской Федерацией, теперь этого не может быть как по объективным, так и по субъективным причинам», — уверял Пашинян.
Судя по всему, в последние два года основным поставщиком вооружений в Армению стала Индия. В частности, Ереван закупил у Нью-Дели ЗРК «Акаш», ракетные установки «Пинака», противотанковые ракетные комплексы «Конкурс», произведенные по российскому патенту, 80-миллиметровые и 155-миллиметровые гаубицы и прочее вооружение.
Следует отметить, что поставки индийских вооружений в Армению вызывают обоснованное недовольство в Баку. Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов еще в декабре прошлого года заявлял на брифинге, что, согласно официальной позиции Индии, ее поставки оружия в Армению не связаны с тем, что Азербайджан дружит с Турцией и Пакистаном. «Но Баку не может смотреть на это как на чистую коммерцию, так как его земли 30 лет находились под оккупацией. Они заявляют, что смотрят на это как на коммерцию, а не как на вредительство Азербайджану. Такова их официальная позиция. А мы знаем, что реваншистские настроения в Армении всё ещё сильны, и такие поставки оружия их ещё больше усиливают», — сказал Байрамов.
И здесь уместно отметить следующий факт. По мнению руководителя действующего в Индии аналитического центра при Фонде «Усанас» Абхинава Пандья, которое он озвучил в интервью телеканалу ETV Bharat, «Индия должна противостоять оси Турция — Азербайджан — Пакистан в регионе Южного Кавказа, поскольку Пакистан — наш старый враг. Именно поэтому Индия поставляет в Армению военную технику». То есть индийский аналитик подтвердил геополитический интерес Индии в вопросе военных поставок в Ереван, что прекрасно понимают и в Баку.
Что же касается французских военных поставок в Армению, то известно, что они представлены бронемашинами Bastion, тремя радарами среднего радиуса действия Ground Master 200 компании Thales Group, зенитно-ракетными комплексами Mistral от компании MBDA. Министр обороны Франции Себастьян Лекорню на недавнем совместном брифинге со своим армянским коллегой Папикяном в Ереване заявил, что «если Армении нужны будут ракеты малой и средней дальности, то они будут предоставлены».
В том, что милитаризация региона в интересах Франции, факт очевидный, впрочем, как и то, что Армения готова слепо следовать указке Парижа. Судя по тому, как Армения интенсивно вооружается в настоящее время, в Ереване и Париже готовятся к вооруженным провокациям. При этом начать их тандем сестер планирует, обвинив Азербайджан. Вот откуда растут ноги у всей этой длящейся достаточно давно информационной кампании по распространению лжи о нашей стране и вот почему Армения так спешно перевооружается. Основной слоган этой кампании уже звучит отовсюду: «Азербайджан готовится напасть на Армению».
В этой связи интерес представляет комментарий российского военного эксперта Александра Храмчихина, по мнению которого, даже при том, что Индия и Франция вооружают Ереван, армянам ничего не поможет.
«Про нынешний военный арсенал Армении несерьезно говорить. Военные арсеналы Еревана и Баку несравнимы», - сказал А. Храмчихин в беседе с автором этих строк.
В заключение отметим, что Франция и Индия, вооружая Армению, действуют в собственных интересах. Им крайне важно разжечь на Южном Кавказе новую войну. Тут дело даже не в коммерческой, а геополитической выгоде – Франция тем самым мечтает закрепиться в регионе, а Индия – хоть как-то навредить союзу Азербайджана, Турции и Пакистана. Вряд ли этого не понимают в Ереване, но там с маниакальным упорством подыгрывают амбициям Франции и Индии, ставя при этом под серьезную угрозу собственную безопасность.