Նյու Դելին և նրա «Akash»-ը խաթարում են խաղաղությունը Հարավային Կովկասում Մոդին չի հարգում Պակիստանի բարեկամներին
05 Մարտի 2024 16:30
Ազգայնական Նարենդրա Մոդիի կառավարությունը, ով վերջին երեք տարիներին հատկապես աչքի է ընկնում Հարավային Կովկասում իր ռազմատենչ քաղաքականությամբ, նպատակաուղղված զինում է Հայաստանին՝ ըստ էության վերածվելով «քարերի երկրի» գլխավոր ռազմական մատակարարներից մեկի։ Այսպես, «Indian Defense Updates» պարբերականը հայտնել է այն մասին, որ Հնդկաստանը սկսել է «Akash-SAM» զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարումը Հայաստան։ Այն մասին, որ առաջիկա ամիսներին Նյու Դելին Երևանին կմատակարարի «Akash» համակարգեր՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերին հայտնել է նաև հնդկական «ANI» լրատվական գործակալությունը, հղում անելով Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությանը, ճշտելով պատվերի արժեքը 600 մլն դոլար։
Այսպես ուրեմն, առկա է՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ջանքերը խաթարելու Նյու Դելիի ցանկությունը։ Անկասկած, Բոլիվուդի երկրում հիանալի հասկանում են, թե ինչ նպատակով է հայկական կողմը սպառազինություն գնում և վերջնական հաշվով ում դեմ կարող է օգտագործվել այն։ Սա, առաջին հերթին։
Երկրորդը, եթե հաշվի առնել, որ Հարավային Կովկասը գտնվում է կարևոր տրանսպորտային միջանցքների հանգույցում, որոնք, ի դեպ, անցնում են նաև Հնդկաստանով, ապա նպատակահարմար կլիներ, որ հնդկական կողմի ծրագրերը ներառեին տարածաշրջանի անվտանգության պահպանումը, թեկուզ հանուն ինքնին Նյու Դելիի տնտեսական շահերի։ Եվ այն, որ դա չի դիտարկվում, խոսում է այն մասին, որ մեր տարածաշրջանում Հնդկաստանի աշխարհաքաղաքական նպատակները (ծայրահեղ դեպքում ժամանակի այս փուլում) գերակայում են նրա տնտեսական շահերին։
Մյուս կողմից, զինելով Հայաստանին, Հնդկաստանը հարցականի տակ է դնում հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, որի հետ ունի երկարամյա դիվանագիտական կապեր և առևտրատնտեսական համագործակցություն։ Բավական է նշել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ Հնդկաստանի առևտրի թվային ցուցանիշների տարբերությունը միանգամայն էական է։ Օրինակ՝ 2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 384 մլն դոլար։ Միևնույն ժամանակ, միայն 2023 թվականի հունվար-նոյեմբերին Ադրբեջանի և Հնդկաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 1 մլրդ 107,9 մլն դոլար։ Մեր կողմից մեջբերված թվերի հսկայական տարբերությունը ցույց է տալիս Նյու Դելիի պոտենցիալ շահավետությունը Բաքվի հետ համագործակցությունից, այլ ոչ թե Երևանի հետ: Բացի դրանից, Հնդկաստանը ակտիվորեն գնում է ադրբեջանական նավթը՝ 2023 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով Հնդկաստանը գնել է ավելի քան 1 միլիոն տոննա ադրբեջանական նավթ։
Ադրբեջանն իր հերթին գնում է հնդկական դեղագործական ապրանքներ, սննդամթերք, տեքստիլ: Հետևաբար, իմանալով ադրբեջանական կողմի դժգոհությունը Հայաստանին սպառազինության մատակարարումների վերաբերյալ, Հնդկաստանը հարվածի տակ է դնում՝ ինչպես Ադրբեջանի հետ տարիների ընթացքում կառուցված բարեկամական հարաբերությունները, այնպես էլ հաստատված տնտեսական համագործակցությունը։
Երրորդը, հակառակ Հնդկաստանի քաղաքական հատվածում հնչեցված անհիմն փաստարկների՝ Ադրբեջանի և Պակիստանի միջև սերտ դաշնակցային հարաբերություններն ուղղված չեն Հնդկաստանի դեմ։ Եվ այստեղ ավելի շուտ Բաքուն ունի բավականին արդարացված պահանջներ հնդկական կողմի նկատմամբ։ Հնդկաստանը Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից հետո միայն առաջին տարիներին է չեզոքություն դրսևորել հայ-ադրբեջանական հակամարտության նկատմամբ, սակայն շուտով վերանայել է իր դիրքորոշումը հօգուտ Հայաստանի։ Ինչպես նաև տեղին է հիշել, թե ինչպես էր Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հնդկաստանը Հայաստանին ցուցաբերում տեղեկատվական զգալի աջակցություն՝ իրադարձությունները լուսաբանելով հայամետ դիրքորոշումից։ Այսպես, «India Today»-ը գրել է, որ «եթե հայերին չհաջողվի կանգնեցնել Ղարաբաղ հայտնված թուրքամետ վարձկաններին՝ վաղը նրանք կարող են զենքը ձեռքին հայտնվել Քաշմիրում»։
Բացի այդ, Նյու Դելիում, ըստ երևույթին, լրջորեն մտահոգված են Ադրբեջան-Թուրքիա-Պակիստան դաշինքի ամրապնդումով, ինչը անդրադառնում է նաև Բաքվի հետ Հնդկաստանի հարաբերությունների վրա։ Ուստի կան դրա իրական նախադրյալներ, որ հայ-հնդկական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը թափ է ստանալու։ Առավել ևս, որ դա ձեռնտու է այդ թվում նաև Հնդկաստանի իմիջին, որը մղվում է զբաղեցնել իր տեղը զենք արտահանողների շուկայում։
Ու ևս մեկ կարևոր նրբերանգ։ 2023 թվականի դեկտեմբերին Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրահմանյամ Ջայշանքարը, Մոսկվայում փոխվարչապետ, արդյունաբերության և առևտրի նախարարության ղեկավար Դենիս Մանտուրովի հետ հանդիպումից հետո, խոսելով հնդկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ՝ հայտարարել է, որ 2024 թվականի հունվարին՝ Եվրասիական տնտեսական միության հետ ազատ առևտրի գոտու շուրջ բանակցություններ կսկսի։ Այդ իսկ պատճառով կարելի է ենթադրել, որ Հնդկաստանը Հայաստանին դիտարկում է որպես յուրօրինակ կամուրջ դեպի ԵԱՏՄ, քանի որ ընթացիկ 2024 թվականին պատրաստվում է դառնալ դիտորդ երկիր այս կառույցում։ Այս դեպքում, տեսականորեն, Հնդկաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի գծով Ռուսաստանի ամենամոտ դաշնակից Հայաստանին զենքի մատակարարումները չպետք է հարցեր առաջացնեն Մոսկվայում։ Հատկապես եթե հաշվի առնել, որ ստեղծված իրավիճակում ուկրաինական պատերազմով զբաղված լինելու պատճառով Ռուսաստանը փաստորեն սառեցրել է Հայաստանին ռազմական մատակարարումները։
Եվ մի փոքր հնդկական զենքի որակի մասին։ Հատկանշական է, որ վերջերս հայկական լրատվամիջոցները գրել են այն մասին, որ Հայաստանի կողմից Հնդկաստանից գնված զենքը, զինամթերքն ու տեխնիկան չեն համապատասխանում հայկական բանակի չափանիշներին կամ անորակ են։ Բացի այդ էլ ռազմական փորձագետները նշում են, որ հայկական բանակը՝ հնդկական զենք գործարկելու փորձ ու անհրաժեշտ հմտություններ չունի։
Արտասահմանից մատակարարվող սպառազինության ցածր որակի մասին վերջերս հայտարարել է նաև «Համահայկական ճակատ» շարժման առաջնորդ, պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանը՝ հայտնելով, որ իր կողմից ստորագրված զենքի գնման որոշ պայմանագրեր չեղարկվել էին գործող իշխանությունների կողմից։ Այսպիսով, նշում են հայկական լրատվամիջոցները՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի վերջերիս հայտարարությունը այն մասին, որ «բանակը անհրաժեշտ սպառազինությամբ ապահովվում է Հնդկաստանից, Ֆրանսիայից և այլ երկրներից գնումներով»,- հայ հասարակությանը մոլորեցնելու փորձ է։
Այն մասին, թե ինչ նպատակով է Հնդկաստանը զինում Հայաստանին՝ Caliber.Az-ի հետ իր կարծիքով կիսվել է հնդիկ քաղաքագետ, Միջազգային գործերով Հնդկաստանի խորհրդի (ICWA) գիտաշխատող Պունիտ Գաուրը։ Նրա խոսքով, հնդկական զենքի Հայաստան մատակարարումները կրում են կոմերցիոն բնույթ։
«Դուք գիտեք արդյո՞ք Ադրբեջանի և Պակիստանի միջև 1,6 միլիարդ դոլար գումարի գործարքի մասին: Իմ տեսանկյունից, ինչպես Ադրբեջանի և Պակիստանի միջև գործարքը հանդիսանում է կոմերցիոն, այնպես էլ Հնդկաստանի և Հայաստանի գործարքը նույն կոմերցիա է։ Սա աշխարհաքաղաքականության հետ ոչ մի ընդհանուր բան չունի»,- հայտարարել է հնդիկ քաղաքագետը։
Դրանով հանդերձ նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Հայաստանը Քաշիմիրի հարցում աջակցում է Հնդկաստանին՝ չնայած հսկայական ճնշումներին։
«Եվ Հնդկաստանը գնահատում է այդ հարաբերությունները: Իմ կարծիքով, Բաքուն նույնպես պետք է վերանայի իր քաղաքականությունը Քաշմիրի հարցում։ Ադրբեջանը նույնպես կարևոր է Հնդկաստանի համար, հատկապես բազմաթիվ լոգիստիկ նախագծերի զարգացման համար»,- ասել է Պ. Գաուրը։
Եզրափակելով նշենք, որ Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, երբեք չի դավաճանում իր բարեկամներին ու դաշնակիցներին։ Ադրբեջանը Քաշմիրի հարցում լիովին աջակցում է Պակիստանին և կշարունակի աջակցել նրան՝ չնայելով որևէ մեկի դժգոհությանը։

Нью-Дели и его Akash подрывают мир на Южном Кавказе
Правительство националиста Нарендры Моди, особо отличившееся в последние три года милитаристской политикой на Южном Кавказе, целенаправленно вооружает Армению, превращаясь по сути в одного из главных военных поставщиков «страны камней». Так, издание Indian Defence Updates сообщило о том, что Индия начала поставку зенитно-ракетных комплексов Akash-SAM в Армению. О том, что в ближайшие месяцы Нью-Дели поставит Еревану комплексы Akash в декабре прошлого года сообщало и индийское информационное агентство ANI со ссылкой на Минобороны Индии, уточняя стоимость заказа в 600 миллионов долларов.
Итак, налицо желание Нью-Дели подорвать усилия по достижению мира на Южном Кавказе. Вне сомнения, в стране Болливуда прекрасно понимают, с какой целью армянская сторона закупает вооружение и против кого оно может быть использовано в конечном итоге. Это, во-первых.
Во-вторых, если принять во внимание, что Южный Кавказ расположен на стыке важных транспортных коридоров, которые, кстати, также проходят через Индию, было бы целесообразно, если бы в планы индийской стороны входило сохранение безопасности региона хотя бы ради экономических интересов самого Нью-Дели. И то, что это не просматривается, говорит о том, что геополитические цели Индии в нашем регионе (по крайней мере, на данном этапе времени) доминируют над ее экономическими интересами.
С другой стороны, вооружая Армению, Индия ставит под сомнение отношения с Азербайджаном, с которым у нее давние дипломатические связи и торгово-экономическое сотрудничество. Достаточно отметить, что разница в цифровых показателях по торговле Индии с Арменией и Азербайджаном весьма существенная. Например, по итогам 2023 года товарооборот между Арменией и Индией составил около 384 млн. долларов. В то же время только за январь-ноябрь 2023 года товарооборот между Азербайджаном и Индией составил 1 миллиард 107,9 миллиона долларов. Приведенный нами колоссальный разрыв в цифрах показывает потенциальную выгоду от сотрудничества Нью-Дели с Баку, а не с Ереваном. Кроме того, Индия активно закупает азербайджанскую нефть - по итогам первого полугодия 2023 года Индия закупила более 1 млн тонн азербайджанской нефти.
Азербайджан, в свою очередь, закупает индийскую фармацевтическую продукцию, пищевые продукты, текстиль. Поэтому, зная недовольство азербайджанской стороны поставками вооружений в Армению, Индия ставит под удар как выстроенные годами дружественные отношения с Азербайджаном, так и налаженное экономическое сотрудничество.
В-третьих, вопреки необоснованным аргументам, озвучиваемым в политическом сегменте Индии, тесные союзнические отношения между Азербайджаном и Пакистаном не направлены против Индии. И здесь скорее обоснованные претензии к индийской стороне есть у Баку. Индия лишь первые годы после завершения Первой Карабахской войны проявляла нейтралитет к армяно-азербайджанскому конфликту, однако вскоре пересмотрела свою позицию в пользу Армении. Также уместно вспомнить, как во время Второй Карабахской войны Индия оказывала Армении существенную информационную поддержку, освещая события с проармянской позиции. Так, издание India Today писало, что, «если армянам не удастся остановить явившихся в Карабах протурецких наемников, завтра они могут оказаться с оружием в руках в Кашмире».
Кроме того, в Нью-Дели, по-видимому, всерьез обеспокоены крепнущим союзом Азербайджан-Турция-Пакистан, что отражается и на отношениях Индии с Баку. Поэтому есть реальные предпосылки того, что армяно-индийское военно-техническое сотрудничество будет набирать обороты. Тем более что это в том числе выгодно имиджу Индии, которая рвется занять свою нишу на рынке экспортеров вооружений.
И еще один немаловажный нюанс. В декабре 2023 года министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар, общаясь с представителями индийской диаспоры по итогам встречи в Москве с вице-премьером, главой Минпромторга Денисом Мантуровым, заявил, что в январе 2024 года начнет переговоры о зоне свободной торговли с Евразийским экономическим союзом. Поэтому можно предположить, что Индия рассматривает Армению как некий мост к ЕАЭС, поскольку в текущем 2024 году готовится стать страной-наблюдателем в этой структуре. В этом случае теоретически поставки Индией вооружений в Армению — ближайшему союзнику России по линии ОДКБ и ЕАЭС — не должны вызывать вопросы у Москвы. Особенно если учесть, что в нынешней ситуации из-за занятости в войне в Украине Россия фактически заморозила военные поставки в Армению.
И немного о качестве индийского оружия. Примечательно, что недавно армянские СМИ писали о том, что закупаемое Арменией оружие, боеприпасы и техника из Индии не соответствуют стандартам армянской армии или являются некачественными. К тому же военные эксперты отмечают, что у армянской армии отсутствует опыт и необходимые навыки для эксплуатации индийских вооружений.
О низком качестве поставленного из-за рубежа вооружения недавно заявил и лидер движения «Всеармянский фронт», бывший министр обороны Аршак Карапетян, сообщив, что некоторые контракты, подписанные им на закупку оружия, были аннулированы действующими властями. Таким образом, отмечают армянские СМИ, недавнее заявление министра обороны Армении Сурена Папикяна о том, что «армия обеспечивается необходимым вооружением за счет закупок из Индии, Франции и других стран», — это попытка ввести армянское общество в заблуждение.
О том, с какой целью Индия вооружает Армению, своим мнением с Caliber.Az поделился индийский политолог, научный сотрудник Индийского совета по международным делам (ICWA) Пунит Гаур. По его словам, поставки индийских вооружений в Армению носят коммерческий характер.
«Знаете ли вы о сделке между Азербайджаном и Пакистаном на сумму 1,6 миллиарда долларов? С моей точки зрения, как сделка между Азербайджаном и Пакистаном является коммерческой, так и сделка между Индией и Арменией такая же коммерция. Это не имеет ничего общего с геополитикой», — заявил индийский политолог.
При этом он привлек внимание к тому, что Армения поддерживает Индию по Кашмиру, несмотря на огромное давление.
«И Индия ценит эти отношения. На мой взгляд, Баку также необходимо пересмотреть политику по вопросу Кашмира. Азербайджан также важен для Индии, особенно для разработки многочисленных логистических проектов», — сказал П. Гаур.
В заключение отметим, что Азербайджан, в отличие от Армении, своих друзей и союзников никогда не предает.  Азербайджан всецело поддерживает Пакистан в вопросе Кашмира, и будет продолжать поддерживать несмотря на чье-либо недовольство.