Ամերիկայի Միացյալ լրտեսներ Զեկույց սպառնալիքների մասին և Հարավային Կովկասը
Ինչ-որ մեկը շատ է ուզում, որ Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի վրա։ Ահա արդեն մի քանի ամիս է, ինչ միայն այդ մասին են խոսում արեւմտյան լրատվամիջոցները, փորձագետները եւ նույնիսկ որոշ պաշտոնյաներ։ Եվ ահա բոլորովին վերջերս հերթը վերջապես հասել է հետախույզներին։ Այս տարվա փետրվարին ԱՄՆ-ի հետախուզական հանրությունը հրապարակել է սպառնալիքների տարեկան գնահատականը։ Այդ զեկույցը արտացոլում է ոչ միայն տեղեկատվություն այն երկրների մասին, որոնք այս կամ այն չափով գտնվում են ԱՄՆ-ի հետ առճակատման վիճակում (Չինաստան, Ռուսաստան, Իրան, Հյուսիսային Կորեա), այլ նաև մոլորակի բոլոր այն կետերը, որտեղ տեղի են ունենում, կամ պոտենցիալ կարող են տեղի ունենալ զինված հակամարտություններ:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը այս զեկույցում շոշափվել է երկու բաժնով: Սկզբում նրան թեթեւակի անդրադարձել են «Ռուսաստան» բաժնում։ Ինչպես հետևում է այն տրամադրվածությունից, որ Հարավային Կովկասի մասին խոսքը այստեղ անցկացվում է միջանկյալ ձևով՝ Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքի պրիզմայով։ Եկեք ծանոթանանք այդ առանձին հատվածին:
«Հայաստանի, Մոլդովայի և Կենտրոնական Ասիայի որոշ երկրների կողմից այլընտրանքային գործընկերներ գտնելու նորացված ջանքերը ընդգծում են, թե որքանով է պատերազմը խաթարել Մոսկվայի ազդեցությունը նույնիսկ հետխորհրդային տարածքում։ 2023 թվականի սեպտեմբերին ռազմական հարձակման ճանապարհով էթնիկ հայերից Լեռնային Ղարաբաղը հետ վերցնելու Ադրբեջանի ջանքերին խանգարելու համար ռեսուրսներ և քաղաքական կապիտալ ծախսելու Ռուսաստանի դժկամությունը, ընդգծում է, թե որքանով է Ուկրաինայում Մոսկվայի պատերազմը թուլացրել տարածաշրջանային նրա՝ անվտանգության արբիտրի դերը»,- նշվում է զեկույցում։
Դե, այստեղ առանձնապես դժգոհելու բան չկա: Բաց է թողնվում, սակայն այն կարևոր դետալը, որ գործողությունը անցկացվել է ոչ թե էթնիկ հայերի, այլ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում խրամատավորված հայկական բանակի մնացորդների դեմ։ Մոսկվայի դերի թուլացման առումով, սա քիչ թե շատ արդարացի է, միայն այն փոփոխությամբ, որ 2020 թվականին, երբ Ադրբեջանը արդեն կոտրել էր երեսունամյա ստատուս քվոն և տարածաշրջանային անվտանգության այն համակարգը, որին աջակցում էր Ռուսաստանը՝ վերջինս դեռ ամբողջությամբ զբաղված չէր Ուկրաինայում հակամարտությամբ։ Տարօրինակ բացթողում ամերիկյան հետախուզության աշխատակիցների կողմից։ Բայց անցնենք առաջ։
Հայ-ադրբեջանական դիմակայության հաջորդ և վերջնական հիշատակումը բերված է «Հակամարտություններ և անկայունություն» բաժնի՝ «Հնարավոր միջպետական հակամարտություններ» ենթաբաժնում։ Այստեղ զեկույցի հեղինակները արդեն ավելի շատ բազմախոս են եղել։ Այդ հատվածը սկսվում է հետևյալ ձևով. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները, ամենայն հավանականությամբ, կմնան լարված, բայց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերադարձը նվազեցրել է անկայունությունը, և ռազմական առճակատումը, հավանաբար սահմանափակ կլինի տևողությամբ և ինտենսիվությամբ»:
Նրանում, որ առճակատում անպայման կլինի՝ ամերիկյան հետախուզության աշխատակիցները կաթիլ անգամ չեն կասկածում։ Իհարկե, կարելի էր նման կատեգորիկ պահվածքի համար մեղադրել ամերիկացիներին, սակայն հանուն արդարության անհրաժեշտ է նշել, որ հաջորդող արտահայտությունները պարունակում են՝ հակամարտության անխուսափելիության թեկուզ թույլ, բայց բացատրելու փորձ։
Զեկույցի կազմողները շարունակում են այսպես. «Այնուամենայնիվ, երկկողմ խաղաղ պայմանագրի բացակայությունը, հրադադարի ապահովման մեխանիզմի բացակայությունը և Հայաստանի հետ բանակցություններում իր նպատակներն առաջ տանելու համար չափավորված ռազմական ճնշում օգտագործելու Ադրբեջանի պատրաստակամությունը պահապանվում է»: Թեև, ինչպես տեսնում եք, այս նախադասության մեջ ավելի շատ է՝ Հայաստանի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելու հիպոթետիկ փորձի մեջ Ադրբեջանի անհիմն մեղադրանքը, քան դա բացատրելու փորձերը։
Սակայն հետևյալ թեզը այնուամենայնիվ պարունակում է ագրեսիայի համար Ադրբեջանի դրդապատճառը, և ոչ թե մեկ, այլ մի ամբողջ երկուսը։ Այնուամենայնիվ, սա հստակություն չի ավելացնում: Եկեք ծանոթանանք այդ շարժառիթներին։ «Առավել ևս, Լեռնային Ղարաբաղում իշխանության փոխանցումը էթնիկ հայերից ադրբեջանցիներին և Ադրբեջանը իր էքսկլավի հետ կապող ցամաքային միջանցքի մուտքի մասին Ադրբեջանի պահանջը կմեծացնի զինված առճակատման վտանգը»։ Այսպիսով, այստեղ անվանվել է ապագա զինված դիմակայության երկու պատճառ։ Եվ որպես առաջին պատճառ է բերվում «Լեռնային Ղարաբաղում իշխանության փոխանցումն էթնիկ հայերից ադրբեջանցիներին»: Իսկ այստեղ ես կցանկանայի հարցնել ամերիկյան հետախույզներին՝ արդյոք այս միտքը չի՞ հակասում նրանց նախկին թեզերից մեկին, որը մենք մեջբերեցինք վերևում, և որը ուրախ կլինենք նորից մեջբերել. «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերադարձը նվազեցրել է անկայունությունը»։
Ավարտելով հայ-ադրբեջանական դիմակայության վերաբերյալ հատվածը՝ ամերիկացիները կրկին փաստերը խճճելու փորձ են արել։ «2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը նախաձեռնեց ռազմական գործողություն, որը հանգեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանության ուժերի ջախջախմանը և Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունների կապիտուլյացիային։ Տարածաշրջանի էթնիկ հայ բնակչության մեծ մասի արագ արտագաղթը և կառավարության ծրագրված լուծարումը Բաքվին թույլ տվեցին առաջ տանել՝ տարածաշրջանը Ադրբեջանին ինտեգրելու ծրագրերը՝ փաստորեն այս երկարատև խնդիրը հեռացնելով երկկողմ խաղաղության օրակարգից»:
Տարակուսանք է առաջացնում այն փաստը, որ ԱՄՆ-ի պաշտոնյաները խամաճիկային ռեժիմը անվանում են «Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններ», իսկ Ադրբեջանի տարածքում խրված հայկական բանակը և նրան միացած անջատողական խմբավորումներին՝ «ինքնապաշտպանական ուժեր»։ Այսպիսով, ԱՄՆ-ի կառավարությունը վիճարկում է՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և նրա ինքնիշխանությանը ղարաբաղյան տարածաշրջանի նկատմամբ։
Նշելով այս փաստը՝ վերադառնանք զեկույցում բերված հիպոթետիկ պատերազմի երկրորդ պատճառին՝ «Ադրբեջանը իր էքսկլավին կապող ցամաքային միջանցքի Բաքվի պահանջին»։ Եթե հարցին նայենք օրենքի տառի տեսանկյունից, ապա Ադրբեջանը իրավունք ունի հասնել՝ Հայաստանից Նախչըվան տանող ճանապարհը բացելու պարտավորությանը։ Սակայն Ադրբեջանի ղեկավարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ Բաքուն ոչ միայն մտադիր չէ հարձակվել Հայաստանի վրա, այլ ընդհանրապես, միջանցք տրամադրելու Երևանի մերժման պայմաններում, կօգտագործի այլընտրանքային ուղիներ, ինչը ցույց տվեցին Իրանի հետ համաձայնագիրը և Իրանի տարածքով Նախչըվան տանող ճանապարհի շինարարության մեկնարկը։
Ամերիկյան հետախուզական հանրությունը, այդպիսով, շարունակում է դատարկ տեղում քարոզել կեղծ պատմությունն այն մասին, որ Ադրբեջանը, իբր, մտադիր է պատերազմ սանձազերծել Հայաստանի դեմ: Առավել ևս, այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ փորձում են մեզ համար նույնիսկ նման քայլը գրավիչ դարձնել՝ հիշենք զեկույցի բառապաշարը. «Ռազմական առճակատումը, հավանաբար, սահմանափակ կլինի տևողությամբ և ինտենսիվությամբ», այսինքն հակամարտությունը, իբր, կլինի կարճ և Ադրբեջանը կհասնի իր ուզածին։
Ըստ երևույթին, Հայաստանի արևմտյան կուրատորները այս երկիրը նախապատրաստում են Ադրբեջանի դեմ լայնածավալ սադրանքի, որպեսզի մեր երկիրը ստիպված լինի պատասխանել և ներքաշվել՝ հակառակ ամերիկյան հետախուզության «խոստումների», երկարաժամկետ հակամարտության մեջ։ Ի դեպ, մեր նախորդ հրապարակումներում արդեն հայտնել ենք այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները և Արևմուտքում նրանց կուրատորները պատրաստում են ռազմական սադրանք, որպեսզի զավթել՝ 2021 և 2022 թվականների բախումների արդյունքում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ վերադարձած տարածքները։
Մենք այստեղ կարող ենք միայն մեկ բան ասել. Իր զինվորական անձնակազմի, քաղաքացիական բնակչության և տարածքի դեմ սադրանքին Ադրբեջանի պատասխանը կլինի այնպիսին, որի համար Հայաստանը կզղջա։ Եվ այդ պատասխանը իսկապես արագ կլինի՝ համաձայն ԱՄՆ-ի հետախուզական հանրության բառացի հռետորաբանության և հակառակ իսկական ցանկությունների:
P.S. Միացյալ Նահանգների հետախուզական համայնքը՝ հավաքովի տերմին է ԱՄՆ-ի 17 առանձին պետական հաստատությունների համար, որոնց առջև դրված է՝ ԱՄՆ-ի շահերից ելնելով տեղեկատվություն հավաքելու և հետախուզական գործունեություն իրականացնելու խնդիրը: Մենք, իհարկե, կարող ենք ինչ-որ բան չհասկանալ, բայց մեզ համար դժվար է խուսափել այն տպավորությունից, որ բաց հասանելիությամբ հետախուզական զեկույցը՝ օքսիմորոն է: Այսպիսով, կարելի է եզրակացնել, որ այս զեկույցը ծառայում է ոչ այնքան ԱՄՆ-ի կառավարության քաղաքականության մշակմանը, որքան Նահանգներում և նրա սահմաններից դուրս հասարակական կարծիք ձևավորելուն, այսինքն մեծ մասով հանդիսանում է մեդիա արտադրանք։ Ինչը և մենք փորձեցինք ապացուցել այս նյութում:

Соединенные шпионы Америки
Кто-то очень хочет, чтобы Азербайджан напал на Армению. Вот уже несколько месяцев только об этом и говорят западные СМИ, эксперты и даже некоторые официальные лица. И вот совсем недавно очередь наконец дошла до разведчиков. В феврале этого года разведывательное сообщество США опубликовало ежегодную оценку угроз. Этот отчет отражает не только информацию о странах, которые в той или иной мере находятся в состоянии противостояния с США (Китай, Россия, Иран, Северная Корея), но и все точки на планете, в которых происходят или потенциально могут произойти вооруженные конфликты.
Армяно-азербайджанский конфликт затронут в этом докладе в двух разделах. Сначала его слегка коснулись в разделе «Россия». Как следует из такого расположения, речь о Южном Кавказе здесь ведется опосредованно, через призму геополитического положения России. Давайте познакомимся с этим пассажем.
«Возобновившиеся усилия Армении, Молдовы и некоторых государств Центральной Азии по поиску альтернативных партнеров подчеркивают, насколько война подорвала влияние Москвы даже на постсоветском пространстве. Нежелание России расходовать ресурсы и политический капитал, чтобы помешать Азербайджану отвоевать Нагорный Карабах у этнических армян путем военного наступления в сентябре 2023 года, подчеркивает, насколько война Москвы в Украине ослабила ее роль арбитра региональной безопасности», — отмечено в отчете.
Ну, здесь придраться особенно не к чему. Упускается, однако, важная деталь, что операция была проведена не против этнических армян, а против остатков армянской армии, окопавшихся в Карабахском регионе Азербайджана. В плане ослабления роли Москвы — более-менее справедливо, с той лишь поправкой, что в 2020 году, когда Азербайджан уже взломал тридцатилетний статус-кво и ту систему региональной безопасности, которую поддерживала Россия, последняя еще не была с головой занята конфликтом в Украине. Странное упущение со стороны американских разведчиков. Но идем дальше.
Следующее и последнее упоминание армяно-азербайджанского противостояния приведено в разделе «Конфликты и нестабильность», в подразделе «Потенциальные межгосударственные конфликты». Здесь уже авторы доклада были более многословны. Начинается же этот пассаж следующим образом: «Отношения между Арменией и Азербайджаном, вероятно, останутся напряженными, но возвращение Азербайджаном Нагорного Карабаха снизило нестабильность, и военная конфронтация, вероятно, будет ограниченной по продолжительности и интенсивности».
В том, что конфронтация обязательно будет, американские разведчики ни капли не сомневаются. Можно было бы, конечно, вменить в вину американцам такую категоричность, однако ради справедливости необходимо отметить, что в последующих фразах содержится хоть и слабая, но попытка объяснить неизбежность конфликта.
Составители отчета продолжают так: «Тем не менее отсутствие двустороннего мирного договора, отсутствие механизма обеспечения прекращения огня и готовность Азербайджана использовать выверенное военное давление для продвижения своих целей на переговорах с Арменией сохранятся». Хотя, как видите, и в этом предложении больше голословного обвинения Азербайджана в гипотетической попытке начать военные действия против Армении, нежели попытки это объяснить.
Однако следующий тезис все-таки содержит мотив Азербайджана для агрессии, и не один, а целых два. Впрочем, ясности это не добавляет. Давайте познакомимся с этими мотивами. «Более того, переход власти в Нагорном Карабахе от этнических армян к азербайджанцам и требование Азербайджана о доступе к сухопутному коридору, связывающему Азербайджан с его эксклавом, повысят риск вооруженной конфронтации». Итак, здесь названы две причины будущей вооруженной конфронтации. И в качестве первой причины приводится «переход власти в Нагорном Карабахе от этнических армян к азербайджанцам». И вот здесь хочется спросить у американских разведчиков, не противоречит ли эта идея одному из их предыдущих тезисов, который мы привели выше и который с удовольствием процитируем снова: «возвращение Азербайджаном Нагорного Карабаха снизило нестабильность»?
Завершая раздел об армяно-азербайджанском противостоянии, американцы снова навели тень на плетень. «В сентябре 2023 года Азербайджан инициировал военную операцию, которая привела к разгрому Сил самообороны Нагорного Карабаха и капитуляции де-факто властей Нагорного Карабаха. Быстрый исход большей части этнического армянского населения региона и спланированный самороспуск правительства позволили Баку продвигать планы по интеграции региона с Азербайджаном, фактически исключив этот давний вопрос из двусторонней мирной повестки дня».
Вызывает недоумение тот факт, что официальные органы США называют марионеточный режим «властями Нагорного Карабаха», а армянскую армию, застрявшую на азербайджанской территории, и примкнувшие к ней банды сепаратистов — «силами самообороны». Таким образом, правительство США оспаривает территориальную целостность Азербайджана и его суверенитет над Карабахским регионом.
Отметив этот факт, вернемся ко второй приведенной в докладе причине гипотетической войны — «требование Баку о сухопутном коридоре, связывающем Азербайджан с его эксклавом». Если смотреть на вопрос с точки зрения буквы закона, то Азербайджан вправе добиваться от Армении обязательства открыть дорогу в Нахчыван. Однако руководство Азербайджана неоднократно заявляло, что Баку не только не собирается нападать на Армению, но и вообще в условиях отказа Еревана предоставить коридор будет использовать альтернативные маршруты, что и было продемонстрировано соглашением с Ираном и началом строительства дороги в Нахчыван через территорию ИРИ.
Американское разведсообщество, таким образом, продолжает на пустом месте продвигать ложный нарратив о том, что якобы Азербайджан намерен развязать войну против Армении. Более того, такое впечатление, что для нас даже такой шаг пытаются сделать привлекательным — вспомним лексику из отчета: «военная конфронтация, вероятно, будет ограниченной по продолжительности и интенсивности», то есть конфликт, мол, будет коротким и Азербайджан добьется своего.
По всей видимости, западные кураторы Армении готовят эту страну к крупномасштабной провокации против Азербайджана с тем, чтобы наша страна была вынуждена ответить и вовлеклась в длительный, вопреки «обещаниям» американской разведки, конфликт. Кстати, в предыдущих своих публикациях мы уже сообщали о том, что власти Армении и их кураторы на западе готовят военную провокацию, чтобы захватить территории, вернувшиеся под азербайджанский контроль в результате столкновений в 2021 и 2022 годах.
Мы можем сказать тут только одно: ответ Азербайджана на любую провокацию против его военнослужащих, гражданских и территории будет таким, о котором Армения пожалеет. И этот ответ будет действительно быстрым, согласно буквальной риторике и вопреки истинному желанию разведывательного сообщества США.
P.S.Разведывательное сообщество Соединённых Штатов — собирательный термин для обозначения 17 отдельных правительственных учреждений США, перед которыми стоит задача сбора информации и ведения разведывательной деятельности в интересах США. Мы можем, конечно, чего-то не понимать, однако нам трудно отделаться от впечатления, что доклад разведки в открытом доступе — это оксюморон. Можно, таким образом, сделать вывод, что данный отчет служит целью не столько выработки политики правительства США, сколько формирования общественного мнения внутри Штатов и за их пределами, то есть является по большей части медиа-продуктом. Что мы и пытались доказать в этом материале.