12 Ապրիլի 2024 11:28
Ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ հանդիպումը, որում տեղ են գտել ռազմական համագործակցության մասին գաղտնի պայմանավորվածություններ՝ ըստ երևույթին թևավորել է Երեւանին։ Արևմտյան տերերի աջակցությունից ոգեշնչված՝ հայերը գրեթե ամեն օր գնդակոծում են ադրբեջանական բանակի դիրքերը, կրակելով, ըստ էության բանակցային գործընթացի վրա։ Հետևաբար, Բաքուն, Անկարան և Մոսկվան հանգում են մի կարծիքի՝ բրյուսելյան հանդիպումը դարձել է աշխարհաքաղաքական բնույթի սադրանք։
Իսկ ինչպե՞ս են Հայաստանի կողմից իրեն վաճառքին դնելու փաստը գնահատում ռուս փորձագետները, որոնց մեկնաբանություն ստանալու համար դիմել է Caliber.Az-ի թղթակիցը։
Նոր հասարակության ինստիտուտի տնօրեն Վասիլի Կոլտաշովի կարծիքով, Հայաստանը վաղուց է բռնել դեպի Արևմուտք կուրսը, սակայն փաշինյանական վարչակազմի խնդիրը կայանում էր նրանում, որ հնարավոր չէր արագ հեռանալ Ռուսաստանից՝ խզելով բոլոր կապերն ու պայմանավորվածությունները։ Սա անշահավետ ու սարսափելի է Երեւանի համար։
«Նույնիսկ 2020 թվականին իր ռազմաքաղաքական աղետը Հայաստանը կարողացավ օգտագործել Ռուսաստանին մեղադրելու և դեպի Արևմուտք շարժումը արագացնելու համար՝ փոխարենը ստանալով որոշակի երաշխիքների ակնարկներ և սնուցելով հայ երիտասարդության երազանքը՝ Եվրամիությունում քաղցր կյանքի մասին։ Եվ այս իմաստով Հայաստանի քաղաքացիների համար տնտեսական ռացիոնալությունը կորցրել է իր իմաստը, նրանք պարզապես չեն հասկանում, թե այս խաղի ընթացքում երկիրը հիմա ինչ է զոհաբերում։ Ռուսաստանը, իհարկե, Հայաստանին շատ բան կարող է տալ. դա և էներգառեսուրսների հարմարավետ գներ են, և՛ կորպորատիվ փոխգործակցությունը, և՛Հայաստանի քաղաքացիների համար գումար աշխատելու պայմաններ, և՛ Ռուսաստանի համար առևտրային միջնորդ լինելու հնարավորություն։ Ի դեպ, վերջին առավելությունից Հայաստանը շատ ակտիվորեն է օգտվում։
Բայց Հայաստանի ղեկավարությունն ինքնուրույն որոշումներ չի կայացնում, նա հետխորհրդային տարածքում ամենակախյալ վարչակազմերից է։ Արևմուտքի հետ փոխգործակցության մակարդակով այն մոտավորապես նույն մակարդակի վրա է, ինչպես բալթյան երկրները, բայց հասարակության հետ երկխոսության բաց լինելու առումով շատ հետ է մնում։ Որովհետև չի կարելի ամեն ինչ բացահայտ և ուղիղ ասել, թե ինչ է մտածել փաշինյանական ղեկավարությունը, նա ինչ է մտադրված անել Արևմուտքի հետ կապեր հաստատելով, ստիպված է երկրի բնակչության համար հնարել տարբեր կեղծ ռացիոնալ բացատրություններ այն մասին, թե Ռուսաստանը չի օգնում Երևանին, չի ուզում պայքարել Հայաստանի համար, նա հանդես է գալիս Ադրբեջանի կողմից և չի հավատում «Մեծ Հայաստանին», ի տարբերություն այդ նույն ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի, հատկապես Ֆրանսիայի, որոնք պատրաստ են ամեն կերպ օգնել և աջակցել Հայաստանին»,- նշել է քաղաքագետը։
Նման պատրվակները, Կոլտաշովի կարծիքով, ուղղված են նրան, որպեսզի Հայաստանի բնակչությանը ստիպել հավատալ, որ Ռուսաստանի գործընկերության մեջ ստացվող տնտեսական օգուտներից հրաժարվելը՝ անխուսափելի գործընթաց է, զոհաբերություն, որին արժե գնալ հանուն «Արևմուտքում երջանկության և ազատության»։
«Միևնույն ժամանակ, բալթյան երկրները, ի տարբերություն Հայաստանի, իրենից ներկայացնում են՝ Արևմուտքի հետ նման փոխգործակցության արդեն ավարտված տարբերակ, որտեղ կա քայքայված սուբսիդավորվող տնտեսություն և գործնականորեն տոտալիտար քաղաքական համակարգ, որտեղ չի կարելի և բերանը բացել, որտեղ իրագործվում է Արևմուտքի գենդերային-ազատական նորմերի թելադրանք։ Հայաստանը դեռ պետք է գնա այդ ճանապարհով։
Հայ հասարակության գրեթե հիսուն տոկոսը Փաշինյանին չի հավատում իր «Հայաստանի մեծ ուղու» մասին մեծախոսությանը, և հետևաբար Փաշինյանը անընդհատ ստիպված է փոխել իր հռետորաբանությունը, որպեսզի ինչ-որ կերպ արդարացնի իր քաղաքական շարժումները։ Փաշինյանի գլխավոր խնդիրն է՝ դադարեցնել «ռուսական աթոռին» նստելը և ամբողջությամբ գնալ դեպի Արևմուտք։ Բայց իրականում ինչպես դա անել՝ Երեւանում հստակ չգիտեն։ Որովհետև մոտակայքում կա Ադրբեջան, որը, չնայած իր ողջ արևմտամետությամբ հանդերձ պահապանում է կապերը Ռուսաստանի հետ, միաժամանակ չի հրաժարվում իր սեփական տնտեսական շահերից: Հայաստանը չի կարող այդպես ճկուն գործել, և հետևաբար Երևանը դես ու դեն է ընկնում, կատարելով հակասական գործողություններ։ Սակայն ես չեմ կարծում, որ Ռուսաստանը մոտ ապագայում կդիմի Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների կտրուկ խզելուն՝ այստեղ Մոսկվան, իմ կարծիքով, այլ տրամաբանություն ունի՝ դրական տնտեսական շրջանառությունից օգուտների օրինակով հայերին համոզել, որ չարժե Ռուսաստանի հետ կապերը խզել»,- նշում է Վ. Կոլտաշևը։
Գրող, հրապարակախոս և քաղաքագետ Կիրիլ Սիտնիկովի խոսքով՝ Հայաստանը ամենամոտ ժամանակում կարող է իր վրա զգալ ռուսական պատժամիջոցների ազդեցությունը։ Եվ այդ ժամանակ Փաշինյանը ստիպված կլինի պատասխանել այն հարցերին, որոնցից գլխավորը հնչում է այսպես. «Իսկ դրա դիմաց Արևմուտք ի՞նչ կտա մեզ՝ այստեղ և հիմա»։
«Այս խնդիրը Փաշինյանի համար ամենաակնհայտն ու ամենասարսափելին է։ Միանգամայն հասկանալի է, որ հայ հասարակությունը ինչ որ պահ կսկսի հասկանալ, որ Հայաստանը, ըստ էության, ծայրահեղ անշահավետ վաճառում է իր ինքնիշխանությունը՝ փոխարենը ստանալով որոշ պատրանքային խոստումներ Արևմուտքից։ Այս հարցերը առաջին հերթին տալու են հայ աշխատանքային միգրանտները, հենց որ Ռուսաստանը նրանց համար փակի իր սահմանները։ Նշեմ, որ Ռուսաստանի որոշ շրջաններում արդեն նկատվում են նման միտումներ՝ ռուս գործատուները սկսել են անտեսել հայկական անձնագրերով միգրանտներին։ Հայ հասարակությունը ինչ որ պահ կհասկանա, որ չի ուզում գնալ ուկրաինական սցենարով, կվախենա նման հեռանկարից։ Բայց հետո ամեն ինչ կարող է տեղի ունենալ՝ ընդհուպ մինչև նոր հեղափոխություն և Փաշինյանի տապալում»,- կարծում է Կ. Սիտնիկովը։
Համեմատելով Հայաստանի հետ Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունը և Երևանի համար ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի նոր դրամաշնորհները՝ Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի փորձագետ, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը առընթեր Ֆինանսական համալսարանի գիտաշխատող Ստանիսլավ Միտրախովիչը նշել է, որ թվերը պարզապես անհամեմատելի են։
«Հայաստանի հետ Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունը՝ 4 միլիարդ դոլար է, և դա ոչ մի ձևով չես համադրի Բրյուսելում Երևանին խոստացված 300 միլիոն դոլարի հետ։ Երեւանը կարող է զրկվել նման շահույթից, եթե սկսի խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, կամ կորցնել մասամբ, ինչը նույնպես քիչ չէ։ Այսպես թե այնպես, եվրոպական փողերը Հայաստանի համար չեն փոխարինի նման կորուստներին։ Այո, Հայաստանը առայժմ Ռուսաստանի համար մնում է որպես զուգահեռ ներմուծման կարևոր ալիք, սակայն Մոսկվայի համար այս ոլորտում ամենակարևոր օղակը Չինաստանն է և նրա շուկաները։ Այնպես որ, Երեւանի հետ հարաբերությունների վատանալու դեպքում Ռուսաստանը կարող է և խզել այդ հարաբերությունները Հայաստանի հետ։ Այո, Ռուսաստանը նույնպես ինչ-որ բան կկորցնի, բայց նման խաղի ժամանակ շատ ավելի ռիսկ է անում Հայաստանը։ Այստեղ դժվար է ամբողջությամբ հետևել Երևանի տրամաբանությանը։
Ադրբեջանը ինքը Արևմուտքի հետ զարգացած հարաբերություններ ունի, Արևմուտքին այդ հարաբերությունները ձեռնատու են, և ոչ ոք չի ծրագրում բռնել Հայաստանի կողմը։ Հայաստանը անմիջական սահման չունի արևմտյան դաշինքի հետ, երկիրը գտնվում է Եվրոպայից զգալի հեռավորության վրա, Արևմուտքը ի վիճակի չէ փոխարինել ռուսական շուկան՝ այնպես որ այս առումով Երևանի որոշումները շատ իռացիոնալ տեսք ունեն։ Հարկավոր է, ինչպես արդեն նշել եմ, համեմատել ոչ միայն Հայաստանին հատկացվող դրամաշնորհների գումարները, այլ ապրանքաշրջանառության կոնկրետ թվերը՝ իսկ այստեղ Հայաստանի հետ առևտրի ռուսական ցուցանիշները և եվրոպական ապրանքաշրջանառությունը պարզապես երկինք ու երկիր են»,- եզրափակել է Միտրախովիչը։

Колташев, Митрахович и Ситников на Caliber.Az
Состоявшаяся 5 апреля в Брюсселе встреча Армения-ЕС-США, на которой имели место тайные договоренности о военном сотрудничестве, похоже, окрылила Ереван. Воодушевленные поддержкой западных хозяев, армяне практически ежедневно обстреливают позиции азербайджанской армии, стреляя, по сути, в переговорный процесс. Поэтому, Баку, Анкара и Москва сходятся в одном — брюссельская встреча стала провокацией геополитического характера.
А как оценивают факт выставления Арменией себя на продажу российские эксперты, к которым корреспондент Caliber.Az обратился за комментариями?
По мнению директора Института нового общества Василия Колташова, Армения давно держит курс на Запад, однако проблема пашиняновской администрации заключалась в том, что нельзя было быстро отойти от России, разрывая все связи и договоренности. Это невыгодно и страшно Еревану.
«Даже свою военно-политическую катастрофу в 2020 году Армения смогла использовать, чтобы обвинить Россию и ускорить движение на Запад, получив взамен намеки на некие гарантии и подогревая мечту армянской молодежи о сладкой жизни в Евросоюзе. И в этом смысле экономическая рациональность утратила свое значение для граждан Армении, они просто не понимают, чем страна жертвует сейчас в ходе этой игры. Россия, конечно, может дать Армении многое: это и комфортные цены на энергоресурсы, и корпоративное взаимодействие, и условия для заработка граждан Армении, и возможность быть торговым посредником России. Кстати, последним преимуществом Армения пользуется очень активно.
Но армянское руководство не принимает решение само, это одно из самых несамостоятельных администраций на постсоветском пространстве. По уровню взаимодействия с Западом оно примерно на таком же уровне, как балтийские страны, но по уровню открытости в диалоге с обществом далеко позади. Потому что нельзя всё открыто и прямо сказать, что задумало пашиняновское руководство, что оно намерено делать, выстраивая контакты с Западом, населению страны приходится придумывать различные псевдорациональные объяснения о том, что Россия не помогает Еревану, не хочет воевать за Армению, она вступается за Азербайджан и не верит в «Великую Армению», в отличие от тех же США и ЕС, особенно Франции, которые готовы всячески Армении помогать и содействовать», — отметил политолог.
Такие отговорки, по мнению Колташова, направлены на то, чтобы заставить поверить население Армении в то, что отказ от экономических выгод, получаемых в партнерстве России, — неизбежный процесс, жертва, на которую стоит пойти ради «счастья и свободы на Западе».
«В то же время, балтийские страны, в отличие от Армении, представляют собой уже законченный вариант такого взаимодействия с Западом, где присутствует разрушенная дотируемая экономика и практически тоталитарная политическая система, где и рта нельзя открыть, где осуществляется только диктат гендерно-либеральных норм Запада. Армении еще предстоит по этому пути идти.
Армянское общество почти на пятьдесят процентов не верит Пашиняну в его разглагольствования о «великом пути Армении», и потому Пашиняну постоянно приходится менять свою риторику, чтобы как-то оправдать свои политические телодвижения. Главная задача Пашиняна — перестать сидеть на «российском стуле», полностью уйти на Запад. Но как это сделать в реальности, в Ереване точно не знают. Потому что рядом существует Азербайджан, который при всей своей прозападности сохраняет связи с Россией, при этом не отказываясь от продавливания собственных экономических интересов. Армения так пластично действовать не может, и потому Ереван мечется туда-сюда, совершая противоречивые действия. Однако я не думаю, что Россия в ближайшее время пойдет на резкий разрыв экономических отношений с Арменией — тут у Москвы, на мой взгляд, другая логика — убеждать армян на примере выгод от положительного экономического оборота, что разрывать связи с Россией не стоит», — отмечает В. Колташев.
По словам писателя, публициста и политолога Кирилла Ситникова, Армения в самое ближайшее время может ощутить на себе действие российских санкций. И тогда Пашиняну придется отвечать на вопросы, главный из которых будет звучать так: «А что Запад даст нам взамен, здесь и сейчас?».
«Эта проблема самая очевидная и самая страшная для Пашиняна. Вполне понятно, что армянское общество в какой-то момент начнет понимать, что Армения, по сути, крайне невыгодно продает свой суверенитет, взамен получая какие-то призрачные обещания на Западе. Этими вопросами зададутся в первую очередь армянские трудовые мигранты, как только Россия закроет для них границы. Отмечу, что в некоторых регионах России уже замечены такие тенденции — мигрантов с армянскими паспортами начинают игнорить российские работодатели. Армянское общество в какой-то момент поймет, что не хочет идти по украинскому сценарию, испугается такой перспективы. А вот далее может произойти всякое — вплоть до новой революции и свержения Пашиняна», — полагает К. Ситников.
Сравнивая товарооборот России с Арменией и новые гранты США и ЕС для Еревана, эксперт Фонда национальной энергетической безопасности, научный сотрудник Финансового университета при правительстве РФ Станислав Митрахович отметил, что цифры просто несопоставимы.
«Товарооборот России с Арменией — 4 млрд долларов, и это никак не сопоставить с обещанными в Брюсселе Еревану 300 миллионами. Такой прибыли может лишиться Ереван, если начнет разрывать связи с Россией, или потерять ее частично, что уже тоже немало. Так или иначе, европейские деньги для Армении никак не заменят такие потери. Да, Армения пока остается для России важным каналом параллельного импорта, но самое главное звено в этой сфере для Москвы — это Китай и его рынки. Так что в случае ухудшения отношения с Ереваном Россия может и оборвать эти связи с Арменией. Да, Россия тоже что-то потеряет, но гораздо больше рискует в ходе такой игры Армения. Тут сложно до конца уследить логику Еревана.
Азербайджан сам имеет развитые отношения с Западом, Запад эти отношения устраивают, и никто на сторону Армении становиться не планирует. У Армении нет прямой границы с западным альянсом, страна находится от Европы на значительном удалении, заменить российский рынок Запад не в состоянии — так что решения Еревана по этой части выглядят весьма нерационально. Надо, как уже отмечал, сравнить не просто суммы грантов, выделяемых Армении, а конкретные цифры товарооборота — а тут российские показатели в торговле с Арменией и европейский товарооборот просто небо и земля», — резюмировал Митрахович.