19 Ապրիլի 2024 13:45
Այս շաբաթ սկսված ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) դուրսբերումը՝ ոչ միանշանակ արձագանք է առաջացրել Վաշինգտոնում։ Այսպես, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Վեդանտ Պատելը, մեկնաբանելով Ադրբեջանից ՌԽՔ-ի վաղաժամկետ դուրսբերումը՝ իրեն թույլ է տվել հարձակում Ռուսաստանի դեմ, ինչպես նաև անհարգալից վերաբերմունք մեր երկրի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ։
«Ինչպես գիտեք, մենք չենք եղել եռակողմ բանակցությունների մասնակիցներ, որոնք վերջ դրեցին՝ 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում մարտերին և այդ տարածաշրջանում տեղակայեցին ռուսական զորքեր։ Մենք ոչինչ չենք տեսել, որ ցույց տա, որ ռուս զինվորականները ներդրումներ են կատարում ավելի խաղաղ և կայուն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, և անցյալ աշնանը Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձությունները վկայում են այդ մասին: Սա ևս մեկ օրինակ է, որ Ռուսաստանը չի հանդիսանում հուսալի դաշնակից կամ գործընկեր»,- ասել է Պատելը` դրանով հանդերձ կեղծավո հավելելով, որ ԱՄՆ-ը վճռականորեն աջակցում է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ տեւական և արժանապատիվ խաղաղությանը հասնելու ջանքերին և պատրաստ է առաջիկայում ևս նպաստել այդ գործընթացին:
Սկսենք նրանից, որ ՌԽՔ-ի առնչությամբ Պատելի հայտարարություններում ոչ մի նոր բան չկա, որ ԱՄՆ-ն նախկինում ևս դժգոհություն էր հայտնում Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռուս զինծառայողների ներկայությանը։ Այդ մասին, ի դեպ, այդ նույն Պատելը բացասական է արտահայտվել նաև անցյալ տարվա հոկտեմբերին կայացած ճեպազրույցում։ «ԱՄՆ-ում համարում են, որ Լեռնային Ղարաբաղին հարկավոր է անկախ միջազգային առաքելություն, սակայն տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը մտահոգություն է առաջացնում»,- ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին այն մասին, թե ԱՄՆ-ի տեսանկյունից արդյոք Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայության համար կան հիմքեր՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ամբողջական վերականգնումից հետո։
Հասկանալի է, որ ամերիկացիներին դուր չի գալիս, որ Բաքուն և Մոսկվան Ադրբեջանի տարածքից ՌԽՔ-ի վաղաժամկետ դուրսբերման հարցը լուծեցին հանգիստ և խաղաղ ճանապարհով։ ԱՄՆ-ը, իհարկե, ցանկանում էր, որպեսզի այդ հողի վրա վատթարանային Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները։ Դա, Վաշինգտոնի առավել դժգոհությամբ հանդերձ՝ տեղի չունեցավ։
Մյուս կողմից, ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ի մեղադրանքները Ռուսաստանի հասցեին այն կապակցությամբ, որ նա չմիջամտեց 2023 թվականի սեպտեմբերին հակաահաբեկչական միջոցառումներին՝ ցույց են տալիս նաև ամերիկյան քաղաքականության երկերեսանիությունը։ Պարադոքսը նրանում է, որ ԱՄՆ-ը, որպես «համաշխարհային ժողովրդավարության» գլխավոր պահապան, Ադրբեջանին կշտամբում այն բանի համար, որ նա կարողացել է վերականգնել իր ինքնիշխանությունը՝ իր վերահսկողության տակ վերադարձնելով իր իսկ նախնիների տարածքները։ Հայաստանի և նրա հովանավորների՝ Ղարաբաղում կեղծ կազմավորման մնացորդները պահպանելու և բանակցային գործընթացը ինչ-որ կարգավիճակի քննարկման համատեքստ տեղափոխելու բոլոր փորձերը վերջնականապես ձախողվեցին։ Ղարաբաղում Բաքվի վճռական գործողությունները առաջացրին Վաշինգտոնի դժգոհությունը, և հենց այդ ժամանակ Ամերիկայի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը արտահայտեց ԱՄՆ-ի խորը՝ մտահոգությունը ռազմական գործողությունների վերաբերյալ և Բաքվին կոչ արեց անհապաղ դադարեցնել դրանք։ «Այդ գործողությունները վատթարացնում են առանց այն էլ ծանր մարդասիրական իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում և խափանում են խաղաղության հաստատման հեռանկարները։ Ինչպես արդեն հասկացրել ենք Ադրբեջանին, վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումը անընդունելի է և հակասում է՝ տարածաշրջանում արդար և արժանապատիվ խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու ջանքերին»,- իր հայտարարության մեջ նշել է ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։ Առկա է երկակի ստանդարտների քաղաքականություն։ Որպես դրա հաստատում կարելի է բերել ևս մի ամբողջ շարք փաստեր։ Ահա դրանցից մեկը։
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի կեղծավոր քաղաքականությունը ցույց տվեց Վաշինգտոնի ուշացած արձագանքը՝ Ղարաբաղում այժմ մոռացության մատնված անջատողական վարչակարգի այսպես կոչված «նախագահական ընտրություններին»։ Այն ժամանակ, երբ աշխարհի շատ երկրներն և կազմակերպությունները անհապաղ հայտարարեցին Ղարաբաղում անօրինական ռեժիմի և «ընտրությունների» չճանաչման մասին, ԱՄՆ-ը դադար վերցրեց, և միայն ավելի ուշ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը ճեպազրույցում ուշացումով հայտնեց այն մասին, որ ԱՄՆ-ը չի ճանաչում «ընտրությունների» արդյունքները, բայց անմիջապես հիշեցրեց՝ Ղարաբաղի հայերին մարդասիրական մատակարարումներ ապահովելու համար Լաչինի և Աղդամի երթուղիների անհապաղ բացման անհրաժեշտության մասին։
ԱՄՆ-ի և ընդհանուր առմամբ Արևմուտքի երկակի ստանդարտները տեսանելի են նաև նրանում, որ այնտեղ նրանք երբեք չեն դատապարտել Ղարաբաղում հայերի վայրագությունները, ժամանակակից Հայաստանի տարածքում էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, և առավել եւս կոչ չեն արել պատժամիջոցներ կիրառել ագրեսոր պետության դեմ։
Վաշինգտոնում լռում են այն մասին, որ Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանը մինչև հիմա չի այցելել Շուշա ու Խանքենդի։ Ստացվում է, որ ԱՄՆ-ը չի՞ ճանաչում Ղարաբաղի Ադրբեջանին պատկանելը։ Եվ հիմա, Ռուսաստանին քննադատելով Ադրբեջանի զինված ուժերի հակաահաբեկչական միջոցառումներին չմիջամտելու համար՝ ամերիկացիները, ըստ էության, կասկածի տակ են դնում 44-օրյա պատերազմի և Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում հակաահաբեկչական գործողության արդյունքները, իսկ դրա հետ միասին մեր երկրի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Ստացվում է, որ Վաշինգտոնին ձեռնտու էր, որ Ադրբեջանի մարմնի վրա մնար անջատողական սուբյեկտի մնացորդների տեսքով թարախակույտը։ Իսկ հիմա Ամերիկան սկսել է Հայաստանը զենքով և ռազմական տեխնոլոգիաներով ինտենսիվորեն լցնելու գործընթացը՝ դրանով իսկ աջակցելով Երևանի ռեւանշիստական և ագրեսիվ քաղաքականությանը։ Կեղծավորությո՞ւն է։ Երկակի ստանդարտնե՞ր են։ Միանշանակ։

АНАЛИТИКА  18 Апреля 2024 - 19:01
Вывод российского миротворческого контингента (РМК) из Карабахского региона, начавшийся на этой неделе, вызвал неоднозначную реакцию в Вашингтоне. Так, представитель Госдепа США Ведант Патель, комментируя досрочный выход РМК из Азербайджана, позволил себе выпад против России, а также неуважение к территориальной целостности и суверенитету нашей страны.
«Как вы знаете, мы не были участниками трехсторонних переговоров, которые положили конец боевым действиям в Нагорном Карабахе в 2020 году и разместили российские войска в этом регионе. Мы не видели ничего, указывающего, что российские военные вкладывали в более мирный и стабильный регион Южного Кавказа, и события в Нагорном Карабахе минувшей осенью показательны в этом плане. Это еще один пример того, что Россия не является надежным союзником или партнером», — сказал Патель, лицемерно добавив при этом, что, мол, США решительно поддерживают усилия Армении и Азербайджана по достижению прочного и достойного мира и готовы и впредь содействовать этому процессу.
Начнем с того, что в заявлениях Пателя касательно РМК нет ничего нового, США и раньше выражали недовольство присутствием российских военнослужащих в Карабахском регионе Азербайджана. Об этом, кстати, в октябре прошлого года высказывался в негативном ключе на брифинге тот же самый Патель. «США считают, что Нагорному Карабаху нужна независимая международная миссия, однако присутствие российских миротворцев в регионе вызывает обеспокоенность», — сказал он, отвечая на вопрос о том, есть ли, с точки зрения США, основания для присутствия в Карабахе российских миротворцев после полного восстановления суверенитета Азербайджана.
Понятно, что американцам не нравится, что Баку и Москва решили вопрос с досрочным выводом РМК с территории Азербайджана тихо и мирно. США, конечно же, хотелось, чтобы отношения Азербайджана и России на этой почве испортились. Этого, к вящему недовольству Вашингтона, не случилось.
С другой стороны, очевидно, что обвинения США в адрес России в связи с тем, что она не вмешалась в антитеррористические мероприятия в сентябре 2023 года, показывают и двуличие американской политики. Парадокс в том, что США — как главный блюститель «мировой демократии» — ставят в укор Азербайджану то, что он смог восстановить суверенитет, вернув под свой законный контроль свои же исконные территории. Все попытки Армении и ее покровителей сохранить ошметки фейкового образования в Карабахе и перевести переговорный процесс в контекст обсуждения какого-то статуса окончательно провалились. Решительные действия Баку в Карабахе вызвали недовольство Вашингтона, именно тогда американский госсекретарь Энтони Блинкен выразил глубокую обеспокоенность США военными действиями и призвал Баку немедленно прекратить их. «Эти действия ухудшают и без того тяжелую гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе и подрывают перспективы установления мира. Как мы уже давали понять Азербайджану, применение силы для разрешения споров неприемлемо и идет вразрез с усилиями по созданию условий для справедливого и достойного мира в регионе», — отмечал в своем заявлении глава внешнеполитического ведомства США. Налицо политика двойных стандартов. Как подтверждение тому можно привести еще целый ряд фактов. Вот один из них.
В сентябре прошлого года лицемерную политику США в отношении Азербайджана показала запоздалая реакция Вашингтона на т. н. «президентские выборы» ныне канувшего в Лету сепаратистского режима в Карабахе. В то время как большинство стран мира и организаций оперативно заявили о непризнании незаконного режима и «выборов» в Карабахе, США взяли паузу и только позже официальный представитель Госдепа Мэтью Миллер с опозданием сообщил на брифинге о том, что США не признают результаты «выборов», но тут же напомнил о необходимости немедленного открытия лачинского и агдамского маршрутов для обеспечения гуманитарных поставок армянам Карабаха.
Двойные стандарты США и в целом коллективного Запада просматриваются также в том, что там ни разу не осудили зверства, учиненные армянами в Карабахе, политику этнических чисток на территории современной Армении, и тем более не призвали ввести санкции против государство-агрессора.
В Вашингтоне молчат по поводу того, что посол США в Азербайджане до сих пор не посетил Шушу и Ханкенди. Получается, что США не признают принадлежность Карабаха Азербайджану? И сейчас, критикуя Россию за невмешательство в антитеррористические мероприятия ВС Азербайджана, американцы, по сути, ставят под сомнение итоги 44-дневной войны и контртеррористической операции в Карабахском регионе Азербайджана, а вместе с этим суверенитет и территориальную целостность нашей страны. Вашингтону, выходит, было выгодно, чтобы на теле Азербайджана оставался гнойник в виде ошметков сепаратистского образования. А сейчас Америка начала процесс интенсивной накачки Армении оружием и военными технологиями, поддерживая тем самым реваншистскую и агрессивную политику Еревана. Лицемерие? Двойные стандарты? Однозначно.