«Անկարայում հասկանում են, որ հայկական կողմին ոչ միշտ կարելի է վստահել» Հասը և Սավինը՝ Caliber.Az-կայքում
07 Հունիսի 2024 18:31
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում կա շատ առողջ երկխոսություն, - այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։ «Կան նաև պայմանավորվածություններ, որոնցից հիմնականները, ցավոք, դեռևս չեն իրականացվել երրորդ գործոնի պատճառով»,- ասել է նա։ Արտաքին գործերի նախարարի խոսքով, Հայաստանը ակնկալում է, որ Թուրքիան կկատարի պայմանավորվածությունները։ «Մենք պատրաստ ենք շարունակել այդ շատ առողջ երկխոսությունը»,- ասել է Միրզոյանը։
Ի՞նչ է մատնանշում Միրզոյանը։ Եվ այսօր ո՞ր փուլում է գտնվում հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը։ Այս հարցերին պատասխանելու համար Caliber.Az-ի թղթակիցը խնդրել է օտարերկրյա փորձագետներին։
Ինչպես համարում է թուրք քաղաքագետ Քերիմ Հասը, մեդալի մի կողմը կայանում է նրանում, որ Անկարան եզրակացություններ է անում, հետեւելով Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ բանակցությունների արդյունավետությանը։ Իսկ մեդալի մյուս կողմն էլ կայանում է նրանում, որ Երևանի համար որոշ չափով ավելի հեշտ է երկխոսություն վարել Անկարայի, քան Բաքվի հետ։
«Առաջին հերթին այն պատճառով, որ այս պահին կողմերի միջև չկան էական հակասություններ. բացակայում են կոնկրետ տարածքային պահանջներ և տարաձայնություններ, մինչդեռ այս հարցը դեռ մինչև վերջ լուծված չէ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև և այն չի լինի վերջնականապես կարգավորված, քանի դեռ չի ավարտվել սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը։ Դրանով հանդերձ կան պատմական կապեր և Թուրքիայում մեծաթիվ հայկական սփյուռք, որը միշտ փոխգործակցել է Հայաստանի հետ, նույնիսկ վերջինիս, մինչև 2020 թվականը լիակատար մեկուսացման ժամանակահատվածում։ Այս ամենը հանդիսանում է երկխոսության շարժիչ։ Հայաստանը հետաքրքրված է թուրքական շուկայով և պատրաստ է ակտիվորեն համագործակցել նրա հետ, հենց որ հնարավորություն ընձեռվի։ Ըստ էության, դրա համար հարկավոր է պարզապես երկրների միջև բացել սահմանային և մաքսային կետեր»,- նշել է թուրք փորձագետը։
Այս բոլոր գործոնները, Հասի կարծիքով, Երեւանին հնարավորություն են տալիս ենթադրել, որ այն կարող է ազդել Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի քաղաքականության վրա։ Բայց այստեղ, իհարկե, ամեն ինչ այնքան էլ պարզ չէ՝ Անկարան ունի այս գործընթացն առաջ մղելու որոշումների կայացման իր ալգորիթմը:
«Մինչդեռ կա ակներևություն, որ Երևանը այժմ Անկարայի հետ լիարժեք հարաբերությունների վերականգնմանը շատ ավելի մեծ կարիք ունի, քան դա եղել է 44-օրյա պատերազմից առաջ։ Հայաստանի քաղաքական և տնտեսական կշիռը տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս զգալիորեն նվազել է։ Ազդեցություն են թողնում 44-օրյա պատերազմի արդյունքները և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզելու և Արևմուտքի հետ մերձեցման միտումները։ Այս համատեքստում, Երևանը՝ անմիջապես տարածաշրջանում իր առևտրատնտեսական ուղիները դիվերսիֆիկացնելու մեծ կարիք ունի՝ Արևմուտքն այսպես թե այնպես հեռու է, և նա չի կարող, այո և իր վրա չի վերցնում բոլոր հրատապ խնդիրները լուծելու պարտավորությունը, նույնիսկ եթե Երևանը դիմի Մոսկվայի հետ հարաբերությունների ամբողջական խզմանը։ Որտե՞ղ փնտրել այլընտրանք՝ բացի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ ինքնին հասկանալի հարաբերություններ հաստատելուց»,- հարցնում է քաղաքագետը։
Հետևաբար, Կ. Հասի կարծիքով, չնայած Հայաստանում որոշակի թուրքաֆոբիայի առկայությանը, պարադոքսը կայանում է նրանում, որ հատկապես Թուրքիան է Հայաստանի համար հանդիսանում դեպի Արևմուտք կամուրջ, եթե ոչ ինքին Արևմուտքի մարմնավորումը տարածաշրջանում։
«Թուրքիան՝ սահմանների բացվելու դեպքում Երևանի համար կդառնա ամենագլխավոր գործընկեր, եթե, օրինակ, Հայաստանը ստիպված լինի դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից։ Եվ դա կարող է տեղի ունենալ, և միանգամայն հանկարծակի՝ Երևանում դա քաջ գիտակցում են։ Ռուսաստանը կարող է ինչ-որ պահ դիմել Հայաստանի հետ բազմաթիվ կապերի վճռականորեն խզման՝ իրադարձությունների նման տարբերակը չի կարելի բացառել։ Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան աստիճանաբար լրացնում է Հարավային Կովկասում առկա քաղաքական և տնտեսական բացերը, քանի դեռ Ռուսաստանը զբաղված է Ուկրաինայի պատերազմով։ Սուրբ տեղը, ինչպես հայտնի է, դատարկ չի մնում: Այնուամենայնիվ աշխարհաքաղաքական նոր իրականության շրջանակներում Թուրքիան նույնպես ներդրումների կարիք ունի։ Տնտեսական ճգնաժամը նկատելիորեն ազդում է Անկարայի քաղաքականության վրա, և խաղաղությունը Հայաստանի հետ նույնպես Թուրքիային անհրաժեշտ է որպես օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու հնարավորություն։ Ինչը կդառնա կարևոր նշան Արևմուտքի երկրների, նրանց ներդրումների համար, կվերացնի Ֆրանսիայի և արևմտյան այլ երկրների նախապաշարմունքն ու ազդեցությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վրա։ Բայց, իհարկե, այստեղ ամեն ինչ կախված է Բաքվի և Երևանի հարաբերություններից։ Բաքվի հետ աշխարհաքաղաքական միությունը առաջնային է Անկարայի համար։ Սակայն, եթե Բաքվի ու Երևանի միջև ստորագրվի խաղաղ պայմանագիր՝ հայ-թուրքական տնտեսական հարաբերությունները կզարգանան»,- ենթադրում է Կ. Հասը։
Միևնույն ժամանակ, ռուս քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հարցերով փորձագետ Ռենատ Սավինի կարծիքով, Անկարան առաջվա պես Հայաստանի հետ բոլոր հարաբերությունները շաղկապում է Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունների համատեքստում։
«Այո, մենք նկատում ենք Անկարայի և Երևանի հարաբերությունների զարգացում։ Չնայած Թուրքիայի և Հայաստանի միջև մի տեսակ սառեցված պաշտոնական հարաբերություններին՝ կա ապրանքաշրջանառություն և միգրացիոն կամուրջներ։ Մասնակիորեն առևտրաշրջանառությունը տեղի է ունենում երրորդ երկրների միջոցով, բայց դա միանգամայն շոշափելի և ծայրահեղ կարևոր է Հայաստանի համար։ Ըստ էության, որքան էլ առաջին հայացքից մոլեգին լինի թուրքաֆոբիան Հայաստանում, հայերը գրեթե ամբողջությամբ հենվում են թուրքական շուկայի վրա, և դրա շրջանառությունը միայն աճում է: Ակնկալվում է, որ, հենց որ սահմանների բացվեն՝ ապրանքաշրջանառությունը անմիջապես կբարձրանա մինչև մի քանի միլիարդ դոլարի նշագիծը։ Փաստորեն, Անկարան և Երևանը շատ առումներով արդեն պատրաստ են իրադարձությունների նման զարգացմանը, սակայն սահմանները առայժմ այնուամենայնիվ կողպված են։ Եվ սա անմիջականերեն կապված է այն բանի հետ, թե Երեւանը ինչպես է պայմանավորվելու Բաքվի հետ։ Այստեղ Անկարան շատ հետևողական է, նա մանրակրկիթ հետևում է գործընթացին, և վերլուծությունների հիման վրա շփվում է Երևանի հետ։ Նման պրագմատիզմն, իհարկե, արդարացված է՝ Անկարայում հասկանում են, որ հայկական կողմին, ավաղ, ոչ միշտ կարելի է վստահել, հետևաբար այն հիմնական պայմանավորվածությունները, որոնց մասին խոսում է Միրզոյանը, դրանք հենց այն են, ինչը Անկարան խոստանում է իրականացնել, հենց որ Բաքուն ու Երևանի ստորագրեն խաղաղ պայմանագիրը։ Սա առաջին հերթին սահմանի ամբողջական բացումն է, երկու ուղղություններով բեռնափոխադրումների և ուղեւորափոխադրումների մեկնարկը»,- ամփոփել է Ռ. Սավինը։

«В Анкаре понимают, что армянской стороне не всегда можно доверять» Хас и Савин на Caliber.Az
В отношениях Армения-Турция существует очень здоровый диалог — об этом в Нацсобрании заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян. «Есть также договоренности, основные из которых, к сожалению, пока не реализованы из-за третьего фактора», — сказал он. По словам министра иностранных дел, Армения ожидает, что Турция выполнит договоренности. «Мы готовы продолжать этот очень здоровый диалог», — сказал Мирзоян.
На что указывал Мирзоян? И на каком этапе сегодня находится процесс нормализации армяно-турецких отношений? Ответить на эти вопросы корреспондент Caliber.Az попросил зарубежных экспертов.
Как считает турецкий политолог Керим Хас, одна сторона медали заключается в том, что Анкара делает выводы, отслеживая результативность переговоров Баку и Еревана. Другая же сторона медали заключена в том, что Еревану несколько проще вести диалог с Анкарой, нежели с Баку.
«В первую очередь потому, что на данный момент нет коренных противоречий между сторонами: отсутствуют конкретные территориальные претензии и разногласия, в то время как этот вопрос пока не решен до конца между Азербайджаном и Арменией и он не будет окончательно утрясен, пока не закончится как минимум процесс делимитации и демаркации границ. При этом существуют исторические связи и обширная армянская диаспора в Турции, которая взаимодействовала с Арменией всегда, даже в период полной изоляции последней до 2020 года. Все это является двигателем диалога. Армения заинтересована в турецком рынке и готова активно взаимодействовать с ним, как только появится возможность. По сути, для этого надо просто открыть пограничный и таможенный пункт между странами», — заметил турецкий эксперт.
Все эти факторы, по мнению Хаса, дают Еревану возможность предполагать, что он может влиять на политику Турции в отношении Армении. Но здесь, конечно, не всё так просто — у Анкары свой алгоритм принятия решений по продвижению этого процесса.
«Между тем существует очевидность, что Ереван сейчас нуждается в восстановлении полноценных отношений с Анкарой гораздо больше, чем это было до 44-дневной войны. Политический и экономический вес Армении в регионе и вне его сильно упал. Сказываются результаты 44-дневной войны и тенденция на разрыв связей с Россией, сближение с Западом. В этом контексте Ереван сильно нуждается в диверсификации своих торгово-экономических путей непосредственно в регионе — Запад так или иначе далеко, и он не может, да и не берет на себя обязательств решать все насущные проблемы, даже если Ереван пойдет на полный разрыв отношений с Москвой. Где искать альтернативу, помимо налаживания само собой разумеющихся отношений с Азербайджаном и Турцией?», — задается вопросом политолог.
Поэтому, по мнению К. Хаса, несмотря на наличие определенной тюркофобии в Армении, парадокс состоит в том, что именно Турция является мостом на Запад для Армении, если даже не самим олицетворением Запада в регионе.
«Турция при условии открытия границ станет для Еревана самым главным партнером, если Армении, например, придется покинуть ЕАЭС. А это может произойти и весьма внезапно — в Ереване это хорошо осознают. Россия может в какой-то момент пойти на решительный разрыв многих связей с Арменией — такой вариант событий исключать нельзя. В то же время Турция поэтапно заполняет имеющиеся политические и экономические пустоты на Южном Кавказе, пока Россия занята войной в Украине. Свято место, как известно, пусто не бывает. Тем не менее в рамках новой геополитической реальности Турция также нуждается в инвестициях. Экономический кризис заметно влияет на политику Анкары, и мир с Арменией также нужен Турции как возможность привлечь внешние инвестиции. Что станет важным знаком для стран Запада, их инвестиций, снимет предубежденность и влияние Франции и других западных стран на отношения с Турцией. Но, конечно, всё тут зависит от отношений Баку и Еревана. Геополитический союз с Баку первичен для Анкары. Однако, если будет подписан мирный договор между Баку и Ереваном, турецко-армянские экономические отношения будут развиваться», — полагает К. Хас.
В то же время, по мнению российского политолога, эксперта по Южному Кавказу Рената Савина, Анкара по-прежнему увязывает все отношения с Арменией в контексте переговоров Баку и Еревана.
«Да, мы наблюдаем развитие отношений Анкары и Еревана. Несмотря на вроде бы замороженные официальные отношения между Турцией и Арменией, существует торговый оборот и миграционные мосты. Частично торговый оборот происходит через третьи страны, но он весьма ощутим и крайне важен для Армении. По сути, какой бы яростный, на первый взгляд, ни была тюркофобия в Армении, армяне почти целиком полагаются на турецкий рынок, и оборот его лишь растет. Ожидается, что, как только границы будут открыты, торговый оборот сразу взлетит к отметке в несколько миллиардов долларов. По сути, Анкара и Ереван во многом уже готовы к такому развитию событий, однако пока границы все же находятся на замке. И это непосредственно связано с тем, как договаривается Ереван с Баку. Здесь Анкара очень последовательна, она тщательно мониторит процесс и, на основании анализа, общается с Ереваном. Такой прагматизм, конечно, оправдан — в Анкаре понимают, что армянской стороне, увы, не всегда можно доверять, потому основные договоренности, о которых говорит Мирзоян, это как раз то, что Анкара обещает реализовать, как только Баку и Ереван подпишут мирный договор. В первую очередь, это полное открытие границы, запуск грузового и пассажиропотока в обе стороны», — резюмировал Р. Савин.