Հայաստան. ցանկություններ և մտադրություններ Կամ նորից սահմանադրության մասին
Երևանում կայացել է՝ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ջեյմս Օ՛Բրայենի մասնակցությամբ՝ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական երկխոսության եզրափակիչ նիստը։ Ավելի վաղ Պետդեպարտամենտը հայտնել էր, որ նիստում քննարկվելու է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցը և հետագա քայլերը։ Օ'Բրայենը նաև ազդարարել էր՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարաժամկետ և խաղաղ համաձայնության ձեռքբերման մեջ ԱՄՆ-ի աջակցության, ներառյալ Ալմաթիի հռչակագիրը որպես սահմանների սահմանազատման հիմք օգտագործելու մասին» քննարկումները:
Եվ ահա, իրոք, հանդիպմանը Միրզոյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության մասին պայմանագիր կնքելու իրական հնարավորություն կա։ «Ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ վերահաստատել, որ Հայաստանը հավատարիմ է՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նորմալացման գործընթացին և 1991 թվականի Ալմաթիի՝ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանազատմանը։ Կա իրական հնարավորություն, պատմական շանս՝ ավարտին հասցնել խաղաղ պայմանագրի նախագիծը, որի ստորագրումը կարող է նոր դուռ բացել տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության համար»,- ասել է Միրզոյանը։ Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը «շատ է շահագրգռված» տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցությունները «երկրների ինքնիշխանության և իրավասության, լիակատար հարգանքի, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա» ապաշրջափակելու մեջ։
Տպավորություն է ստեղծվում, որ Երեւանը փորձում է ստանալ առավելագույնը՝ դրանով հանդերձ ոչինչ չանելով։ Ուզում է դառնալ տարանցիկ տարածք կապի տարբեր նախագծերի համար, բայց դրանով հանդերձ չի ուզում փոխել Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ պարունակող սահմանադրության դրույթները, ինչը, ինչպես հայտնի է, հանդիսանում է Բաքվի հիմնական պահանջներից մեկը։
Նույնիսկ տպավորություն է ստեղծվում, որ հայկական կողմը փորձում է Բաքվի վրա ճնշում գործադրել վարչապետ Փաշինյանի նոյեմբերին COP29-ի հիպոթետիկ այցի մանիպուլյացիայի միջոցով։ Հայտարարություններն այն մասին, որ Փաշինյանը չի գնալու COP29, կարծես թե կոչված են Ադրբեջանին մղել փոխզիջումների, որպեսզի մինչ համաժողովի անցկացումը նա այնուամենայնիվ համաձայնվի ստորագրել խաղաղ պայմանագիր՝ առանց Հայաստանի օրենսդրությունը փոխելու պայմանի։ Երեւանում, ակնհայտորեն, ենթադրում են, որ Բաքվի համար իմիջային առավելությունները այնքան մեծ կլինեն, որ նա պատրաստ կլինի մոռանալ ռազմավարական իմաստի նկատառումների՝ երկարաժամկետ անվտանգության հարցի մասի։
Այս պայմաններում Բաքուն, ընդհակառակը, ոչ միայն պահպանում է նախկին պայմանները, այլ նաեւ ավելացնում է նորերը։ Նման նոր պայման կարելի է համարել նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին շրջանում արած հայտարարությունը այն մասին, որ Հայաստանը պետք է միանա՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դե յուրե չեղարկելու Ադրբեջանի կոչին։ Իսկ հիմնական պահանջը մնում է անփոփոխ՝ Հայաստանի օրենսդրությունից (ներառայալ Սահմանադրությանը) հանել Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ պարունակող կետերը։
Հատկանշական է, որ էլ ավելի վաղ՝ հունիսի 7-ին, Հայաստանի ԱԳՆ-ն տարածել է հայտարարություն, որում ասվում է, որ «խաղաղ պայմանագրի նախագծում կա նաև համաձայնեցված դրույթ, ըստ որի՝ կողմերից ոչ մեկը չի կարող վկայակոչել իր ներքին օրենսդրությանը, որպեսզի չկատարի խաղաղ պայմանագրով ստանձնած իր պարտավորությունները»։
Երեւանը, այսպիսով, պայմանագրի այս կետը վկայակոչում է որպես բավարար հիմք՝ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ պարունակող սահմանադրության կետը համահարթելու համար։
Սակայն, դա այդպես չէ: Նախ, այս հոդվածը ընդամենը կրկնում և ամրապնդում է մի կետ, որն այս կամ այն ձևով առկա է աշխարհի շատ երկրների սահմանադրություններում: Որպես օրինակ բերենք Հայաստանի հիմնական օրենքի 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետը. «Հայաստանի Հանրապետության կողմից վավերացված միջազգային պայմանագրերի և Հայաստանի Հանրապետության օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը»։ Սակայն այս կետը կարող է գերակայել Հայաստանի Հանրապետության տարբեր օրենսդրական ակտերի, բայց ոչ մի կերպ հիմնարար օրենքի նկատմամբ, քանի որ Հայաստանի սահմանադրության 116-րդ հոդվածի երրորդ կետում հստակ գրված է. «Սահմանադրությանը հակասող միջազգային պայմանագրերը չեն կարող վավերացվել»: Այսինքն՝ երկրի սահմանադրությունը, բոլոր հանգամանքների դեպքում, Հայաստանում բարձրագույն իրավական ուժ ունի։
Եվ այսպես, Երևանը ուզում է «անտեսել» սահմանադրության հետ կապված, իսկ Բաքուն նրան նման հնարավորություն չի տալիս։ Չի բացառվում, որ հիմա Վաշինգտոնը կխնդրի Բաքվին զիջել այս հարցում։ Սակայն Բաքվի վճռական դիրքորոշման, այո և տարածաշրջանում նրա մեծ միջազգային սուբյեկտիվության ֆոնին, ավելի հավանական է, որ Վաշինգտոնը վերջիվերջո կսկսի վճռական ճնշում գործադրել Երևանի վրա։ Արևմուտքի լավագույն ուղեղները հասկացել են, որ տարածաշրջանում «հայկական գաղափարի» միջոցով հակամարտությունների կառավարման ռեսուրսը սպառվել է, և հիմա, որպեսզի մի կերպ վերահսկել գործընթացները՝ անհրաժեշտ է նպաստել երկարաժամկետ խաղաղությանը։
«Մենք նպաստում ենք տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման ջանքերին: Մենք նաև աշխատում ենք Կենտրոնական Ասիայից մինչև Միջերկրական ծով տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ, և եթե երկարաժամկետ խաղաղություն լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ապա այդ հնարավորություններն ավելի մեծածավալ կլինեն»,- հայտարարել է Օ’Բրայենը։
Որպեսզի Հայաստանին ներգրավվել տարածաշրջանային նախագծերի ուղեծիր, միանգամայն արդարացի է նրան քաղաքավարի կերպով խնդրել հրաժարվել հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջներից։ Եվ միանգամայն ակնհայտ է, որ Վաշինգտոնը (եթե նա իսկապես շահագրգռված է Հայաստանը գլոբալ լոգիստիկայի մեջ ինտեգրելու մեջ) պետք է գտնի հարկավոր բառեր դրա համար։
Մենք արդեն գրել ենք այն մասին, որ սահմանադրությունը փոխելու համար Երևանին, ամենայն հավանականությամբ, հարկավոր կլինի ադրբեջանական համատեքստից դուրս համոզիչ առիթ գտնել։ Նման առիթ կարող է լինել Վրաստանի օրինակով ԵՄ-ին անդամակցելու ձգտտումը մատնանշելու ցանկությունը։ Առավել ևս, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար, օրինակ, առանց վիզայի ռեժիմի տեսքով որոշակի առաջընթացներ ԵՄ-ն խոստանում է Երևանին։
Տրամաբանական է թվում, որ Միացիալ Նահանգները կնպաստեն նման գործընթացին։ Առավել ևս, որ 2024 թվականի ապրիլին Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո ընդունված է խոսել Հայաստանի, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ընդլայնված գործընկերության մասին։ Իսկ ահա Օ’Բրայենի հետ հանդիպմանը Միրզոյանը հայտարարել է. «Հաշվի առնելով հայ-ամերիկյան հարաբերությունների աճող բնույթն ու դինամիկան, մենք հույս ունենք, որ մեր ռազմավարական երկխոսությունը կբարձրացնենք ռազմավարական գործընկերության նոր հանձնաժողովի մակարդակին»։
Կսպասենք, արդյոք եվրոպացիներն ու ամերիկացիները ինչ-որ բան կխոստանան հայերին, թե ոչ, և դա ինչպես է անդրադառնալու երկրի օրենսդրության վրա։

Армения: желания и намерения Или снова о конституции
В Ереване состоялось заключительное заседание Стратегического диалога между Арменией и США с участием главы МИД Армении Арарата Мирзояна и заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймса О'Брайена. Ранее в Госдепе сообщали, что на заседании будет обсужден вопрос укрепления двусторонних отношений и дальнейших шагов. Также О'Брайен анонсировал обсуждение «поддержки США в достижении долгосрочного и мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, включая использование Алматинской декларации как основы при делимитации границы».
И вот, действительно, на встрече Мирзоян заявил, что есть реальная возможность для подписания соглашения о мире с Азербайджаном. «Я хотел бы еще раз подтвердить, что Армения привержена процессу нормализации отношений с Азербайджаном и демаркации границы, основанному на взаимном признании территориальной целостности на основе Алматинской декларации 1991 года. Есть реальная возможность, исторический шанс завершить проект соглашения о мире, подписание которого может открыть новую дверь для долгосрочного мира в регионе», — сказал Мирзоян. Он также отметил, что Армения «очень заинтересована» в разблокировании всех региональных коммуникаций, основываясь «на принципах суверенитета и компетенции стран, полного уважения, равенства и взаимности».
Складывается впечатление, что Ереван пытается получить максимум, ничего при этом не сделав. Хочет стать транзитной территорией для различных коммуникационных проектов, но при этом не хочет менять положения конституции, содержащие территориальные претензии к Азербайджану, что, как известно, является одним из главных требований Баку.
Даже складывается впечатление, что армянская сторона пытается надавить на Баку посредством манипулирования гипотетическим визитом премьера Пашиняна на COP29 в ноябре. Заявления о том, что Пашинян не поедет на COP29, как будто призваны подстегнуть Азербайджан к компромиссам, с тем чтобы к моменту проведения конференции он все-таки согласился бы на подписание мирного договора без условия по изменению армянского законодательства. В Ереване, очевидно, полагают, что имиджевые преимущества для Баку будут настолько велики, что он готов будет забыть про соображения стратегического толка — вопрос долгосрочной безопасности.
В этих условиях Баку, наоборот, не только сохраняет прежние условия, но и добавляет новые. Таким новым условием можно считать недавнее заявление президента Ильхама Алиева о том, что Армения должна присоединиться к призыву Азербайджана об упразднении де-юре Минской группы ОБСЕ. Основное же требование остается неизменным — удаление из законодательства Армении (включая Конституцию) пунктов, содержащих территориальные притязания к Азербайджану.
Примечательно, что еще ранее, 7 июня, МИД Армении распространил заявление, в котором говорится, что «в проекте мирного соглашения также есть согласованное положение, по которому ни одна из сторон не может ссылаться на свое внутреннее законодательство для невыполнения своих обязательств по мирному соглашению».
Ереван, таким образом, ссылается на этот пункт договора как на достаточное основание для нивелирования пункта Конституции, содержащего территориальные претензии к Азербайджану.
Однако, это не так. Во-первых, данная статья всего лишь повторяет и закрепляет пункт, в том или ином выражении наличествующий в конституциях многих стран мира. Для примера приведем пункт 3 статьи 5 из основного закона Армении: «В случае противоречия между нормами международных договоров, ратифицированных Республикой Армения, и законов Республики Армения применяются нормы международных договоров». Однако данный пункт может превалировать над прочими законодательными актами Республики Армения, но никак не над основным законом, поскольку в третьем пункте статьи 116 Конституции Армении четко прописано: «Международные договоры, противоречащие Конституции, не могут быть ратифицированы». То есть конституция страны при всех обстоятельствах имеет в Армении высшую юридическую силу.
Итак, Ереван хочет «прокатить» с конституцией, а Баку ему такой возможности не дает. Не исключено, что Вашингтон сейчас будет просить Баку уступить в этом вопросе. Однако на фоне решительной позиции Баку, да и вообще его большей международной субъектности в регионе, более вероятно, что Вашингтон в конце концов начнет оказывать решающее давление на Ереван. Лучшие умы на Западе поняли, что ресурс конфликтного управления регионом посредством «армянской идеи» иссяк, и теперь, чтобы как-то контролировать процессы, необходимо способствовать долгосрочному миру.
«Мы содействуем усилиям по установлению долгосрочного мира в регионе. Мы также работаем над расширением экономических возможностей от Центральной Азии до Средиземного моря, и если будет долгосрочный мир между Арменией и Азербайджаном, эти возможности будут более обширными», — заявил О’Брайен.
Чтобы вовлечь Армению в орбиту региональных проектов, совершенно справедливо вежливо попросить ее отказаться от территориальных претензий к соседям. И совершенно очевидно, что Вашингтон (если он действительно заинтересован в интеграции Армении в мировую логистику) должен найти для этого нужные слова.
Мы уже писали о том, что Еревану, скорее всего, нужно будет найти веский повод вне азербайджанского контекста для смены конституции. Таким поводом может стать желание обозначить стремление войти в ЕС по примеру Грузии. Тем более что определенные подвижки в виде, например, безвизового режима для граждан Армении ЕС Еревану обещает.
Представляется логичным, что Штаты будут способствовать такому процессу. Тем более что после встречи в Брюсселе в апреле 2024 года принято говорить о расширенном партнерстве между Арменией, ЕС и США. А вот уже на встрече с О’Брайеном Мирзоян заявил: «Учитывая растущий характер и динамику армяно-американских отношений, надеемся, что повысим наш стратегический диалог до уровня новой комиссии стратегического партнерства».
Будем ждать, пообещают ли европейцы с американцами что-то армянам или нет и как это отразится на законодательстве страны.