Հայաստանն իրավունք չունի վերահսկել Զանգեզուրի միջանցքը. պատճառները Caliber.Az YouTube ալիքի տեսանյութ
23 Հունիսի 2024 12:15
Զանգեզուրի միջանցքի թեման հայ-ադրբեջանական օրակարգից դուրս չի գալիս. Չնայած նրան, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության մեջ սևով սպիտակի վրա գրված է, որ ճանապարհային հաղորդակցություն պետք է լինի Ադրբեջանի արևելյան հատվածի և Նախչըվանի միջև, որի նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է ապահովեն ռուսաստանցի սահմանապահները, այդուհանդերձ, Հայաստանը արդեն գրեթե չորս տարի է, խախտում է այդ դրույթը: Բացի այդ, հայկական կողմն իր գործողություններով ցույց է տալիս, որ եթե անգամ Զանգեզուրի միջանցքը գործարկվի սեփական ուժերով, այն չի կարող դրանով ապահովել մարդկանց ու ապրանքների անվտանգ տեղաշարժը։
Հուլիսի 12-ին լրատվամիջոցները տեղեկություն են տարածել՝ հայ սահմանապահների կողմից ազգությամբ ադրբեջանցի Ումիդ Իմանգուլիզադե անունով իրանցի վարորդի դաժան ծեծի մասին։ Հաղորդվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել «Նորդոզայի» անցակետում։ Արևմտյան Ադրբեջանի օստանում գտնվող Խոյ քաղաքի վարորդը, ինչպես նշվում է, ծեծի է ենթարկվել հայ սահմանապահների կողմից՝ ազգային պատկանելության պատճառով։ Միջադեպի պատճառ է հանդիսացել հայկական կողմի մերժումը՝ ադրբեջանական ծագումով վարորդներին սահմանային գոտում անցնելու և միայն հայ վարորդների անցումը։
Իրանական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ միջադեպից հետո Հայաստանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսությունը պաշտոնական բողոք է ուղարկել ոստիկանություն՝ պահանջելով հետաքննություն անցկացնել և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին։

У Армении нет права контролировать Зангезурский коридор: причины Видео YouTube-канала Caliber.Az
Тема Зангезурского коридора не сходит с армяно-азербайджанской повестки. Несмотря на то, что Трехстороннем заявлении от 10 ноября 2020 года черным по белому прописано, что между восточной частью Азербайджана и Нахчываном должно быть дорожное сообщение, контроль над которым должны обеспечивать российские пограничники, тем не менее, Армения вот уже скоро как четыре года нарушает это положение. Кроме того, армянская сторона своими действиями показывает, что даже в случае запуска Зангезурского коридора своими собственными силами она будет не в состоянии обеспечить безопасное передвижение по нему людей и грузов.
12 июля в СМИ была распространена информация о жестоком избиении армянскими пограничниками иранского водителя азербайджанского происхождения по имени Умид Имангулизаде. Сообщалось, что инцидент произошел на КПП «Нордоза». Водитель из города Хой, который располагается в остане Западный Азербайджан, был избит армянскими пограничниками, как отмечается, из-за своей этнической принадлежности. Причиной инцидента стал отказ армянской стороны пропускать через пограничную зону водителей азербайджанского происхождения и пропуск только армянских водителей.
Иранские СМИ сообщили, что после инцидента генеральное консульство Ирана в Армении направило официальную жалобу в полицию, требуя провести расследование и привлечь виновных к ответственности.