13 Օգոստոսի 2022 10:27
Ինչպես արդեն հաղորդվել էր այսօր, Հայաստանում քրեական գործեր են հարուցվել հանրապետության երկու քաղաքացիների նկատմամբ՝ նրանք Ադրբեջանի քաղաքացիությունը խնդրելու պատճառով մեղադրվում են պետական դավաճանության և լրտեսության մեջ։
Եվ չնայած գլխավոր դատախազությունը մանրակրկիտ «գաղտնիացրել է» նոր «վհուկների» որսի զոհերի անունները՝ նշելով միայն նրանց Վ.Ղ. և Ի.Վ. սկզբնատառերը, այնուամենայնիվ, դժվար չէր կռահել, որ խոսքը ներկայումս Վրաստանում գտնվող Վահե Ղամբարյանի և ադրբեջանական հասարակության մեջ հայտնի հայ բլոգեր Իշխան Վերդյանի մասին է, ով ազգայնամոլների մշտական սպառնալիքների պատճառով ստիպված է եղել տեղափոխվել Ստամբուլ։
Հայաստանի գլխավոր դատախազությունում մեղադրանք են առաջադրել, որ Հայաստանի երկու քաղաքացիներն էլ իբր հավաքագրվել են կամ թուրքական, կամ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից (բոցավառ «ողջույն» ՀՀ ԱԱԾ-ին, որն անգամ չգիտի, թե կոնկրետ որ երկրի հատուկ ծառայությունների մասին է խոսքը)։ Հասկանալի է, որ այս կերպ Փաշինյանի ռեժիմը փորձում է վախեցնել Հայաստանի այն քաղաքացիներին, ովքեր հասկանում են իրենց հարեւանների հետ հետագա առճակատման անիմաստությունը և պարզապես խաղաղություն են ուզում իրենց, իրենց ընտանիքների և երկրի համար։
Իշխան Վերդյանի հետ ամեն ինչ հասկանալի է՝ նա արդեն վաղուց է հանդես գալիս խաղաղապահ նախաձեռնություններով և ակտիվորեն դիմակազերծում է Երևանի օկուպացիոն-ռևանշիստական քաղաքականությունը։Նա ադրբեջանական լրատվամիջոցների և բլոգոսֆերայի հաճախակի հյուր է։ Բայց ահա Ղամբարյանի հետ երևանյան քարոզիչների մոտ վրիպում ստացվեց։ Այն բանից հետո, երբ ցանցում հայտնվեց տեսանյութ, որում նա խնդրում է Ադրբեջանի կառավարությանը ընդունել իրեն որպես Ադրբեջանի քաղաքացի, Հայաստանում սկսվեց ամենաիսկական հիստերիա։ Փակել Ղամբարյանի բերանը, կամ նրան Թբիլիսիում գտնել Հայաստանի հատուկ ծառայություններին ու քարոզիչներին առայժմ չի հաջողվում։ Եվ ահա փաշինյանամետ բլոգերները ավելի լավ բան չհորինեցին, քան աշխարհով մեկ հայտարարել այն մասին, որ Ղամբարյանը, պարզվում է, ոչ միայն հոգեկան հիվանդ է (ի դեպ, հայկական կողմի հին մեթոդ՝ հոգեբանական շեղումներում մեղադրել իր այն համաքաղաքցիներին, ովքեր գիտակցաբար անցնում են Ադրբեջանի կողմը, կամ մարտնչում են Բաքվի հետ խաղաղությւն օգտին), այլ առհասարակ արդեն վաղուց, դեռ չորս տարի առաջ մահացել է։ Հենց այսպես է վարվել փաշինյանամետ «Բաղրամյան-26» ՏԳ-ալիքը։
Այստեղ լավ կլիներ մի փոքր հումոր, ինչպես այդ մանկական երգում՝ «Ես նրան տուն եմ տանում, պարզվեց, որ նա ողջ է»։ Այ միայն փաշինյանամետ բլոգերները հիմա ծիծաղի տրամադրություն չունեն՝ նրանց ճիպոտահարություն է սպասվում Հայաստանի Հանրապետությա վարչապետի ապարատի գաղափարախոսների կողմից։ Չէ որ Ղամբարյանը ոչ միայն բոլորովին նման չէ հոգեկան հիվանդ մարդուն, այլ նաև ո՜ղջ է։ Բլոգեր Քյամրան Ռազմովարի հետ տեսազրույցում Վահե Ղամբարյանը հայտնել է, որ հայերը սպառնում են նրան։
«Նրանք գրում են, որ ես իբր հոգեբանական շեղում ունեմ, որ իբր նռնակ եմ գցել իմ տունը, որպեսզի սպանեմ մորս։ Ուզում եմ ասել, որ սա գարշելի և ստոր կեղծիք է։ Նրա հետ կապված, որ ես իմ հասցեին բազմաթիվ սպառնալիքներ եմ ստանում, և վրացական կողմը չի կարող ապահովել իմ անվտանգությունը, ես Ադրբեջանի կառավարությանը խնդրում եմ ինձ տրամադրել ժամանակավոր ապաստան, մարդասիրական միջանցք, որպեսզի կարողանամ Ադրբեջանով դուրս գամ երրորդ, անվտանգ երկիր։ Շնորհակալություն ադրբեջանական ժողովրդին»,- ասել է Ղամբարյանը։
Ինչպես տեսնում ենք, Ղամբարյանը, բարեբախտաբար, ողջ և առողջ է և առաջվա պես մտադիր չէ հրաժարվել իր խաղաղապահ առաքելությունից։ Իսկ ահա Փաշինյանի կամակատարները և իրեն վարժեցրած ՏԳ-ալիքները խայտառակվեցին, որից շուտով չեն կարողանա դուրս գալ։
Եվ դարձյալ, եթե Ղամբարյանը, նրանց կարծիքով, հոգեկան հիվանդ է, առավել ևս չորս տարի առաջ մահացել է, ապա այդ դեպքում Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը ո՞ւմ նկատմամբ է պետական դավաճանության և լրտեսության մեղադրանքով քրեական գործ հարուցել։ Հմմ, սա ինչ որ նո՞ր բան է Հայաստանի իրավաբանության մեջ։

12 Августа 2022 19:17
Как уже сообщалось сегодня, в Армении возбудили уголовные дела против двух граждан республики - они обвиняются в государственной измене и шпионаже, в связи с тем, что попросили азербайджанское гражданство.
И хотя генпрокуратура основательно «засекретила» имена жертв новой охоты на «ведьм», указав лишь их инициалы – В.Г. и И.В, тем не менее, нетрудно было догадаться, что речь идет о находящемся в данный момент в Грузии Ваге Гамбаряне и хорошо известном в азербайджанском обществе армянском блогере Ишхане Вердяне, который из-за постоянных угроз со стороны националистов вынужден был переехать в Стамбул.
В армянской генпрокуратуре выдвинули обвинение, что оба гражданина Армении якобы были завербованы то ли турецкими, то ли азербайджанскими спецслужбами (пламенный «привет» СНБ РА, которая даже не знает, о спецслужбах какой конкретно страны идет речь). Понятно, что таким образом режим Пашиняна пытается запугать тех граждан Армении, которые понимают всю бесперспективность дальнейшей конфронтации с соседями и просто хотят мира для себя, своей семьи и страны.
С Ишханом Вердяном все понятно – он уже давно выступает с миротворческими инициативами и активно обличает оккупационно-реваншистскую политику Еревана. Он – частый гость в азербайджанских СМИ и блогосфере. А вот с Гамбаряном у ереванских пропагандистов вышла накладка. После того, как в сети появилось видео, в котором он просит азербайджанское правительство принять его в гражданство Азербайджана, в Армении началась самая настоящая истерика. Закрыть рот Гамбаряну или достать его в Тбилиси у армянских спецслужб и пропагандистов пока не получается. Вот и не придумали пропашиняновские блогеры ничего лучше, как объявить на весь мир о том, что Гамбаряна, оказывается, не только психически больной (кстати, давний метод армянской стороны – обвинять в психическом отклонение тех своих сограждан, кто сознательно переходит на сторону Азербайджана или ратует за мир с Баку), а вообще-то уже давно, еще четыре года назад, умер. Именно так поступил пропашиняновский ТГ-канал «Баграмян-26».
Тут бы немного юмора, как в той детской песенке «я несу его домой, оказался он живой». Вот только пропашиняновским блогерам сейчас явно не до смеха – им светит порка от идеологов из аппарата премьер-министра РА. Ведь Гамбарян не только ничуть не похож на психически больного человека, но еще и жив! В видео-беседе с блогером Кямраном Размоваром Ваге Гамбарян сообщил, что он получает угрозы от армян.
«Они пишут, что у меня якобы психологическое расстройство, что я якобы бросил в свой дом гранату, чтобы убить свою мать. Хочу сказать, что это мерзкая и подлая ложь. В связи с тем, что я получаю множество угроз в свой адрес, и грузинская сторона не может обеспечить мою безопасность, я прошу правительство Азербайджана предоставить мне временное убежище, гуманитарный коридор, чтобы я через Азербайджан смог выехать в третью, безопасную страну. Спасибо азербайджанскому народу!», - сказал Гамбарян.
Как видим, Гамбарян, к счастью, жив-здоров и по-прежнему не намерен отказываться от своей миротворческой миссии. А вот подручные Пашиняна и прикормленные им ТГ-каналы сели в калошу, выбраться из которой они смогут еще не скоро.
И еще, если Гамбарян, по их мнению, психически больной, да еще и умер четыре года назад, то против кого же тогда Генпрокуратура Армении возбудила уголовное дело по обвинению в государственной измене и шпионаже? Хм, это что-то новой в армянской юриспруденции?