Վաշինգտոնյան բանակցությունները՝ Հայաստանի ընդդիմության նշանառության տակ Ի՞նչ աղմուկ է, իսկ տուրուդմփոց չկա
03 Մայիսի 2023 20:45
Դեռ հանրությանը հայտնի չեն՝ նախօրեին Վաշինգտոնում մեկնարկած արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով հայ-ադրբեջանական բանակցությունների հերթական փուլի նույնիսկ նախնական արդյունքները, իսկ Հայաստանի խորհրդարանում արդեն հասցրել են այդ առնչությամբ սկանդալ սարքել։
Ուրեմն, քոչարյանական «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը բարձրացրել է՝ հայկական պատվիրակության կազմում Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի ներկայության նպատակահարմարության մասին հարցը։ Հայտնի է, որ Ռուբինյանը հանդիսանում է նաև Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում։ «Հարց. ի՞նչ հանգամանքներում, ի՞նչ նպատակով և ի՞նչ կարգավիճակով է Ռուբեն Ռուբինյանը մասնակցում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների վաշինգտոնյան բանակցություններին։ Արդյո՞ք հայ-թուրքական հարաբերությունները ներառված են հայ-ադրբեջանական բանակցությունների մեջ, և արդյո՞ք այս երկու հարցերը փոխկապակցված են»,- հետաքրքրվել է Մանուկյանը։
Խճճված պատմություն, կասեր բժիշկ Վաթսոնը։ Դժվար է հետևել նման հայտարարությունների տրամաբանությանը։ Դրանք այնքան անհեթեթ են, որ նույնիսկ պարզ չէ, թե որ կողմից սկսել դրանց վերլուծությունը։
«Հայաստանի իշխանությունները շաղկապում են արդյո՞ք հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների «կարգավորումը», այսինքն դրանք ենթարկվում են արդյո՞ք Թուրքիայի հերթական նախապայմանին։ Թուրքերը դեռ 1991-92 թվականներից են պնդում, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կարող նորմալացվել, քանի դեռ չեն «կարգավորվել» հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները... մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները հերթական անգամ զիջել են Թուրքիայի պահանջներին»,- շարունակում է անհեթեթության պարույրը պտտել խմբակցությունում՝ Մանուկյանի համախոհ Արթուր Խաչատրյանը։
Եկեք սկսենք հակառակ կողմից։ Չի բացառվում, որ Վաշինգտոնում բանակցությունների արդյունքում կողմերը կարող են ընդունել ինչ-որ հայտարարություն։ Բանակցությունները անցկացվում են երկու երկրների միջև, համապատասխանաբար, դրանում կխոսվի երկկողմ հարաբերությունների հարցերի մասին։ Թուրքիան դրանում ապրիորի չի կարող հիշատակվել։ Եթե նույնիսկ Թուրքիան ունենա շատ խիստ պայման, որը Ադրբեջանին հիպոթետիկորեն «պետք չէ», այն ամեն դեպքում կտեղավորվի հայ-ադրբեջանական կարգավորման ձևաչափում։ Դե, Ադրբեջանը, ըստ սահմանման, չի կարող Թուրքիայի անունից ինչ-որ բան ստորագրել։ Մենք մեկ ժողովուրդ ենք, բայց այնուամենայնիվ երկու պետություն։ Եվ նույնիսկ նման դեպքում հայ պատգամավորներին մնում է միայն ուրախանալ, որ իրենց կողմից կլինի Թուրքիային լավ ծանոթ բանակցող։ Այս դեպքում հայ պատգամավորները պետք է միայն ողջունեն Ռուբինյանի ներկայությունը բանակցություններին։
Միգուցե Ռուբինյանի վրա հարձակման մեջ պատգամավորները նույնպես առաջնորդվում են հետեւյալ տրամաբանությամբ՝ նա շահագրգռված է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ (ընդդիմության կարծիքով), իսկ նշանակում է, որ բանակցություններում նա դավաճանելու է Հայաստանի շահերին։ Բայց թույլ տվեք, եթե Ռուբինյանը կատարում է «դավաճան» իշխանության պատվերը, ապա այս իշխանությանը ի՞նչն է խանգարում պատվիրակության այլ կազմով «զիջել թուրքական պահանջներին»։ Ընդհակառակը, բանակցություններին Թուրքիային լավ ծանոթ մարդու ներկայությունը կարող է միայն ամրապնդել Հայաստանի դիրքերը։ Սա նաև այն դեպքը չէ, երբ պատվիրակության ներսում կարող է լինել ինչ-որ շահերի բախում։ Ռուբինյանը, ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում ներկայացնում է Հայաստանի իշխանությունները, և ըստ սահմանման պետք է պաշտպանի Հայաստանի շահերը։ Ընդդիմախոսների տրամաբանությամբ, եթե Հայաստանի վարչապետը բանակցում է Ադրբեջանի հետ, ուրեմն նա իրավունք չունի՞ հանդիպել Թուրքիայի նախագահի հետ։
Եթե վերացարկել ընդդիմադիր հայ պատգամավորների դեմագոգիան և հարցին ավելի լայն մոտենալ, ապա Թուրքիան երբեք չի թաքցրել, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացման իր բոլոր գործողությունները համաձայնեցնում է Բաքվի հետ, ինչը, բնականաբար, ազդում է հարևանների հետ Երևանի հարաբերությունների կարգավորման ավելի լայն համատեքստի վրա։ Հայաստանի ոչ մի ղեկավարի չի հաջողվել ձերբազատվել այս համատեքստից։ Հայերը, իհարկե, կցանկանային տարբեր տեսանկյուններից տարանջատել այս երկու խնդիրները։ Հիշեցնենք, որ դեռ 90-ականների վերջին, օկուպացիայի թարմ հետքերով, հայ դիվանագետները անհաջող փորձել են այդ նույն Միացիալ նահանգների միջոցով Թուրքիային համոզել բացել Հայաստանի հետ սահմանը։ Ցամաքային սահմանի բացումը բնականաբար Հայաստանին անհրաժեշտ է արտաքին առևտուրը դիվերսիֆիկացնելու համար։ Մի խոսքով, Թուրքիան արդեն հանդիպակած քայլ է արել Հայաստանին՝ նրա հետ բացելով թռիչքները։ Սակայն օդային բեռնափոխադրումների ծավալը փոքր է, բացի այդ, դրանք ավելի թանկ են, քան վերգետնյա փոխադրումները։ Դիվերսիֆիկացման հարցը լուծելու համար անհրաժեշտ է համակարգային լուծում՝ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակում։ Թուրքիան նույնպես կշահի նման ապաշրջափակումից։ Սակայն Ադրբեջանին Թուրքիայի սկզբունքային աջակցությունը թույլ չի տալիս փոխզիջումների գնալ իր ռազմավարական դաշնակցի տարածքային ամբողջականությունը չճանաչող (իրավական և փաստացի) երկրի հետ։
Այսպիսով, առկա են օդից հրդեհ ուռճացնելու ընդդիմության ձգտումները։ Հաշվի առնելով քոչարյանական «Հայաստան» դաշինքի վրդովմունքի աղբյուրը՝ կարելի է կռահել, որ Սպիտակ տան միջնորդությանը խանդորեն հետևող դրա կուրատորները փորձում են օգտագործել ցանկացած պատրվակ, որպեսզի հայ հասարակության մեջ՝ բանակցությունների սպասվող արդյունքների նկատմամբ անվստահություն առաջացնել։ Մյուս կողմից, տարօրինակ է այն, որ քննադատությունը ուղղված է ոչ թե բուն բանակցությունների փաստին, այլ հատկապես երկրորդական մանրամասներին։ Այսպիսով, Հայաստանի ընդդիմությունը ակամա ցուցադրում է, որ հասարակությունը ամբողջությամբ աջակցում է բանակցությունների փաստը և ավելի լավ բան չի գտել, քան մատնանշել խարդավանքը որոշ մանրամասներում, որոնց մեջ, ենթադրաբար, թաքնված է սատանան։

Вашингтонские переговоры под прицелом армянской оппозиции
Еще не стали достоянием общественности даже предварительные результаты начавшегося накануне в Вашингтоне очередного раунда армяно-азербайджанских переговоров на уровне министров иностранных дел, а в армянском парламенте уже успели устроить по этому поводу скандал.
Так, депутат от кочаряновской фракции «Армения» Гегам Манукян поднял вопрос о целесообразности присутствия в армянской делегации вице-спикера Нацсобрания Рубена Рубиняна. Известно, что Рубинян также является специальным представителем Армении по урегулировании армяно-турецких отношений. «Вопрос: при каких обстоятельствах, с какой целью и в каком статусе Рубен Рубинян участвует в вашингтонских переговорах глав МИД Армении и Азербайджана? Включены ли армяно-турецкие отношения в армяно-азербайджанские переговоры и взаимосвязаны ли эти два вопроса?» – поинтересовался Манукян.
Запутанная история, сказал бы доктор Ватсон. Трудно проследить логику в подобных заявлениях. Они настолько абсурдны, что даже неясно, с какой стороны взяться за их разбор.
«Увязывают ли власти Армении «урегулирования» армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений, то есть подчиняются ли они очередному турецкому предусловию? Турки еще с 1991-92 годов твердят, что армяно-турецкие отношения не могут быть нормализованы до тех пор, пока не будут «урегулированы» армяно-азербайджанские отношения…мы видим, что власти Армении в очередной раз уступили требованиям Турции», продолжает накручивать спираль абсурда соратник Манукяна по фракции Артур Хачатрян.
Давайте пойдем от противного. Не исключается, что по итогам переговоров в Вашингтоне стороны могут принять некое заявление. Переговоры проходят между двумя странами, соответственно, говориться в нем будет о вопросах двусторонних отношений. Турция в нем априори не может упоминаться. Даже если у Турции есть некое очень жесткое условие, которое гипотетически «не нужно» Азербайджану, оно в любом случае будет вписываться в формат армяно-азербайджанского урегулирования. Ну не может Азербайджан по определению подписываться под чем-то от имени Турции. Мы один народ, но все же два государства. И даже в таком случае, армянским депутатам остается только радоваться, что с их стороны будет переговорщик, хорошо знакомый с Турцией. В таком случае армянские депутаты должны лишь приветствовать присутствие Рубиняна на переговорах.
Возможно, в атаке на Рубиняна депутаты также движимы следующей логикой - он заинтересован в нормализации отношений с Турцией (по мнению оппозиции), а значит, он будет предавать на переговорах интересы Армении. Но позвольте, если Рубинян выполняет заказ «предательского» правительства, то что мешает этому правительству «уступить турецким требованиям» с другим составом делегации? Напротив, присутствие на переговорах человека, хорошо знакомого с Турцией, может только усилить позиции Армении. Это также не тот случай, когда внутри делегации может быть какой-то конфликт интересов. Рубинян, как на переговорах с Турцией, так и с Азербайджаном представляет власти Армении, и по определению должен защищать интересы Армении. По логике оппонентов, если премьер-министр Армении ведет переговоры с Азербайджаном, то он не имеет права встречаться с президентом Турции?
Если абстрагироваться от демагогии оппозиционных армянских депутатов и посмотреть на вопрос шире, то Турция никогда не скрывала, что согласует с Баку все свои действия по нормализации отношений с Арменией, что естественным образом отражается на более широком контексте урегулирования отношений Еревана с соседями. От этого контекста не удавалось избавиться ни одному лидеру Армении. Армянам, конечно, хотелось бы развести эти два вопроса по разным углам. Напомним, что еще в конце 90-х годов, по свежим следам оккупации, армянские дипломаты безуспешно пытались посредством тех же Штатов уговорить Турцию открыть границу с Арменией. Открытие сухопутной границы естественно необходимо Армении для диверсификации внешней торговли. Словом, Турция уже пошла навстречу Армении, открыв с ней авиасообщение. Однако объем грузовых авиаперевозок невелик, к тому же они более затратны по сравнению с наземными. Для решения вопроса диверсификации необходимо системное решение — разблокирование транспортных коммуникаций. Турция от такого разблокирования также выиграет. Однако принципиальная поддержка Турцией Азербайджана не позволяет ей пойти на компромисс со страной, до сих пор не признающей (юридически и фактически) территориальную целостность ее стратегического союзника.
Таким образом, налицо стремление оппозиции раздуть пожар из воздуха. Учитывая источник возмущения – кочаряновский блок «Армения», можно догадаться, что его кураторы, ревностно следящие за посредничеством Белого дома, стремятся использовать любой повод, чтобы вызвать в армянском обществе недоверие к ожидаемым результатам переговоров. С другой стороны, странно то, что критика направлена не на сам факт переговоров, а именно на второстепенные детали. Таким образом армянская оппозиция невольно демонстрирует, что общество в целом поддерживает факт переговоров и не нашла ничего лучше, чем указать на подвох в неких деталях, в которых, предполагаемо, прячется дьявол.