Լաչին է վերադառնում կյանքը Caliber.Az-ի ակնարկը
Վերջին երկուսուկես տարիների ընթացքում Ադրբեջանում՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանների առաջնային ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ լայնածավալ աշխատանքներ են իրականացվել։ Իսկ Մեծ վերադարձ ծրագրի շրջանակներում երկրի ազատագրված տարածքներում շարունակվում է՝ վերականգնվող քաղաքներում ու գյուղերում բնակելի, սոցիալական և արտադրական օբյեկտների զանգվածային շինարարությունը։ Վերջերս Լաչինի շրջան կատարած այցի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է՝ շրջանի մի քանի գյուղերի, ինչպես նաև վարչական կենտրոնում՝ Լաչին քաղաքում բնակելի շենքերի, ագրոարդյունաբերական պարկի և մի շարք այլ օբյեկտների հիմնարկեքի արարողությանը։
Հայաստանի սահմանամերձ Լաչինի շրջանի օկուպացիայից ազատագրման առաջին օրերից այստեղ իրականացվում են՝ ճանապարհային, էներգետիկ, կոմունալ առաջնային ենթակառուցվածքի ստեղծման ուղղությամբ տարբեր նախաձեռնություններ։ Հաշվի առնելով այս մարզի աշխարհագրական առանձնահատկությունները՝ բարդ լեռնային լանդշաֆտը, երկար ցուրտ ու ձյունառատ ձմեռը, ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացումն իրականացվում է չափազանց բարդ պայմաններում։ Սակայն, չնայած դժվարին բնական պայմաններին, ինչպես նաև օկուպացիայից ազատագրված այլ տարածքներում, Լաչինում հաջողվել է համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում հասնել զգալի առաջընթացի։
Անցած հանգստյան օրերին Լաչին կատարած այցի ժամանակ նախագահ Իլհամ Ալիևը ծանոթացել է՝ շրջանում տրանսպորտային հաղորդակցության, էներգետիկայի և այլ ենթակառուցվածքային նախագծերի վերականգնման և կառուցման ձեռքբերումներին։ Երկրի ողջ հարավարևմտյան մարզի զարգացման մեջ կարևորագույն դեր կխաղա՝ հանրապետության հյուսիս-արևմտյան մարզերի հետ Լաչինի և Քելբեջարի շրջանները կապող բարձր լեռներում անցկացվող մայրուղիները. խոսքը Թողանալը-Քելբեջար-Իստիսուի 82 կիլոմետրանոց մայրուղու և Քելբեջար-Լաչին 76 կիլոմետրանոց ճանապարհի մասին է: Մասնավորապես, Թողանալը-Քելբեջար հատվածում ավտոճանապարհը անցնում է 25,9 կմ ընդհանուր երկարությամբ հինգ թունելների միջով, և այսօրվա դրությամբ՝ ժայռերի միջով հորատման աշխատանքների մոտ կեսն ավարտված է։ Նախապատրաստական և այլ աշխատանքներ են իրականացվում նաև Քելբեջար-Լաչին ավտոճանապարհին, որտեղ նախատեսվում է կառուցել 13,3 կիլոմետր ընդհանուր երկարությամբ 17 թունել, 4,1 կիլոմետր ընդհանուր երկարությամբ 23 կամուրջ, ինչպես նաև ինժեներական բարդ լուծումներով երեք տրանսպորտային հանգույց։ Միաժամանակ արագացված տեմպերով շարունակվում է Խուդաֆերին-Գուբադլը-Լաչին 56,4 կմ քառագոտի ավտոճանապարհի շինարարությունը, և 20,4 կիլոմետր հատվածում արդեն ավարտվել է ճանապարհի հիմքի կառուցումը և փռվել է ասֆալտաբետոնային ծածկ։
Լաչինի շրջանի զարգացման ռազմավարությունը նախատեսում է այստեղ օդանավակայանի կառուցում, որի շահագործումը կապահովի տարածաշրջանի բոլոր սեզոնային տրանսպորտային հասանելիությունը և կնպաստի միջազգային զբոսաշրջության զարգացմանը։ Ներկա ժամանակ անցկացվում են թռիչքա-վայրէջքային գոտու և տերմինալի կառուցման նախպապատրաստական աշխատանքները, արդեն ավարտվել են՝ թռիչքուղու և գետնավարման գոտիների անցկացման, կառամատույցի, տերմինալի և օժանդակ շենքերի կառուցման համար հողային աշխատանքները: Նախալեռներում տեղակայված օդային նավահանգիստը պլանավորվում է շահագործման հանձնել մոտավորապես 2025 թվականին, և Լաչինի միջազգային օդանավակայանը կդառնա Ադրբեջանում նման մակարդակի իններորդ օբյեկտը։
Լաչինի շրջանի հետագա յուրացման և մեր հանրապետության քաղաքացիների այստեղ վերադարձի համար ոչ պակաս նշանակալի դեր կխաղա էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը։ Պետության ղեկավարի մասնակցությամբ կայացել է 110/35/10 կիլովոլտանոց «Գորչու» ենթակայանի բացումը, որը երկու տարի առաջ շահագործման հանձնված «Քելբեջար» ենթակայանի հետ միացված է 42 կիլոմետրանոց երկշղթա 110 կիլովոլտանոց էլեկտրահաղորդման գծով։ Ենթակայանը լիովին ավտոմատացված է և հագեցած է «SCADA» դիսպետչերական կառավարման համակարգով, իսկ 2200 մետր բարձրության վրա՝ լեռներում, խիտ անտառներում և լիակատար անանցանելիությամբ անցկացված բարձրավոլտ հաղորդման գիծը, որպես լրացուցիչ տարբերակ ներառում է լայնաշերտ ինտերնետի փոխանցման համար օպտիկական մալուխ։ Մոտ ապագայում նախատեսվում է «Գորչու» ենթակայանից մինչև «Լաչին» քաղաքային ենթակայան անցկացնել 110 կիլովոլտ երկշղթա էլեկտրահաղորդման գիծ, որը կդառնա օկուպացիայից ազատագրված տարածքների օղակավոր էլեկտրամատակարարման վերջնական օղակը։
Ընդհանուր առմամբ, «կանաչ» էներգիային էական նշանակություն է հատկացվում՝ հսկայական ջրային և հիդրոգեներացիոն ներուժին տիրապետող Լաչինի շրջանի հետագա զարգացման մեջ։ Նախկինում այս շրջանում կային 14 փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ, որոնց մեծ մասը հայ օկուպանտների կողմից շարքից հանվել էր, և այսօր անցկացվում է դրանց աստիճանաբար վերականգնումը։ Ինչպես նաև լրացուցիչ կկառուցվեն նույնքան նոր փոքր հիդրոկայաններ, որոնց ընդհանուր թիվը ժամանակի ընթացքում կհասնի 28-ի: Դրանց գումարային հզորությունը կկազմի 120 ՄՎտ, ինչը մի քանի անգամ գերազանցում է Լաչինի ապագա կարիքները, և շրջանում արտադրված էլեկտրաէներգիան նախատեսվում է փոխանցել «Ազերէներժի» ԲԲԸ-ի ընդհանուր էներգահամակարգին։
Հարկ է նշել, որ լեռնային Լաչինի, ինչպես նաև մերձակա Քելբեջարի շրջաններում սկիզբ են առնում Ղարաբաղի տարածաշրջանի 10 ամենամեծ գետերը, այդ թվում նաև այնպիս հորդառատներ, ինչպիսին են Հաքարին, Թերթերչայը, Բազարչայը, Խաչընչայը։ Հենց դրանցից է ձևավորվում Փոքր Կովկասի տարածաշրջանի հիմնական ջրահոսքը և դրանց ջրով է լցվում 560 մլն խմ տարողությամբ Սարսանգի ջրամբարը։ Հատուկ նշանակություն ունի Լաչինի շրջանում սկիզբ առնող ավելի քան 100 կմ երկարությամբ Հաքարի գետը։ Ներկա ժամանակ «Մելիորացիա և ջրային տնտեսություն» ԲԲԸ-ն մշակում է՝ դրա վրա 90 մլն խմ ծավալով «Հաքարիչայ» ջրամբարի կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը (ՏՏՀ), որը խմելու ջրով կապահովի ոչ միայն օկուպացիայից ազատված տարածքները, այլ նաև ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանի 14 շրջանների երեք միլիոն բնակչությանը, ներառյալ հեռավոր Մասալլըն:
Այսպիսով, Լաչինի շրջանում կենսաապահովման առանցքային խնդիրների լուծումը՝ կայուն էլեկտրամատակարարման, տարողունակ ջրային ռեսուրսների և որակյալ ճանապարհների առկայությունը նախադրյալներ է ստեղծում՝ «Մեծ վերադարձ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ» Առաջին Պետծրագրի հիմնական խնդիրների իրականացման համար։ Գլխավոր հատակագծի համաձայն՝ շրջկենտրոնում վերականգնվում է 700 շենք, այդ թվում նաև 620 մասնավոր տներ և 9 բազմաբնակարանային բնակելի շենք։ Անցած կիրակի նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է՝ Լաչինում առաջին բազմաբնակարանային թաղամասի հիմնարկեքին, որտեղ ապրելու է 1630 մարդ։ «Ընդամենը 7-8 ամսում քաղաքի մեծ մասն ամբողջությամբ վերականգնվել է, և առաջին 20 ընտանիքները երեկվանից արդեն տեղավորվել են Լաչինում, և մինչև հունիսի վերջ դեռ շատ մարդիկ կգան, ընտանիքների թիվը կհասնի 764-ի: Ընդհանուր առմամբ, առաջին փուլում Լաչինում կապրի մոտ 4 հազար, իսկ գուցե, և ավելի շատ մեր քաղաքացիներ»,- նշել է պետության ղեկավարը։
Ընդ որում Լաչին վերադարձող քաղաքացիները կապրեն բավականին հարմարավետ պայմաններում, քանի որ վերջին շրջանում մեծ աշխատանք է տարվել քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ։ Լաչինի գլխավոր հատակագծի հիմքում դրված է «Քաղաք բնության հետ միասնության մեջ» սկզբունքը, որը նախատեսում է ուրբանիզացիայի էկոլոգիական առանձնահատկությունների ձևավորում՝ բնության և լանդշաֆտների պաշտպանություն, էներգիայի «կանաչ» աղբյուրների օգտագործում և տնտեսական դիվերսիֆիկացիա։ Ըստ կանխատեսումների, առաջիկա 20 տարում քաղաքի տարածքը կընդլայնվի և կհասցվի 713 հեկտարի, իսկ բնակչության թվաքանակը կհասնի 18 հազար մարդու։ Կանխամտածվածի զգալի մասն արդեն իրականացվում է արագ տեմպերով. Լաչինի շրջանի վարչական կենտրոնում գրեթե ավարտվել են 59 կմ ընդհանուր երկարությամբ ներքաղաքային և ելքային ճանապարհների վերականգնումը, և ճանապարհների երկայնքով տեղադրվել է լուսավորության ժամանակակից համակարգը։ Ավարտվում են ստորգետնյա և վերգետնյա հաղորդակցությունների անցկացումը, այդ թվում նաև անցկացվել են էլեկտրաբաշխիչ համակարգի էլեկտրահաղորդման մալուխների, վերականգնվել է ջրամատակարարումը և կոյուղին։ Միաժամանակ քաղաքում վերակառուցվում է 71 վարչական շենք, ստեղծվում է 7 զբոսայգի, որից երկուսում աշխատանքները արդեն ավարտված են։ Կառուցվում է նաև սպորտային համալիր, Հաքարի գետի ափին ստեղծվում է լողափային և հանգստի կենտրոն, իսկ քաղաքի մուտքի մոտ մի քանի կիլոմետր երկարությամբ ձգվել են պտղատու այգիներ։ Հատուկ աշխատանքների շնորհիվ մուտք է բացվել՝ դեպի քաղաքի շրջակայքում գտնվող հնագույն քարանձավներ, որոնք կոչվում են Աբդալար, և այս տեղանքը դիտարկվում է, որպես ազգագրական և բնական զբոսաշրջության զարգացման գրավիչ օբյեկտներից մեկը։
Շուտով նմանատիպ աշխատանքներ կմեկնարկվեն նաև Լաչինի շրջանի մի շարք այլ բնակավայրերում. օրերս պետության ղեկավարը մասնակցել է՝ Շելվե և Գորչու գյուղերի հիմնարկեքին, ավարտվում են՝ Աղալարուշաղը, Օղուլդերե, Գարաբեյլի, Քորջաբուլախ, Լոլաբագիրլի գյուղերի վերականգնման նախագծային աշխատանքները։ Միաժամանակ Զաբուխ և Սուս գյուղերում պատրաստվում են ընդունել նախկին հարկադիր վերաբնակներին, և մինչև ընթացիկ տարվա վերջը նախատեսվում է այստեղ վերաբնակեցնել համապատասխանաբար 1000 և 300 մարդ։
Զուգահեռաբար լուծվում է հարազատ օջախները վերադարձող համաքաղաքացիների աշխատանքի տեղավորման ոչ պակաս կարևոր խնդիրը։ «Լաչին քաղաքում շարունակվում են արդյունաբերական, սպասարկման և կրթական հաստատությունների ստեղծման, զբաղվածության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքը»,- օրերս նշել է «Մեծ վերադարձ» ծրագրի գլխավոր համակարգող Էլնուր Աբդուլլաևը։ Նրա խոսքով, Լաչինի արդյունաբերական կլաստերի ստեղծման գործում կարևորագույն դերը հատկացվել է ագրոարդյունաբերական պարկին, որտեղ այսօր արդեն աշխատանքներ են տարվում տարբեր տեսակի 46 ձեռնարկությունների ստեղծման ուղղությամբ, որոնց մոտ 80%-ը կսկսի գործել մինչև ընթացիկ տարվա ամռանը։ Այստեղ կստեղծվեն սննդի և թեթև արդյունաբերության ձեռնարկություններ, կահույքի գործարաններ, ձկնաբուծական, տեքստիլ և կոշկեղենի արդյունաբերական ձեռնարկություններ, կերամիկայի գործարան, տնայնագործական արհեստների, ինչպես նաև կրթական, տուրիստական և սպասարկման ոլորտի կառույցներ։ Ընդհանուր առմամբ, ագրոարդյունաբերական պարկում նախատեսվում է աշխատանքի տեղավորել մոտ 1170 մարդ։ Ինչպես նշել է Է. Աբդուլլաևը, արդեն գործող յոթ ձեռնարկություններում աշխատանքով ապահովված են Լաչինի 226 բնակիչներ, և ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջան վերադարձող քաղաքացիներն ապագայում զբաղվածության հետ կապված խնդիրներ չեն ունենա։
Իրոք, հաշվի առնելով ռեսուրսային ու բնական ներուժը, առաջիկա տարիներին արոտավայրերով հարուստ Լաչինի շրջանը կվերածվի խոշորագույն անասնաբուծական կենտրոնի, լեռնային գետերի ու լճերի վրա նախատեսվում է ստեղծել ձկնաբուծական տնտեսություններ, նախատեսվում է նաև զարգացնել մեղվաբուծությունը, հիմնել կաշվի մշակումը ու բրդի արտադրությունը, ինչպես նաև վերակենդանացնել հինավուրց արհեստը՝ գորգագործությունը։ Շրջանը տիրապետում է հսկայական հանքային ռեսուրսների. շինարարության ոլորտի, երեսպատման նյութեր՝ մարմարի, տուֆի, նեֆրիտի արտադրության համար հումքով։ Այստեղ կան սնդիկի հանքավարեր, անցկացվում են՝ ոսկու և այլ թանկարժեք մետաղների հանքավայրերի հետախուզման աշխատանքներ։ Լաչինի լեռներում քիչ չեն բուժիչ հատկություններով հանքային աղբյուրները, որոնց շոշափելի դեբիտը հիմք է տալիս խոսել շրջանում շշալցված ջրի արտադրության և ջրային հանգստավայրերի զարգացման մասին։ Տարածաշրջանի գեղատեսիլ բնությունն ու լեռնային լանդշաֆտները ունեն հանգստի տարբեր վայրերի և լեռնային զբոսաշրջության զարգացման համար հնարավորություններ:

АНАЛИТИКА  31 Мая 2023 - 12:29
За минувшие два с половиной года в Азербайджане осуществлены масштабные работы по восстановлению первичной инфраструктуры Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов. И в рамках программы Великого возвращения массовое строительство жилья, социальных и производственных объектов в возрождаемых городах и селах на освобожденных территориях страны продолжается. Во время недавней поездки в Лачинский район президент Азербайджана Ильхам Алиев принял участие в церемонии закладки фундамента нескольких сел района, а также жилых домов, агропромышленного парка и ряда иных объектов в административном центре – городе Лачин.
С первых дней освобождения от оккупации расположенного на границе с Арменией Лачинского района здесь реализуются различные начинания по созданию первичной дорожной, энергетической, коммунальной инфраструктуры. Учитывая географическую специфику этого региона - сложный горный ландшафт, долгие холодные и снежные зимы, реализация инфраструктурных проектов осуществляется в весьма непростых условиях. Однако несмотря на сложные природные условия, как и в других освобожденных от оккупации районах, за сравнительно короткий период в Лачине удалось достичь существенного продвижения.
В минувшие выходные во время поездки в Лачин президент Ильхам Алиев ознакомился с достижениями в восстановлении и строительстве транспортных коммуникаций, энергетике, иных инфраструктурных проектах района. Важнейшую роль в развитии всего юго-западного региона страны будут играть прокладываемые высоко в горах автотрассы, соединяющие Лачинский и Кяльбаджарский районы с северо-западными регионами республики: речь идет о 82-километровой автомагистрали Тоганалы-Кяльбаджар-Истису и 76-километровой дороге Кяльбаджар-Лачин. В частности, на участке Тоганалы-Кяльбаджар трасса проходит через пять тоннелей общей протяженностью в 25,9 км, и на сегодня завершено около половины проходочных работ сквозь горные породы. Осуществляются подготовительные и иные мероприятия и на трассе Кяльбаджар-Лачин, где планируется построить 17 тоннелей общей протяженностью 13,3 километра, 23 моста общей протяженностью 4,1 километра, а также три транспортные развязки со сложными инженерными решениями. В то же время ускоренными темпами продолжается строительство 56,4-км четырехполосной автомобильной дороги Худаферин-Губадлы-Лачин, и на участке в 20,4 километра уже завершено строительство основания дороги и уложено асфальтобетонное покрытие.
Стратегия развития Лачинского района предусматривает создание здесь аэропорта, функционирование которого обеспечит всесезонную транспортную доступность региона и способствует развитию международного туризма. В настоящее время ведется подготовка к сооружению взлетно-посадочной полосы и терминала - уже завершены более чем 37% буровых и земляных работ для прокладки взлетной и рулежных полос, возведения перрона, терминала и вспомогательных зданий. Расположенную в предгорьях авиагавань планируется ввести в эксплуатацию ориентировочно в 2025 году, и Лачинский международный аэропорт станет в Азербайджане девятым объектом подобного уровня.
Не менее значимую роль для будущего освоения Лачинского района и возвращения сюда граждан нашей республики будет играть развитие энергетической инфраструктуры. При участии главы государства состоялось открытие 110/35/10-киловольтной подстанции «Горчу», соединённой с введенной в строй два года назад подстанцией «Кяльбаджар» 42-километровой двухконтурной 110-киловольтной ЛЭП. Подстанция полностью автоматизирована и снабжена диспетчерской системой управления SCADA, а проложенная на высоте 2200 метров - в горах, густых лесах и при полном бездорожье линия высоковольтной передачи включает в качестве дополнительной опции оптический кабель для передачи высокоскоростного широкополосного интернета. В ближайшей перспективе от подстанции «Горчу» до городской подстанции «Лачин» планируется проложить 110-киловольтную двухконтурную линую электропередачи, что станет завершающим звеном в кольцевом электроснабжении освобожденных от оккупации территорий.
В целом «зеленой» энергетике отводится существенное значение в будущем развитии Лачинского района, обладающего огромным водным и гидрогенерационным потенциалом. В прошлом в этом районе имелось 14 малых ГЭС, которые в большинстве своем были выведены из строя армянскими оккупантами, и сегодня ведется их поэтапное восстановление. Также будет дополнительно построено столько же новых малых гидростанций, общее число которых со временем достигнет 28. Их совокупная мощность составит 120 МВт, что в несколько раз превышает перспективные потребности Лачина, и произведенную в районе электроэнергию планируется передавать в общую энергосистему ОАО «Азерэнержи».
Следует отметить, что в горном Лачинском, а также расположенном рядом Кяльбаджарском районах берут начало 10 самых больших рек Карабахского региона, в том числе такие полноводные, как Хакари, Тертерчай, Базарчай, Хачынчай. Именно из них формируется основной водосток в регионе Малого Кавказа и их водой заполняется Сарсангское водохранилище емкостью в 560 млн. куб/м. Особое значение имеет берущая начало в Лачинском районе река Хакари протяженностью свыше 100 км. В настоящее время ОАО «Мелиорация и водное хозяйство» разрабатывает технико-экономическое обоснование (ТЭО) строительства на ней водохранилища «Хакаричай» объемом в 90 млн кубометров, что обеспечит питьевой водой не только освобожденные от оккупации районы, но и в целом трехмиллионное население 14 районов Азербайджана, включая отдалённые Масаллы.
Таким образом, решение ключевых вопросов жизнеобеспечения в Лачинском районе – наличия устойчивого электроснабжения, емких водных ресурсов и качественных дорог создает предпосылки для реализации главных задач I Госпрограммы «Великое возвращение на освобожденные территории Азербайджана». Согласно генеральному плану, в райцентре восстанавливается 700 зданий, в том числе 620 частных домов и 9 многоквартирных жилых зданий. В минувшее воскресенье президент Ильхам Алиев принял участие в закладке фундамента первого многоквартирного квартала в Лачине, где будут проживать 1630 человек. «Всего за 7-8 месяцев большая часть города полностью перестроена, и первые 20 семей уже со вчерашнего дня разместились в Лачине, а до конца июня приедут еще много людей, число семей достигнет 764. В целом на первом этапе в Лачине будут проживать около 4 тысяч, а может, и больше наших граждан», - отметил глава государства.
Причем возвращающиеся в Лачин граждане будут проживать в достаточно комфортных условиях, так как в последнее время проделана большая работа по развитию городской инфраструктуры. В основе генплана Лачина заложен принцип «Город в единении с природой», предусматривающий формирование экологических особенностей урбанизации - охрану природы и ландшафтов, использование источников «зеленой» энергии и экономическую диверсификацию. По прогнозам, в предстоящие 20 лет территория города будет расширена и доведена до 713 гектаров, а численность населения достигнет 18 тысяч человек. Многое из задуманного уже реализуется стремительными темпами: в административном центре Лачинского района практически завершено восстановление внутригородских и выездных дорог общей протяженностью 59 км, вдоль дорог установлена современная осветительная система. Завершается прокладка подземных и надземных коммуникаций, в том числе протянуты силовые кабели электрораспределительной системы, восстановлены водопровод и канализация. Одновременно в городе реконструируется 71 административное здание, создается 7 парков, в двух из которых работы уже завершены. Также строится спортивный комплекс, на берегу реки Хакари создается пляжно-рекреационный центр, а на въезде в город на несколько километров растянулись фруктовые сады. Благодаря специальным работам открыт доступ в древние пещеры в окрестностях города, которые называют Абдаллар, и эта местность рассматривается в качестве одного из привлекательных объектов для развития этнографического и природного туризма.
Вскоре аналогичные работы стартуют и в ряде других населенных пунктов Лачинского района: на днях глава государства принял участие в закладке фундамента сел Шельве и Горчу, завершаются проектные работы по восстановлению сел Агаларушагы, Огулдере, Загалты, Гарабейли, Корджабулаг, Лолабагирлы. В то же время в селах Забух и Сус готовятся к приему бывших вынужденных переселенцев, и до конца текущего года сюда планируется переселить 1000 и 300 человек, соответственно
Параллельно решается не менее важный вопрос трудоустройства возвращающихся к родным очагам сограждан. «В городе Лачин продолжается работа по созданию производственных, сервисных и образовательных учреждений, повышению занятости», - отметил на днях главный координатор программы «Большое возвращение» Эльнур Абдуллаев. По его словам, важнейшая роль в создании производственного кластера Лачина отводится агропромышленному парку, где уже сегодня ведутся работы по созданию 46 предприятий различного типа, около 80% процентов из которых приступят к деятельности до конца лета текущего года. Здесь будут созданы предприятия пищевой и легкой промышленности, мебельные фабрики, предприятия рыбного хозяйства, текстильной и обувной промышленности, фабрика керамических изделий, кустарные промыслы, а также структуры образовательной, туристической и сервисной сферы. В общей сложности в агропромышленном парке планируется трудоустроить около 1170 человек. Как отметил Э.Абдуллаев, на уже действующих семи предприятиях работой обеспечены 226 жителей Лачина, и в целом у возвращающихся в район граждан в перспективе не будет проблем с занятостью.
Действительно, принимая во внимание ресурсный и природный потенциал, в ближайшие годы богатый пастбищами Лачинский район превратится в крупнейший центр животноводства, на горных реках и озерах планируется создать рыборазводные хозяйства, предполагается также развивать пчеловодство, наладить переработку кожи и производство шерсти, ну и возродить исконный промысел - ковроткачество. Район обладает огромными минеральными ресурсами: сырьем для строительной отрасли, производства облицовочных материалов – мрамора, туфа, нефрита. Здесь имеются месторождения ртути, ведется разведка золота и иных драгметаллов. В Лачинских горах немало минеральных источников, обладающих лечебными свойствами, и их ощутимый дебит дает основание говорить о формировании в районе цехов по производству бутилированной воды и развития водных курортов. Живописная природа и горные ландшафты региона обладают колоссальными возможностями для развития различных рекреационных дестинаций и горного туризма.