12 Ապրիլի 2024 13:07
Երեկ, օրվա երկրորդ կեսին ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին միջադեպ է տեղի ունեցել։ Գուբադլիի շրջանի Ջիջիմլի բնակավայրում Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության (ՊՍԾ) «Գուբադլի» առանձին սահմանապահ դիվիզիայի սահմանապահ մարտական կետի ծառայողական տարածքում ֆիքսվել է՝ պետական սահմանի խախտում երկու անձանց կողմից, ովքեր Հայաստանի Ներքին Խնձորեսկ գյուղի կողմից 300 մետր դեպի Ադրբեջանի խորք են քշել մոտ 200 գլուխ անասուն։ ՊՍԾ-ի սահմանապահ կարգախումբը՝ պետական սահմանի խախտումը կանխելու ժամանակ գնդակոծվել է Հայաստանի զինված ուժերի մարտական դիրքից, ինչի արդյունքում վիրավովել է ավագ լեյտենանտ Ռովշան Մամեդովը։ Սպան անմիջապես տարհանվել է բուժհաստատություն։
Ես թերահավատ մարդ եմ, և միջադեպի առնչությամբ Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) կողմից հնչեցված վարկածին այնքան էլ չեմ հավատում։ Եվ ես այնքան էլ չեմ հավատում ոչ միայն այն պատճառով, որ ես թերահավատ մարդ եմ: Տեսեք, մենք մի օր չէ որ ծանոթ ենք Հայաստանին, և այս ծանոթությունը շատ դժվար է հաճելի անվանել։ Նրանք սիրում են սադրանքներ ստեղծել, իսկ ստացած հակահարվածից հետո (անձամբ ես նախընտրում եմ «արդար հատուցում» տերմինը) բարձրաձայն լաց լինել, բողոքել ու բղավել «ուժի անհամաչափ կիրառման» մասին։ Քնարական շեղում. 19-րդ դարի վերջին բրիտանացի ճանապարհորդ և գործարար Հենրի Լինչը, այցելելով Անատոլիայի հարավ-արևելյան մաս, հայ քարոզիչների մասին գրել է հետևյալը. «Այս մարդկանց նպատակը՝ հայ ազատագրական պայքարին աջակցելն է, կրակ բոցավառելով այս ու այն կողմ և բարձր գոռալով. «Հրդե՜հ»։ Այս աղաղակին կառչում է եվրոպական մամուլը, և, երբ ժողովուրդը վազելով գալիս է տեսնելու, թե ինչ է տեղի ունեցել՝ նրանք մատով ցույց են տալիս թուրքերին և նրանց մեղադրում բոլոր մեղքերի մեջ»։ Ծանոթ ձեռագիր է, այդպես չէ արդյո՞ք։
Գիտեք, ես հնարավոր եմ համարում, որ չորքոտանի ոչխարների հոտը, եթե նրանց ճիշտ չկառավարել՝ ի վիճակի է հատել պետական սահմանը, մանավանդ, եթե այս սահմանը վատ է սարքավորված և այնքան էլ լավ չի պաշտպանվում։ Ոչխարների հոտը, եթե ճիշտ չկառավարել, առհասարակ ի վիճակի է գործերը ավելի վատ փչացնել, քան էշերի երամակը: Բայց ահա, այդ դեպքում ինչպե՞ս կարելի է բացատրել Հայաստանի զինված ուժերի մարտական դիրքից կրակոցները։
Այնուհետև։ Հայաստանի ԱԱԾ-ն հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է հետևյալը. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող հովիվը մոլորված հոտին փնտրելով հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում։ Իրադարձությունները զարգացել են այնպիսի բնույթով, որ տեղի է ունեցել փոխհրաձգություն (մեր մեկնաբանությունը՝ ինչպիսի բնույթով են զարգացել իրադարձությունները և ում միջև է տեղի ունեցել փոխհրաձգությունը. հովվի և ադրբեջանցի սահմանապահնե՞րի միջև): Միջադեպի հետեւանքով ադրբեջանական կողմից կա մեկ վիրավոր։ Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ-ի սահմանապահ զորքերը պատրաստ են՝ Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանապահ զորքերի հետ համատեղ հետաքննությանը։ Անկախ համատեղ հետաքննությունից՝ Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահ զորքերը անցկացնում են սեփական հետաքննությունը, և արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացվի։ Հարցը, թե ինչպես և ինչու են հովիվն ու հոտը հատել սահմանը, պարզաբանվում է։ Նշենք նաեւ, որ ադրբեջանական կողմը վերադարձրել է մոլորված հոտը, հովիվը նույնպես գտնվում է Հայաստանի տարածքում»։
Տարբերակը գեղեցիկ է, բայց թույլ։ Վերևում հարց եմ տվել, այդ ինչպե՞ս են իրադարձությունները զարգացել այնպիսի բնույթով, որ փոխհրաձգություն է սկսվել։ Իմ կարծիքով, ամեն ինչ փոքր-ինչ այլ կերպ է եղել. բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով, դե նրա, որը կայացել է այս տարվա ապրիլի 5-ին, ստանալով նոր հովանավորների աջակցությունը, հայկական կողմը որոշել է դիմել գնահատումային սադրանքի, նպատակ ունենալով պարզաբանել, թե կոնկրետ ինչ է ձեռնարկելու Ադրբեջանը սահմանին իրավիճակի թեթևակի սրման դեպքում։ Եթե հիշողությունս ինձ չի դավաճանում, անցյալ անգամ այն ավարտվել է «Հատուցում» գործողությամբ, իսկ իմ հիշողությունն ինձ չի դավաճանում, բայց, ըստ երևույթին, հիշողությունը դավաճանում է հայ ռեւանշիստներին։ Ինչ-որ բան ինձ հուշում է, որ պատասխանը չի ուշանա, և, ես կարծում եմ, որ հաջորդ անգամ, ընդգծում եմ, Ադրբեջանի և Հայաստանի պայմանական սահմանը խախտած բոլոր էշերն ու ոչխարները կկալանավորվեն, իսկ դիմադրողները՝ կոշտ և ցուցադրաբար կպատժվեն։ Եվ դժվար թե հաջորդ անգամ մենք վերադարձնենք մոլորված հոտը (հնչում է երկիմաստ, բայց, ինչպես ասում են, yaxşı oğlan sözün yaxşı mənasını başa düşər)։ Եթե ադրբեջանցի սահմանապահների ուղղությամբ կրակոցը նույնիսկ եղել է Հայաստանի զինված ուժերի մարտական դիրքից՝ էնտուզիաստի ձեռքի գործը և կրակ բացելու հրաման չի եղել՝ հարց է ծագում. այնտեղ ավազակախմբեր են, թե՞ կանոնավոր զինված ուժեր։
Ենթադրում եմ, որ պատասխան միջոցներ այնուամենայնիվ կձեռնարկվեն, և վստահ չեմ, որ այդ միջոցները դուր կգան Հայաստանին ու նրա հովանավորներին։ Մինչդեռ, հնարավոր եմ համարում, որ Հայաստանի հովանավորներին դուր կգա մեր ձեռնարկած միջոցները, հովանավորները կապացուցեն իրենց անհրաժեշտությունն ու օգտակարությունը՝ հերթական անգամ խորը մտահոգություն հայտնելով «ուժի անհամաչափ կիրառմանը»։ Եթե ես լինեի Հայաստանի տեղը, ես այնուամենայնիվ կմտածեի, իսկ արժե արդյո՞ք հավատալ պաշտպանության խոստումներին և զոռով փորձանքի մեջ ընկնել: Հերթական «Հատուցում» գործողության ժամանակ ծեծելու են ոչ թե ֆրանսիացիներին։
Ինչ արած, այս միջադեպը ավելորդ անգամ ապացուցում է, որ Հարավային Կովկասում իրական խաղաղությունը դեռ հեռու է։

Провокация на границе: знакомый почерк
Вчера во второй половине дня на условной азербайджано-армянской границе произошел инцидент. На служебной территории пограничного боевого пункта отдельной пограничной дивизии «Губадлы» пограничных войск Государственной пограничной службы (ГПС) Азербайджана в населенном пункте Джиджимли Губадлинского района был зафиксирован факт нарушения государственной границы со стороны двух лиц, которые перегнали вглубь на 300 метров на территорию Азербайджана примерно 200 голов скота со стороны села Неркин Хндзореск Армении. Пограничный наряд ГПС при попытке предотвратить нарушение государственной границы был обстрелян с боевого поста Вооруженных сил Армении, в результате чего был ранен старший лейтенант Ровшан Мамедов. Офицер был незамедлительно эвакуирован в медицинское учреждение.
Я человек недоверчивый, и в версию, озвученную СНБ Армении по поводу инцидента, верю не очень. А верю я в неё не очень не только потому, что я человек недоверчивый. Видите ли, знакомы мы с Арменией не первый день, и назвать это знакомство приятным очень сложно. Любят они провокации устраивать, а после полученного отпора (лично я предпочитаю термин «справедливое возмездие») громко плакать, жаловаться и вопить о «непропорциональном применении силы». Лирическое отступление: в конце 19-го века британский путешественник и бизнесмен Генри Линч, посетив юго-восточную часть Анатолии, писал об армянских агитаторах следующее: «Цель этих людей — поддерживать дело армянской освободительной борьбы, разжигая пламя то здесь, то там и громко крича: «Пожар!». Этот крик подхватывается европейской прессой, и, когда народ сбегается посмотреть, что случилось, они указывают пальцем на турок и обвиняют их во всех грехах». Знакомый почерк, не так ли?
Знаете, я допускаю, что стадо четвероногих баранов, если не управлять им правильно, способно пересечь государственную границу, особенно если эта граница плохо оборудована и охраняется не очень хорошо. Стадо баранов, если не управлять им правильно, вообще способно наворотить дел не хуже, чем стадо ослов. Только вот как тогда объяснить выстрелы с боевого поста Вооруженных сил Армении?
Далее. СНБ Армении распространила заявление, в котором говорится следующее: «Пастух, являющийся гражданином Республики Армения, в поисках заблудившегося стада оказался на территории Азербайджана. События развивались таким образом, что произошла перестрелка (наш комментарий — каким образом развивались события и между кем произошла перестрелка: между пастухом и азербайджанскими пограничниками?). Вследствие инцидента с азербайджанской стороны один раненый. Пограничные войска СНБ Республики Армения готовы к совместному расследованию с пограничными войсками Азербайджанской Республики. Независимо от совместного расследования пограничные войска Республики Армения проводят собственное расследование, и о результатах будет сообщено дополнительно. Выясняется вопрос, как и почему пастух и стадо пересекли границу. Отметим также, что азербайджанская сторона вернула заблудившееся стадо, пастух также находится на территории Армении».
Версия красивая, но слабая. Выше я задал вопрос, каким таким образом развивались события, что началась перестрелка? По-моему, всё было несколько иначе: по результатам встречи в Брюсселе, ну той, которая состоялась 5 апреля сего года, заручившись поддержкой новых покровителей, армянская сторона решилась на оценочную провокацию с целью выяснения, что именно предпримет Азербайджан в случае небольшого обострения ситуации на границе. Если мне не изменяет память, в прошлый раз это закончилось операцией «Возмездие», а память мне не изменяет, но, по всей видимости, память изменяет армянским реваншистам. Что-то мне подсказывает, что ответ не заставит себя долго ждать, и, думаю, что в следующий раз все, подчеркиваю, все ослы и бараны, нарушающие условную границу Азербайджана и Армении, будут задержаны, а оказавшие сопротивление — жестко и показательно наказаны. И вряд ли в следующий раз мы вернем заблудившееся стадо (звучит двусмысленно, но, как говорится, yaxşı oğlan sözün yaxşı mənasını başa düşər). Даже если выстрел в сторону азербайджанских пограничников был делом энтузиаста с боевого поста Вооруженных сил Армении и приказа открыть огонь не было — возникает вопрос: там бандформирования или регулярные вооруженные силы?
Полагаю, что ответные меры все же будут приняты, и не уверен, что эти меры понравятся Армении и её покровителям. Впрочем, допускаю, что как раз-таки покровителям Армении принятые нами меры придутся по душе, покровители докажут свою нужность и полезность, в очередной раз выразив глубокую озабоченность «непропорциональным применением силы». На месте Армении я бы всё-таки задумался, а стоит ли верить обещаниям о защите и лезть на рожон? Бить-то в ходе очередной операции «Возмездие» будут не французов.