Բիբլիական սյուժե եկեղեցու դեմ Փաշինյանը զարգացնում է դոկտրինան
Բաքվի վերահսկողության տակ Գազախի շրջանի չորս գյուղերի վերադարձը դարձել է կարևորագույն ուղենիշ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Դրա հետ մեկտեղ, հայ հասարակության մեջ ռեւանշիստական տրամադրությունների առկայության համատեքստից ելնելով, այս հարցը, ինչպես հայտնի է, դարձել է կենտրոնական՝ ղարաբաղյան կլանի հետ կապի մեջ հայկական եկեղեցու գլխավորած բողոքի ակցիաներում։ Այս ֆոնին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 24-ին հանդես է եկել ժողովրդին ուղղված դիմումով։
Ընդհանուր առմամբ Փաշինյանը կրկնել է «Պատմական Հայաստանի» (կարդա՝ «առասպելական») մասին իր պատմվածքով, որին պետք է հաղթահարի «Իրական Հայաստանը», «պատմական Հայաստանի» գաղափարների և հարևանների դիրքորոշման միջև հակասության մասին՝ առաջնորդվելով միջազգային իրավունքով, այսինքն այդ նույն «ցուլի և կարմիր շորերով մարդկանց» մասին, ճիշտ է, այս անգամ առանց շքեղ այլաբանությունների։
Սակայն այժմ Փաշինյանը կատարել է այս մտորումների հաջորդ քայլը՝ անդրադառնալով ինչպես «պատմական» և իրական Հայաստանի միջև նման աններդաշնակության ծագման, այնպես էլ -այն հաղթահարման ուղիների հարցին։ Խորհելով իրականության նման խեղաթյուրման արմատների մասին՝ Փաշինյանը, իհարկե, ուժեղ խճճել է, ավելի ճիշտ՝ խարամանկել է՝ հայերի առասպելական գիտակցության համար ողջ պատասխանատվությունը դնելով Խորհրդային Միության վրա։ Իբր, խորհրդային կառավարությունը ձգտում էր հայերի գիտակցությունից ջնջել պետականության զգացումը և այդ նպատակի համար նրանց առջև դնում էր Խորհրդային Հայաստանից դուրս անկախ պետության գաղափարը։ «Հայերի ուժեղ ազգային ինքնազգացման դեմ Խորհրդային Միության պայքարի մեթոդներից մեկը՝ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Միության տարածքից դուրս Հայկական ԽՍՀ-ի անկախության մասին երազանքներ ուղղելն էր, իսկ երբեմն աշխարհաքաղաքական նպատակներով, իսկ երբեմն՝ թուլացնել և արմատախիլ անելով Հայկական ԽՍՀ-ի` որպես հայոց պետականության վերականգնման պոտենցիալ տարածքի ընկալումը։ Խորհրդային Միությունը հայերի մեջ առաջ էր քաշում Հայկական ԽՍՀ-ի սահմաններից դուրս հայրենիք փնտրելու բանաձեւը»,- ասել է Փաշինյանը։
Ծիծաղաշարժ հայտարարություն։ Խորհրդային Միությունը, ըստ սահմանման, չէր կարող ազգային հանրապետություններում խրախուսել ապագա պետության ծիլերը, սակայն ճակատագրի հեգնանքը նրանում է, որ հենց խորհրդային ժամանակաշրջանում Հայաստանի համար ստեղծվեցին ամենաբարենպաստ պայմանները զուտ մոնոէթնիկ հանրապետություն ձևավորելու համար։ Բավական է հիշել Հայաստանից ադրբեջանցիների արտաքսումը 20-րդ դարի 40-ականների վերջին և 80-ական թվականներին։
Սակայն Փաշինյանի նման մանիպուլյացիաների նպատակը հասկանալի է. Մոսկվայի կողմից գաղտնի աջակցվող ընդդիմության դեմ պայքարի համատեքստում նրա համար կարևոր է ցույց տալ, որ նա դեմ է Կրեմլին, և, համապատասխանաբար, իր տեսական հաշվարկների ողջ բացասական կողմը նա ջանասիրաբար բարդում է բացառապես Ռուսաստանի վրա՝ բացեիբաց «մոռանալով» հայկական ազգայնական գաղափարի ձևավորման գործում արևմտյան տերությունների դերի մասին։
Սակայն Փաշինյանի հաջորդ միտքը այնուամենայնիվ փոխհատուցում է այս միակողմանիությունը և մարտահրավեր նետում՝ Հայաստանի ճակատագիրը երրորդ ուժերի հետ կապող ցանկացած հայեցակարգին. «Այս պայմաններում մեր երկրի ինքնիշխանությունը էապես տուժում է, քանի որ երբ հայրենիքի մասին քո պատկերացումները չեն համընկնում քո երկրի միջազգային օրինական սահմանների հետ, դու ստիպված ես ճանապարհ բացել ուրիշների կողմից անհամաչափ ազդեցության համար, քանի որ քեզ թվում է, որ դրանով իսկ դու ուժ ես ստանում և աջակցություն օրակարգերի առաջխաղացման համար, որոնք չեն համընկնում քո օրինական սահմանների հետ»:
Այնուհետև Փաշինյանը անում է ևս մեկ ճարպիկ քայլ։ Նա սկսում է իր հռետորաբանության մեջ օգտագործել կրոնական դրդապատճառներ, մի տեսակ փորձելով հայ եկեղեցուն զրկել իր բողոքի հռետորաբանության հիմքից և նրանից խլել հոգևոր ճշմարտության մենաշնորհը։ Մինչ եկեղեցու առաջնորդները մրմնջում են հայ ժողովրդի հոգևոր կապերի դավաճանության մասին աանհոդաբաշխ բաներ՝ Փաշինյանը ներկայիս իրավիճակի համար գտնում է ամենահաջողը (զավթողամոլական գաղափարների դեմ պայքարի համատեքստում) բոլոր հնարավոր կրոնական զուգահեռները՝ Հայաստանի Հանրապետությունը անվանելով «Ավետյաց երկիր». «Մենք անցնում ենք այդ ճանապարհը, և այդ ճանապարհի վերջում գտնվում է մեր Ավետյաց երկիրը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, միայն այն տարբերությամբ, որ մենք հիմա էլ այստեղ ենք գտնվում, բայց շատ հաճախ չենք նկատում մեր Ավետյաց երկիրը և, չնկատելով այն, շարունակում ենք Ավետյաց երկրի մեր որոնումները։ Այսօր մեր երկիրը իդեալական չէ, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ Ավետյաց երկրում Ավետյաց երկրի մեր անվերջ որոնումները թույլ չեն տալիս ավելի կոնկրետանալ և ձևակերպել այն հարցի պատասխանը, թե ինչ տարածքում, ինչ վայրում, ինչ չափերով ենք մենք ուզում կառուցել տուն-պետությունը, և յուրաքանչյուր սահմանային սյան միջոցով սահմանազատման գործընթացը ձևակերպում է այս հարցի պատասխանը»:
Թերևս դժվար է գերագնահատել այս ուղերձի ուժը: Նա դիմախոսում է ավանդական փաստաբանության տակ, որով Փաշինյանը սիրում է հրամցնել իր լսարանին, սակայն պետք է խոստովանել, որ ի տարբերություն վարչապետի նախորդ արտահայտությունների, այս ուղերձը տիրապետում է ստեղծագործական հսկայական էներգիայի։ Նա ունակ է հայկական հայացքի օպտիկան տեղափոխել աշխարհի և աշխարհում իր վրա, և երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ ամենայն հստակությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը տեսնել որպես նվեր ի վերուստ: Այս ուղերձը միաժամանակ գործնական և կրոնական է: Թերևս արժե մինչև վերջ հասցնել «Ավետյաց երկրի» հատվածը. «Եվ մենք միասին պետք է անցնենք այս ճանապարհով, որն, այո, չի հանդիսանում գորգային արահետ, այլ անցնում է փշերի ու ծուղակների, բարդ ու դժվարին որոշումների, հիասթափությունների ու թյուրիմացությունների միջով, բայց սա միակ ճանապարհն է, որն իր առջեւ ունի հորիզոն եւ տանում է դեպի իրական Ավետյաց երկիր, իրական Հայաստան՝ Հայաստանի Հանրապետություն։ Սա է որոշիչ ճանապարհը։ Փիլիսոփաներից մեկը ասում է, որ լավագույն ճանապարհը այն ճանապարհն է, որը քեզ տանում է այնտեղ, որտեղ դու գտնվում ես: Այս ճանապարհը մեզ տանում է այնտեղ, որտեղ մենք գտնվում ենք՝ դեպի Հայաստանի Հանրապետություն, և մեզ հնարավորություն է տալիս մեր իրականությանը նայել բոլորովին այլ տեսանկյունից։ Եվ միայն այս տեսանկյունից կարելի է տեսնել ապագան ճանապարհը, որը տանում է դեպի այդ ապագան։ Կա այս ճանապարհը մինչև վերջ հաջողությամբ անցնելու միայն մեկ երաշխիք. համազգային գիտակցություն և համոզմունք քաղաքական առաջնորդության առաքելության մեջ»։
Արժե նաև ուշադրություն դարձնել, թե ինչպես է Փաշինյանը հոգևոր ուղերձը միացրել՝ «կուսակցության և իշխանության» ուղուն հետևելու անհրաժեշտության հետ։ Թերևս, կարելի է եզրակացնել, որ գաղափարական իմաստով Էջմիածնի խաղաքարտը խփված է։
«Կեցցեն մեր երեխաները, ովքեր ապրելու են ազատ ու երջանիկ Հայաստանում»,- այսպես եզրափակեց իր ելույթը Փաշինյանը։
Ավելի լավ չես ասի: Իրոք, Հայաստանը պետք է ազատվի արտաքին կառավարման կապանքներից, որոնք ժողովրդին պարտադրում են մեծության գաղափարներ և թույլ չեն տալիս կենտրոնանալ պետականության խնդիրների վրա։ Այս իմաստով Փաշինյանը լուրջ, պատասխանատու, երբեմն էլ վտանգավոր աշխատանք է անցկացնում։
Ափսոս, որ առաջ՝ մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերը Փաշինյանը նման մոտեցում չի ցուցաբերել, սակայն, ինչպես ինքն է խոստովանել նույն ուղերձում, դրա համար, որպեսզի հանգել իրերի նման ըմբռնմանը, նրան ժամանակ է պահանջվել։ Եվ ամենայն ակնհայտությամբ՝ ջախջախիչ պարտությունը Ադրբեջանի հետ պատերազմի բոլոր ճակատներում։

Библейский сюжет против церкви Пашинян развивает доктрину
Возвращение под контроль Баку четырех сел Газахского района стало важнейшей вехой в процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Вместе с тем этот вопрос в силу контекста наличия реваншистских настроений в армянском обществе, как известно, стал центральным в протестах, возглавляемых армянской церковью в связке с карабахским кланом. На этом фоне 24 мая премьер Никол Пашинян выступил с обращением к народу.
В целом Пашинян повторил свой нарратив об «Армении исторической» (читай, «мифической»), которую должна перебороть «Армения реальная», о конфликте между идеями «исторической Армении» и позицией соседей, руководствующихся международным правом, то есть о тех самых «быке и людях в красных одеждах», правда, на этот раз без подобных пышных аллегорий.
Однако сейчас Пашинян сделал следующий шаг в этих размышлениях, коснувшись как вопроса происхождения такого диссонанса между «исторической» и реальной Арменией, так и путей выхода из него. Размышляя о корнях подобного искажения действительности, Пашинян, конечно, сильно намудрил, а точнее, слукавил, взвалив всю ответственность за мифическое сознание армян на Советский Союз. Якобы советская власть стремилась вытравить из армян чувство государственности и для этой цели подкладывала им идею о независимом государстве вне Советской Армении. «Одним из методов борьбы Советского Союза с сильным национальным самосознанием армян было направление мечтаний о независимости Армянской ССР за пределы территории Советской Армении и Советского Союза, иногда в геополитических целях, а иногда в целях ослабления и искоренения восприятия Армянской ССР как потенциальной территории воссоздания армянской государственности. Советский Союз продвигал среди армян формулу поиска родины за пределами Армянской ССР», — сказал Пашинян.
Смехотворное заявление. Советский Союз по определению не мог поощрять в национальных республиках ростки будущего государства, однако ирония судьбы в том, что как раз-таки для Армении в советский период и были созданы максимально благоприятные условия для формирования сугубо моноэтнической республики. Достаточно вспомнить депортацию азербайджанцев из Армении в конце 40-х и 80-х годов 20 века.
Однако цель подобных манипуляций Пашиняна понятна: в условиях борьбы с оппозицией, негласно поддерживаемой Москвой, ему важно показать, что он против Кремля, и, соответственно, весь негатив своих теоретических выкладок он старательно списывает единственно на Россию, начисто «забывая» о роли западных держав в формировании армянской националистической идеи.
Однако следующая мысль Пашиняна все-таки компенсирует эту односторонность и бросает вызов любой доктрине, связывающей судьбу Армении с третьими силами: «В этих условиях суверенитет нашей страны существенно страдает, поскольку, когда твои представления о родине не совпадают с международными легитимными границами твоей страны, ты вынужден открывать путь для непропорциональных влияний со стороны других, поскольку тебе кажется, что тем самым ты получаешь силу и поддержку для продвижения повесток, которые не совпадают с твоими легитимными границами».
Далее Пашинян делает еще один ловкий ход. Он начинает использовать в своей риторике религиозные мотивы, как будто пытаясь лишить армянскую церковь основы ее протестной риторики и отнять у нее монополию на духовную истину. Пока церковные деятели бубнят что-то нечленораздельное про предательство духовных скреп армянского народа, Пашинян находит для нынешней ситуации самую удачную (в контексте борьбы с экспансионистскими идеями) из всех возможных религиозных параллелей, назвав Республику Армения «Землей обетованной»: «Мы проходим этот путь, и в конце этого пути находится наша Земля обетованная, Республика Армения, с той лишь разницей, что мы и сейчас находимся здесь, но очень часто не замечаем нашей Земли обетованной и, не замечая ее, продолжаем наш поиск Земли обетованной. Сегодня наша страна не идеальна в том числе и потому, что наши бесконечные поиски Земли обетованной в Земле обетованной не позволяют нам конкретизироваться и сформулировать ответ на вопрос, на какой территории, в каком месте, какого размера мы хотим построить дом-государство, и процесс делимитации каждым пограничным столбом формулирует ответ на этот вопрос».
Пожалуй, трудно переоценить силу этого посыла. Он мимикрирует под традиционную казуистику, которой Пашинян любит потчевать свою аудиторию, однако нужно признаться, что в отличие от многих предыдущих высказываний премьера этот мессидж обладает огромной созидательной энергией. Он способен передвинуть фокус в оптике армянского взгляда на мир и на себя в мире и впервые за долгие годы увидеть со всей отчетливостью Республику Армения как подарок свыше. Этот посыл одновременно практичен и религиозен. Пожалуй, стоит привести пассаж вокруг «Земли обетованной» до конца: «И мы вместе должны пройти этот путь, который, да, не является ковровой дорожкой, а проходит через тернии и ловушки, сложные и трудные решения, разочарования и непонимания, но это единственный путь, который имеет перед собой горизонт и ведет в реальную Землю обетованную, реальную Армению — Республику Армения. Это решающий путь. Один из философов говорит, что лучший путь — это тот, который приводит тебя туда, где ты находишься. Этот путь ведет нас туда, где мы находимся, в Республику Армения, и дает нам возможность взглянуть на нашу реальность совершенно с другого ракурса. И только с этого ракурса можно увидеть будущее и путь, который ведет к этому будущему. Есть только одна гарантия успешно пройти этот путь до конца: общенародная осознанность и убежденность в миссии политического лидерства».
Стоит также обратить внимание, как Пашинян соединил духовный посыл с необходимостью следовать курсом «партии и правительства». Пожалуй, можно заключить, что в идейном смысле карта Эчмиадзина бита.
«Да здравствуют наши дети, которые будут жить в Свободной и Счастливой Армении!», — так завершил свое выступление Пашинян.
Лучше не скажешь. Действительно, Армении необходимо освободиться от пут внешнего управления, которые навязывают народу идеи о величии и не дают сосредоточиться на проблемах государственности. В этом смысле Пашинян проводит серьезную, ответственную и подчас опасную работу.
Жаль, что Пашинян не демонстрировал подобный подход раньше, до сентября 2020 года, однако, как он сам признался в этом же обращении, для того чтобы прийти к такому пониманию вещей, ему потребовалось время. И со всей очевидностью — разгромное поражение в войне с Азербайджаном на всех фронтах.