Հայաստանը երազում է բանակը վերակենդանացնելու մասին
Առաջին ղարաբաղյան պատերազմում մեծ կորուստներով հաղթանակ տանելով Հայաստանը երկար տարիներ ննջել է դափնիների վրա և «քնով է անցել» այն պահը, երբ Ադրբեջանը սկսեց խորը կառուցվածքային բարեփոխումների հետ մեկտեղ լայնածավալ վերազինել բանակը՝սկսած ռազմաարդյունաբերական համալիրից մինչև բանակի և ռազմական կրթության համակարգի վերաֆորմատավորումը։ Հայաստանը թեև պատրաստվում էր, ապա մինչև անցած պատերազմը կարծելով, որ Ադրբեջանը արդեն ոտքի չի կանգնի կրած պարտությունից։
Ի տարբերություն Հայաստանի, մենք նույնիսկ Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմում համոզիչ հաղթանակից հետո, մշտապես հետևում ենք ոչ միայն ներկա հասարակական-քաղաքական գործընթացներին, այլև նրանց ռազմական զարգացման և հայկական ռազմական ու մտավոր վերնախավի շարժումներին, որոնք ուղղված են բանակի վերակենդանացման փորձին՝ ակտիվացնելով ռազմական շինարարության գործընթացները։
Caliber.Az-ի տվյալներով, հայ փորձագետները, արագ զեկույցներ գրելով Փաշիկյանի գերատեսչությանը, երկրում ստեղծված ընթացիկ իրավիճակը գնահատում են, որպես կայուն ծանր՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը չկարողացավ պատշաճ կերպով պաշտպանել իրեն։ Նրանց կարծիքով, Հայաստանի պարտության պատճառները թաքնված են վերջին երեք տասնամյակի ընթացքում անտնտեսվարության, համակարգային կոռուպցիայի և ռեսուրսների սպառման մեջ։ Բացի դրանից, Հայաստանի անվտանգության ճարտարապետության հիմքերի դեմ հիմնական դերը խաղացին երկու գործոն. ռազմաքաղաքական վերնախավի անփութությունը և Ռուսաստանի վրա դրված չափազանց մեծ հույսերը։ Նրանք ընդգծում են, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է ուժեղ պաշտպանական դոկտրինա, երկրի անվտանգության համակարգի վերակազմավորում, լայնածավալ ռազմական բարեփոխումներ, աշխարհաքաղաքական և աշխարհառազմավարական իրողությունների վերանայում և տարածաշրջանում ուժերի փոփոխված հավասարակշռության հետևանքով առաջացած սպառնալիքների վերացում։ Իրենց հաշիվ տալով նրանում, որ Հայաստանը կանգնած է նոր մարտահրավերների և ինստիտուցիոնալ, ենթակառուցվածքային և նյութական խնդիրների առջև, փորձագետներն ընդգծում են մի շարք լայնածավալ բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, որպեսզի սկսել վերացնել հանրապետության անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության մեջ առկա թերությունները։ Նրանք խոստովանում են, որ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում Հայաստանի պարտությունը կապված է ռազմավարական նարցիսիզմի, սեփական ուժերի գերագնահատման, ադրբեջանական բանակի վիճակի խորը վերլուծության բացակայության, և տարածաշրջանում տեղի ունեցած փոփոխությունների հետ։ Համաձայն նրանց դասավորությանը՝ պարտության պատճառն այն է եղել, որ ցանկալին իրական է ներկայացվել, ադրբեջանական բանակի հզորությունը թերագնահատվել է, վերլուծությունը կատարվել է միակողմանի, ուշադրություն են գրավել միայն իրենց գործողությունների ու որոշումների վրա։
Հայ փորձագետներն առաջարկում են ճգնաժամից դուրս գալու հետևյալ ուղիները.
Հայաստանի ռազմական կրթության համակարգի խորը բարեփոխումներ։ Ռազմական ակադեմիաները տուժում են ինչպես ռեսուրսների, այնպես էլ որակյալ դասախոսական կազմի պակասից: Երեք ռազմական ակադեմիաներում բացակայում են ակադեմիականությունը, առաջադեմ ռազմավարական և մարտավարական պատրաստվածությունը, փորձագետները, հրահանգիչները և որակյալ ռազմական հետազոտություններ իրականացնելու ունակ մասնագետները: Կարճաժամկետ, երկարաժամկետ և ռազմավարական պլանավորմաբ զբաղվող մասնագետները չեն կարողանում բավարարել Հայաստանի անվտանգության ճարտարապետության կարիքները։
Սահմանային անվտանգության ապահովման համար հրատապ միջոցների ձեռնարկում։ Սա համարվում է Հայաստանի տարածքային անվտանգության քաղաքականության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը՝ հատկապես Զանգեզուրում, Տավուշում և Գարաքիլսայում (հայերն ասում են Գեղարքունիք): Հայ փորձագետները խորհուրդ են տալիս հետևյալը. լայնածավալ շինարարական և ինժեներական աշխատանքների անցկացում, որոնք ուղղված են վերոնշյալ ռազմավարական սահմանամերձ շրջաններում անվտանգության ամրապնդմանը։ ՀՕՊ համակարգերը բոլոր երեք շրջաններում ունեն կատարելագործման կարիք, դրանով հանդերձ բոլոր երեք շրջաններում տեղայնացված ՀՕՊ ստորաբաժանումները անհրաժեշտ է միացնել մեկ միասնական համակարգի մեջ:
Տեխնոլոգիական և ռազմական արդիականացման առաջնահերթ ոլորտները կրկին պետք է լինեն վերոհիշյալ շրջանները, որտեղ պետք է կիրառվեն առաջադեմ հետախուզական հնարավորություններով համալրված առաջադեմ հետախուզական տեխնոլոգիաներ։
Կիբերանվտանգություն։ Կիբերանվտանգության քաղաքականության մշակումը և Հայաստանի կիբերանվտանգության ընդհանուր ճարտարապետության կատարելագործումը հանդիսանում է երկրի ընդհանուր անվտանգության ամրապնդման հիմնաքարերից մեկը։ Հայաստանի կիբերանվտանգության և պաշտպանության նոր դոկտրինան պետք է ներառի հետևյալը. ամբողջ կիբեր հատվածի կառավարում՝տարբեր պետական կառույցների միջև պատշաճ համակարգմամբ; կիբերանվտանգության ոլորտում Հայաստանի հարձակողական կարողությունների զարգացում և հակառակորդի օբյեկտների վրա կիբերհարձակումներ իրականացնելու անհետաձգելի պլանների առկայություն, Հայաստանի թվայնացման ռազմավարության կատարելագործում և պարզեցում, մասնավորապես՝ զինված ուժերում բազմամակարդակ ստորաբաժանումների։
Ասիմետրիկ և հիբրիդային պատերազմի հմտություններ: Հայաստանի պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում իրականացվող կարևորագույն բարեփոխումներից մեկը ռազմական գիտության կողմից հաստատված ասիմետրիկ պատերազմի սկզբունքների վրա հիմնված հիբրիդային պատերազմի դոկտրինայի մշակումն է։ Հայաստանի պաշտպանական քաղաքականության կարևոր հայեցակարգային փոփոխությունը որոշիչ գործիք է երկրի անվտանգության զինանոցում և պահանջում է բոլոր նախարարությունների և գերատեսչությունների ռեսուրսների համախմբում, որոնք կարող են ներգրավվել այս գործընթացում, ինչպես նաև նրանց գործողությունների համակարգում։
Կառուցվածքային վերափոխումներ բանակում։ Անհրաժեշտ է անցկացնել հետևյալ բարեփոխումները. փոխել կազմակերպչական կառուցվածքը և հրամանատարական ենթակառուցվածքների շղթան; ամրապնդել լոգիստիկ և գործառնական կարողությունները; հատուկ ուշադրություն դարձնել տեխնոլոգիական զարգացմանը և ժամանակակից սպառազինությանը; բարեփոխումներ անցկացնել ռազմական ակադեմիաներում; հնացած ռազմական դոկտրինայի վերամշակում։
Դոկտրինալային լայնածավալ փոփոխություններին զուգահեռ հայ փորձագետները խորհուրդ են տալիս հատուկ ուշադրություն դարձնել հետևյալ ռազմավարական ուղություններին։
Ադրբեջանական բանակի զսպման մոտեցումների օպտիմալացում։ Մինչև 2016 թվականի ապրիլյան մարտերը «փոխադարձ երաշխավորված ոչնչացման» հայեցակարգի վրա, Հայաստանի պաշտպանության և անվտանգության ընդհանուր դոկտրինը պնդում էր, որ Հայաստան ունի բավականաչափ զսպիչ ուժեր, որպեսզի «ադրբեջանական ցանկացած ագրեսիա շատ թանկ նստի»։ Այս քաղաքականությունը տապալվեց 2016 թվականին և Ադրբեջանին բավական տեղեկատվություն տրամադրեց եզրակացնելու համար, որ Հայաստանը բավարար ուժեր չունի, որպեսզի հետ մղի Ադրբեջանի հարձակումը։ Այսպիսով պահանջվում է բազմիցս ուժեղացված և թարմացված զսպման միջոցների ստեղծում։
Ռազմական բյուջեի ավելացում։ 2020 ֆինանսական տարվա համար Հայաստանի ռազմական բյուջեն կազմել է 635 մլն դոլար, մինչև 2025 թվականը նախատեսվում է այն հասցնել 1 մլրդ դոլարի։ Հայաստանի նոր ռազմական դոկտրինը պահանջում է պաշտպանական և անվտանգության համակարգերի ֆինանսավորման ավելացում, հետազոտությունից և մշակումից մինչև առաջադեմ ռազմարդյունաբերական համալիրի ստեղծում և արդիականացում։ Ռազմական բյուջեի ավելացումը, ի տարբերություն գնումների ավանդական համակարգի, նույնպես ենթադրում է նման ֆինանսավորման ռազմավարական բաշխում։ Հայերը մատնանշում են ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրների երեք հիմնական պատճառները. երկրի տնտեսության թերզարգացումը Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմից հետո, խրոնիկ կոռուպցիան և պաշտպանության կարիքների համար բյուջետային անբավարար հատկացումները: Բացի դրանից, հաշվի է առնվում, որ ռազմական բյուջեի ավելացումը և ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացումը կհանգեցնեն տնտեսական զարգացման արագացմանը և աշխատատեղերի ստեղծմանը։
Հայաստանը կարծես թե ինչ-որ քայլեր է ձեռնարկում։ Այս պահին ստեղծված իրավիճակում փորձագետների նման արմատական հայտարարությունները, գնահատականներն ու առաջարկները անխուսափելի են. միայն այս կերպ նրանք կարող են արդարացնել և մղել Հայաստանի իշխանությանը արդյունավետ քայլերի։ Զարմանալի չէ, որ առաջարկները պատրաստեվլ են այն փորձագետների և անձանց կողմից, որոնք մոտիկ են կառավարությանը։
Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ իրականացնել անվտանգության ոլորտում, երբ նա մշտապես գտնվում է պատերազմի մեջ և չունի քաղաքական կամք ու ֆինանսական ռեսուրսներ։ Հիշեցնելով, որ պատասխանները բազմաշերտ են, փորձագետները կոչ են անում լայն քաղաքականություն մշակել հետևյալ ոլորտներում.
Հետազոտություններ և մշակումնր։ Հարկ է նախաձեռնել լայնածավալ ռազմական գիտահետազոտական և փոձարարական-կոնստրուկտորային նախագծեր, ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ հայկական սփյուռքի մասնագետների ներգրավմամբ, առաջարկվում է ստեղծել համատեղ ձեռնարկություններ։
Ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացում. Փորձագետները խորհուրդ են տալիս ներդրումներ կատարել և զարգացնել համատեղ ձեռնարկություններ, որտեղ ռազմական տեխնիկայի և տեխնոլոգիաների արտադրության համար ենթակառուցվածքները համաձայնեցված են հետազոտությունների և մշակումների պետական ծրագրերի հետ: Արդյունաբերական հզորությունների հետ մտավոր և հետազոտական կարողությունների համաժամացումը հանդիսանում է Նոր ռազմական դոկտրինի հիմքը։
Պրոֆեսիոնալ և բարձր արդյունավետ ռազմական համակարգի ստեղծում։ Այս հիմնարար հարցի իրականացումը պահանջում է լայնածավալ ինստիտուցիոնալ և ենթակառուցվածքային բարեփոխումներ, որոնք կնախաձեռնեն Հայաստանի զինված ուժերի արդիականացումը։ Այս բարեփոխումները պետք է բարձրացնեն զինված ուժերի մարտունակությունը, որտեղ բոլոր զորամասերը գտնվում են մշտական մարտական պատրաստության մեջ; մեծացնել մոբիլիզացման հնարավորությունները։ Զորամասերը պետք է վերածվեն ստանդարտ մարտական ստորաբաժանումների, այսինքն՝ դիվիզիաներից և գնդերից-բրիգադներ; նախատեսվում է օպերատիվ ստորաբաժանումների մակարդակով զարգացնել արագ արձագանքման ուժերըը՝ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների թվաքանակի և կազմի ընդլայնմանը զուգահեռ։ Պլանավորվում է ավագ սպաների թվի կրճատման ֆոնին ավելացնել կրտսեր սպաների թիվը։
Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում պարտության պատճառները հետաքննելու և բացահայտելու, պարտության հիմնական պատճառները պարզելու, թերությունները բացահայտելու և պարտության հանգեցրած պատճառները վերացնելու մեթոդներ մշակելու համար անկախ հանձնաժողովի ստեղծում։ Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում անվտանգության և պաշտպանության ձախողված քաղաքականության լուրջ վերլուծություն, ձախողման պատճառների էմպիրիկ, օբյեկտիվ և քաղաքական ազդեցությունից ազատ հետազոտությունների անցկացում։
Ռազմական արմատական բարեփոխումներ։ Հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքները նախաձեռնում են ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացի հաջորդ փուլը։ Հայաստանի գործընկեր երկրների և միջազգային կազմակերպությունների փորձագետների գործունեության համակարգում տեղական մասնագետների հետ։
Բանակի վերազինում։ Հետազոտություններ և մշակումներ, ռազմարդյունաբերական համալիրի ստեղծում, դաշնակից կամ բարեկամ պետություններից անհրաժեշտ սպառազինության և/կամ դրա արտադրության լիցենզիաների ձեռքբերումը հանդիսանում են Հայաստանի հնացած ենթակառուցվածքի խնդրի համապարփակ լուծման կարևորագույն մեխանիզմները։
Ինչպես տեսնում ենք ողջ վերաթվարկվածից՝ հայերը անկեղծորեն հավատում են, որ բանակի և ռազմարդյունաբերական համալիրի կատարելագործման իրենց ջանքերով կրկին առավելություն կստանան և հզոր հարված կհասցնեն Ադրբեջանին։ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմին նախորդող ժամանակաշրջանում նրանք նույնպես միամտորեն կարծում էին, որ կարող են իրենց ապահովել անհրաժեշտ քանակությամբ զենք-զինամթերք և առանձին բարեփոխումներ իրականացնելով հասնել հաջողության։ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմ արմատապես փոխեց իրավիճակը և նրանց հասցրեց լիակատար ջախջախմանը։
Հայ փորձագետների կողմից արված առաջարկների և գնահատականների վերլուծությունը մեզ պատկերացում է տալիս հակառակորդի ծրագրերի, այն ուղղությունների մասին, որոնցով Հայաստանում կանցկացվեն բարեփոխումներ։ Հարկ է հիշել, որ 2016-ին պարտված Հայաստանի և 2020-ին պարտված Հայաստանի միջև կա զգալի տարբերություն։ Այսօրվա Հայաստանը դարձել է մի երկիր, որը գործնականորեն լիովին կորցրել է ինքնավստահությունը և ստիպված է զգուշությամբ գործել ոչ իր օգտին կազմավորվող հանգամանքներում։
Անկասկած, մենք պետք է մեզ հաշիվ տանք, որ այս բոլոր պլանները ուղղված են հատկապես մեր դեմ։ Ընդհուպ մինչև ոչ գծային պատերազմի ռազմավարության մշակում, որի ընթացքում Ադրբեջանի դեմ կարող են կիրառվել տնտեսական, քաղաքական և հոգեբանական դիվերսիաներ։ Մինչդեռ Ադրբեջանը ոչ միայն վերլուծում է հայկական կողմի՝ իրենց բանակի մնացորդները արդիականացնելու փորձերը, այլև պատրաստ է նաև ցանկացած պահի կասեցնել ցանկացած, նույնիսկ հիպոթետիկ սպառնալիք։ «Երկաթե բռունցքը» պատրաստ է և ժանգի նույնիսկ նշույլ չկա...
Դիտումներ : 64
Հայաստանի համար ավելի հեշտ չի լինի, եթե Սոլովյովը գնդակահարվի Մաղթանքներ հարևանին ու ռուս քարոզչին
Կրակային շփումներ. պայմանագրայիններ և խաղաղապահներ Բաքուն սթափեցնելու արդյունավետ միջոցներ ունի
Շունը դեզի վրա. Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղին՝ որպես հայկական պրոժեկտյորության գագաթնակետ Չես կարող ինքդ անել՝ թույլ տուր անեն ուրիշները
Վրաններ չկան։ Կեցցեն վրանները։ Ուր է միաձուլվել հայկական «հեղափոխությունը».
«ԱՄՆ-ը կարող է կարևոր դեր խաղալ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում» Ալիևի նամակը՝ Բայդենին
04 Հունիսի 2022 - 18:28
04 Հունիսի 2022 - 18:14
04 Հունիսի 2022 - 17:01
04 Հունիսի 2022 - 16:15
04 Հունիսի 2022 - 15:46
04 Հունիսի 2022 - 15:09
Ուսումնամեթոդական հավաք՝ Ադրբեջանի ինժեներական զորքերում ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ/ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
04 Հունիսի 2022 - 14:53
04 Հունիսի 2022 - 14:10
04 Հունիսի 2022 - 13:42
Ռազմական հետախուզություն. Ռուսաստանը միջուկային հրթիռներ է արձակել Ուկրաինայի ուղղությամբ
04 Հունիսի 2022 - 12:53
Շարունակվում են ադրբեջանական և թուրք զինվորականների համատեղ զորավարժությունները ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
04 Հունիսի 2022 - 12:16
Ջեյհուն Բայրամովն ուղևորվել է Իրան ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
04 Հունիսի 2022 - 11:43
04 Հունիսի 2022 - 11:11
Թուրքիան գագաթնաժողով կանցկացնի Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի հետ
04 Հունիսի 2022 - 10:47
04 Հունիսի 2022 - 10:24
04 Հունիսի 2022 - 09:45
04 Հունիսի 2022 - 09:41
04 Հունիսի 2022 - 09:08
04 Հունիսի 2022 - 08:50
02 Հունիսի 2022 - 13:10
Մեկնարկել է ՉՇ Խորհրդարանական ցանցի Բաքվի համաժողովի մասնակիցների այցը Ղարաբաղ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
02 Հունիսի 2022 - 12:46
02 Հունիսի 2022 - 12:21
«Անատոլիական արծիվ-2022» միջազգային զորավարժություններն ավարտվել են
02 Հունիսի 2022 - 12:00
Վաշինգտոնում տեղի կունենա Ադրբեջանա-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը
02 Հունիսի 2022 - 11:39
Քննարկվել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև անվտանգության օրենքի մշակման առաջարկը
02 Հունիսի 2022 - 11:26
02 Հունիսի 2022 - 10:42
02 Հունիսի 2022 - 10:03
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայ-թուրքական ցամաքային սահմանի հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում բացման վերաբերյալ

Армения грезит о возрождении армии
Одержав пиррову победу в Первой Карабахской войне, Армения много лет почивала на лаврах, и «проспала» тот момент, когда Азербайджан начал полномасштабное перевооружение армии наряду с глубокими структурными реформами, от строительства ВПК до полного переформатирования армии и системы военного образования. Армения если и готовилась, то к прошлой войне, считая, что Азербайджан уже не оправится от полученного поражения.
В отличие от Армении, мы, даже после убедительной победы во Второй Карабахской войне, постоянно наблюдаем не только за текущими общественно-политическими процессами, но и за ходом их военного строительства и телодвижениями армянской военной и интеллектуальной элиты, направленными на попытку реанимировать армию, активизировав процессы военного строительства.
По данным Caliber.Az, армянские эксперты, строча отчеты в ведомство Папикяна, оценивают текущую ситуацию в стране как стабильно сложную, подчеркивая, что Армения не смогла защитить себя должным образом. По их мнению, причины поражения Армении кроются в бесхозяйственности, системной коррупции и истощении ресурсов за последние три десятилетия. Кроме того, против основ архитектуры безопасности Армении основную роль сыграли два фактора: халатность военно-политической элиты и слишком большие надежды, возложенные на Россию. Они подчеркивают, что Армения нуждается в сильной оборонной доктрине, в реконфигурации системы безопасности страны, в масштабных военных реформах, пересмотре геополитических и геостратегических реалий, а также в устранении угроз, вызванных изменившимся силовым балансом в регионе. Отдавая себе отчет в том, что Армения столкнулась с новыми вызовами и институциональными, инфраструктурными и материальными проблемами, эксперты подчеркивают необходимость проведения ряда широкомасштабных реформ, чтобы начать процесс устранения недостатков в существующей политике безопасности и обороны республики. Они признают, что поражение Армении во Второй Карабахской войне связано с концепцией стратегического нарциссизма, переоценке собственных сил, отсутствии глубокого анализа состояния азербайджанской армии, и изменений, произошедших в регионе. Согласно их раскладу, причина разгрома в том, что желаемое было выдаваемо за действительное, сила азербайджанской армии была недооценена, анализ проводился однобоко, принимались во внимание только свои действия и решения.
Армянские эксперты предлагают следующие пути преодоления кризиса:
Глубокие реформы в системе военного образования Армении. Военные академии страдают от нехватки как ресурсов, так и качественного преподавательского состава. Трем военным академиям не хватает академизма, передовой стратегической и тактической подготовки, экспертов, инструкторов и специалистов, способных проводить качественные военные исследования. Специалисты, занятые краткосрочным, долгосрочным и стратегическим планированием, не в состоянии удовлетворить потребности архитектуры безопасности Армении.
Принятие срочных мер по обеспечению безопасности границ. Это считается одним из важнейших компонентов политики территориальной безопасности Армении, особенно в Зангезуре, Тавуше и Гаракилсе (армяне называют Гегаркуником). Армянские эксперты рекомендуют следующее: проведение обширных строительных и инженерных работ, направленных на укрепление безопасности в вышеуказанных стратегических приграничных регионах. Системы ПВО во всех трех регионах нуждаются в совершенствовании, при этом локализованные подразделения ПВО необходимо связать в единую систему во всех трех регионах.
Приоритетными направлениями в вопросах технологической и военной модернизации должны быть опять-таки, вышеуказанные регионы, где необходимо применять передовые технологии наблюдения, дополненные передовыми возможностями разведки.
Кибербезопасность. Разработка политики кибербезопасности и совершенствование общей архитектуры кибербезопасности Армении, является одним из краеугольных камней в укреплении общей безопасности страны. Новая доктрина кибербезопасности и обороны Армении должна включать в себя следующее: управление всем киберсектором при должной координации между различными государственными органами; развитие наступательных возможностей Армении в сфере кибербезопасности и наличия планов действий в чрезвычайных ситуациях для осуществления кибератак на вражеские объекты, улучшение и упрощение стратегии цифровизации Армении, киберармия, а именно, многоуровневое подразделение в вооруженных силах.
Навыки ведения асимметричной и гибридной войны. Одной из важнейших реформ, которую необходимо провести в деле обороны и безопасности Армении, является разработка доктрины гибридной войны, основанной на установленных военной наукой принципах войны асимметричной. Важное доктринальное изменение оборонной политики Армении – решающий инструмент в арсенале безопасности страны и требует консолидации ресурсов всех могущих быть задействованных в этом процессе министерств и ведомств, а также координации их действий.
Структурные преобразования в армии. Необходимо проведение следующих реформ: изменить организационную структуру и цепочку командной инфраструктуры; усилить логистические и операционные возможности; уделить особое внимание технологическому развитию и современному вооружению; провести реформы в военных академиях; переработка устаревшей военной доктрины.
Наряду с обширными доктринальными изменениями, армянские эксперты рекомендуют уделить особое внимание следующим стратегическим направлениям:
Оптимизация подходов к сдерживанию азербайджанской армии. До апрельских боев 2016 года общая доктрина обороны и безопасности Армении, основанная на концепции «взаимно гарантированного уничтожения», утверждала, что сил сдерживания у Армении достаточно, чтобы «любая азербайджанская агрессия обошлась очень дорого». Эта политика потерпела неудачу в 2016 году и предоставила Азербайджану достаточно информации для вывода, что у Армении недостаточно сил, чтобы отразить атаку со стороны Азербайджана. Таким образом, требуется создание многократно усиленных и обновленных средств сдерживания.
Увеличение военного бюджета. На 2020 финансовый год военный бюджет Армении составлял 635 миллионов долларов, к 2025 году планируется его увеличение до 1 миллиарда долларов. Новая военная доктрина Армении требует увеличения финансирования систем обороны и безопасности, от исследований и разработок до создания и модернизации передового ВПК. Увеличение военного бюджета, в отличие от традиционной системы закупок, также предполагает стратегическое распределение такого финансирования. Армяне указывают на три основные причины проблем с финансированием: недостаточное развитие экономики страны после Первой Карабахской войны, хроническая коррупция и недостаточные бюджетные ассигнования на нужды обороны. Кроме того, учитывается, что увеличение военного бюджета и развитие ВПК приведет ускорению экономического развития и созданию рабочих мест.
Армения, судя по всему, предпринимает определенные действия. На данный момент, в сложившейся ситуации столь радикальные заявления, оценки и предложения экспертов неизбежны: только так они могут оправдать и подтолкнуть правительство Армении на действенные шаги. Неудивительно, что предложения были подготовлены экспертами и лицами, близкими к правительству.
Как Армения может проводить институциональные реформы в сфере безопасности, когда она постоянно находится в состоянии войны и не имеет политической воли и финансовых ресурсов? Напоминая, что ответы многослойны, эксперты призывают к разработке широкой политики по следующим направлениям:
Исследования и разработки. Следует инициировать масштабные военные научно-исследовательские и опытно-конструкторские проекты, с привлечением специалистов как из Армении, так и армянской диаспоры, предлагается создание совместных предприятий.
Развитие ВПК. Эксперты рекомендуют инвестировать и развивать совместные предприятия, где инфраструктура для производства военной техники и технологий согласована с государственными программами исследований и разработок. Синхронизация интеллектуальных и исследовательских возможностей с промышленными мощностями является основой новой военной доктрины.
Создание профессиональной и высокоэффективной военной системы. Реализация этого фундаментального вопроса требует обширных институциональных и инфраструктурных реформ, которые положат начало модернизации Вооруженных сил Армении. Эти реформы должны повышать боеготовность Вооруженных сил, где все воинские части находятся в постоянной боевой готовности; увеличить мобилизационные возможности. Воинские части должны быть превращены в типовые боевые единицы, т.е. из дивизий и полков - в бригады; планируется развитие сил быстрого реагирования на уровне оперативных частей, наряду с расширением численности и состава подразделений специального назначения. Планируется увеличение числа младших офицеров на фоне сокращения количества офицеров старшего командного состава.
Создание независимой Комиссии по расследованию и установлению причин поражения во Второй Карабахской войне, выяснение основных причин поражения, выявление недостатков, и разработка методов по устранению причин, приведших к разгрому. Серьезный анализ провальной политики безопасности и обороны за последние три десятилетия, проведение эмпирических, объективных и свободных от политического влияния исследований причин поражения.
Коренные военные реформы. Результаты работы Комиссии инициируют следующий этап процесса институциональных реформ. Координация деятельности экспертов из стран-партнеров Армении и международных организаций с местными специалистами.
Перевооружение армии. Исследования и разработки, создание военно-промышленного комплекса, приобретение необходимого вооружения и\или лицензий на их производство у союзных или дружественных государств являются важнейшими механизмами комплексного решения проблемы устаревшей инфраструктуры Армении.
Как видим из всего вышеперечисленного, армяне искренне верят, что своими усилиями по совершенствованию армии и ВПК они вновь получат преимущество и нанесут Азербайджану мощный удар. В период, предшествовавший Второй Карабахской войне, они тоже наивно полагали, что смогут обеспечить себя необходимым количеством оружия и боеприпасов и добиться успеха, проводя отдельные реформы. Вторая Карабахская война в корне изменила ситуацию и привела их к полному разгрому.
Анализ предложений и оценок, сделанных армянскими экспертами, дает нам представление о планах противника, о направлениях, в которых в Армении будут проводиться реформы. Следует помнить, что между Арменией, потерпевшей поражение в 2016 году, и Арменией, потерпевшей поражение в 2020 году, есть существенная разница. Сегодняшняя Армения стала страной, которая практически полностью потеряла уверенность в себе и вынуждена действовать с оглядкой на обстоятельства, складывающиеся не в ее пользу.
Вне сомнений, мы должны отдавать себе отчет в том, что все эти планы направлены именно против нас. Вплоть до разработки стратегии нелинейной войны, в ходе которой против Азербайджана могут быть использованы экономические, политические и психологические диверсии. Впрочем, Азербайджан не только анализирует попытки армянской стороны модернизировать то, что осталось от их армии, но и готов в любой момент купировать любую, даже гипотетическую угрозу. «Железный кулак» наготове и нет намёка даже на капельку ржавчины...