«Հայաստանի խնդիրներն այլևս ոչ մեկին չեն հետաքրքրում» Փորձագիտական կարծիքներ Caliber.Az կայքում
Ինչպե՞ս է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը կառուցվելու վերջին իրադարձությունների ֆոնին։ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող ընդդիմադիրները (ըստ էության, նախորդ իշխանությունը՝ ղարաբաղյան կլանը ներկայացնողները), արդեն սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան բողոքի ակցիաներով դուրս չեկան Երեւանի կենտրոն։ Վերջին օրերին ոստիկանությունը անցկացրել է բողոքի ակցիայի մասնակիցների զանգվածային ձերբակալություններ։ Երեւանի Հանրապետության հրապարակը դատարկ է, քաղաքը սեպտեմբերի 19-ից հետո առաջին անգամ հանդարտվել է։
Այսինքն՝ երկրի իշխանությունների նկատմամբ դժգոհությունների հետ կապված Հայաստանի մայրաքաղաքում բողոքի ակցիաները՝ չորեքշաբթի դադարեցվել են։ Չնայած անցած օրերին ընդդիմադիրները պարբերաբար փակում էին փողոցները, հանրահավաքներ անցկացնում կառավարության շենքի մոտ և մասնակցում ոստիկանության հետ բախումների, ինչը հանգեցրեց զանգվածային ձերբակալությունների։
Այսինքն, ինչ որ պատճառով նախորդ իշխանության ներկայացուցիչները դադարեցրել են փողոցային ակտիվությունը։ Ամենայն հավանականությամբ, քանի որ ցուցարարներից ամենաակտիվներին առանց խղճահարության առանձնացրել են ամբոխից, ոլորել թևերը և բերման են ենթարկել։
Բայց հիմա ի հայտ է եկել նոր գործոն, և իրավիճակը կրկին կարող է նորից կտրուկ փոխվել՝ Հայաստան են եկել ղարաբաղցի հայերը, և նրանք հազիվ թե գտնվում են լավ տրամադրության մեջ։ Ահա և ի դեմս նրանց Հայաստանի ընդդիմությունը (որի առաջնորդները, կրկնում ենք, եկել են Ղարաբաղից) և կարող է փողոցային ելույթների համար համախոհների բանակ գտնել։ Կկարողանա արդյո՞ք Փաշինյանի իշխող թիմը դիմակայել նման գրոհի։ Այսինքն՝ ստեղծված իրավիճակում ժողովրդական զանգվածներում արդյո՞ք մեծ է իշխանունության աջակցության ռեսուրսը։
Այս պահերը Caliber.Az-ի համար մեկնաբանում են հայտնի օտարերկրյա փորձագետները։
Քաղաքական վերլուծաբան Կազբեկ Բեյսեբաևը (Ղազախստան) հարկ համարեց նախ և առաջ ասել, որ Հայաստանում քաղաքական առճակատումը տեղի է ունեցել հենց ղարաբաղյան խնդրի և դրանից բխող տարբեր գործոնների շուրջ։
«Եթե ասենք ավելի պարզ, ապա պայքարը ծավալվել է այսպես կոչված ղարաբաղյան կլանի և դրան ընդդիմացողների միջև։ Օրերս Ադրբեջանը վերջնականապես և անդառնալիորեն լուծեց Ղարաբաղի հարցը։ Սա նշանակում է, որ հենց Հայաստանի ներսում Ղարաբաղի հարցը իրական հարթությունից տեղափոխվում է այլ հարթություն։ Մոտավորապես «Արարատ» լեռան պես (չակերտները - խմբ.), որը հայերը համարում են իրենցը, բայց որը դե ֆակտո և դե յուրե գտնվում է Թուրքիայի տարածքում։
Որոշ չափով Ղարաբաղի շնորհիվ Հայաստանը գրավեց համաշխարհային հանրության և, կոնկռետ, աշխարհի առաջատար դերակատարների ուշադրությունը։ Դրանից հետո, երբ Ադրբեջանը լիովին վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունը, այդ համաշխարհային դերակատարների համար առանձնակի իմաստ չկա բարձրացնել Ղարաբաղի հարցը: Նրանց դիմակայությունը տեղի է ունենում այլ վայրերում»,- ենթադրում է Բեյսեբաևը։
Բացի այդ, Երեւանը ամեն ինչ արեց, որպեսզի փչացնել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները եւ հիմա նրան մեղադրում է բոլոր մեղքերի մեջ, նշում է նա։
«Եվ սա նրանով հանդերձ, որ Ռուսաստանը հանդիսանում է ոչ միայն Հայաստանի անվտանգության, այլ նաև նրա, որպես պետության գոյության երաշխավորը։ Հետևաբար, կլինեն արդյոք նոր բողոքի ակցիաներ, Հայաստանի ընդդիմությունը կկարողանա արդյոք հեռացնել վարչապետ Փաշինյանին՝ այս ամենը Հայաստանի և հայերի զուտ ներքին խնդիրն է։ Ասենք այսպես՝ Հայաստանը մնաց մենակ իր բոլոր խնդիրների հետ, որոնք մյուսներին այլևս չեն հետաքրքրում»,- համարում է Բեյսեբաևը։
Վրաստանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով նախկին խորհրդական, վերլուծաբան Թենգիզ Փխալաձեն նշել է, որ հարցը, անշուշտ, շատ բարդ է, և հավանաբար ոչ ոք չի կարող միանշանակ պատասխան տալ դրան։
«Հայաստանում իրավիճակն իրականում ծանր է, և ես համաձայն եմ, որ այն թեժանում է։ Սակայն ինձ այնուամենայնիվ թվում է, որ Փաշինյանի թիմը դիմացավ շատ լուրջ հարվածի և, սկզբունքորեն, դրսևորեց լուրջ զգոնություն և ռացիոնալություն, և հուսով եմ, որ ռեւանշիստներին չի հաջողվի վերցնել իշխանությունը, քանի որ դա կլինի վերադարձ դեպի անցյալ։ Կարծում եմ, որ տարածաշրջանի ընդհանուր շահերի օգտին է խաղաղությունը, զարգացումը, հարաբերությունների նորմալացումը։ Եվ մենք բոլորս առհասարակ պետք է հասկանանք, որ պետական ինքնիշխանությունը պետք է հարգեն բոլորը, և, ելնելով դրանից՝ կառուցել հարաբերություններ։ Եթե սա հաջողվի, շատ լավ կլինի, և ես դրա հույսը ունեմ: Եթե Հայաստանը կարողանա հարաբերություններ կառուցել և՛ Ադրբեջանի, և՛ Թուրքիայի հետ, ապա դա օգուտ կբերի բոլորին։ Պետությունների տարածքային ամբողջականությունը պետք է հարգեն բոլորը և և հիմնվելով այդ սկզբունքի վրա՝ կառուցեն իրենց ապագան։ Բնականաբար, մենք ուզում ենք, որ այս ապագան լինի խաղաղ և բարգավաճում բերի մեր երկրներին ու նոր սերունդներին։
Եվս մեկ անգամ, ես հասկանում եմ բոլոր հույզերը, բայց մենք պետք է առաջնորդվենք հատկապես երկարաժամկետ ազգային շահերով, իսկ դա ենթադրում է ժողովուրդների միջև բարեկամություն և նորմալ փոխհարաբերություններ, որոնք մեր հակառակորդներին առիթ չեն տա մեր երկրներում իրավիճակը ապակայունացնելու համար սադրանքներ կազմակերպել»,- ասել է Փխալաձեն։

02 Октября 2023 14:04
Как будет выстраиваться внутренняя политическая ситуация в Армении на фоне последних событий? Оппозиционеры (по сути, представляющие прошлую власть - карабахский клан), требующие отставки Пашиняна, уже 27 сентября утром не вышли в центр Еревана с протестами. В последние дни полиция проводила массовые задержания участников акций протеста. Площадь Республики в Ереване пуста, город успокоился впервые с 19 сентября.
То есть, выступления в армянской столице, связанные с недовольством властями страны, прекратились в среду. Хотя в прошлые дни оппозиционеры регулярно перекрывали улицы, устраивали митинги у здания правительства и участвовали в стычках с полицией, что вело к массовым задержаниям.
То есть, по каким-то причинам представители прошлой власти прекратили уличную активность. Скорее всего, потому что наиболее деятельные из демонстрантов без жалости вычленялись из толпы, скручивались и отправлялись под арест.
Но теперь на свет выходит новый фактор, и ситуация может вновь резко измениться – в Армению прибыли армяне из Карабаха, которые вряд ли находятся в благостном настроении. Вот в их лице армянская оппозиция (чьи лидеры, повторим, выходцы из Карабаха) и может найти себе армию сторонников для уличных выступлений. Сможет ли выдержать такой натиск правящая команда Пашиняна? То есть, велик ли ресурс поддержки среди народных масс у правительства в теперешней обстановке?
Эти моменты комментируют для Caliber.Аz известные иностранные эксперты.
Политический аналитик Казбек Бейсебаев (Казахстан) счел нужным сказать прежде всего, что политическое противостояние в Армении проходило как раз по карабахской проблеме и по вытекающим отсюда разным факторам.
«Если сказать упрощенно, то борьба проходила между так называемым карабахским кланом и теми, кто ему противостоял. На днях Азербайджан окончательно и бесповоротно решил карабахский вопрос. Это значит, что внутри самой Армении карабахская тема из реального измерения переходит в иную плоскость. Примерно, как гора «Арарат» (кавычки – ред), которую армяне считают своей, но которая де-факто и де-юре находится на территории Турции.
В какой-то степени благодаря Карабаху Армения привлекала внимание мировой общественности и, конкретно, ведущих мировых игроков. После того, как Азербайджан полностью восстановил свою территориальную целостность, этим мировым игрокам нет особого смысла поднимать тему Карабаха. У них противостояние проходит в других местах», - полагает Бейсебаев.
Кроме того, Ереван сделал всё, чтобы испортить отношения с Россией и теперь обвиняет ее во всех грехах, отмечает он.
«И это при том, что Россия являлась гарантом не только безопасности Армении, но и ее существования как государства. Поэтому, будут ли новые протесты, сможет ли армянская оппозиция смести премьера Пашиняна - всё это чисто внутреннее дело Армении и армян. Скажем так, Армения осталась одна со всеми своими проблемами, которые других уже не интересуют», - считает Бейсебаев.
Экс-советник президента Грузии по вопросам внешней политики, аналитик Тенгиз Пхаладзе отметил, что вопрос, конечно, очень сложный, и однозначно на него ответить не сможет, наверное, никто.
«Ситуация в Армении на самом деле непростая, и я согласен, что она накаляется. Однако мне все-таки кажется, что команда Пашиняна выдержала очень серьезный удар и в принципе проявила серьезную бдительность и рациональность, и я надеюсь, что реваншистам не удастся взять власть, поскольку это станет возвращением в прошлое. Думаю, что в общих интересах региона мир, развитие, нормализация отношений. И мы просто все должны понимать, что государственный суверенитет должны уважать все, и, исходя из этого, выстраивать отношения. Если это удастся, будет очень хорошо, и я надеюсь на это. Если Армения сможет построить отношения и с Азербайджаном, и с Турцией, то это пойдет на благо всем. Территориальную целостность государств должны уважать все и, основываясь на этих принципах, строить свое будущее. Естественно, мы хотим, чтобы это будущее было мирным и приносило бы процветание нашим странам и новым поколениям.
Опять-таки, я понимаю все эмоции, однако мы должны руководствоваться именно долгосрочными национальными интересами, а это предполагает дружбу и нормальные взаимоотношения между народами, не дающие повод нашим противникам устраивать провокации для дестабилизации ситуации в наших странах», - сказал Пхаладзе.